1 Proiect de Lectie Ion

7
PROIECT DIDACTIC Data:15.12.2011 Clasa: a X-a Şcoala:Liceul de Artă ,,Sabin Drăgoi”Arad Propunător :Codrean Jennifer-Alexandra Obiectul: Limba şi literatura română Unitatea de învăţare:Romanul realist Titlul lecţiei:Caracterizarea personajelor din romanul ,,Ion “de Liviu Rebreanu Tipul lecţiei: de predare Scopul lecţiei:-să fixeze cunoştinţe asupra elevilor Metode : activitatea didactică frontală,explicaţia,conversaţia Mijloace: conversaţia, argumentarea,explicaţia Obiective cadru:-să dezvolte capacitatea de utilizare corectă a limbii -să dezvolte competenţele de a susţine propiile păreri şi idei Obiective operaţionale:a)cognitive-să identifice trăsături ale realismului în text -să prezinte în scris caracterizarea personajelor b)afective-manifeste interes pentru lectură -să participe activ la discuţia cu propunătorul BIBLIOGRAFIE: 1.N. Manolescu, Arca lui Noe, ed. 100+1 Gramar, Bucureşti, 2004 ; 2. V. Rotaru, Teoria literaturii, ed. Aula Magna, 2004 ; 3. Cecilia Stoleru, Literatura română-comentarii literare, ed. Pestalozzi, Bucureşti, 2004 ; 4. N. Cozma, G. Scoruş, Literatura Română-repere critice fundamentale, ed. Aula Magna, Braşov, 2003 ; 5. L. Rebreanu, Ion, ed. Cartea românească, Bucureşti, 1979 ;

description

ion

Transcript of 1 Proiect de Lectie Ion

Page 1: 1 Proiect de Lectie Ion

PROIECT DIDACTIC

Data:15.12.2011Clasa: a X-a Şcoala:Liceul de Artă ,,Sabin Drăgoi”AradPropunător :Codrean Jennifer-AlexandraObiectul: Limba şi literatura românăUnitatea de învăţare:Romanul realistTitlul lecţiei:Caracterizarea personajelor din romanul ,,Ion “de Liviu RebreanuTipul lecţiei: de predare Scopul lecţiei:-să fixeze cunoştinţe asupra elevilorMetode : activitatea didactică frontală,explicaţia,conversaţiaMijloace: conversaţia, argumentarea,explicaţiaObiective cadru:-să dezvolte capacitatea de utilizare corectă a limbii -să dezvolte competenţele de a susţine propiile păreri şi ideiObiective operaţionale:a)cognitive-să identifice trăsături ale realismului în text -să prezinte în scris caracterizarea personajelor b)afective-să manifeste interes pentru lectură -să participe activ la discuţia cu propunătorul

BIBLIOGRAFIE: 1. N. Manolescu, Arca lui Noe, ed. 100+1 Gramar, Bucureşti, 2004 ;2. V. Rotaru, Teoria literaturii, ed. Aula Magna, 2004 ;3. Cecilia Stoleru, Literatura română-comentarii literare, ed. Pestalozzi, Bucureşti,

2004 ;4. N. Cozma, G. Scoruş, Literatura Română-repere critice fundamentale, ed. Aula

Magna, Braşov, 2003 ;5. L. Rebreanu, Ion, ed. Cartea românească, Bucureşti, 1979 ;

REACTUALIZAREA CUNOŞTINŢELOR:

Activitatea profesorului-conversaţie orală-prin ce argumente putem integra opera pe care o studiem în specia de roman?-care e compoziţia romanului?-motivaţi titlurile celor două părţi;-care e tema romanului?

Activitatea elevului

-scrisă în proză; de mare întindere; personaje numeroase; conflicte puternice; mai multe planuri narative; + exemple;-mod predominant de expunere – naraţiunea; două părţi; 13 capitole (titlul primului şi ultimului); două planuri; simetrie;-în centrul romanului se află patima lui Ion, ca formă a instinctului de posesiune(N. Manolescu);

Page 2: 1 Proiect de Lectie Ion

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Nr crt

Timpalocat

Secvenţele lecţiei

Metode Activităţiile de predare

1.

2.

3.

4.

5.

1 min

5min

1min

3min

25-30 min

Moment organizatoric

Reactualizarea cunoştiintenţelordobândite anterior

Captarea atenţiei

Enunţarea obiectivelor urmărite

Prezentarea conţinutului

Conversaţia

Explicaţia

Conversaţia

Explicaţia,conversaţia

Se notează absenţele, pregătirea pentru lecţie.

Se pun câteva întrebări cu privire la apariţia romanului,tema romanului.

Se va purta o conversaţie între profesor-elev

Se vor aduce în discuţie:Identificarea personajelor: Ion,Ana,Florica,George Bulbuc,Vasile Baciu,Zaharia Herdelea,Titu,preotul Belciug şi Alexandru Glanetaşu.

Se va anunţa titlul lecţiei: Caracterizarea personajelor din romanul ,,Ion “ de Liviu Rebreanu după care se va face prezentarea pe scurt a romanului şi a temelor acestuia.Următorul pas îl constituie caracterizarea personajelor.

Page 3: 1 Proiect de Lectie Ion

6.5 10-13min

Dirijarea învăţării Conversaţia

Argumentarea

- Modalitaţile de caracterizare:

a) Directă (atitudinea naratorului faţă de personaje

b) Indirectă:prin comporta-

ment,gesturi,limbaj,dialogc) Opinii critice.

Prin metoda conversaţiei elevii sunt solicitaţi:

- Să prezinte informaţii despre tipul personajelor;

- să identifice trăsăturile personajelor,prezentând modalităţilor de

caracterizare,se urmăreşteargumentarea acestora-să interpreteze atitudineapersonajelor;-să relateze principaleleacţiuni în care sunt impli-cate personajele;-să stabilească locul pecare îl ocupă personajele;-să precizeze modalităţile de caracterizate folosite de autor;- să analizeze

percepţia critică a personajelor;.

-să recunoască ce tip de personaj reprezintă

Page 4: 1 Proiect de Lectie Ion

7. 1 minTema pentru acasă

Explicaţia

fiecare

Anunţarea temei:Realizaţi un eseu argumentativ în care să dezbateţi+- ,,Tema cuplului Ion-Ana în romanul ,,Ion”de Liviu Rebreanu şi,,Tema cuplului Ion-Florica în romanul ,,Ion”de Liviu Rebreanu.

Page 5: 1 Proiect de Lectie Ion