0_acceleratul

9
PROIECT DIDACTIC Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială Izbiceni Clasa: a III-a Data: 29 mai 2013 Propunător: Urzicana Mirela Nina Aria curriculară: Limbă şi comunicare Disciplina: Limba şi literatura română Unitatea de învăţare: Comunicare despre personaje şi fapte – Tablouri de vară Subiectul: „Acceleratul” de George Topîrceanu Tipul lecţiei: predare de noi cunoştințe Nivelul experienţial al elevilor: elevii au mai desfăşurat astfel de activități Obiective operaţionale: a) cognitive: O 1 – să citească corect, curent şi expresiv textul „Acceleratul” de George Topîrceanu; O 2 – să explice semnificația cuvintelor necunoscute din text, alcătuind propoziții cu acestea; 1

description

jh

Transcript of 0_acceleratul

Page 1: 0_acceleratul

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială Izbiceni

Clasa: a III-a

Data: 29 mai 2013

Propunător: Urzicana Mirela Nina

Aria curriculară: Limbă şi comunicare

Disciplina: Limba şi literatura română

Unitatea de învăţare: Comunicare despre personaje şi fapte – Tablouri de vară

Subiectul: „Acceleratul” de George Topîrceanu

Tipul lecţiei: predare de noi cunoştințe

Nivelul experiențial al elevilor: elevii au mai desfăşurat astfel de activități

Obiective operaţionale:

a) cognitive:

O1 – să citească corect, curent şi expresiv textul „Acceleratul” de George Topîrceanu;

O2 – să explice semnificația cuvintelor necunoscute din text, alcătuind propoziții cu acestea;

O3 – să extragă mesajul poeziei;

O4 – să motiveze existența semnelor de punctuație din poezie;

O5 – să exemplifice prin enunțuri polisemia unor cuvinte din text;

b) psihomotorii:

O6 – să-şi păstreze poziția corectă, atât a corpului cât şi a caietului în bancă pe tot parcursul activității;

Strategii didactice: inductiv - semialgoritmice

1

Page 2: 0_acceleratul

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, lectura

Mijloace şi materiale: manualul, videoproiectorul, calculatorul, fişe

Forme de organizare: frontal-individuală

Durata: 50 minute

Bibliografie:

Curriculum National, Programa scolara - clasa a III- a, Bucuresti, 2004;

Venera-Mihaela Cojocariu, Teoria si metodologia instruirii, Bucuresti, Editura Didactica si Pedagogica, 2008;

Marcela Peneş, Manual pentru clasa a III-a, Editura Ana, Bucureşti;

2

Page 3: 0_acceleratul

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂȚII

NR.CRT

EVENIMENTE INSTRUCȚIONALE ACTIVITATEA PROPUNĂTOAREI

ACTIVITATEA ELEVILOR

STRATEGII DIDACTICEMETODE ŞI PROCEDEE

MIJLOACE ŞI MATERIALE

1 Moment organizatoric

Se crează condiții ergonomice pentru desfăşurarea activităților.

Copiii sunt atenți şi nerăbdători să înceapă o nouă lecție de limba şi literatura română.

2 Captarea atenție şiReactualizarea cunoştințelor

Realizez verificarea temei cantitativ şi calitativ. Se prezintă copiilor câteva imagini referitoare la anotimpul vara şi se solicită copiilor să alcătuiască propoziții dezvoltate după imagini, ajungându-se până acolo unde copiii vor trebui să enumere mijloacele de transport cu care pot să se deplaseze în vacanța de vară la mare.

Dau citire temei pentru acasă.

Elevii ascultă explicațiile.

Copiii alcătuiesc propoziții.

conversația

explicația

expunereacalculator

videoproiector

3Anunțarea temei şi a

obiectivelorSe realizează astfel trecerea la noua

lecție. Se comunică elevilor obiectivele propuse pentru a fi atinse la sfârşitul orei de limba şi literatura română.

Se scrie titulul şi data pe tablă.Copiii îşi notează titlul şi

data în caiete.4 Dirijarea învățării După ce s-a notat titlul lecției şi

autorul, am să expun la videoproiector câteva informații referitoare la autor şi la opera lui, aducându-i astfel pe elevi mai aproape de el.

Privesc materialul informativ despre autor. conversația

expunerea

calculatorvideoproiector

3

Page 4: 0_acceleratul

Expun la videoproiector poezia recitată, atingând astfel recitirea model a poeziei. Se face, prin acest mod o altfel de expunere a conținutului textului.

Solicit copiii să identifice cuvintele necunoscute şi să le explice, alcătuind propoziții la tablă cu acestea. (monoton, se destramă, amurg, murmur, luncă, taine, alarmate, vâlvoi)

Câţiva elevi vor citi poezia cu glas tare, respectând intonaţia şi punctuaţia textului. - Ce impresie ţi-a produs lectura poeziei?- Prin ce stări de suflet ai trecut urmărind textul?- Numeşte câteva imagini poetice care te-au impresionat şi ţi-au rămas în memorie? Se discută pe baza textului:- Ȋn ce moment al zilei se petrece întâmplarea?- Cum este anunțată apropierea acceleratului?- De ce sunt alarmate şi îngrozite păsărelele?- Cum se încheie poezia?- Cine apare în tabloul final?

Se discută despre polisemia cuvintelor creşte şi a căzut şi de alcătuiesc propoziții cu fiecare din

Ascultă şi urmăresc slide-urile prin care este expusă poezia.

Identifică cuvintele, le explică şi alcătuiesc propoziții cu acestea.

Recită poezia.

Răspund la întrebări.

Participă la discuție.

Ȋşi reamintesc definiția cuvintelor polisemantice şi

audiția

conversațiaexercițiul

explicația

conversația

explicația

calculatorvideoproiector

manualul

manualul

4

Page 5: 0_acceleratul

sensurile cuvintelor. găsesc sensurile cuvintelor prezentate.

exercițiul

5 Realizarea feed-back-ului

Pentru a vedea dacă copiii au rămas cu informațiile necesare în urma desfăşurării lecției, le dau să completeze o scurtă hartă a poeziei.

Copiii lucrează. explicațiaexercițiul fişa

6 Ȋncheierea activității Se dă tema pentru acasă şi se fac aprecieri generale şi individuale asupra modului în care copiii au participat la activitate.

Copiii ascultă aprecierile şi îşi notează tema în caiete. conversația

5

Page 6: 0_acceleratul

6

Page 7: 0_acceleratul

Harta poezieiAcceleratul- George Topîrceanu

7

1. Autorul poeziei este ………………………………………………………………………………………

5. Găseşte cuvinte cu înţeles asemănător:văpaie=______________________rubin=_______________________amurg=______________________piere =______________________accelerat=____________________

3. Dacă aţi fi pictori, ce culori aţi folosi pentru a reda tabloul descris de poet?______________________________________________________________________________

7. Transcrieţi versurile în care poetul compară zgomotele produse de accelerat cu fenomenele naturii! __________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

4. Imaginaţi-vă un dialog între puiul de piţigoi, care pare a şti mai multe lucruri, şi pitulice .__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________