0_atributiva

10
PROIECT DIDACTIC SCOALA: Gimnaziala Carbunesti PROFESOR: Coman Mihaela CLASA: a VIII-a OBIECTUL: Limba Română SUBIECTUL: Propoziția subordonată atributivă TIPUL LECŢIEI: mixtă OBIECTIVELE OPERAŢIONALE: Se urmărește ca elevii: - să identifice atributele dintr-un text; - să recunoască propoziția subordonată atributivă în diferite texte; - să definească propoziția subordonată atributivă; - să realizeze expansiunea și contragerea unei subordonate atributive; - să identifice elementele regente ale unei subordonate atributive; - să recunoască elementele introductive ale unei subordonate attributive; - să precizeze topica și punctuația subordonatei atributive. STRATEGIA DIDACTICĂ: 1. METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia euristică, explicația, învățarea prin descoperire, exerciţiul, ciorchinele, lucrul cu fişele; 2. FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITĂȚII ELEVILOR: frontală, individuală; 1

description

atributiva

Transcript of 0_atributiva

Page 1: 0_atributiva

PROIECT DIDACTIC

SCOALA: Gimnaziala Carbunesti

PROFESOR: Coman Mihaela

CLASA: a VIII-a

OBIECTUL: Limba Română

SUBIECTUL: Propoziția subordonată atributivă

TIPUL LECŢIEI: mixtă

OBIECTIVELE OPERAŢIONALE: Se urmărește ca elevii:

- să identifice atributele dintr-un text;

- să recunoască propoziția subordonată atributivă în diferite texte;

- să definească propoziția subordonată atributivă;

- să realizeze expansiunea și contragerea unei subordonate atributive;

- să identifice elementele regente ale unei subordonate atributive;

- să recunoască elementele introductive ale unei subordonate attributive;

- să precizeze topica și punctuația subordonatei atributive.

STRATEGIA DIDACTICĂ:

1. METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia euristică, explicația, învățarea prin descoperire,

exerciţiul, ciorchinele, lucrul cu fişele;

2. FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITĂȚII ELEVILOR: frontală, individuală;

3. MIJLOACE DE ÎNVĂŢARE: Limba și Literatura Română, manual pentru clasa a VIII-a

1

Page 2: 0_atributiva

Scenariul didactic

Moment organizatoric:

Se asigură condițiile necesare desfășurării optime a activității, asigurarea liniștii,

pregătirea materialului didactic, notarea absenților. Elevii se pregătesc pentru lecție.

Verificarea temei și reactualizarea cunoștințelor dobândite anterior

Se verifică (din punct de vedere calitativ) tema pentru acasă și astfel se recapitulează

cunoștințele esențiale despre atribut. Elevii au avut ca temă identificarea atributelor și

precizarea cazului și a funcției sintactice în următoarele propoziții:

1. Ne impresionează destinul dramatic al geniului în lume.

2. Dragostea de mamă e unică.

3. Admira cerul senin.

4. Amețea privind rana sângerândă.

5. Vorbele ei îl dureau.

6. Laude și îngroziri din astea am mai auzit noi.

7. Nu avea obiceiul de a întârzia.

8. Îl privea cu ochii strălucind de lacrimi.

9. Întâmplarea de ieri l-a impresionat.

10. Halal purtarea ai avut.

Se realizează și o scurtă trecere în revistă a propozițiilor subordonate discutate până în

momentul de față, și anume, propoziția subordonată subiectivă și propoziția subordonată

predicativă.

Captarea atenției:

Profesorul le captează atenția elevilor propunându-le un exercițiu la tablă. Profesorul

invită un elev să noteze următoarele propoziții:

1. Anotimpul apariției ghioceilor este cel mai frumos.

2. Aducerile-aminte năvălitoare îmi alină durerea.

3. Acela de acolo este fratele meu.

4. Al doilea cântăreț este fratele meu.

2

Page 3: 0_atributiva

Ceilalți elevi își notează propozițiile în caiete.

Anunțarea temei și a obiectivelor:

Profesorul anunţǎ tema lecţiei şi obiectivele pe înţelesul elevilor. Se noteazǎ titlul la

tablǎ, pe caiete.

Dirijarea învățării:

Se lucrează pe exemplele scrise la tablă. Pentru început, elevii trebuie să identifice

atributele și să precizeze felul lor. După această etapă, elevii sunt solicitați să înlocuiască

atributele respective cu propoziții corespunzătoare folosind procedeul expansiunii.

Ce înseamnă expansiune ?

Mod de lucru:

Introducerea unui element de relație

Introducerea unui predicat

Păstrarea înțelesului

Prin acest procedeu se obțin frazele:

1. Anotimpul 1/ [în care] apar ghioceii 2/ este cel mai frumos. 1/

2. Aducerile-aminte 1/ [care] mă năvălesc 2/ îmi alină durerea. 1/

3. Acela 1/ [pe care] îl vezi acolo 2/ este fratele meu. 1/

4. Al doilea 1/ [care] cântă 2/ este fratele meu. 1/

Prin conversație euristică, în ceea ce privește echivalența dintre atribut și propoziția

subordonată atributivă, elevii ajung să formuleze singuri definiția atributivei.

Prof.: Ce funcție sintactică au în propozițiile date cuvintele subliniate?

Elevii: Cuvintele subliniate au funcția sintactică de atribut.

Prof.: Ce rol îndeplinesc în frază propozițiile obținute prin expansiune?

Elevii: Propozițiile obținute au rolul de atribute pe lângă substantivele sau substitutele lor din

propoziția regentă.

Răspunsurile elevilor pot completa un ciorchine, început de profesor, cu ajutorul căruia se va

ajunge la formularea definiției subordonatei atributive.

Propoziția care îndeplinește în frază rolul de atribut pe lângă un substantiv din propoziția

regentă se numește propoziție subordonată atributivă .

Elevii sunt solicitați să încerce să înlocuiască propoziția subordonată atributivă prin contragere

3

Page 4: 0_atributiva

în partea de vorbire corespunzătoare. Aceasta este proba de verificare a identificării corecte

a unei atributive, contragerea într-un atribut.

Ce înseamnă contragere?

Mod de lucru:

Eliminarea unui element de relație

Eliminarea unui predicat

Păstrarea înțelesului

Îmi amintesc ziua 1/ [când] ne-am întâlnit. 2/ AT

Îmi amintesc ziua întâlnirii. Atribut substantival

Nu dormea din cauza aducerilor-aminte 1/ [ce] îl chinuiau. 2/ AT

Nu dormea din cauza aducerilor- aminte chinuitoare. Atribut adjectival

Ea, 1/ [care] este sora mea, 2/ a plecat destul de repede. 1/ AT

Ea, sora mea, a plecat destul de repede. Atribut substantival apozițional

Cei doi, 1/ [care] sunt frați, 2/ mergeau alăturea. 1/ AT

Cei doi, frații, mergeau alăturea. Atribut substantival apozițional

Tot pe baza acestor exemple, prin conversație euristică, elevii sunt conduși să descopere

elementele regente:

Substantiv

Locuțiune substantivală

Pronume

Numeral

Pentru descoperirea elementelor relaționale (introductive) elevii vor primi o fișă de lucru

cu fraze conținând subordonate atributive introduse prin diferite elemente. Fiecare elev

lucrează împreună cu colegul său de bancă pentru rezolvarea acestei sarcini. Observațiile

elevilor vor fi notate în caiete.

Elemente de relație:

Pronume relative (care, cine, ce, de, cel ce, cele ce, cei ce, ceea ce) în cazul

nominativ, acuzativ, dativ, gentiv cu sau fără prepoziție sau locuțiune

prepozițională.

Adjective pronominale relative (care, ce)

Pronume nehotărâte (oricui)

4

Page 5: 0_atributiva

Adverbe relative (unde, cum, când, cât)

Conjuncții subordonatoare (că, să, ca...să, dacă)

Profesorul le atrage atenția elevilor să observe topica și punctuația subordonatei

atributive din exemplele:

Voi, 1/ [care] v-ați pregătit pentru concurs, 2/ veți câștiga. 1/ - AT postusă regentei, izolată

Cântecul 1/ [pe care] îl ascult 2/ este vechi. 1/ - AT intercalată în regentă, neizolată

Propoziția subordonată atributivă stă întotdeauna după termenul regent, de obicei, imediat după

aceasta și este adesea intercalată în regentă.

De cele mai multe ori, atributiva nu se desparte prin virgulă de regentă.

Când aduce o explicație suplimentara, atributiva se numeste atributivă explicativă și se

desparte prin virgulă sau linie de pauză de regentă.

Asigurarea feed-back-ului și evaluarea performanței

Se realizează pe tot parcursul lecției prin aprecieri verbale și prin efectuarea unui exercițiu

de pe fișa de lucru:

[Dacă] îți tot plângi de milă 1/ înseamnă 2/ [că] nu vei face față unei situații 3/ [care]

te va găsi nepregătit. 4/

Asigurarea retenției și a transferului:

Se fac aprecieri cu caracter general legate de modul şi gradul de participare a elevilor la

activitatea desfăşurată, reomandări individuale și generale asupra activităţii, se notează

elevii care s-au remarcat prin calitatea răspunsurilor.

Se stabilește tema pentru acasă

5

Page 6: 0_atributiva

ANEXA 1

I. Subliniați atributele și precizați felul lor:1. Anotimpul apariției ghioceilor este cel mai frumos.

2. Aducerile-aminte năvălitoare îmi alină durerea.

3. Acela de acolo este fratele meu.

4. Al doilea cântăreț este fratele meu.

II. Realizați expansiunea atributele identificate în exercițiul anterior.

III. Contrageți atributivele din frazele următoare:

1. Îmi amintesc ziua când ne-am întâlnit.

2. Nu dormea din cauza aducerilor-aminte ce îl chinuiau.

3. Ea, care este sora mea, a plecat destul de repede.

4. Cei doi, care sunt frați, mergeau alăturea.

IV. Precizați care sunt elementele regente ale subordonatelor atributive descoperite în

exemplele precedente.

V. Identificați elementele de relație ce introduc subordonatele atributive în frazele

următoare:

1. Fructele care nu sunt coapte dăunează grav sănătății.

2. Problema cine v-a monta spectacolul s-a rezolvat.

3. Țara pe care am vizitat-o m-a fermecat.

4. Bătrâna față de care se arăta atentă era bunica ei.

5. Orașul în care m-am născut este minunat.

6. Colindătorii cărora le deschizi ușa reprezintă comunitatea.

7. Elevul a cărui mamă sunteți vă așteaptă.

8. Locul în jurul căruia am așteptat este vechea gară.

9. M-am întâlnit cu Ion, de era morar la noi în sat.

10. Întrebarea ce temă avem este frecventă.

11. Ascultă părerea oricui se pricepe.

12. Ador orașul unde ne-am cunoscut.

13. M-am bucurat de modul cum ai răspuns.

6

Page 7: 0_atributiva

14. Am retrăit cu plăcere clipa când ne-am revăzut.

15. A venit vremea să merg la școală.

16. Mă preocupă ideea că nu voi ajunge la timp.

17. Decizia ca toți să o ajutăm pe mama la treabă e a voastră.

18. Ne-a mirat întrebarea dacă vine și Simona.

VI. Ce puteți observa pe baza exemplelor date referitor la topica și punctuația

subordonatelor atributive ?

1. Voi, care v-ați pregătit pentru concurs, veți câștiga.

2. Cântecul pe care îl ascult este vechi.

VII. Analizaţi următorul enunţ, identificând felul fiecărei propoziţii, termenii regenţi,

elementele de relaţie şi în final realizaţi schema frazei:

Dacă îţi tot plângi de milă înseamnă că nu vei face faţă unei situaţii care te poate găsi nepregătit.

7