0_etnogeneza

5

Click here to load reader

description

etnogeneza

Transcript of 0_etnogeneza

Page 1: 0_etnogeneza

Proiect didacticLa limba și literatura română

Profesor: Lefter Marina

Instituţia: Liceul Teoretic ,,Ştefan cel Mare”din or.Drochia

Clasa: a XI-a

Data: 21.09.2011

Subiectul lecţiei: Mitul etnogenezei/ întemeierii în opera cronicarilor: Grigore Ureche, Miron

Costin, Dimitrie Cantemir.

Subcompetenţele vizate:

1.1. Selectarea şi accesarea surselornecesare pentru descifrarea şi interpretarea textelor literare.

5.1. Respectarea normei limbii literare în orice text scris sau rostit.

13.1. Lansarea comunicărilor de sinteză despre personalităţile literaturii române în context

cultural, naţional şi european.

Obiective operaţionale: a) Cognitive:

O1: Să citească corect, fluent, conştient, fragmente de cronici.

O2: Să identifice mitul etnogenezei/ întemeierii în fragmentele de cronici şi baladele propuse.

O3: Să compare acelaşi mit, tratat în diferite opere, de diferiţi autori .

O4: Să redacteze un text propriu, în parametrii indicaţi.

b) Afective:

O5: Să aprecieze frumuseţea mitului etnogenezei şi importanţa cunoaşterii rădăcinilor şi a

trecutului, mîndrindu-se de originea sa şi apartenenţa la etnia română.

Resurse: Manual de limba şi literatura română pentru clasa a XI-a, T.Cristei, T.Cartaleanu,

O.Cosovan, A.Ghicov; Ed. Cartdidact, Chişinău, 2009; (p.p. 27-29); Letopiseţul Ţării Moldovei.

Metode şi procedee: Brainstorming de tip ciorchine, lectura intensivă, recitarea expresivă,

lucrul în grup, lucrul cu manualul, lucrul independent.

Demersul didactic

Etapa Activitatea profesorului Timpulşi resursele

Activitatea elevilor

Evocare

Brainstorming de

tip ciorchine

• Afişează la tablă un poster cu informaţii despre miturile fundamen-tale ale poporului român, despre care iniţiază o discuţie cu elevii.

• Solicită să recite integral/ fragmentar baladele populare studiate în clasele VIII-IX: Miorita şi Monastirea Argeşului.

10’

Un poster pentru a fi completat de elevi.

• Participă la completarea posterului, actualizîndu-şi miturile:

Mioriţa Meşterul Manole Zburătorul Dochia şi Traian

• Participă la discuţie.

Page 2: 0_etnogeneza

• Enunţă tema şi obiectivele lecţiei.

• 2 elevi recită secvenţe din baladele populare studiate în clasele VIII-IX: Miorita şi Monastirea Argeşului.

• Elevii notează tema nouă în caiete.

Realizarea sensului

Lectura expresivă

Lucrul în grup

Lectura intensivă

Lucrul cu manualul

• Citeşte expresiv balada ,,Dochia şi Traian”de Gh. Asachi (doar începutul, dînd tonalitatea necesară).

• Solicită elevilor să continue lectura.

• Propune elvilor să reflecteze la care mit se raportează balada şi să argumenteze cu exemple din text opţiunile. • Menţionează că acest mit este tratat în diferite opere literare, inclusiv în cronici, ilustrînd Letopiseţul Ţării Moldovei.

• Distribuie elevii în 4 grupuri acîte 5 elevi.

• Dă instrucţiunile necesare: să determine care dintre istorii poate fi definită mit al etnogenezei şi care mit al întemeierii şi să argumenteze răspunsul cu exemple din text.

• Indică limita de timp și forma de evaluare.

• Trece pe la fiecare grup, ca să se convingă că elevii au înţeles sarcina și lucrează.

20’

Manual de limba şi literatura română pentru clasa a XI-a, T.Cristei, T.Cartaleanu, O.Cosovan, A.Ghicov; Ed. Cartdidact, Chişinău, 2009; (p.p. 27-29).

• Receptează textul literar.

• 2 elevi continuă lectura.

• Menţionează mitul etnogene-zei. Aduc drept argumente unele cuvinte semnificative:

Decebal Traian Dacia Roma Dochia Zamolxis

• Grupurile primesc aceeaşi sarcină: să citească fragmentele de texte de la p.p. 27-29 din manual, clasificînd miturile.• Aduc drept argumente unele versuri/ fragmente de text:

Mitul etnogenezei:1. ,,Neamul Ţării Moldovei de unde se trăgănează?/Din Ţările Rîmului[...]/ Traian întîiu, împăratul, suindu pre dahii.” (,,De neamul moldovenilor” de Miron Costin) 2. ,,Dar cînd Dacia-au împilat-o/ Fiul Romei cel mărit...” sau ,,Traian vine-n astă ţară...” (,,Dochia şi Traian”de Gh. Asachi)

Mitul întemeierii:1. ,,În memoria căţelei rîul a şi fost numit, mai întîi de către Dragoş, Moldova...” (,,Descrierea Moldovei” de D. Cantemir)2. ,,...căţeaua care au gonit fiara aceea au crăpat, pe care au chemat-o Molda, iar apei de pre numele căţelei Moldii, i-au

Mitul etnogenezei-? ?+ Mitul mioritic - ?

pastoraleMitul estetic - ?

Mitul iubirii - ?

Page 3: 0_etnogeneza

zis Molda, sau cumu-i zic unii, Moldova.”(,, Letopiseţul Ţării Moldovei” de Gr. Urache)3. ,,Nu sunt zînă, nu sunt floare,/ Dar am suflet fecioresc/ Şi Moldova mă numesc.” (,,Dragoş ” de V. Alecsandri)

Reflecţie

Eseu de 5 min.

• Solicită să scrie un eseu de 5 min., în care ar sintetiza tot materialul din cadrul lecţiei şi care ar începe astfel: ,,Mitul etnogenezei în care este evocată descendeţa românilor din daci şi romani...”

15’(împreună cu evaluarea şi extinderea)

• Lucrează independent.• O variantă de răspuns al elevilor:,,…este unul fundamental pentru cultura noastră naţională, dar şi pentru formarea spiritualităţii personale, căci trebuie să ne cunoaştem trecutul, ca să păşim încrezut în viitor. Fiind situat ,,Pe-un picior de plai,/ Pe-o gură de rai”, poporul nostru a fost hărţuit de-a lungul secolelor de străini, care au rîvnit să ne priveze de libertate, limbă şi istorie, pămînt, dar n-au reuşit să ne smulgă miturile din suflet, să otrăvească laptele matern, prin care curge verbul, să îngenuncheze demnitatea naţională. Mitul etnogenezei este o dovadă a originii noastre, iar datorită vechimii lui, nimeni neu ne poate duce în eroare, debusola şi şterge memoria.”etc. etc.

Extindere Temă pentru acasă: De rezumat mesajul fiecărui mit şi de redactat o compunere pe tema: Miturile populare – filoane ale spiritualităţii româneşti.Dă indicaţii pentru realizarea temei de acasă.

Propune elevilor să întocmească o listă de opere literare, care au la bază mitul etnogenezei.