0_lectie_dirigentie
-
Upload
valentina-scripcenco -
Category
Documents
-
view
4 -
download
0
description
Transcript of 0_lectie_dirigentie
Proiect didactic
Proiect didactic
Data: 17.12.2010
Unitatea: coala cu clasele I-VIII Scrioara-CisluClasa: a V-a
Obiectul: Consiliere i orientare
Subiectul: Crciunul, ieri i astzi
Tipul leciei: mixt
Profesor: Olteanu Loredana
Durata: 50 minute
Obiective generale: Contientizarea importanei cunoaterii i perpeturii tradiiilor de Craciun.
Obiective operaionale:
S precizeze semnificaia Craciunului i a datinilor legate de acesta;
S compare datinile cunoscute de la bunici cu cele de astzi; S explice legendele specifice srbtorilor de iarn; S menioneze importana tradiiilor pentru pstrarea identitii neamului.Condiii prealabile: elevii au mpodobit sala de clas, crend un mediu ambiant specific srbtorilor de iarn; au discutat cu parinii/bunicii despre obiceiurile din trecut.Strategii didactice:
a) metode i procedee: conversaia euristic, explicaia, jocul didactic, problematizarea, brainstromingul, ciorchinele, harta kinestezic.
b) material didactic: plane cu exerciii, plicuri, prezentarea Power Point, brdu realizat din polistiren, ornamente pentru brad realizate din hrtie, balon.
c) forme de organizare: frontal, individual, pe grupe.Resurse materiale: tabla, prezentare Power Point:Craciunul, ieri si astzi, CD colinde, fie cu prezentri ale tradiiilor strvechi, PC, videoproiector.Momentele lecieiObiective operaionaleConinutul instructiv-educativStrategii didactice
1. Moment organizatoricSe asigur condiiile psihopedagogice necesare desfurrii leciei: aerisirea slii de clas, pregtirea materialului didactic.Exerciiu organizatoric/frontal
2. Captarea atenieiSe prezint o plan care nfieaz anotimpul iarna. Elevii descriu ceea ce vd; sunt precizate sentimentele pe care tabloul le transmite. Utilizndu-se conversaia, copiii sunt ndrumai s evoce srbtorile de iarn.Conversaia
3. Anunarea temeiO1
Doamna dirigint precizeaz c lecia de azi se numete ,,Crciunul, ieri i astzi. Titlul este scris pe tabl.
4. Desfurarea leciei
5. ncheierea lecieiO2
O3
O4
Se realizeaz un ciorchine, pornind de la cuvntul ,,Crciun
Se explic care este semnificaia cuvntului ,,Crciun: deriv de la biblicul cara a chema, iar ,,Mo (Crciun) Dumnezeu Mntuitorul, Cel mai vechi de zile. Se prezint un material Power Point cu tema ,,Crciunul, ieri i astzi. Mai departe este citit legenda lui Mo Crciun. (Anexa 1) Se prezint o plan care semnific venirea Moului pe la casele copiilor. Elevii rspund urmtoarelor ntrebri:Ciorchinele Conversaia
Frontal/individual
Explicaia
Fi: legenda lui Mo Crciun
Prezentare Power Point
Fia 1
Fi 2
Brad din polistiren
Cvintetul
Cvintetul
Harta kinestezic
Conversaia
Plan cu spiridu
Cadou, balon
La ce dat srbtorim Crciunul?
Ce semnificaie are aceast srbtoare?
Cum petrecei voi Crciunul?
Cum petreceau Crciunul bunicii votri? Copiii citesc informaiile pregtite acas.
Explicai urmtoarea maxim: ,,Cel ce nu are Crciunul n inim nu-l va gsi nici sub brad!Se prezint o plan care nfieaz un brdu n mijlocul unei camere. Se citete legenda bradului. (Anexa 2) Este prezentat sceneta care nfieaz magii i pe Irod.
Elevii vor primi ornamente pe care vor nota realizrile lor de la nceputul anului colar i pn n prezent; acestea vor fi aezate n brduul realizat din polisteren.
n continuare, colectivul clasei va fi mprit pe grupe i va realiza cte un cvintet, plecnd de la cuvintele Crciun i Brad.
Crciun
Blnd, frumos
Ateptnd, cntnd, bucurnd
Apare n sufletul nostru
Srbtoare
Brad
Verde, falnic
nlnd ,luminnd, impresionnd
El e copacul sfnt
Srbtoare Se prezint informaii despre colinde. Se va prezenta harta kinestezic:
Se rspunde la urmtoarele ntrebri:1. Ce nseamn a colinda?
2. Cum se colind?
3. Cnd se colind?
Se cnt un colind; sunt prezentate obicieiurile tradiionale: plugul i capra.Copiii redacteaz o scrisoare pentru Mo Crciun. Elevii trimit Moului scrisori, iar acesta i rspltete. (Anexa 3)
Tradiie
Prieteni
Colinde
Sniu
Zpad
Crciunul
Srbtoare
Brad
Mo Crciun
Steaua
O, ce veste minunat
Bun dimineaa la Mo Ajun
Colinde
PAGE 6