0_anotimpurile2_bunnnnnnnnn

28
Proiect de lectie Propunator:Psihopedagog Stan Elena- Alina Disciplina:Stimularea cognitiva Data:13.04.2011 Clasa:a-VI-a Subiectul:Anotimpurile Tipul lectiei:consolidare Obiectiv fundamental:Consolidarea cunostintelor despre anotimpuri Obiective operationale: O1:sa cunoasca care este alcatuirea unui an; O2:sa denumeasca corect anotimpurile din imagini; O3:sa recunoasca caracteristicile fiecarui anotimp de pe jetoane; 1

description

bun

Transcript of 0_anotimpurile2_bunnnnnnnnn

Proiect de terapie complexa si integrata

Proiect de lectie

Propunator:Psihopedagog Stan Elena- Alina

Disciplina:Stimularea cognitiva

Data:13.04.2011

Clasa:a-VI-a

Subiectul:Anotimpurile

Tipul lectiei:consolidare

Obiectiv fundamental:Consolidarea cunostintelor despre anotimpuri

Obiective operationale:

O1:sa cunoasca care este alcatuirea unui an;

O2:sa denumeasca corect anotimpurile din imagini;

O3:sa recunoasca caracteristicile fiecarui anotimp de pe jetoane;

O4: sa recunoasca anotimpurile din ghicitori;

O5:sa recite poezii despre anotimpuri; O6:sa execute corect sarcinile de lucru de pe fise;

O7:sa participe constient la activitate;Rezultatele asteptate:

-participarea activa a elevilor la rezolvarea sarcinilor;

-imbogatirea cunostintelor despre anotimpuri;

-integrarea in activitatile de grup;

Metode si procedee:jocul didactic,explicatia, exercitiul,conversatia,problematizarea;

Material didactic:jetoane reprezentand caracteristicile anotimpurilor,creioane,fise de lucru,planse cu cele patru anotimpuri;

Strategie stimulativ-evaluativa:-aprecieri, recompense;

Bibliografie:

Hai sa invatam!,Olga Coanta,Magdalena Preda,ed.Paralela 45,Pitesti,2005;

Psihopedagogie-pentru examenele de definitivare si grade didactice,Constantin Cucos,Ed.Polirom,

Iasi,1998;

Secventele

LectieiObi-

ective Strategii didactice ResurseModalitati de evaluare

Emiterea sarcinilor si informatiilorRezolvarea sarcinilorMetodeMijloace

didacticeForme de

activitate

1.Organiza-

rea activitatii

Asigurarea climatului psihopedagogic necesar desfasurarii in bune conditii a lectiei:

-pregatirea materialului didactic;

-dispunerea mobilierului;-intra ordonat in clasa si isi ocupa fiecare locul pe scaun;

2.Captarea si orientarea atentiei.

- Ieri a venit la mine fetita unei vecine pe care o cheama Andreea.Ea era trista si am intrebat-o ce s-a intamplat?Andreea mi-a raspuns ca la gradinita doamna educatoare a intrebat-o care sunt anotimpurile

iar ea nu a stiut sa raspunda.Doriti sa o ajutam pe Andreea sa invete mai multe lucruri depre anotimpuri?-elevii asculta in liniste;

-elevii participa la

conversatia cu profesoara;

explicatia

conversatia

frontala

frontalaobservare

sistematica

aprecieri verbale

3.Anuntarea temei si a obiectivelor

Astazi vom invata mai multe lucruri despre cele patru anotimpuri precum si despre caracteristicile acestora..-anunta titlul lectiei:Anotimpurilesi obiectivele urmarite in termeni acesibili.-elevii asculta expunerea profesoarei;

-repeta titlul lectiei;

expunerea

conversatia

frontala

frontala

observare

sistematica

observare

sistematica

4.Activtatea propriu-zisa

O1

O2O3O4O5

-solicita elevilor sa priveasca cu atentie o imagine si sa recunoasca ce este reprezentat in imagine;

- solicita elevilor sa raspunda la urmatoa-

rea intrebari:

-In ce anotimp suntem?

-Cate anotimpuri are un an?

-Care sunt cele patru anotimpuri?

-Cate luni are un an?

-Care sunt lunile anului?

-Din ce este alcatuita o luna?

-Cate luni are fiecare anotimp?

-Care sunt lunile anotimpului de primavara?

-Care sunt lunile anotimpului de vara?

-Care sunt lunile anotimpului de toamna?

-Care sunt lunile anotimpului de iarna?

-anunta elevii ca activitatea se va desfasura sub forma de concurs;

-imparte elevii in doua echipe;

-imparte elevilor jetoane reprezentand caracteristicile anotimpurilor;

-prezinta elevilor regulile jocului;

-solicita elevilor sa repete regulile jocului;

-explica modalitatea de recompensa: un fluture/floare pentru fiecare raspuns corect;

-jocul de proba;

-solicita elevilor sa priveasca cu atentie o imagine si sa recunoasca ce anotimp este reprezentat in imagine;

-solicita elevilor sa priveasca cu atentie jetoanele si sa le

recunoasca pe cele care reprezinta caracteristicile anotimpului de primavara;

-solicita unui elev din prima echipa sa vina in fata clasei si sa descrie imaginea de pe jeton;

-solicita elevului din a doua echipa sa vina in fata clasei si sa

descrie imaginea de pe jeton;

-acorda grupelor punctajul cuvenit;

-activitatea continua pana cand sunt descrise toate imaginile de pe jetoane reprezentand caracteristicile anotimpurilor;

-solicita elevilor sa recunoasca anotimpu

rile din ghicitorile:

-Am un copac

Cu patru crengi.

Una inverzeste,

Alta rodeste,

Alta vestejeste

Si alta ingheata.

Ghici ghicitoarea mea!

-Stiti voi oare, copilasi,

Cine lasa pomi golasi?

Cine-aduce ploi marunte

Si nespus de multe fructe?

-Zapada s-a topit.

Ghiocelul a rasarit,

Pomul a inmugurit

Ce anotimp a sosit?

-Voinicel cu haina alba

Iese primul din zapada.

Cine-i?

-Nu-i faina, dar se cerne.

Nu-i covor, dar se asterne.

-Spice inalte si bogate

Pe campii stau cocotate.

Si la munte si la mare Vin copii sa stea la soare.

Cred ca-i usor de ghicit

Ce anotimp a sosit!

-Are talpi, picioare n-are

Si te duce in spinare.

-Bile rosii ca de jar

La sfarsit de mai apar.

Le mancam, iar la ureche

Mai punem cate-o pereche.

-Panseluta zburatoare

Cu argint pe aripioare

Colinda din floare-n floare.

-Primii fulgi de nea

Stau in palma mea.

Te intreb, ca sunt grabit,

Ce anotimp a venit?

-solicita elevilor sa recite poezii cunoscute despre anotimpuri;

-recepteaza sarcina si o rezolva(Aceasta este anotimpul de primavara);

-elevii raspund la intrebare;(Noi suntem in anotimpul de primavara).

-elevii raspund la intrebare;(Un an are patru anotimpuri).

-elevii raspund la intrebare;(Cele patru anotimpuri sunt:

primavara, vara, toamna si iarna).

-elevii raspund la intrebare;(Un an are doisprezece luni).

-elevii raspund la intrebare;(Lunile anului sunt:ianuarie,

februarie,martie, aprilie, mai, iunie, iulie, august, septembrie,octombrie noiembrie,decembrie);

-elevii raspund la intrebare;(O luna este alcatuita din mai multe zile);-elevii raspund la intrebare;(Fiecare anotimp are cate trei luni);-elevii raspund la intrebare;(Lunile anotimpului de primavara sunt:martie

aprilie si mai);

-elevii raspund la intrebare;(Lunile anotimpului de

vara sunt:iunie, iulie si august);

-elevii raspund la intrebare;(Lunile anotimpului de

toamna sunt:septembrie,octombrie si noiembrie);

-elevii raspund la intrebare;(Lunile anotimpului de

iarna sunt: decembrie,

ianuarie si februarie);

-sunt atenti la profesoara;

-elevii se grupeaza cum a stabilit profesoara;

-primesc jetoanele si le observa;

-sunt atenti la explicatiile profesoarei;

-repeta regulile jocului;

-sunt atenti la explicatiile profesoarei;

-recepteaza sarcina si o rezolva;

-recepteaza sarcina si o rezolva(Acesta este anotimpul de primavara);

-observa jetoanele si recunosc caracteristicile anotimpului;

-descrie imaginea de pe jeton(Omul de zapada se topeste);

-recepteaza sarcina si o rezolva (Omul ara pamantul cu tractorul);

-aplauda raspunsurile corecte;

-elevii participa la activitate;

-recunosc anotimpurile din ghicitori;

(cele patru anotimpuri)

(toamna)

(primavara)

(ghiocelul)

(zapada)

(vara)

(saniuta)

(ciresele)

(fluturasul)

(iarna)

-recita poezii despre anotimpuri:

Ghiocelul

Ghiocel,plapanda floare,Ce-ai iesit de sub zapada?N-ai vazut ca iarna astaN-a plecat nici din ograda?Iara floarea ta gingasa Frigul o va ingheta.Zau,mi-e mila,draga foare,Ma-ngrozesc de moartea ta!-Te inseli,fetita mica,De zapada nu tin seama;Si de frigul ei,acuma,Nici gandesc sa-mi fie teama.Cand imi scot eu capusorul,Ca sa cat spre soare iara,Pun pe fuga iarna rece Si-aduc semn de primavara.

Infloresc gradinile

de St.O.Iosif

Infloresc gradinile, Ceru-i ca oglinda, Prin livezi albinele Si-au pornit colinda.Canta ciocarliileImn de veselie,Fluturii cu miileJoaca pe campie.Joaca fete si baietiHora-n batatura. Ah! de ce n-am zece vieti, Sa te cant natura!

Primavara ne-a sosit!

A-nceput frunza sa iasa,

Copacii au inverzit,

Pe camp creste iarba deasa,

Florile au rasarit.

Pasarile calatoare

Se intorc la cuibul lor

Si prin razele de soare,

Ciripesc zburand usor.

Albina se pregateste

Pentru lucrul ei tihnit.

Noaptea scade, ziua creste

Primavara ne-a sosit.

Vara

De Nichita Stanescu

Desi este inca seara

Simt ca maine vine vara

Cu lungi gene de marar

Si cu ochii de mustar,

Cu obrazii de caise

Unduita a narcisa

Ca o pasare maiastra

Ea va bate la fereastra.

Eu-i deschid, ea intra-n casa

Tarcata si pepenoasa.

Nu mai sunt pe lunca flori

Nu mai sunt pe lunca flori,

Vaile-s desarte.

Tipa carduri de cocori,

Pribegind departe.

Si vazduhul s-a-nnorat:

Ninge sus la munte.

Trec pe vale, la iernat,

Turmele marunte...

Plang tilingi; talangi raspund,

Soarele apune;

Glas de bucium suna-afund,

Ca o rugaciune.

Scrisoare

de Otilia Cazimir

Mos Craciune, toti imi spunCa esti darnic si esti bun.Eu iti scriu de mai-nainte Ca-s un baietel cuminte.Si-ti mai scriu asa, sa stii,Ca eu nu-ti cer jucarii,Cum ti-ar cere alti copiiInsa nu m-as supara Daca tot mi-ai da ceva!

Daca vrei, da-mi o placuta,

Ca mi-am spart-o pe cea veche,Ada, pentru pisicuta,Motocel ros la ureche.Lui bunicu - o luleaC-a pierdut-o, saracutulPoate-aduci vreun os lui Cutu?Poate ai vreo acadea?Lui Danut cel mititel Care plange-n copaita,Sa-i aduci un covrigelNoapte buna! Niculita conversatia

conversatia

dirijata

conversatia

dirijata

conversatia

dirijata

conversatia

dirijata

conversatia

dirijata

conversatia

dirijata

conversatia

dirijata

conversatia

dirijataconversatia

dirijataconversatia

dirijataconversatia

dirijataexplicatia

joc de competitie

observatia

explicatia

conversatia

conversatia

demonstra-

tia

conversatia

problemati-

zarea

conversatia

conversatia

conversatia

conversatia

explicatia

descoperi-rea

descoperi-rea

descoperi-rea

descoperi-rea

descoperi-rea

descoperi-rea

descoperi-rea

descoperi-rea

descoperi-rea

descoperi-rea

conversatia

conversatia

conversatia

conversatia

conversatia

conversatia

frontala

frontala

frontala

frontala

frontala

frontala

frontala

frontala

frontala

frontala

frontala

frontala

frontala

pe grupe

individu-ala

frontala

frontala

frontala

pe grupe

frontala

pe grupe

pe grupe

pe grupe

pe grupe

pe grupe

frontala

frontala

frontala

frontala

frontala

frontala

frontala

frontala

frontala

frontala

frontala

frontala

frontala

frontala

frontala

frontala

frontala

plansa reprezen

tand ano

timpul de prima

vara

jetoane reprezen-tand anotimpurile

jetoane reprezen-tand anotimpurile

jetoane reprezen-tand anotimpurilejetoane reprezen-tand anotimpurile

jetoane reprezen-tand anotimpurile

jetoane reprezen-tand anotimpurile

poezii

poezii

poezii

poezii

poezii

poezii

aprecieri verbale

aprecieri verbale

aprecieri verbale

aprecieri verbale

aprecieri verbale

aprecieri verbale

aprecieri verbale

aprecieri verbale

aprecieri verbale

aprecieri verbale

aprecieri verbale

aprecieri verbale

aprecieri verbale

observare sistematica

observare sistematica

aprecieri verbale

observare sistematica

observare sistematica

aprecieri verbale

aprecieri verbale

observare sistematica

evaluare reciproca pe grupe

aprecieri verbale

evaluare reciproca pe grupe

observare sistematica

aprecieri verbale

aprecieri verbale

aprecieri verbale

aprecieri verbale

aprecieri verbale

aprecieri verbale

aprecieri verbale

aprecieri verbale

aprecieri verbale

aprecieri verbale

aprecieri verbale

aprecieri verbale

aprecieri verbale

aprecieri verbale

aprecieri verbale

aprecieri verbale

aprecieri verbale

aprecieri verbale

5.Realizarea feed-back-ului si obtinerea performantei

O6

-prezinta fisele de lucru si solicita rezolvarea lor:

Uneste fiecare imagine ce reprezinta jocurile copiilor cu anotimpul in care se desfasoara actiunea!-recepteaza si rezolva succesiv fiecare sarcina;

explicatia

exercitiul

conversatia

individu-

ala

fise de lucru

evaluare amanata

6.Incheierea activitatii

-corecteaza fisele;

-realizeaza insumarea

fluturilor/florilor obtinute de fiecare echipa si felicita echipa castigatoare;

-fixeaza tema lectiei;

-apreciaza modul de desfasurare al activitatii;

-ofera recompense;-participa la corectarea fiselor;

-se felicita reciproc;

-repeta titlul lectiei;

-primesc recompensele;

-ies din clasa unul dupa altul;explicatia

conversatiafrontalamedali-

oaneaprecieri verbale

PAGE 18