0act.dedezvoltarepersonal

4
PROIECT DIDACTIC DATA:11.03.2009 GRĂDINIŢA: Racoți, Tismana GRUPA: Combinată EDUCATOARE: Poamă Ionela – Alina TEMA CENTRALĂ: ,,Când, cum și de ce se întâmplă? ” SUBTEMA: ,,Bucuroși de oaspeți ai primăverii” DENUMIREA ACTIVITĂŢII: Jocuri şi activităţi de dezvoltare personală TEMA: Jocuri de atenție: - “Deschide urechea bine!” TIPUL ACTIVITĂŢII: predare FORMA DE REALIZARE: joc de atenție SCOPUL ACTIVITĂŢII: - dezvoltarea atenţiei, rapidităţii în reacţii, a îndemânării - dezvoltarea fizică generală a copiilor OBIECTIVE OPERAŢIONALE: - să respecte regulile de joc - să dea dovadă de spirit de observaţie - să fie foarte atenţi în timpul activitaţii - să dea dovadă deinteres pentru activitate manifestat printr-o participare cât mai activă METODE SI PROCEDEE: - explicaţia - demonstrația - exerciţiul MATERIAL DIDACTIC: - scăunele

description

FDSDFDS

Transcript of 0act.dedezvoltarepersonal

Page 1: 0act.dedezvoltarepersonal

PROIECT DIDACTIC

DATA:11.03.2009GRĂDINIŢA: Racoți, TismanaGRUPA: CombinatăEDUCATOARE: Poamă Ionela – AlinaTEMA CENTRALĂ: ,,Când, cum și de ce se întâmplă? ”SUBTEMA: ,,Bucuroși de oaspeți ai primăverii”DENUMIREA ACTIVITĂŢII: Jocuri şi activităţi de dezvoltare personalăTEMA: Jocuri de atenție:- “Deschide urechea bine!”

TIPUL ACTIVITĂŢII: predareFORMA DE REALIZARE: joc de atenție

SCOPUL ACTIVITĂŢII:- dezvoltarea atenţiei, rapidităţii în reacţii, a îndemânării- dezvoltarea fizică generală a copiilor

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:- să respecte regulile de joc- să dea dovadă de spirit de observaţie- să fie foarte atenţi în timpul activitaţii- să dea dovadă deinteres pentru activitate manifestat printr-o participare

cât mai activă

METODE SI PROCEDEE: - explicaţia - demonstrația - exerciţiul

MATERIAL DIDACTIC: - scăunele

DURATA: 25-30 minute

Page 2: 0act.dedezvoltarepersonal

EVENIM. DIDACTICE

CONTINUTUL ȘTIINTIFIC

STRATEGIILE DIDACTICE

EVALUARE

IMoment

organizatoric

IIDesfășurarea

activității

Se pregătesc cele necesare pentru o bună desfășurare a activității.- aerisirea sălii;- aranjarea scăunelelor în

semicerc.

“Deschide urechea bine!”

Copiii sunt așezati pe scăunele în semicerc. Un copil pus de educatoare stă cu mâinile la ochi și cu spatele la ceilalți.Aceștia vor canta:

“Deschide urechea bine,Sa vedem ghicesti ori ba,Cine te-o striga pe nume,Hai ghicește nu mai sta.”

Un altul ales de educatoare il striga pe nume. Daca acesta ghiceste va trece in locul său, alături de ceilalți copii, dacă nu ghicește este “pedepsit” dându-i-se diferite sarcini. Jocul se repetă de mai multe ori.

Demonstratia

Explicația

Exercițiul

Frontal

Page 3: 0act.dedezvoltarepersonal

IIIEvaluarea activității

IVÎncheierea activității

Se face prin întrebări :

,,Ce joc ne-am jucat noi astăzi ? ”,, V-a plăcut acest joc?”O să- l mai jucăm și altă dată.

Se fac aprecieri asupra modului de comportare si participare la joc.

Convorbirea

Aprecieri verbale