10 TIC - Animarea Obiectelor

9
Unitatea şcolară: Liceul cu Program Sportiv Data: 20,22 noiembrie 2013 Profesor: Niculescu Andreea Roxana Clasa: 10 C, 10 B, 10 A Disciplina: Tehnologia informaţiei şi a comunicaţiilor Locul de desfăşurare: Laboratorul de informatică Proiect didactic Unitatea de învăţare: Prezentări electronice în PowerPoint Tema: Realizarea animaţiei într-o prezentare Tipul lecţiei: lecţie mixtă (verificarea cunoştinţelor, comunicare şi însuşire de noi cunoştinţe, formare de priceperi şi deprinderi); Competenţe generale: Dezvoltarea deprinderilor moderne de utilizator Competenţe specifice: Realizarea animaţiei într-o prezentare; Obiective operaţionale Obiective cognitive: O1: să definească noţiunea de animaţie şi de tranziţie O2: să cunoască principalele elemente care definesc o animaţie (efect de animaţie, pornire, viteză) Obiective afective: O3: să prezinte avantajele utilizării efectelor de animaţie şi tranziţie într-o prezentare Obiective psihomotorii: O4: să aplice efecte de animaţie şi de tranziţie într-o prezentare O5: să modifice sau să elimine efectele de animaţie şi cele de tranziţie Resurse: Timp: 50 minute Materiale: cretă, tablă, caiet de notiţe, calculatoare, fişe de lucru Procedurale: Metode de comunicare orală Expunerea Conversaţia Metode de acţiune Exerciţiul Demonstraţia Procedee de instruire Explicaţia în etapa de comunicare Conversaţia în etapa de fixare a cunoştinţelor Învăţarea prin descoperire dirijată Forme de organizare a activităţii Frontală Pe grupe mici Metode de evaluare Probe orale Verificare prin lucru individual Material bibliografic de specialitate: 1

Transcript of 10 TIC - Animarea Obiectelor

Page 1: 10 TIC - Animarea Obiectelor

Unitatea şcolară: Liceul cu Program Sportiv Data: 20,22 noiembrie 2013 Profesor: Niculescu Andreea RoxanaClasa: 10 C, 10 B, 10 ADisciplina: Tehnologia informaţiei şi a comunicaţiilorLocul de desfăşurare: Laboratorul de informatică

Proiect didacticUnitatea de învăţare: Prezentări electronice în PowerPoint

Tema: Realizarea animaţiei într-o prezentare

Tipul lecţiei: lecţie mixtă (verificarea cunoştinţelor, comunicare şi însuşire de noi cunoştinţe, formare de priceperi şi

deprinderi);

Competenţe generale: Dezvoltarea deprinderilor moderne de utilizator

Competenţe specifice:

Realizarea animaţiei într-o prezentare;

Obiective operaţionale

Obiective cognitive:

O1: să definească noţiunea de animaţie şi de tranziţie

O2: să cunoască principalele elemente care definesc o animaţie (efect de animaţie, pornire, viteză)

Obiective afective:

O3: să prezinte avantajele utilizării efectelor de animaţie şi tranziţie într-o prezentare

Obiective psihomotorii:

O4: să aplice efecte de animaţie şi de tranziţie într-o prezentare

O5: să modifice sau să elimine efectele de animaţie şi cele de tranziţie

Resurse:

Timp: 50 minute

Materiale: cretă, tablă, caiet de notiţe, calculatoare, fişe de lucru

Procedurale:

Metode de comunicare orală

Expunerea

Conversaţia

Metode de acţiune

Exerciţiul

Demonstraţia

Procedee de instruire

Explicaţia în etapa de comunicare

Conversaţia în etapa de fixare a cunoştinţelor

Învăţarea prin descoperire dirijată

Forme de organizare a activităţii

Frontală

Pe grupe mici

Metode de evaluare

Probe orale

Verificare prin lucru individual

Material bibliografic de specialitate:

Manualul „Tehnologia informaţiei – Informatică – Tehnologii asistate de calculator” pentru clasa a 10 –a

liceu, Voicu, A.E., Şova, R.A., Editura All Edicational, Bucureşti, 2001

“Didactica predării informaticii”, Masalagiu C., Asiminoaiei I., Editura Polirom, Bucureşti, 2004;

“Evaluarea progresului şcolar – de la teorie la practică”, Stoica I., Editura Humanitas Educational, 2003;

“Metode de învăţământ”, Cerghit I., Editura Polirom, 2006.

1

Page 2: 10 TIC - Animarea Obiectelor

Desfăşurarea activităţii

Structura lecţiei pe secvenţe de instruire

Ob. op.

Durata Activitatea desfăşurată de profesor Activitatea elevilorMetoda deînvăţământ

Evaluare

10 ’

Momentul organizatoric (2 min)Se stabileşte prezenţa şi se verifică dacă sunt asigurate

condiţiile didactico-materiale utile desfăşurării lecţiei.

ascultă profesorul Conversaţia

Reactualizarea cunoştinţelor dobândite anterior (7 min)Profesorul adresează clasei întrebări:

1. Ce reprezintă programul Microsoft PowerPoint??

2. Cum se deschide aplicaţia? 3. Cum inserăm un diapozitiv nou?

Profesorul notează elevii care au răspuns la întrebări.

Răspund la întrebări

1.Este un program in care realizăm prezentări elecronice şi face parte din pachetul Office.2.Start- All Programs-Microsoft Office-Micro-soft PowerPoint.3. Meniul Insert-diapozitiv nou sau bara cu instrumente

Dialogul Orală

Captarea atenţiei clasei şi enunţarea obiectivelor (1 min)Profesorul anunţă titlul lecţiei, obiectivele operaţionale şi modul de desfăşurare a activităţii. Profesorul cere elevilor să deschidă calculatorul şi să lanseze în execuţie aplicaţia PowerPoint.

Ascultă profesorul. Conversaţia

O1

O2

O3

5 ’

Comunicarea noilor cunoştinţeProfesorul redă definiţia noţiunilor de animaţie şi tranziţie şi pune accent pe avantajul pe care îl oferă realizarea animaţiilor într-o prezentare. Prezintă etapele prin care se pot modifica sau şterge aceste efecte.

Sunt atenţi la explicaţiile profesorului şi intervin în cazul în care au întrebări.

ProblematizareaExpunereaConversaţia

Demonstraţia

2

Page 3: 10 TIC - Animarea Obiectelor

Ob. op. Durata Activitatea desfăşurată de profesor Activitatea elevilorMetoda deînvăţământ

Evaluare

O4O5

30 ’

3 ’

2 ’

Fixarea, retenţia şi transferul noţiunilor predate prin aplicaţii:Elevii primesc fişe de lucru:

Profesorul urmăreşte:- efectuarea sarcinilor de lucru şi corectitudinea rezolvării acestora;- capacitatea elevilor de a realiza sarcinile trasate şi ajută acolo

unde este cazul; - conduita elevilor la lecţie.

Recapitularea şi sistematizarea conţinuturilor – rezumatul lecţieiSe adresează clasei întrebări:

a) Ce sunt animaţiile? Dar tranziţiile?b) Pentru ce sunt utile efectele de animaţie şi tranziţie?c) Care sunt paşii pe care trebuie să-i parcurgem pentru a aplica

animaţii şi tranziţii?d) Cum se pot modifica sau şterge efectele de animaţie şi tranziţie?

Se vor face aprecieri individuale şi colective asupra activităţii desfăşurate, elevii care au activat în timpul orei sunt notaţi.

Efectuează sarcinile de lucru.

Elevii răspund la întrebări.

Elevii sunt atenţi la aprecieri şi la recomandările făcute de profesor.

Exerciţiul

Dialogul

Conversaţia

Practică

Orală

3

Page 4: 10 TIC - Animarea Obiectelor

Conţinutul ştiinţific al lecţiei

Animaţii

Folosind animaţia, vă asiguraţi că audienţa rămâne trează. Pentru ca obiectele dintr-un diapozitiv sa poată fi

animate procedăm în felul următor:

1. selectăm diapozitivul

2. din meniu EXPUNERE DIAPOZITIV se alege opţiunea EFECTE DE ANIMAŢIE sau Animaţie

Particularizată. În cadrul din dreapta vor fi afişate diferite efecte de animaţie.

3. selectăm obiectul pe care dorim să-l animăm

4. din cadrul din dreapta se alege efectul dorit (clic pe ADAUGĂ EFECT), pornire, viteză.

5. Se procedează la fel pentru restul obiectelor din diapozitiv (pentru fiecare diapozitiv în parte).

Tranziţii

Tranziţia între diapozitive controlează modul în care se realizează trecerea de la un diapozitiv la altul.

Pentru prezentări oficiale este mai puţin obositor să utilizaţi aceeaşi metodă de tranziţie pe întreg parcursul

acestora.

Pentru ca diapozitivele sa se ruleze în mod automat din meniu EXPUNERE DIAPOZITIV se alege

opţiunea TRANZIŢIE DIAPOZITIV iar din fereastra din dreapta se pot alege anumite opţiuni cum ar fi: viteza

de tranziţie, anumite forme de tranziţie, timpul de staţionare sau vizualizare a unui diapozitiv.

Aplicaţie de laborator

1. Lansaţi aplicaţia Microsoft PowerPoint 2007.

2. Realizaţi o prezentare din 4 diapoitive care să conţină toate elementele învăţate până

acum (text, imagini, tabele, etc.)

Diapozitiv 1

titlul: Aplicatia PowerPointdimensiune 20,scris aldin (ingrosat), culoare rosusubtitlul:Numele vostru,data ,clasa,Liceul cu Program Sportiv Bacau Dimensiunea 14,scris cursiv(oblic)

Diapozitiv 2

Editati textul urmator :

Programul Microsoft PowerPoint face parte din pachetul de programe Microsoft Office, alături de Word şi Excel, este folosit pentru realizarea de prezentări animate în domenii cum ar fi cel publicitar. Fiind o aplicaţie din pachetul Microsoft Office, Microsoft PowerPoint prezintă o interfaţă asemănătoare cu cea a programelor Word si Excel având o serie de elemente comune: aceeaşi organizare a sistemului de meniuri şi a barelor de instrumente. Foile de lucru a acestui program se numesc diapotitive (slides). Fişierele create cu acest program se numesc prezentări şi au extensia .ppt (Microsoft PowerPoint).

Formatarea caracterelor:Font utilizat Times New Roman, dimensiune font: 12, culoare font verde, aliniere stanga

4

Page 5: 10 TIC - Animarea Obiectelor

Diapozitiv3

Inseraţi nomograma Componenţa Pachetului Office (Inserare-Nomograma)

Diapozitiv4

Diapozitiv 5

Elemente de design Mod de realizareInserare diapozitiv nou meniul Inserare-Diapozitiv nou…Sabloane de aspect meniul Format-Aspect diapozitiv…Sabloane forma meniul Format-Forma diapozitiv…Inserare text meniul Inserare-Caseta textInserare imagini meniul Inserare-Imagine-Miniatura-Clip Organizer…-colectie

OfficeInserare film si sunet meniul Inserare-Film si suneteInserare tabel meniul Inserare-Tabel…Inserare diagrama meniul Inserare-Diagrama…Inserare diagrame relationale

(nomograme)meniul Inserare-Nomograma…

Diapozitiv 6

Inserati o imagine la alegere

3. Realizaţi animaţia tranziţiei diapozitivelor

Selectaţi diapozitivul → fila Animaţii (Animation) →grupul Tranziţia la acest diapozitiv

(Transition to this Slide) → se alege un tip de tranziţie din listă → se selectează viteza de

tranziţie (Transition Speed) care poate fi: (Slow, Medium, Fast) → se alege un sunet pentru

tranziţie (Transition Sound) din lista deschisă sau din fişier (Other Sound) → se alege modul

de avansare a diapozitivului (Avance Slide) la clic de mouse (On Mouse Glick) sau Automat

după.. (Automatically After..) şi se setează timpul după care apare .

Microsoft Office

Microsoft Word Microsoft PowerPoint Microsoft Excel

Aplicaţia MicrosoftOutlook

Aplicaţia Microsoft Publisher

Aplicaţia Microsoft

Access

Aplicaţia Microsoft

Excel

Aplicaţia Microsoft

Word

Aplicaţia Microsoft

Power Point

Pachetul Microsoft

Office

5

Page 6: 10 TIC - Animarea Obiectelor

Obs.: Dacă se doreşte acelaşi mod de tranziţie pentru toate diapozitivele se dă clic pe

butonul (Apply to All), dacă nu, se repetă paşii de mai sus pentru fiecare diapozitiv.

4. Realizaţi animaţia obiectelor din diapozitive

Animaţia obiectelor din diapozitive

Clic pe obiectul dorit → fila Animaţii (Animation) →grupul Animaţii (Animation) → Animaţie

particularizată (Custom Animation) → clic pe butonul Adăugare Efect (Add Effect) aflat în dreapta

→ se aleg efecte din listă pentru intrare, ieşire, etc.,

Obs.: Se mai poate particulariza:

-Modul de declanşare (Start) la clic de mouse (on click) sau automat (With

previvios, After previsios)

-Direcţia (Direction): Horizontal, Vertical

-Viteza (Speed): Very slow, Slow, Medium, Fast, Very fast

5. Rulaţi prezentarea folosind tasta F5

6. Salvaţi documentul in fisierul de lucru

7. Tipăriţi prezentarea realizată.

6