0proiect Didactic Ed. Muzicala2
Transcript of 0proiect Didactic Ed. Muzicala2
PROIECT DIDACTIC
DATA:GRUPA: mareGRĂDINIŢA Nr.56 OradeaTEMA SĂPTĂMÂNII: Vine primăvaraCENTRUL DE INTERES: PrimăvaraEDUCATOARE:Lukacs Maria DanielaCATEGORIA DE ACTIVITATE: Educaţie muzicalăMIJLOC DE REALIZARE ŞI TEMA: Cântece despre primăvară (repetare) Exerciţii ritmice (învăţare)OBIECTIV FUNDAMENTAL: Dezvoltarea deprinderilor ritmice şi a memoriei muzicale, prin învăţarea exerciţiilor ritmice. Reactualizarea repertoriului muzical prin repetarea cântecelor de primăvară.TIPUL DE ACTIVITATE: mixtă
OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O1- să execute corect exerciţiile ritmice de încălzire; O2- să intoneze curat, firesc, fără efort exerciţiile melodice propuse; O3- să intuiască cântecele propuse spre reactualizare, după un fragment melodic şi după o ghicitoare; O4- să interpreteze cântecele recunoscute în diferite moduri; O5- să recunoască semnele grafice pentru durate lungi şi scurte; O6- să asculte interpretarea model a exerciţiilor ritmice; O7- să ritmizeze corect versurile; O8- să respecte duratele; O9- să-şi însuşească exerciţiile ritmice; O10- să execute mişcările presupuse de cântec şi exerciţiile ritmice; O11- să adopte o poziţie corectă în timpul interpretării; O12- să folosească instrumentele muzicale în ritmizări. METODE ŞI PROCEDEE DIDACTICE: M1-exerciţiul muzical M2-problematizarea M3-explicaţia M4-demonstraţia M5-conversaţia M6-cântarea M7-audierea M8-jocul muzicalMIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT:
- planşe cu exerciţii ritmice,
- tobă, maracasă, clopoţel, tamburină,- căluţi din lemn, medalioane.
ORGANIZAREA ACTIVITĂŢII:-aranjarea mobilierului în semicerc;-aerisirea sălii de grupă;-pregătirea materialului didactic necesar activităţii.BIBLIOGRAFIE:1.M.E.N. „Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii”, 2000.2.Culegere de cântece şi jocuri pentru preşcolari
Desfăşurarea activităţii
Secvenţe didactice
Ob. Activitatea educatoarei Met. Activitatea copiilor
1.Activităţi introductive
O1
O5O6
V-am pregătit o surpriză. Ne vom juca cu aceste instrumente muzicale, dar pentru început numai cu palmele.1).Ritmizări de versuri-cu durate de optimi şi părtimi însoţite de TA şi TI-TI şi bătăi din palme şi mers pe loc.Înainte vom face exerciţii de respiraţie: mirosim flori şi suflăm păpădia. Se execută model şi pe urmă se dă tonul odată cu folosirea planşei.
M3M5
M1
M4
Copiii execută exerciţiile de respiraţie.
2
O2-exerciţiile ritmice se vor efectua de 2 ori.2). Exerciţii melodice
-se va intona după model şi după semnal,-se cântă cu vocalele a, e, o.
M7
2.Reactualizarea structurilor însuşite anterior
O3
O4
O11O4
De ce cântec vă aminteşte vouă acest fragment?
Vi-l mai amintiţi?
-se va interpreta cu un solist şi apoi cu întreaga grupă.Acum am o ghicitoare pentru voi:„Nu e barzăDar stă într-un piciorGhiciţi ce esteEste un … „De ce cântec vă aduce vouă aminte această ghicitoare?
-se interpretează de 2 ori, împreună cu mişcările, schimbându-se doar cocorul.
M2
M6M8
De cântecul „Mândra primăvară”Da. (Copiii interpretează cântecul.)
„Cocor”
De jocul muzical „Cocorul”
Copiii interpretează jocul muzical executân mişcările sugerate de text.
3.Prezentarea materialului stimul
Am să vă arat instrumentele muzicale pe care vi le-am adus.Se prezintă planşele şi instrumentele muzicale (toba – bate cel mai bine ritmul, clopoţelul, maracasa, tamburina).
M3
4.Anunţarea Astăzi vom învăţa două Vom învăţa
3
temei şi a obiectivelor
exerciţii ritmice: în primul vom imita mersul calului şi în al doilea vom folosi instrumentele pentru a ţine ritmul.
„Exerciţii ritmice”.
5.Dirijarea învăţării O7
O8O12
O10
O12
-se va purta o discuţie despre durate lungi şi scurte şi despre semnul lor graficAceste ritmuri fac cântecele mai frumoase şi le diferenţiază unele de altele.1).Se prezintă planşa model
-se intonează cu TA şi TI-pe urmă cu versuri-la final cu instrument2).Al doulea exerciţiu
-se imită plescăitul calului-intonarea model, apoi cu TA şi TI, pe urmă cu versuri.Mişcările se vor face şi individual de către 2-3 copii în etapa a doua de interpretare propriu-zisă.-al treilea exerciţiu se va cânta pe două grupe simultan.Acum vom folosi tamburina, maracasa, toba şi clopoţelul.
M3
M8
M4M7M6M8
M4M3M8
Copiii răspund la întrebările adresate de educatoare.
Copiii efectuează şi ei exerciţiul după modelul de intonare al educatoarei.
4
O6O7 O8 O9
Veţi cânta cu instrumentele.
-se va executa exerciţiul de 2 ori.
O parte din copii vor imita sunetul tobei, iar cealaltă sunetul tamburinei, a maracasei şi al clopoţelului.
6.Evaluare În final se vor face aprecieri individuale şi generale. Copiii vor primi medalioane ca semn de apreciere.
M3M5
7.Încheiere Se va ieşi ordonat din sala de grupă.
Copii ies în ritmul tobei.
„Mândra primăvară”
1.Mândra primăvară, ne-a sosit în ţară Şi-a trimis ca sol, vântul cel domol Luncilor în zor, să le-aducă flori.
2.Mândra primăvară, ne-a sosit în ţară Şi-a trimis pe vânt, florilor cuvânt Mândrul nostru plai, să-l prefacă-n rai.
„Cocorul” 1.Un cocor în mijlocul morii părăsite Întâlnit-a lucruri nemaipomenite Hai luli, luli, luli, nemaipomenite Hai luli, luli, luli, nemaipomenite.
2.Ţapul duce sacul, capra-nvârte roata Iezii strâng făina măcinată gata Hai luli, luli, luli ,măcinată gata Hai luli, luli, luli, măcinată gata.
3.Vor ca să petreacă şi din cornuri sună Sună şi răsună, păsări se adună Hai luli, luli, luli, păsări se adună Hai luli, luli, luli, păsări se adună.
4.Mierle, coţofene, sar în sus şi saltă Dar mai sus de toate, barza cea înaltă Hai luli, luli, luli, barza cea înaltă Hai luli, luli, luli, barza cea înaltă.
5