10_proiect_de_activitate

16

Click here to load reader

Transcript of 10_proiect_de_activitate

Page 1: 10_proiect_de_activitate

PROIECTDE

ACTIVITATE

EDUCATOARERADU ICAGR. MIJLOCIE GRADINIŢA NR.56BRĂILA

Page 2: 10_proiect_de_activitate

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA:24 MARTIE,2011NIVELUL I : Grupa mijlocieEDUCATOARE :RADU ICATEMA ANUALA: “Cu ce si cum exprimăm ceea ce simţim’’TEMA PROIECTULUI : Lumea poveştilorTEMA ZILEI :  Carnaval, carnaval, vesel carnavalTIPUL ACTIVITATII : verificare si consolidare de cunoştinţe

SCOPUL :- cultivarea şi prfecţionarea capacităţii de exprimare corectă, cursivă prin exersarea actului vorbirii şi pe baza dialogului, a capacităţii de ordonare logică a momentelor de închegare a unei naraţiuni, de întindere limitată.-dezvoltarea creativităţii şi expresivităţii lmbajului oral.-consolidarea unor abilităţi practice specifice nivelului de dezvoltare motrică.

ACTIVITĂŢI INTEGRATE:

I.ACTIVITATE DE DEZVOLTARE PERSONALA ( A.D.P)Întâlnirea de dimineaţă :”Dimineaţa a venit, toţi copiii au sosit”Rutine : salutul, prezenţa, calendarul naturii, data,mă pregătesc pentru activitate – exersarea unor deprinderi de muncă gospodărească.Tranziţii : exerciţii de înviorare, deplasarea pe centre, joc cu text şi cânt Câte unul pe cărare, Cântecul animalelor, Ursul păcălit,Scufiţa Roşie, Din pădurea fermecată, Eu sunt iepuraşul ţup.

II.ACTIVITĂŢI LIBER LESE( A.L.A. I.)

BIBLIOTECA – joc de recunoaştere – „La carnaval cu personaje din poveşti”ARTA ( DOS) – activitate practică: aplicaţie „Măşti pentru carnaval”NISIP ŞI APĂ – „Ursuleţii pescari”ŞTIINŢĂ - Puzzle : „Povestea mea preferată”

III. ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE

1. DOMENIUL LIMBA ŞI COMUNICARE: Joc didactic: „Ghici ce poveste este?”

IVACTIVITĂŢI LIBER ALESE II (A.L.A.II) 1. „Carnaval, carnaval, vesel carnaval”

Page 3: 10_proiect_de_activitate

ACTIVITĂŢI LIBER ALESE(A.L.A.I)

OBIECTIVE OPERAŢIONALE

BIBLIOTECA: Joc de recunoaştere : “La carnaval cu personaje din poveşti”;1.să definească povestea din care face parte personajul prezentat, precizându-i titlul;2. să enumere toate personajele din povestea prezentată, precizând unele însuşiri caracteristice;3.să sorteze imaginile în funcţie de povestea din care face parte, aşezându-le în ordinea cronologică a acţiunilor; ARTĂ(DOS):aplicaţie: ”Măşti pentru carnaval”;1.să lipească materiale din natură ( seminţe de mac, fire de lână, hârtie lucioasă, hârtie creponată răsucită) pe contururile decupate;2.să întindă uniform pasta de lipit pe întreaga suprafaţă;3.să aleagă pentru fiecare mască materialul care se potriveşte, ţinând cont de culoarea materialului; 4.să lucreze curat şi îngrijit; NISIP ŞI APĂ: ”Ursuleţii pescari”;1.să folosească undiţa cu magnet;2.să grupeze peştişorii pescuiţi după culoare, mărime;3.să verbalizeze acţiunile efectuate utilizând un limbaj matematic adecvat; ŞTIINŢĂ:Puzzle:”Povestea mea preferată”;1.să reconstituie din bucăţi imagini reprezentând scene din cele 4 poveşti;2.să definească povestea din care face parte imaginea;3.să colaboreze în cadrul grupului, verbalizând acţiunile intreprinse; RESURSE:Procedurale: povestirea, conversaţia, explicaţia, exerciţiul, demonstraţia.Materiale :- imagini cu scene din cele 4 poveşti: Scufiţa Roşie, Capra cu trei iezi, Ursul păcălit de vulpe, Puf alb şi Puf gri; -contururi de măşti ale personajelor din cele 4 poveşti, materiale din natură, seminţe de mac, fire de lână, hârtie lucioasă,pastă de lipit, lopăţele; -suport pentru apă, undiţe cu magnet, găletuşe, peştişori diferit coloraţi; -imagini ale celor 4 poveşti, imagini din bucăţele;Organizatorice: pe centre de interes, individual, frontal, pe grupuri;

ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE

Page 4: 10_proiect_de_activitate

1.DOMENIUL LIMBĂ ŞI COMUNICARE:Joc didactic: ”Ghici ce poveste este”

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:Cognitive:O1-să recunoască, denumind corect povestea după mai multe modalităţi: personaje prezentate, un fragment audiat la casetofon,după tema povestirii, o păţanie (povestioară) prezentată pe scurt.O2-să enumere corect toate personajele celor 4 poveşti. O3-să răspundă corect la întrebări legate de conţinutul poveştilor.O4-să reproducă cu usurinţă fragmente din cele 4 poveşti.O5-să sesizeze şi să corecteze greşelile făcute de educatoare.O5-să se exprime coerent, corect şi expresiv, respectând formele gramaticale ale limbii române.Afective:O6-săparticipe cu interes la actvitate. O7-să colaboreze cu colegii de grup.O8-să accepte punctele de vedere ale celorlalţi.Psiho-motrice: O9-să mânuiască materialul în mod organizat.O10-să execute sarcina primită.Metode: povestirea, explicaţia, conversaţia, demonstraţia, exerciţiul,cubul,jocul, problematizarea.Materiale: siluete ale personajelor din poveşti, imgini din poveşti, bilete cu întrebări,un zar mare, casetofon, ecusoane.Sarcina didactică: să recunoască şi să denumească corect cele patru poveşti şi pesonajele din acestea ;să reproducă anumite fragmente din poveşti;Regulile jocului: Copiii aruncă cu zarul. În funţie de această aruncare ei vor extrage din cutia „Comoara cu poveşti” întrebarea potrivită fiecărei poveşti. Răspunsurile la întrebare se punctează cu o bulină roşie pentru fiecare răspuns corect.Elemente de joc: surpriza, întrecerea, aplauzele,bagheta fermecată,închiderea şi deschiderea ochilor,mimica,imitarea personajelor din poveşti,mânuirea materialelor..Organizarea activităţii: În decorul de pădure realizat în sala de grupă, se vor aşeza lucrările realizate de copii pe centre, iar copiii se vor aşeza pe perniţe.

ACTIVITĂŢI LIBER ALESE(A.L.A.II)

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:1-.să recite versuri în legătură cu personajul care îl reprezintă, respectând tonul, intonaţia, în concordanţă cu mesajul transmis.2.-să cânte cântecele din poveşti învăţate, respctând linia melodică a acestora.3.-să participe cu interes şi plăcere la activitate.Metode: povestirea, explicaţia, conversaţia, exerciţiul.

Page 5: 10_proiect_de_activitate

Materiale:măştile realizate la activitatea practică, casetofon.Organizarea activităţii:se va amenaja un decor specific de pădure în anotimpul primăvara

Bibliografie: 1. ANA, Aurelia; CIOFLICA Smaranda Maria; Jocuri didactice pentru educarea

limbajului, Editura Tehno-Art, Petroşani, 19992. BREBEN, Silvia; GONGEA, Elena; RUIU Georgeta; FULGA Mihaela; Metode

interactive de grup, Editura Arves, Craiova, 3. CULEA, Laurenţia, coord., Activitatea integrată din grădiniţă, Didactica Publishing

House, Bucureşti, 2008.4. CULEA, Laurenţia, coord., Aplicarea noului curriculum, Editura Diana, Piteşti, 2009.5. DIMA, Silvia, PACLEA Daniele, Veniţi să ne jucăm copii!, Antologie de jocuri editată

de Revista Învăţământului Preşcolar, Bucureşti, 1995.6. Ghid pentru proiecte tematice, Editura Humanitas Educaţional, Bucureşti, 2005.7. Revista Învăţământului Preşcolar, nr. 1-2/2010, Editura Arlequin, Bucureşti, 2010.

SCENARIUL ZILEI

Pentru a motiva copiii pentru activităţile pe care urmează să le desfăşoare pe parcursul zilei, se va prezenta următorul scenariu : Copiii vor intra dimineaţa în sala de grupă interpretând cântecelul “Câte unul pe cărare”. În timp ce le vor fi prezentaţi oaspeţii din sală, întru-n decor de pădure în anotimpul primăvara, vom începe cu întâlnirea de grup între copii şi educatoare, prin intermediul salutului de dimineaţă. Salutul între copii se va realiza utilizând strategia de învăţare prin cooperare ”Cerc interior, cerc exterior”  combinată cu metoda “Amestecă, îngheaţă, formează perechi”. Educatoarea salută copiii spunând : “Dimineaţa a venit,/ Toţi copiii au sosit,/ În cerc să ne adunăm,/ Cu toţi să ne salutăm” !, apoi împarte ecusoane cu personaje din poveşti.Fetiţele formează un cerc interior, iar băieţeii un cerc exterior, formând două cercuri cocentrice. La semnalul ”Amestecă”   dat de educatoare, copiii se rotesc în cerc cântând cântecul “Bună dimineaţa”, se opresc la semnalul “Îngheaţă”, iar la semnalul “Formează perechi”, copiii din cercul interior se întorc către cei din exterior, salutându-se şi împărtăşind sentimente. Se vor repeta comenzile de mai multe ori, dând astfel posibilitatea formării mai multor perechi. După salutul de dimineaţă, voi iniţia o discuţie cu copiii referitoare la Calendarul naturii, unde un copil va fi meteorolog de serviciu, se va face prezenţa, un copil la panouva numi pe cei prezenţi şi pe cei absenţi. Având în vedere tema săptamânii şi faptul că au avut ca sarcină să-i roage pe părinţi să le citească sau să le spună povestioare, împărtăşirea cu ceilalţi se va axa pe schimbul de poveşti. Acest moment solicită întregul colectiv al grupei şi contribuie la realizarea unei intercunoaşteri, la exprimara liberă în faţa celorlalţi, învăţând să asculte, să-şi exprime trăirile, fie verbal fie non-verbal(mimică şi gestică). Activitatea de grup – Se va interpreta cu întreaga grupă ‘’Cântecul animalelor’’ .

Page 6: 10_proiect_de_activitate

Urmeză apoi surpriza zilei îşi face apariţia Florentina, o fetiţă, o mai veche prietenă de-a lor, care le va povesti copiilor că a fost invitată la Carnavalul din pădure, şi va citi invitaţia primită de la Zâna pădurii cea care a initat-o la carnaval. Aceasta îi cerea să îşi pregătească o costumaţie a unuia dintre personajele cărţii trimise de ea. Dar, venind la noi la grădiniţă s-a oprit într-o poieniţă să se odihnească. Stând şi odihnindu-se în poieniţă s-a stârnit un vânt puternic care i-a împrăştiat toate foile din carte şi acum ea nu mai ştie nimic despre aceste poveşti. Educatoarea o va anunţa că a sosit poştaşul şi a lăsat un pachet mare şi un plic destinat Florentinei. Se va deschide plicul şi se dă citire scrisorii : Dragă Florentina, Am aflat că eşti în mare necaz şi aş dori să te sjut. Dar, din păcate nu pot să vin la tine, aşa că m-am gândit că te-ar putea ajuta un grup de copii harnici. Eu am auzit că în grupa mijlocie de la gradiniţa nr. 56, sunt copii tare harnici şi sunt sigură că vor să te ajute. Îţi timit într-un pachet tot ceea ce au nevoie copiii pentru a te ajuta. Te aşteptăm cu drag la Carnaval, Zâna Pădurii

După ce voi descoperi toate materialele primite, voi îndruma copiii spre cele patru centre, alegându-şi locul în funcţie de ecusonul primit în piept, urmând să se rotească pe la toate centrele. Tranziţia se realizează printr-un cântecel numit “Câte unul pe carare” (copiii vor cânta şi vor gesticula ). Se vor anunţa obiectivele pentru fiecare centru(fiecare centru având în mijoc câte o mascotă: la centrul nisip şi apă va fi un urs, la centrul bibliotecă un iepuraş, la centrul ştiinţă o scufiţă, la artă o capră cu trei iezi).În funcţie de ecusonul din piept copiii se vor grupa pe poveşti şi se vor îndrepta către centrul corespunzător intonând un cântecel specific poveştii: “Ursul păcălit”, “O scufiţă roşioară”, “Eu sunt iepuraşul ţup”, “Din pădurea fermecată”.Copiii vor lucra independent sau în echipă, la grupuri de măsuţe.La încheierea lucrului copiii vor face ordine şi vor duce lucrările în pădure.După rotirea tuturor grupurilor pe la toate centrele, copiii sunt invitaţi să ia loc pe perniţe în pădure, unde se va desfăşura jocul didactic “Ghici ce poveste este?”.După desfăşurarea jocului didactic, urmează un moment de rutină, după care copiii vor intra în sala de grupă pe melodia” Carnaval, carnaval, vesel carnaval”, se vor îndrepta catre măştile confecţionate de ei, vor recita poezii, vor cânta şi vor dansa împreună cu Florentina. La final vor fi apreciaţi şi se vor înmâna diplome pentru cea mai frumoasă mască. Florentina mulţumită de strădania lor va pleca în lumea ei promiţându-le că se va mai întoarce.

ETAPELE ACTIVITĂŢII

CONŢINUTULŞTIINŢIFIC

STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE /INDICATORI

Page 7: 10_proiect_de_activitate

1. Moment organizatoric

Se vor asigura condiţiile necesare pentru desfăşurarea optimă a activităţii.-se va aerisi sala de grupă;-materialele didactice vor fi distribuite în fiecare centru.Se va completa calendarul naturii şi prezenţa copiilor la grădiniţă in ziua respectivă.-Întâlnirea de dimineaţă: „Dimineaţa a venit, toţi copiii au sosit”.Tranziţie „Câte unul pe cărare”

povestirea

2.Captareaatenţiei

Pentru a motiva copiii pentru activităţile întregii zilei, pentru a le capta atenţia, într-un decor specific, se vor introduce copiii în lumea mirifică a poveştilor, prin apariţia personajului Florentina, care are surprize pentru copii. Copiii vor discuta cu aceasta şi îşi vor exprima diferite puncte de vedere în ceea ce priveşte pregătirea lor pentru carnaval.

Conversaţia examinatoareobservaţia

3.Enunţarea scopului şi a obiectivelor

Se va prezenta tema şi obiectivele activităţii pe înţelesul lor: “Astăzi o vom ajuta pe Florentina să cunoască cât mai multe lucruri despre aceste poveşti”. Jucându-se vor realiza lucruri care i-ar putea fi de folos . Vor fi foarte atenţi să nu greşească pentru ca Florentina să nu înveţe lucruri greşite.

expunerea

4.Prezentarea optimă a conţinutului

Prezentarea centrelor de lucru şi a materialelor pregătite astfel încât oferta să fie atractivă pentru copii.La centrul : ”Nisip şi apă”, copiii vor pescui peştişori după criteriul: peşti mici, de culoare roşii, galben, albastru,în găleata mică respectiv roşie, galbenă, albastră, peşti mari de culoare roşii, galbeni, albaştri , în găleata mare respectiv,roşie, galbenă, albastră.La centrul: ”Bibliotecă”, fiecare copil va primi un personaj de poveste, apoi vor căuta imaginile din povestea al cărui protagonist este personajul primit. Se vor aşeza în ordine, astfel încât să formeze o poveste.La centrul:”Artă”,vor realiza măşti pentru

Capacitatea de a raporta numărul la cantitate

Page 8: 10_proiect_de_activitate

carnaval, fiecare copil îşi va alege masca corespunzătoare ecusonului primit în piept,îi va lipi ochii, mustăţile, urechile, blăniţa din lână; se va urmări modul de lucru se vor da explicaţii, vor fi ajutaţi dacă va fi nevoie.La centrul:”Ştiinţă”,din bucăţile puzzle vor reconstitui intregul pentru a obţine imagini din cele patru poveşti; vor povesti despre ceea ce este vorba în imaginile reconstituite.

5.Dirijarea învăţării şi obţinerea performanţei

Se va face tranziţia intonându-se jocul cu text şi cânt „Câte unul pe cărare”, copiiivor fi invitaţi pe perniţe în pădure, pentru desfăşurarea jocului didactic. Se va prezenta copiilor un zar (cub) pe feţele căruia sunt imagini din cele patru poveşti. Se va face o scurtă reactualizare a cunoştinţelor şi se va anunţa tema : <<astăzi ne vom juca jocul ,,Ghici ce poveste este?”>>Se vor prezenta regulile jocului, după care se execută jocul de probă unde se vor da unele indicaţii, dacă va fi nevoie. Se va trece la executarea jocului de către copii.Din cutia trimisă de Zâna pădurii, se vor scoate pe rând plicurile cu întrebări.Varianta I:Se vor adresa următoarele întrebări:

1. Cum se numeşte povestea în care un animal a fost păcălit şi a rămas fără coadă?

2. În ce poveste o fetiţă nu şi-a ascultat mama şi a stat de vorbă cu străinii?

3. Cum se numeşte povestea în care cineva şi-a minţit mama că fratele lui a spart borcanul cu dulceaţă?

4. În care poveste unul din fraţi nu şi-a ascultat mama şi a lăsat străini în casă?

Varianta a II aRecunoaşterea poveştilor după audierea unor fragmente citite din:„Scufiţa Roşie”,„Capra cu trei iezi”,

Explicaţia,

Cubul ,

Conversaţia,

Exerciţiul.

Observarea sistematică a comporta-mentului

Page 9: 10_proiect_de_activitate

„Ursul păcălit de vulpe”,„Puf alb şi Puf gri”.Varianta a III a Întrebări problemă-Ce ar fi trebuit să facă Scufiţa Roşie pentru a nu păţi ceea ce a păţit?-Ce ar fi trebiut să facă iezii când a bătut lupul la uşă?-A procedat corect vulpea cănd l-a trimis pe urs la baltă?-Ce ar fi trebuit să facă Puf gri pentru ca mama să nu-l pedepsească pe Puf alb?În complicarea jocului, se va pune la casetofon câte un fragment din câte una din poveşti, când intenţionat va fi greşit titlul, copiii având sarcina de sesiza greşeala. Copiii vor fi apreciaţi pentru felul cum s-au comportat la activitate, cum au răspuns, fiind recompensaţi cu buline roşii.Tranziţie: „Bat din palme”.

6.Asigurarea feed-back-uluiEvaluarea

Copiii vor intra în sala de grupă fredonând cântecul „Carnaval, carnaval, vesel carnaval”; o întâlnesc pe Florentina, cu care poartă o conversaţie referitoare la invitaţia ei la Carnavalul din pădure, rugând-o să-şi aleagă masca care i se potriveşte. Copiii îşi vor lua măştile lucrate de ei şi se vor grupa după cele patru poveşti. Pe melodia „Să vină povestea” îşi vor prezenta fiecare mască, recitând poezii şi cântând cântecele.În încheiere, copiii vor primi aprcieri din partea Florentinei şi câte o diplomă pentru cea mai frumoasă mască .

Page 10: 10_proiect_de_activitate