0_doc
-
Upload
ciprinicaadi -
Category
Documents
-
view
216 -
download
1
Transcript of 0_doc
INIMIOARE PENTRU MAMA
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ
Data:
Grădiniţa: Măneşti
Grupa: mijlocie
Educatoare: Moldovan Liliana
Tema proiectului: “Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim?”
Subtema: “Inimioare pentru mama”
Denumirea activităţii: activitate integrată
Tipul activităţii: însuşire de noi cunoştinţe
Scopul:-Dezvoltarea creativităţii şi expresivităţii limbajului oral;
-Stimularea şi cultivarea sentimentelor pozitive faţă de cei din jur;
-Dezvoltarea simţului estetic şi creativ;
Domenii experenţiale:
1. Limbă şi comunicare: povestirea educatoarei, “ Inimioare, inimioare!” de
Sarina Cassvan
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Să asculte cu atenţie conţinutul poveştii;
Să răspudă la întrebările adresate de către educatoare, utilizând propoziţii
clare din punct de vedere gramatical;
1
Să exprime prin cuvinte stările emoţionale provocate de întâmplările
povestirii;
2. Domeniul Om şi societate “Inimioare pentru mama”-lipire, decorare-
OBIECTIVE OPERAŢIONALE
să selecteze materiale neceasre temei propuse.
Să execute individual tema dată.
Să realizeze lucrări originale manifestând creativitate.
Să aprecieze lucrarea poprie şi a celorlalţi colegi.
ACTIVITĂŢI PE CENTRE DE INTERES
1.Bibliotecă:
Să “citească” imagini cu scene din povestea “Inimioare, inimioare”.
Să răspundă la întrebări.
Să rezolve fişele de evaluare.
2.Artă: “ Inimioare pentru mama”
Să decoreze inimioare pentru ziua mamei lipind diferite materiale
( fotografii, floricele, paiete, etc)
Să lucreze îngrijit;
3.Joc de masă: puzzle “Chipul mamei”
Să îmbine elementele componente pentru a reda imaginea în intregul ei;
Să colaboreze în cadrul grupului, verbalizând acţiunile inteprinse;
ADP:
4.Joc de rol: “De-a mama”
Să stabilească roluri şi reguli;
Să folosească formule de politeţe;
Să aşeze masa festivă (cu şerveţele, pahare, ceşti, vază cu flori, confecţionate
cu o zi înainte )
2
STRATEGII DIDACTICE:
METODE ŞI PROCEDEE:
Explicaţia
Povestirea
Conversaţia
Problematizarea
Munca individuală
Metoda “Amestecă, îngheaţă, formează perechi”
Analiza produselor activităţii
MATERIAL DIDACTIC:
BIBLIOTECĂ:
Imagini din poveste
Creioane colorate
Fişe de lucru
ARTA:
Inimioare din ipsos
Lipici
Şerveţele umede
fotografii, paiete, floricele, etc
JOC DE MASĂ:
Puzzle
JOC DE ROL:
Şerveţele
Vază cu flori
Ceşcuţe
Farfurii
3
Pahare
FORME DE ORGANIZARE: frontală, în grupuri
EVALUARE:continuă
LOC DE DESFĂŞURARE: sala de grupă
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3-5/7ani)
Breben S, Gancea E, „Metode interactive de grup”, Ed.Arves, Craiova,
2004;
Laurenţia C, Angela S, „Activitatea integrată în grădiniţă”, Ed. Didactica
Publishing House, 2008
Grama F, Culea L, „ Ghid pentru proiecte tematice”, Ed. Didactica
Publishing House, 2008
Secvenţa didactică
Conţinutul activităţii Strategiididactice
evaluare
4
1.Moment organizatoric
Asigurarea condiţiilor necesare unei bune desfăşurări a activităţii. Distribuirea în prealabil a mijloacelor de învăţământ în fiecare centru de activitate.Întâlnirea de dimineaţă: prezenţa, salutul, calendarul naturii. Se poartă o discuţie despre tema săptămânii, recitarea unor poezii despre mama si interpretarea canteclui “Mama”
conversaţia frontală
2.Captarea atenţiei
Pe o tablă magnetică sunt aşezate mai multe bucăţi de puzzle numerotate de la 1 la 5. Copiii aşează bucătile de puzle în ordine crescătoare şi vor obţine o inimioară.
-conversaţia-puzzle în formă de inimioară
-frontală-individuală
3.Anunţarea temei şi a obiectivelor
Astfel captată atenţia le voi spune copiilor că astăzi vor realiza mai multe activităţi. La BIBLIOTECA vor afla povestea “Inimioare, inimioare”, La ARTĂ vor decora inimioare din ipsos pe care le vor oferii mamelor de 8 Martie. La JOC DE ROL vor aranja o masă festivă pentru ziua mamei,iar la JOC DE MASĂ vor realiza un puzzle.
-conversaţia
-explicaţia
4.Conducerea învăţării.
După prezentarea sarcinilor de la fiecare arie de stimulare şi a materialelor existente la acestea copiii işi aleg aria unde vor să lucreze.Voi ruga întreaga grupă să asculte povestea „Inimioare, inimioare!” de Sarina CassvanSe va reda conţinutul poveştii cât mai expresiv, folosind mimica şi gestica corespunzătoare. Conţinutul povestirii va fi expus urmărindu-se succesiunea momentelor principale, explicarea cuvintelor şi expresiilor
-povestirea-explicaţia-planşe cu scene din poveste
-realizează sarcinile de lucru în funcţie de profilul fiecărui centru de interes
5
necunoscute. Simultan cu povestea, le voi prezenta imagini cu scene din poveste, pe care le voi lăsa apoi la aria de stimulare “BIBLIOTECĂ”, unde copii, vor “citi” imaginile, vor răspude la următoarele întrebări:-Cum se numeşte povestea?-Pentru cine a cumpărat băieţelul inimoara de turtă dulce?-De ce se îmbolnăvise mama băieţelului?Tot la acest sector fiecare copil v-a primii câte o fişă de lucru pe care vor colora băieţelul şi mama din poveste.
La JOC DE MASĂ copiii au găsit multe plicuri care conţineau puzzele-uri cu chipul mamei. După ce au reconstituit întregul, li s-a cerut să descrie imaginea şi să spună fiecare cum arată mama lor.
La ARTĂ: copiii decorează inimioare din ipsos cu floricele, paiete se va insista pe tratarea corectă a suprafeţelor de lipit, pe întinderea corectă a pastei de lipit.
La JOC DE ROL: copiii au aşezat masa festivă, s-au jucat „De-a mama” au asezat toate materiale didactice în ordine, au pregătit ceşcuţe pentru a servii cafeaua mamelor.
-puzzle
-inimioare din ipsos-aracet-paiete în formă de floricele-fotografiile copiilor-ceşcuţe-şerveţele-farfurii-vază cu flori
Obţinerea performanţei
La bibiliotecă copiii realizează fişa de lucru. La artă finalizează lucrările si realizează o expoziţie “ Cea mai frumoasă inimioară pentru mama”La joc de masă realizează puzzle-ul
-fişe de lucru-creioane colorate
-individuală şi colectivă
6
şi descriu imaginea obţinută.La joc de rol aranjează masa pentru ziua mamei.
Realizarea feed-back-ului
Se aplică metoda de învăţare prin cooperare “Amestecă, Îngheaţă, Formează perechi”La semnalul AMESTECĂ, copiii se vor plimba prin sala de grupă.La semnalul ÎNGHEAŢĂ, copiii vor ramâne unde se găsesc nemişcaţi.La semnalul FORMRAZĂ PERECHI, copiii vor forma perechi şi vor răspunde la întrbările:-“Ce ai lucrat la centrele de activitate?”La al doilea semnal copii vor vorbi despre ce le-a plăcut mai mult.La al treilea semnal copiii vor vorbii despre cum arată mama lor.
-respectă regulile jocului
- discută despre activitatea zilei, despre ce le-a plăcut mai mult şi despre cum arată mama lor.
-frontală-în perechi
Încheierea activităţii
Se fac aprecieri asupra fiecărui copil şi se oferă recompense câte o inimioară de turtă dulce.
-Conversaţia,-Inimioare de turtă dulce,
-orală-frontală
Notă: Activitatea de “Limbă şi comunicare” s-a desfăşurat la sectorul
BIBLIOTECĂ, iar “Activitatea practică” s-a realizat la sectorul ARTĂ
7
8