0memorizare

13
PROIECT DE ACTIVITATE DATA : 7. XI. 2006 EDUCATOARE : NIŢU EMILIA GRĂDINIŢA : NR. 168 GRUPA : PREGĂTITOARE II SECTOR : 5 BUCUREŞTI

Transcript of 0memorizare

Page 1: 0memorizare

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA   : 7. XI. 2006EDUCATOARE : NIŢU EMILIAGRĂDINIŢA : NR. 168GRUPA : PREGĂTITOARE IISECTOR : 5BUCUREŞTI

Page 2: 0memorizare

PROIECT DE ACTIVITATE

DENUMIREA ACTIVITĂŢII : Educarea limbajuluiSUBIECTUL ACTIVITĂŢII : « Balada unui greier mic » de George ToparceanuMIJLOC DE REALIZARE : MemorizareTIPUL DE ACTIVITATE : Comunicare/insuşire de noi cunoştinţe (predare)

SCOPUL ACTIVITĂŢII :

- exersarea funcţiei memoriei şi educarea calităţii ei ;- dezvoltarea capacităţii de a aprecia frumuseţea versurilor;- imbogăţirea şi activizarea vocabularului copiilor cu cuvinte şi expresii artistice “ ţarini zdrenţuite”,

“zăludă”, “ciumafai”, “tină”, “humă”, “tuş”;

OBIECTIVE OPERATIONALE :

a) cognitive: Ol – să memoreze logic poezia “Balada unui greier mic” ; O2 – să recite corect si cat mai expresiv, respectand intonaţia, ritmul si pauzele necesare; O3 – să formuleze propoziţii cu cuvinte si expresii din poezie; O4 – să inţeleaga mesajul poeziei ; O5 – să recunoască personajul principal al poeziei (greierele); O6 – să recunoască poezia « Zile de toamnă » de George Coşbuc ;

b) afective : O7 – să iubească natura si să ocrotească micile vietăţi.

2

Page 3: 0memorizare

STRATEGII DIDACTICE : - după logica invăţării : inductivă ; - după gradul de dirijare : algoritmică ;

TEHNICI DE INSTRUIRE :

de comunicare orală : - expozitive : explicatia ; - conversative : conversaţia, discuţia colectivă, problematizarea ; bazate pe acţiune directă : exerciţiul .

ORGANIZAREA CONŢINUTULUI : secvenţială ;

MODUL DE INTERVENŢIE AL CADRULUI DIDACTIC : permanent ;

FORME DE ORGANIZARE : frontal si individual ;

MIJLOACE DE INVATAMANT :

a) MATERIAL DIDACTIC :

demonstrativ : siluete cu personajele din poezie, suportul cadru pe care stau siluetele ; distributiv : _

3

Page 4: 0memorizare

b) MATERIAL BIBLIOGRAFIC :

1. « Programa activităţii instructiv – educative in gradiniţa de copii », Bucureşti 2000 ;2. « Metodica activităţilor de educare a limbajului in invăţămantul preşcolar », editura PRO

HUMANITATE, 1999.

DURATA   : 30-40 minute.

4

Page 5: 0memorizare

ETAPELEACTIVITATII

TIMP

OB. CONTINUTINSTRUCTIV-

EDUCATIV

STRATEGII DIDACTICE EVALUARE

1. 2. 3. 4. 5. 6.

1.Moment organizatoric

1 min

Copiii vor fi antrenaţi in aranjarea scăunelelor in semicerc. Se va aerisi sala de grupă şi se va pregăti materialul didactic.

2.Captarea atentiei

1 min

Se va realiza prin interpretarea unei strofe din cantecul “Toamna”« Toamnă, toamnă harnică Si de toate darnică Ai venit iar pe la noi Să ne-aduci vanturi şi ploi. »

3.Anuntarea temei

1 min

Se va realiza in mod direct prin enunţarea titlului poeziei si autorului : « Astăzi vom invăţa si noi o poezie despre toamnă care se numeşte ,,Balada unui greier mic,, de George Toparceanu. »

5

Page 6: 0memorizare

4.Familiarizarea cu conţinutul

7 min

Recitarea poeziei model

Balada unui greier micde George Toparceanu

Peste dealuri zgribulite,Peste ţarini zdrenţuite,A venit aşa, deodată,

Toamna cea intunecatăLungă,slabă şi zăludăBotezand natura udă

C-un mănunchi de ciumafai.Cand se scutură de ciudă

Imprejurul ei departeRisipeşte-n evantai

Ploi mărunte,Frunze moarte,Stropi de tină,

Guturai........................

Doar pe coastă, la urcuş,Din casuţa lui de humă

A ieşit un greieruş,Negru, mic, muiat in tuş

Si pe-aripi pudrat cu brumă,_ Cri, cri, criToamna gri,

Nu credeam c-o să mai vii

6

Page 7: 0memorizare

O4

O5

Inainte de CrăciunCa puteam şi eu s-adunO grăunţă cat de mică,Ca să nu cer imprumut,La vecina mea furnică,

Fiindcă nu-mi dă niciodată,Şi-apoi umple lumea toată

Că m-am dus şi i-am cerut...Dar de-acuş,

Zise el cu glas sfarşitRidicand un picioruş,

Dar de-acuş s-a ispravit..._ Cri, cri, criToamnă gri,

Tare-s mic şi necajit !

Se va recita inca o dată poezia, de această dată folosindu-se siluetele. Li se va explica copiilor conţinutul de idei precum si cuvinte şi expresii din text. Se va mai recita 1-2 ori poezia model, de educatoare. Metode folosite : explicaţia, conversaţia.

FrontalaObiectiv considerat realizat dacă copiii inţeleg suferinţa greieraşului.

7

Page 8: 0memorizare

5. Dirijarea invăţării

10 min

O1 Memorarea efectivă a poeziei

Poezia va fi memorată pe unităţi logice. Se va repeta prima strofă, apoi se trece la următoarea, care va fi repetată impreună cu prima pentru fixarea in memorie a fragmentelor logice in succesiunea lor firească ş.a.m.d.Metode folosite : explicaţia, exerciţiul.

Obiectiv considerat realizat dacă se memorează logic cea mai mare parte a poeziei.Frontala şi individuală

6.Obtinerea performantei

10 min

4 min

O2O7

O3

Recitarea corectă a poeziei şi fixarea conţinutului de idei

Memorarea poeziei se realizează pe grupe (greieraşii şi furnicuţele) apoi cu 2-3 copii sau pe roluri.

Pentru verificarea insuşirii conştiente a poeziei se va cere copiilor sa formuleze propozitii cu cuvinte noi.

Frontala şi individualăObiectiv realizat dacă copiii recită respectand intonaţia, ritmul şi pauzele necesare, cu cat mai puţin ajutor din partea educatoarei.Obiectiv realizat dacă formulează corect propoziţii cu cuvintele şi expresiile din poezie.Individuală

8

Page 9: 0memorizare

7.Consolidarea invăţarii

5 min

O6O7

Actualizarea unor poezii invăţate anterior

Se va recita impreună cu cei mici poezia « Zile de toamnă » de George Coşbuc.

Frontală

8.Incheierea activităţii

1 min

Se fac aprecieri generale şi individuale asupra activităţii. Metode : conversaţia.

Observatia

Aprecierea verbala

9