18matematica[1]

10
PROIECT DIDACTIC Data: 21.01.2010 Clasa: a II-a B Şcoala cu cls.I-VIII,”Mihail Sadoveanu” (nr.9),Baia Mare Aria curriculara: Matematica si stiinte ale naturii Obiectul: Matematica Unitatea de invatare: Adunarea si scaderea numerelor naturale 30-100 cu trecere peste ordin Subiectul: ”Adunarea si scaderea cu nr. nat.30-100- exercitii si probleme” Tipul lecţiei: consolidare Propunător: Inst. Bran Alina Maria OBIECTIVE DE REFERINŢĂ 1.3 sa efectueze operatii de adunare si scadere cu nr.nat de la 0 la 100 cu si fara trecere peste ordin 2.6 sa rezolve probleme care presupun o singura operatie din cele invatate 2.7 sa formuleze oral si in scris exercitii si probleme cu numere, care se rezolva printr-o singura operatie 3.1 sa exprime oral, in cuvinte proprii etapele de rezolvare ale unui exercitiu sau ale unei probleme 4.1 sa manifeste o atitudine pozitiva pentru aflarea rezultatelor unor exercitii

description

r

Transcript of 18matematica[1]

Page 1: 18matematica[1]

PROIECT DIDACTIC

Data: 21.01.2010Clasa: a II-a BŞcoala cu cls.I-VIII,”Mihail Sadoveanu” (nr.9),Baia MareAria curriculara: Matematica si stiinte ale naturiiObiectul: MatematicaUnitatea de invatare: Adunarea si scaderea numerelor naturale 30-100 cu trecere peste ordinSubiectul: ”Adunarea si scaderea cu nr. nat.30-100- exercitii si probleme” Tipul lecţiei: consolidare

Propunător: Inst. Bran Alina Maria

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ 1.3 sa efectueze operatii de adunare si scadere cu nr.nat de la 0 la 100 cu si fara trecere peste ordin2.6 sa rezolve probleme care presupun o singura operatie din cele invatate2.7 sa formuleze oral si in scris exercitii si probleme cu numere, care se rezolva printr-o singura operatie

3.1 sa exprime oral, in cuvinte proprii etapele de rezolvare ale unui exercitiu sau ale unei probleme 4.1 sa manifeste o atitudine pozitiva pentru aflarea rezultatelor unor exercitii si probleme

OBIECTIVE OPERAŢIONALE

a) CognitiveO1- sa gaseasca rezltatul corect pentru exercitiile calculul oral;O2- să utilizeze limbajul matematic in contexte variate ; O3- să efectueze operatii de adunare si scadere cu trecere peste ordin in concentrul 0-100;O4- să rezolve probleme care presupun o singura operatie din cele invatate;O5- să exprime oral modul si etapele de rezolvare ale unor exercitii date ;O6- să asocieze exercitiile date cu rezultatele corecte prezentate;

Page 2: 18matematica[1]

b) Psiho-motorii

O7- să stea corect în bancă;O8- să se deplaseze la tablă pentru a rezolva sarcini;

c) Afective O9- să manifeste interes pentru activităţile propuse;O10-să coopereze cu colegii la activităţile în echipă.

STRATEGIA DIDACTICĂMetode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exercitiul,

problematizarea, jocul didactic, rebusul, ghicitori,Mijloace de învăţământ: manual, planşă, flipchart, fişe

de lucru.Forme de organizare: activitate frontală, activitate

individuală, activitate în echipă

Page 3: 18matematica[1]

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢIIElementele activităţii

OR

Conţinut instructiv-educativ

Metode Mijloace Moduri de organizare

Evaluare

Page 4: 18matematica[1]

Moment organizatoric

Verificarea temei

Reactualizarea cunostintelor

Captarea atentiei

Anunţarea lecţiei noi şi a obiectivelor

Desfasurarea activitatii

Asigur conditiile si materialele necesare desfasurarii lecţiei

Se verifica tema de casaElevii citesc pe rand rezultatele exercitiilor efectuate si isi corecteaza eventualele greseli

Se realizeaza prin intermediul unor ghicitori matematice (Anexa 1) si a calculului oral:4+6= 8+5= 6+9= 5+7= 8+8= 9+3=2+8= 4+7= 6+6= 8+9= 5+9= 9+9=

Se realizeaza prin intermediul unui rebus , elevii obtinand pe coloana marcata termennii: „exercitii si probleme”

Elevii sunt anuntati ca pe parcursul orei de matematica vor efectua exercitii de adunare si scadere cu trecere peste ordin, vor rezolva probleme cu 1, 2 operatii in scopul consolidarii cunostintelor insusite in orele anterioare. Se prezinta elevilor un labirint potrivit caruia Craiasa Zapezii la inchis pe Karl in castelul de gheata. Elevii au sarcina de a rezolva sarcinile impuse de regina pentru a-l salva pe baiat din imparatia ghetii. Fiecare sarcina este asezata intr-un plic iar elevii vor extrage pe rand fisele cu exercitii rezolvandu-le.Sarcina I –activitate frontalaMăreşte-l pe 8 cu 5

Micşorează pe 34 cu 24

Numărul cu 3 mai mare decât 33 este…

Numărul cu 7 mai mic decât 97 este …

Sarcina II –activitate in perechi Colorati cu aceeaşi culoare steluţele cu exerciţii cu

Conversaţia

Exercitiul

Conversatia

Explicatia

Explicaţia

Conversaţia

Exercitiul

Problematizarea

Caiete

Fise cu ghicitori

Plansa

Plansa

Fise de lucru

Activitate frontală

Activitate frontala

Activitate frontala

Activitate frontala

Activitate in perechi

Aprecieri verbale

Autoevaluare

Aprecieri verbale

Evaluare scrisa

Evaluare scrisa

34+55

24+36

98-48

18+22

Page 5: 18matematica[1]
Page 6: 18matematica[1]

1

2

3

11+23

49-15

76-42

17+17

98-64

20+14

34

Page 7: 18matematica[1]

4

5

6

7

8

REBUS

1.Numerele care se aduna se numesc....2.Orele de curs se incep la ora 8 ....3.Rezultatul scaderii se numeste ....4.Numerele cu sot se numesc numere....

Page 8: 18matematica[1]

5.Numarul din care scadem se numeste...6.Adunarea si scaderea sunt .... matematice.7.Rezultatul adunarii se numeste suma sau ....8.Semnul scaderii este...9.Numerele fara sot se numesc numere...

Page 9: 18matematica[1]

Ghicitori matematice

Fulgii de neaTrei fulgi albi, uşori, de nea,

Vin acum pe mâna meaLângă alţi opt frăţiori

Câţi fulgi au căzut în zbor (11 fulgi)

Ouăle Papuceii Sus pe masa lui Gheorghiţă Are mama boboceiNouă ouă-s pe tăviţă: Şi le-ar face papuceiŞase roşii, roşioare Câţi să împletească oare?Unul galben ca la soare De te uiţi sapte-s în vale Şi albastre câte-s oare? Şi-ncă trei stau sus pe mal. (2 oua) (10 bobocei)

Sora PapuciGică are 13 ani, Anişoara 6 ani Doi purcei şi doua curciPeste câţi ani sora mică Stau în curtea cu lăptuciVa avea vârsta lui Gică? Dacă şi-ar dori papuci ( 7 ani) Câţi ar trebui s-aduci? (12 papuci)