0moduridestareminora.doc

4
Proiect de lecţie Şcoala Clasa: a-VII-a Profesor: Unitatea de învăţare : Melodia Detaliere de conţinut: Organizari Sonore Modale – moduri populare diatonice de stare minora Tipul lecţiei: predare-invatare Disciplina de învăţământ la care se susţine lecţia: Educaţie Muzicala Aria curriculara: arte Durata orei : 50min. Obiective de referinţă: să aprecieze bogăţia şi varietatea folclorului muzical românesc; - să interpreze vocal, fluent şi expresiv cântece aparţinând diferitelor tipuri de muzică; - să sesizeze aportul elementelor de limbaj în planul expresivităţii muzicale; - să interpreteze cu acurateţe un repertoriu divers de cântece şi teme muzicale; - să interpreteze cu sensibilitate şi expresivitate piesele muzicale abordate - să descifreze cântece în modurile populare învăţate; Obiectivele operaţionale ale lecţiei: La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili : .0.1. să fie capabil să intoneze modul iniţial a cel puţin două cântece. .0.2. să fie capabil să descifreze un cântec utilizând modulele melodice .0.3. să opereze cu noţiunea de: scara oligocordica, Sa stabilească modul in care este scrisa o piesa populara sau culta modala 1 Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstrarea prin cântec, munca independentă. 2. Forma de organizare: activitate frontală, pe grupe şi individuală Activitati de invatare: - descoperirea în audiţii. - analizarea lucrărilor interpretate; - acompanierea cu instrumente muzicale; - interpretarea;

Transcript of 0moduridestareminora.doc

Page 1: 0moduridestareminora.doc

Proiect de lecţieŞcoala Clasa: a-VII-a Profesor: Unitatea de învăţare : MelodiaDetaliere de conţinut: Organizari Sonore Modale – moduri populare diatonice de stare minoraTipul lecţiei: predare-invatareDisciplina de învăţământ la care se susţine lecţia: Educaţie MuzicalaAria curriculara: arteDurata orei : 50min.Obiective de referinţă: să aprecieze bogăţia şi varietatea folclorului muzical românesc;- să interpreze vocal, fluent şi expresiv cântece aparţinând diferitelor tipuri de muzică;- să sesizeze aportul elementelor de limbaj în planul expresivităţii muzicale;- să interpreteze cu acurateţe un repertoriu divers de cântece şi teme muzicale;- să interpreteze cu sensibilitate şi expresivitate piesele muzicale abordate- să descifreze cântece în modurile populare învăţate;

Obiectivele operaţionale ale lecţiei:La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili :.0.1. să fie capabil să intoneze modul iniţial a cel puţin două cântece..0.2. să fie capabil să descifreze un cântec utilizând modulele melodice.0.3. să opereze cu noţiunea de: scara oligocordica, Sa stabilească modul in care este scrisa o piesa populara sau culta modala1 Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstrarea prin cântec, munca independentă.2. Forma de organizare: activitate frontală, pe grupe şi individualăActivitati de invatare:- descoperirea în audiţii.- analizarea lucrărilor interpretate;- acompanierea cu instrumente muzicale;- interpretarea;- operare în exerciţii de creaţie.

Page 2: 0moduridestareminora.doc

DESFĂŞURAREA LECŢIEI:MOMENTELE LECŢIEI

Activitatea Profesorului Activitatea elevului Timpul alocat

1.Momentorganizatoric

Organizarea clasei pentru buna desfăşurare a lecţiei şi pregătirea psihică pentru o lecţie de muzică

Preiau sarcinile

propuse de profesor

2.Verificarea temei şi a cunoştinţelor teoretice

Va pune întrebări legate de lecţia precedenta

Răspund le întrebări

4. Anunţarea temei şi a obiectivelor

-Anunţa titlul lecţiei: „Organizări Sonore moduri populare diatonice de stare minora”- Exista 7 moduri populare diatonice dintre care patru sunt minore si trei sunt majore.- Modurile populare diatonice de stare minora au terţa mica la baza.- modurile de stare minora sunt următoarele: Modul Eolian care are la baza nota (sunetul) la (se va reprezenta pe tabla modul eolian sau se va prezenta planşa cu modul eolian, de asemenea se vor reprezenta si intervalele caracteristice)Modul Locrian care are la baza sunetul (nota) Si (se va reprezenta pe tabla modul locrian sau se va prezenta planşa cu modul locrian, de asemenea se vor reprezenta si intervalele caracteristice)Modul Dorian care are la baza nota Re (se va reprezenta pe tabla modul dorian sau se va prezenta planşa cu modul dorian, de asemenea se vor reprezenta si intervalele caracteristice)Modul Frigian care are la baza nota Mi (se va reprezenta pe tabla modul frigian sau se va prezenta planşa cu modul frigian, de asemenea se vor reprezenta si intervalele caracteristice)

Notează în caiet

titlul lecţiei

Sunt atenţi si

colaborează cu

profesorul si

consemnează in

caiete.

Page 3: 0moduridestareminora.doc

5. Consolidarea conţinutului propus

Se va învăţa cântecul: „Munţilor cu brazi înalţi”-

Sunt mai intai atenţi

la profesor si apoi

repeta împreuna cu el

6. Evaluarea 10 - învăţarea întregului material predat 9-însuşirea cunoştinţelor, cu 2-3 erori8-reproducerea slabă a materialului

7. Asigurarea feed-back-ului

2