0Plan de Lecţie-lectie Introductiva

5
Plan de lecţie – LECŢIE INIŢIALĂ Instituţia de învăţamânt: Institutor: Grup ţintă: Tipul lecţiei: consiliere colectivă Subiectul activităţii: „Eu sunt...” , „Tu eşti...” intercunoaşterea membrilor grupului Scop: prezentarea generală a membrilor grupului şi stabilirea unei relaţii pozitive între membri grupului. Obiective operaţionale: O 1 – Să se prezinte fiecare membru O 2 – Stabilirea regulilor de grup (maxim 4) O 3 – Stabilirea unui nume pentru grupul nou înfiinţat O 4 – Formarea unei atmosfere de grup pozitive şi colegiale Durata: 60 minute Feedback/ evaluare: apreciere verbala/ nonverbala a raspunsurilor date de elevi; încurajarea exprimării libere şi a diversităţii opiniilor.

description

dezvoltarea inteligentei emotionale

Transcript of 0Plan de Lecţie-lectie Introductiva

Page 1: 0Plan de Lecţie-lectie Introductiva

Plan de lecţie – LECŢIE INIŢIALĂ

Instituţia de învăţamânt:

Institutor:

Grup ţintă:

Tipul lecţiei: consiliere colectivă

Subiectul activităţii: „Eu sunt...” , „Tu eşti...” intercunoaşterea membrilor grupului

Scop: prezentarea generală a membrilor grupului şi stabilirea unei relaţii pozitive între membri grupului.

Obiective operaţionale:

O1 – Să se prezinte fiecare membru

O2 – Stabilirea regulilor de grup (maxim 4)

O3 – Stabilirea unui nume pentru grupul nou înfiinţat

O4 – Formarea unei atmosfere de grup pozitive şi colegiale

Durata: 60 minute

Feedback/ evaluare: apreciere verbala/ nonverbala a raspunsurilor date de elevi; încurajarea exprimării libere şi a diversităţii opiniilor.

Bibliografie

Page 2: 0Plan de Lecţie-lectie Introductiva

Obiective

Momentele activităţii

Conţinut Metode şi strategiiMetoda/procedeu

TimpMijloace de învăţare

Moment organizatoric

Se pregătesc materialele necesare:. 2 minute

O4 Prezentarea modului de desfăşurare al activităţii

Animatorul va prezenta coiilor activităţile, frecvenţa ăntalnirilor şi durata acestora. Acesta se va prezenta ca un prieten, dornic sa le fie prieen şi s işi facă cat mai multi prieteni. Se va insista asupra faptului ca activităţile nu se desfăşoară într-un cadru formal, asupra caracterului non-evaluativ.

2 minute

O1 Exerciţiu de cunoaştere:„Eu sunt...”

Toţi participanţii sunt asezaţi şi se ţin de mâini. Fiecare participant va veni în mijlocul cercului pentru ase prezenta. Va trebui ca aceştia să spuna numele, vârsta şi o activitate preferată.

10 minuteExercitii de autocunoaştere

O2 Stabilirea regulilor grupului

Animatorul va propune copiilor stabilirea unor lucruri pe care toţi membri grupului sa le respecte penru ca lucrurile să se desfasoare cât mai frumos şi în ordine. Exemple: vorbim pe rând, fiecare opinie este buna, nu îi criticăm pe ceilalţi, vorbim în propoyiţii complete.Fiecare copil va primi cate o foaie si carioci pentru a propune reguli. Se va proceda la vot. Se vor stabili sancţiunile corespunyătoare nerespectării regulilor.

10 minuteBrainstorming

Foi, carioci

O3

O4

Stabilirea unui nume al grupului

Participanţii vor alege un nume pentru grupul nou format. Acesta va favoriza apariţia sentimntului de coeziune al grupului. Exemple: voiniceii, curajoşii, fericiţii, buburuzeleAnimatorul noteayă toate numele pe un flipchart, iar apoi se votează.

8 minuteBrainstorming

FlipchartPostit.uri Carioci

Page 3: 0Plan de Lecţie-lectie Introductiva

Dupa stabilirea numelui se vor completa postit-urile cu numele grupului şi al copilului (de ecemplu: Voinicelul Radu)

O1

O4

Desen- Autoportret Oglinda ta

Animatorul distribuie fiecărui participant câte o foie A4 şi va pune la dispoyiţia copiilor cât mai multe carioci şi culori. Îi va ruga să se deseneze pe ei, aşa cum se văd, să descrie modul de a se simţi sau de a fi. După realizarea autoportretului fiecare îşi va prezenta desenul realizat. Desenele vor rămâne expuse în carul întalnirilor.

20 minuteDesenulDiscutia

Foi A4Carioci, culoriO placa poliesterBolduri

Incheierea activitatii

Animatorul primeste si ofera feedback(Copacul prieteniei). Fiecare copil va primi cate un stiker pe care va scrie intr-un cuvant cum s-a simtit pe parcursul intalnirii.Animatorul va oferi recompense

8 minute StikerePlansa „Copacul prieteniei” cariocibomboane

Page 4: 0Plan de Lecţie-lectie Introductiva