1 Grupurile de Litere Ce Ci

download 1 Grupurile de Litere Ce Ci

of 8

Transcript of 1 Grupurile de Litere Ce Ci

PROIECT DE LECIE

Data: Clasa : a II a coala : cu clasele I - IV Trgorul Nou, Stoienetinvtor : Stanciu Anca MagdalenaAria curricular: Limb i comunicareDisciplina: Limba i literatura romn Unitatea de nvare: Cartea cu poveti Subiectul : Grupurile de litere ce, Ce , ci , Ci Tipul leciei: de predare - nsuire de noi cunotineScopul: - consolidarea deprinderii de a citi corect cuvinte care conin grupurile de litere ce, Ce , ci , Ci , enunuri cu astfel de cuvinte - dezvoltarea deprinderilor de a citi cursiv, contient i expresiv un text de mic ntindere; - mbogirea vocabularului i dezvoltarea creativitii.

Obiective cadru: 1. Dezvoltarea capacitii de exprimare oral2. Dezvoltarea capacitii de receptare a mesajului scris3. Dezvoltarea capacitii de exprimare scris

Obiective de referin: COGNITIVE

1. S identifice o oper literar, autorul i personajele;2. S citeasc cursiv i expresiv un text;3. S despart corect n silabe cuvintele date;4. S identifice vocalele, consoanele, sunetele i literele din cuvinte;5. S enumere cuvinte care ncep sau conin grupurile de litere ce, ci;6. S identifice i s scrie cuvinte care conin grupuri noi;7. S rspund la ntrebri pe baza textului citit;8. S identifice , prin subliniere, cuvinte care conin grupurile de litere ce,ci ;9. S rezolve corect cerinele fiei de lucru.

PSIHOMOTORII1. S-i coordoneze micrile pentru a foileta n condiii de igien i eficien manualul i fiele de lucru;2. S adopte o poziie corect a corpului n timpul cititului i pe tot parcursul orei;

AFECTIVE 1. S manifeste interes pentru coninutul activitii instructiv educative.

Resurse procedurale :A) METODE I PROCEDEE : conversaia explicaia observaia exerciiul munca cu manualul munca independent

B) FORME DE ORGANIZARE : frontal individual

C) RESURSE MATERIALE : plan cu opera Cheia de aur de Alexei Tolstoi manualul culegerea Foarte Bine fie de lucru videoproiector

BIBLIOGRAFIE : Mariana Barbu Metodica predrii limbii i literaturii romne , Editura Gheorghe Alexandru , Craiova, 2003 Programe colare revizuite , aprobate prin Ordin al Ministrului Nr.4686 / 05/08/2003 Manual altenativ : Marcele Pene , Limba i literature romn clasa a II- a, editura Ana 2000,Bucureti, 2006 Gardin, Maria ; Gardin, Florin ; Berechet, Daniela ; Berechet, Florian Foarte Bine clasa a II a , Editura Paralela 45, 2009

Scenariul leciei

ETAPELELECIEIACTIVITATEANVTORULUIACTIVITATEAELEVILORSTRATEGIIEVALUARE

Moment organizatoricSe creeaz cadrul propice desfurrii n bune condiii a procesului instructiv-educativ . Se asigur ordinea prin cerine verbale . Elevii i pregtesc materialele necesare desfurrii orei.ConversaiaObservarea sistematic

Captarea ateniei Se arat elevilor o plan cu personajele din ultima lecie citit ( n ara protilor de Alexei Tolstoi) i se solicit elevilor s recunoasc opera literar, autorul i personajele prezentate. ( ANEXA 1 SLIDE 2). Recunosc autorul, opera i personajele.

ConversaiaRspunsul elevilor

Reactualizarea cunotinelor anterioare

Se solicit elevilor s citeasc textul n ara protilor de Alexei Tolstoi integral, pe roluri , selectiv ( propoziiile n care ne spune - cu cine se ntlnete Buratino, cum poate face Buratino mai muli bani n ara protilor, propoziiile care conin numere ). Se despart n silabe cele dou numere ( cinci i zece ) i se identific grupurile de litere observate. - n cuvntul cinci ce grup ntlnim ? Se insist pe aspectul specific: avem un sunet redat n scris printr-un grup de litere. - Identificai numrul de sunete i de litere. - Identificai vocalele i consoanele. - n cuvntul zece ce grup ntlnim ? - Identificai numrul de sunete i de litere. - Identificai vocalele i consoanele. Citesc textul.

Despart n silabe cuvintele.

Identific grupurile de litere, vocalele i consoanele, numrul de sunete i litere.Observaia

Conversaia

Lucrul cu manualul

Explicaia

Exerciiul

Observarea sistematic

Aprecierea verbal a rspunsurilor la ntrebri

Anunarea temei i a obiectivelor Elevii sunt anunai c vor nva grupurile de litere ce, Ce, ci, Ci , vor nva s le recunoasc n cuvinte, propoziii / text, vor scrie cuvinte i propoziii care conin aceast grup. Se scrie pe tabl data i titlul leciei. Elevii vor fi ateni pentru a ti ceea ce au de realizat pe parcursul acestei ore . Scriu titlul.Observaia

ConversaiaExplicaiaObservarea sistematic

Realizarea sarcinilor leciei - Fiecare grup de litere face parte din cte o singur silab. (se scrie pe tabl aceasta propoziie SLIDE 3). Elevii vor scrie denumirile imaginilor de la exerciiul 2 pagina 62 din manual, subliniind grupurile. Se va solicita elevilor s enumere cuvinte care ncep, conin sau se termin cu unul sau ambele grupuri ( Culegerea Foarte Bine -exerciiul 13 pagina 45 ANEXA 2) i s transforme cuvinte astfel nct cuvintele noi s conin grupurile de litere ce, ci (exerciiul 9 pagina 44 din culegerea Foarte bine ANEXA 2 - SLIDE 4). Pentru o reinere mai bun elevii vor comple -ta o fi, respectnd cerinele ( ANEXA 3 SLIDE 5 9 ). Scriu propoziia.

Scriu denumirile : arici, zece, ciree, cinci, ciuperc. Enumer cuvinte. Rezolv exerciiile.

Vor completa fia , respectnd cerinele.ObservaiaExplicaia

ConversaiaExerciiul

ExerciiulFormativ oralprin aprecierea verbal a rspunsurilor la ntrebri

Fixarea cunotinelor Pentru a verifica cunotinele elevii vor scrie o dictare fia de lucru - ANEXA 3. Scriu pe fi dictarea.Munca independentProba scris

Evaluareai tema pentru acasSe anun tema pentru acas ( din manual pagina 62 exerciiul 6, iar din culegerea Foarte Bine pagina 44 exerciiile 4 i 5).n funcie de aportul pe care i l-a adus fiecare elev n desfurarea leciei, dar i de calitatea rspunsurilor sale , voi acorda calificative .Voi evidenia elevii care au fost foarte activi , dar i pe eventualii neateni . Elevii noteaz tema.

Ascult aprecierile.Explicaia

ConversaiaAprecieri verbale generale i individuale

ANEXA 1

ANEXA 2

13 / 45 Oferii exemple de cuvinte care:

a) ncep cu ce, ci

b) se termin n aceste grupuri

c) conin ambele grupuri n acelai timp

9 / 44 Transform cuvintele de mai jos astfel nct s conin grupurile de litere nvate:

conduc conduci conduce

plac

mnnc

aduc

ANEXA 3

Grupurile de litere ce, ci

La circ

Mircea i Cecilia merg la circ. Programul ncepe la 15. Aici ele observ cei 11 arici , bursucul i hrciogul.- Ce urmeaz, Mircea?- Urmeaz cerbii cei mndrii i maimuele jucue care se leagn pe cercuri.- Ce frumos este la circ!

1. Subliniaz cuvintele care conin grupurile de litere ce, ci i desparte - le n silabe ( oral ).

2. Scrie cu litere numerele din text :

3. Eu scriu unul, tu scrii mai multe:

vac bursuc hrciog oarece pisic porc cerb

4. Taie variantele greite: Mircia / Mircea i face un ceai / ciai. Mama coc / coace o tart cu fructe . Ele cern / cerne fina. Ei cer / cere cartea de pe mas.5. Dictare :