0martiri Crestini in Dacia

10
PROIECT DIDACTIC Propunător: prof. Cornea Diana Data: 5 mai 2006 Unitatea de învăţământ: Şc. 08 „D. Cantemir” Clasa: a V-a B Disciplina: Religie ortodoxă Subiectul lecţiei: Martiri creştini în Dacia în secolele lll-IV Tipul lecţiei: comunicare / însuşire de noi cunoştinţe Scopul lecţiei: dobândirea unor cunoştinţe despre viaţa martirilor creştini din Dacia, pentru a le aduce cinstirea cuvenită; cultivarea responsabilităţii elevilor faţă de dreapta credinţă. Obiective operaţionale: La sfârşitul lecţiei, toţi elevii vor fi capabili: 01 - să prezinte aspecte semnificative din viaţa Sfinţilor martiri; 02 - să identifice pe hartă localităţile în care au pătimit aceşti sfinţi; 03 - să localizeze virtuţile dobândite de Sfinţii martiri; 04 - să formuleze învăţături folositoare progresului vieţii spirituale. Strategia didactică 1. Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, expunerea, exerciţiul, lectura, demonstraţia cu substitute, meditaţia religioasă, exerciţiul, observaţia dirijată. 1

description

martiri crestini in dacia proiect didactic

Transcript of 0martiri Crestini in Dacia

Page 1: 0martiri Crestini in Dacia

PROIECT DIDACTIC

Propunător: prof. Cornea DianaData: 5 mai 2006Unitatea de învăţământ: Şc. 08 „D. Cantemir”Clasa: a V-a B Disciplina: Religie ortodoxăSubiectul lecţiei: Martiri creştini în Dacia în secolele lll-IVTipul lecţiei: comunicare / însuşire de noi cunoştinţe

Scopul lecţiei: dobândirea unor cunoştinţe despre viaţa martirilor creştini din Dacia, pentru a le aduce cinstirea cuvenită; cultivarea responsabilităţii elevilor faţă de dreapta credinţă.

Obiective operaţionale:La sfârşitul lecţiei, toţi elevii vor fi capabili:01 - să prezinte aspecte semnificative din viaţa Sfinţilor martiri;02 - să identifice pe hartă localităţile în care au pătimit aceşti sfinţi;03 - să localizeze virtuţile dobândite de Sfinţii martiri;04 - să formuleze învăţături folositoare progresului vieţii spirituale.

Strategia didactică1. Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, expunerea, exerciţiul, lectura, demonstraţia cu substitute, meditaţia religioasă, exerciţiul, observaţia dirijată.2. Mijloace de învăţământ: fişe de lectură, ilustraţii cu biserica de la Niculitel, cu moaştele celor 4 Sfinţi de la Niculitel: Zotikos, Atalos, Komasis, Filipos, icoana cu cei 4 Sfinţi de laNiculitel, icoana Sfântului Mucenic Sava de la Buzău, harta.3. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală şi activitate pe grupe.

1

Page 2: 0martiri Crestini in Dacia

ResurseBibliografice: 1. Bălan, loanichie, Patericul românesc, Bucureşti, 1995.

1. Cucoş, Constantin, Educaţia religioasă, Editura „Polirom", laşi, 1999.2. Cucoş, Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examene de definitivare şi grade didactice, Editura „Polirom", laşi, 1998.3. Muha, Camelia, Caiet de religie creştin-ortodox pentru clasa a V-a, Editura „Sfântul Mina", laşi,2001.4. Păcurariu, Mircea, Istoria Bisericii Ortodoxe Române, Editura Episcopiei Dunării de Jos, Galaţi, 1996.5. Sfinţi români şi apărători ai legii strămoşeşti, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti, 1987.6. Şebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Opriş, Dorin, Opriş, Monica, Metodica predării religiei, Editura „Reîntregirea", Alba lulia, 2000.

Scenariul didactic

Nr. crt.

Secvenţiei lecţiei

Ob. op.

TimpActivitatea profesorului/ Activitatea elevului

Metodeşi

procedee

Mijloacede

învăţă-mânt

Forme de organi-

zareEvaluare

1 2 3 4 5 6 7 8 9

1.Momentul organiza-

toric2'

- - prof. salută elevii, rosteşte rugăciunea cu ei;- notează absenţele şi realizează managementul clasei pentru începerea activităţii didactice care urmează să se desfăşoare;

- elevii răspund la salut, spun rugăciunea şi se pregătesc pentru începerea activităţii didactice;

exerciţiulActivitate frontală

2. Verificarea

cunoştinţelorînsuşite

10'Se adresează elevilor următoarele întrebări:„- Când a avut loc încreştinarea poporului român?" - „- încreştinarea poporului român s-a făcut odată cu formarea lui, în

Conver-saţia

Activitate frontală

Aprecieri verbale

2

Page 3: 0martiri Crestini in Dacia

timp."„- Ce dovezi există despre răspândirea creştinismului în ţara noastră?" - „... - literare: istoricul Tertulian; - arheologice: cruci, opaiţe, cimitire etc; - lingvistice: multe cuvinte din vocabularul religios sunt de origine latină(exemple)."Profesorul va numi 1-2 elevi să citească tema pentru acasă. - elevii citesc tema pentru acasă;

3.

Pregătireaaperceptivă a elevilor

pentrureceptarea

noilorcunoştinţe

3'

- profesorul va adresa elevilor următoarele întrebări:„- Oare creştinii primelor secole de pe teritoriul patriei noastre aveau o viaţă liniştită?" - „ ... nu prea era liniştită, datorită persecuţiilor declanşate de împăraţii romani păgâni."„- Ce urmări au avut persecuţiile?" - „- ... a crescut numărul martirilor şi al mărturisitorilor, a luat naştere cultul Sfinţilor şi al Sf. Moaşte ..."„- Ce creştini au suferit moarte martirică pe teritoriul Daciei în timpul persecuţiilor?"

- „Preotul Montanus şi soţia sa Maxima, Sf. Sava, Sfinţii Mucenici de la Niculiţel."

Conver-saţia

Activitate frontală

Aprecieriverbale

4.Anunţareatitlului şi aobiectivelor

lecţiei

2'- profesorul va anunţa şi va scrie pe tablă data si titlul lecţiei: Martiri creştini în Dacia. sec. III – IV; apoi, precizează obiectivele lecţiei; - elevii notează data şi titlul lecţiei în caiete şi ascultă explicaţiile profesorului

Expune-rea

Activitate frontală

Aprecieri verbale

Profesorul enumeră Sfinţii martiri daco - romani. - elevii se împart în grupe de câte 4. Fiecărei grupe i se dă o fişă de lectură (*) ce cuprinde viaţa unui Sfânt martir, pentru a reţine aspecte

Explica-ţia

Fişe de lucru

Activitate pe grupe

3

Page 4: 0martiri Crestini in Dacia

5.

Comunicarea / însuşireanoilor cunoştinţe

01

20'

semnificative. - aceştia respectă indicaţiile profesorului şi studiază fişele; - după 5', profesorul cere reprezentanţilor grupelor să prezinte aspectele semnificative din viaţa Sfântului respectiv; apoi, fiecare grupă îşi desemnează reprezentantul ce răspunde solicitărilor profesorului;

Observaţie:Profesorul intervine, indicând pe hartă localităţile în care au pătimit aceşti Sfinţi; arată elevilor icoana Sf. Sava, precizând că Sf. Vasile cel Mare, mitropolitul Cezareei Capadociei a scris în Dacia o scrisoare, prin care îi ruga pe creştinii de aici să-i trimită trupul Sfântului. Sicriul cu moaştele Sf. Sava a fost însoţit de o scrisoare în care se relata întreaga viaţă a Sfântului, scrisoare pe care Biserica din Sciţia o trimitea Bisericii din Capadocia”.

- elevii privesc atenţi şi ascultă explicaţiile profesorului; În timp ce elevul altei grupe prezintă viaţa sfinţilor de la Niculiţel, profesorul prezintă ilustraţii cu cripta în care au fost descoperite Sfintele Moaşte.

- elevii observă cu atenţie;

Lectura

Exerci-ţiul

Conver-saţia

Observa-ţia

dirijată

Demons-traţia cu

substitute

Icoana Sfântului

Sava

Icoana celor 4

sfinţi de la Niculiţel

Activitate frontală

Activitate frontală

Activitate frontală

Aprecieri verbale

6.

Fixarea şi sistema-tizarea

cunoştin-ţelor

01

02

11' Cele expuse sunt sistematizate într-un tabel (vezi Oglinda Tablei), ce va fi completat de liderii grupelor. Aceştia vor localiza pe hartă localităţile în care au pătimit martirii. - elevii notează pe caiete aspectele importante completate de colegii lor, în tabelul de pe tablă;Profesorul adresează elevilor următoarele întrebări:

„- Ce slujiri aveau, în general, aceşti Martiri?" - „... erau episcopi, preoţi, diaconi..."„- Ce urmăreau persecutorii prin chinuirea clericilor?"

Exerci-ţiul

Conver-saţia

harta Activitate frontală

Aprecieri verbale

4

Page 5: 0martiri Crestini in Dacia

03

04

- „ ... uciderea, nimicirea învăţătorilor, pentru a nu mai fi vestitori ai cuvântului lui Dumnezeu."„- Ce efect avea asupra creştinilor martirizarea păstorilor?" - „... îi întărea, le dădea curaj în mărturisirea credinţei."„- Ce virtuţi posedau aceşti sfinţi martiri daco-români?" - „- ... credinţă, nădejde, dragoste, bărbăţie creştină ..."

Se adresează elevilor următoarele întrebări:„- Oare noi, cei de astăzi, avem aceste virtuţi la fel de puternice ca ale înaintaşilor noştri?"

- „ .......... „„- Dacă ni s-ar oferi nenumărate bunătăţi şi funcţii înalte, în schimbul apostaziei, oare cum am reacţiona?" - „ ........ „ ; elevii meditează;„- În condiţiile de astăzi, mai este oare nevoie de mucenicia trupului?" - „... de mucenicia sufletului, de lupta împotriva ispitelor, a păcatelor."„- Ce reprezintă Sfinţii martiri pentru noi?" - „ ... exemple de urmat."„- Ce învăţăm de la ei?" - „ Să mărturisim dreapta credinţă! - Să-i cinstim pe Sfinţii martiri şi Mucenici! - Să luptăm împotriva păcatului!"

Meditaţia religioasă

Conver-saţia

Activitate frontală

Aprecieri verbale

7. Apreciereaactivităţiielevilor

1'- profesorul va face aprecieri generale şi individuale privind atât pregătirea elevilor pentru lecţie, cât şi implicarea în predarea noilor cunoştinţe, apoi îi notează pe aceia care au participat la lecţie;

- elevii ascultă aprecierile profesorului;

Explica-ţia

Activitate frontală

Aprecieri verbale

8. Încheierea activităţii

1' - profesorul rosteşte rugăciunea împreună cu elevii, salută şi iese din sală;- elevii rostesc rugăciunea şi răspund la salut;

Exerci-ţiul

Activitate frontală

5

Page 6: 0martiri Crestini in Dacia

ANEXĂ(*) Model de fişă de lectură

Preotul MONTANUS şi şotia sa MAXIMA

• au trăit în cetatea Singidunum, purtând amândoi nume latineşti;• Sfântul este primul preot daco-roman al cărui nume îl cunoaştem:• în anul 304, în timpul împăratului Diocletian a început prigoana împotriva creştinilor şi preotul s-a retras în cetatea Sirnium în apropierea Singidunumului;• în Sirmium, descoperindu-se că este creştin, preotul, a fost arestat şi pus la chinuri, cerându-i-se lepădarea de credinţa creştină;• din ordinul guvernatorului păgân Probus, a fost arestată şi soţia sa, Maxima, care i-a uimit pe cei de faţă prin curajul de care a dat dovadă în mărturisirea credinţei, urmând astfel exemplul soţului său;• pentru credinţa lor creştină, au fost înecaţi în râul Sava;• trupurile celor doi Mucenici au fost aduse de valuri la mal unde au fost îngropate cu mare cinste de către drept-măritorii creştini din acele locuri;• Biserica îl prăznuieşte în fiecare an, la 26 martie.

OGLINDA TABLEI (CAIETULUI)

6

Page 7: 0martiri Crestini in Dacia

Martiri creştini în Dacia sec. III – IV Data .............

Nr. Crt.

Numeie Sfinţilor Împăraţi persecutori Sfârşitul vieţii pământeşti Data martiriului

1. Preotul MONTANUS şi soţia sa MAXIMA -Diocleţian (284-305) - înecaţi în râul Sava -26 martie

2. Sf. Mc. SAVA GOTUL - regele got Athanaric - înecat în râul Buzău -12 aprilie 372

3. Diaconul ERMIL - Liciniu (307-324) - înecat în Dunăre . -13 ianuarie

4. Episcopul EFREM al Tomisului • - Diocleţian - decapitat - 7 martie

5. Episcopul IRINEU din Sirnium - Maximian -Diocleţian- tăiat cu sabia,-aruncat în -

râulSava-6 aprilie 304

6.Sf. martiri de la Niculiţel: ZOTIC, ATALOS, CAMASIS, FILIPOS (ostaşi) (M-rea Cucoş-

Dobrogea) .- Diocleţian - tăiaţi cu sabia - 4 iunie

7