06proiectdelectiestiinte

18
Proiect de lectie MOTTO : “ A inţelege natura înseamnă a înţelege viitorul, dar a face ceva pentru salvarea naturii atât de ameninţată astăzi, înseamna a contribui la fericirea omenirii. ” Academician Eugen Pora Data: 28 mai 2008 Clasa: a III-a A Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe Disciplina: Ştiinţe Unitatea de învăţare: Influenţa mediului şi a factorilor de mediu asupra corpurilor Subiectul: Protejarea mediului.Folosirea deseurilor Tipul lecţiei: comunicare de noi cunostinte Obiective fundamentale: -Formarea şi dezvoltarea capacităţilor de observare, explorare şi înţelegere a realităţilor din mediul înconjurător; -Diferenţierea acţiunilor de poluare/protejare a mediului în care trăim; -Formarea unei atitudini pozitive despre mediul care ne înconjoară Obiective operaţionale: a. cognitive OC1 - să definească noţiunea de mediu înconjurător; OC2 - să identifice activităţile omului care duc la degradarea mediului înconjurător; OC3- să numească acţiunile benefice ale omului asupra mediului înconjurător;

description

proiect

Transcript of 06proiectdelectiestiinte

Page 1: 06proiectdelectiestiinte

Proiect de lectie

MOTTO : “ A inţelege natura înseamnă a înţelege viitorul, dar a face ceva pentru salvarea naturii atât de ameninţată astăzi, înseamna a contribui la fericirea omenirii. ” Academician Eugen Pora

Data: 28 mai 2008Clasa: a III-a AAria curriculară: Matematică şi ştiinţeDisciplina: ŞtiinţeUnitatea de învăţare: Influenţa mediului şi a factorilor de mediu asupra corpurilorSubiectul: Protejarea mediului.Folosirea deseurilorTipul lecţiei: comunicare de noi cunostinte

Obiective fundamentale: -Formarea şi dezvoltarea capacităţilor de observare, explorare şi înţelegere a realităţilor din mediul

înconjurător;

-Diferenţierea acţiunilor de poluare/protejare a mediului în care trăim;

-Formarea unei atitudini pozitive despre mediul care ne înconjoară

Obiective operaţionale: a. cognitive OC1 - să definească noţiunea de mediu înconjurător;

OC2 - să identifice activităţile omului care duc la degradarea mediului înconjurător;

OC3- să numească acţiunile benefice ale omului asupra mediului înconjurător;

OC4- să recunoască regulile de comportare ecologică din imaginile prezentate;

OC5- să analizeze materialele găsind soluţii pentru situaţiile prezentate

OC6- să identifice tipurile de poluare;

b. psiho-motrice

OP1: - să menţină poziţia corporală corespunzătoare activităţii;

OP2:- să utilizeze corect materialele auxiliare şi instrumentele de lucru; c. afective: OA1: - sa manifeste interes pentru lecţie; OA2: - să aleagă comportamentul potrivit pentru menţinerea unui mediu curat şi sănătos; OA3:- sa coopereze cu învăţătoarea şi colegii pentru realizarea sarcinilor; OA4: - să aprecieze în mod critic comportamentele prezentate, analizând consecinţele acestora;

Page 2: 06proiectdelectiestiinte

Strategii didactice:Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, ciorchinele, , exerciţiul, problematizarea, observarea.

Mijloace de învăţământ: fişe, planşe didactice, planşă cu “decalogul ecologic”, planşă “Copacul aşteptărilor”,fişe de lucru, plicul cu “Mesajul Planetei Pământ”, “steluţa micului ecologist”, Enciclopedia copiilor, laptop,retroproiector, prezentare pps

Forme de organizare:activitate frontală, individuală, pe grupe;

RESURSE: a. umane: 30 elevi

b. de timp: 45 min.

Bibliografie: 1. Curriculum National- Programa scolara pentru clasa a III-a;

2. M.Meraru, V.Oprisoreanu- “Scrisoarea Pamantului catre copii”, Ed.Emia 2004;

3. A.Vidu, L.M.Predeteanu- “Prietenii naturii”, Ed.Erc Press, 2000

4. “Metodica predarii cunostintelor despre natura la clasele I-IV”, Ed. Didactica

si Pedagogica, Bucuresti, 1988

5. Tudora Piţilă, Cleopatra Mihăilescu –Stiinte ale naturii-manual pentru

clasa a III-a

6. Enciclopedia copiilor, Ed.Aquila, Oradea, 2003

7. www.didactic.ro

Page 3: 06proiectdelectiestiinte

Desfasurarea lectieiEtapele lecţiei Activitatea

invatatoarei Activitatea elevilor

1.Moment organizatoric

Se asigură climatul optim unei bune desfăşurări a lecţiei . Elevii se pregătesc pentu oră

2.Reactualizareacunoştinţelor

Verificarea lecţiei: Protejarea plantelor şi a vieţuitoarelorDe ce trebuie să protejăm plantele si animalele?Ce specie de animale a dispărut ?Cum sunt declarate speciile de vieţuitoare dispărute?

- răspund la întrebări

- dau exemple de vieţuitoare dispărute sau pe cale de dispariţie

3.Captarea atenţiei Se solicită unui elev să citească

„MesajulPlanetei Pământ”.(Anexa

1)

- Copii, doriţi să ajutaţi planeta

Pământ?

Explic elevilor faptul că pentru a putea să răspundem apelului de ajutor al Pământului, trebuie să analizăm cu atenţie cauzele distrugerii acestuia şi să găsim soluţii pentru a o stopa.

Ascultă cu atenţie mesajul citit de colegul lor.

4. Anuntarea temei Se anunţă titlul lecţiei Protejarea

mediului.Folosirea desurilor.

Se anunţă obiectivele într-un

limbaj accesibil copiilor.

Se scrie titlul lecţiei pe tablă

Elevii asculta .

Notează titlul lecţiei.

5.Dirijarea învăţării - Ce este mediul ?- Care sunt elementele mediului ?- exerciţiu – se afişează pe tablă componente mediului

SOL APĂ AER - se completează pe tablă un ciorchine - se solicită observarea

-răspund la întrebările adresate explicând noţiunile teoretice şi dovedind cunoaşterea acestora . - elevii selectează şi distribuie pe fiecare componentă acţiuni care determină poluarea mediului

Page 4: 06proiectdelectiestiinte

comparativă a imaginilor din manualSe prezintă elevilor o planşă cu

“Decalogul ecologic”. Se cere

elevilor citirea celor 10 porunci şi

se solicită de la elevi un punct de

vedere personal referitor la

decalog.

Observarea unor imagini vizionate pe laptop (exemple de poluare a solului, a apei, a aerului)-prezentare power point.Care sunt activităţile copiilor care

pot duce la „îmbolnăvirea”

mediului?

Care sunt consecinţele acestor

fapte? Ce înseamnă poluare?

Câte tipuri de poluare se pot identifica?

Ce credeţi că pot face copiii pentru

a păstra mediul curat.

Se notează la tabla câteva dintre

acţiunile copiilor care duc la

protejarea mediului (Actiuni

mentionate in anexa –Copacul

Asteptarilor):

- observă şi recunosc intervenţiile negative ale omului în mediul înconjurător

-scrijelirea copacilor, ruperea

florilor, a ramurilor

copacilor, lăsarea focului

nesupravegheat în pădure sau

oriunde în natură, aruncarea

ambalajelor din hârtie,

plastic, aluminiu la

întâmplare,lovirea

animalelor.

-aerul nu mai este curat; apele nu mai sunt curate-animalele acvatice au de suferit, solul acoperit de hârtii sau pungi de plastic nu mai poate respira.Poluarea apei, a solului, a aerului.- Putem aduna gunoaiele din

curtea şcolii sau din parc, ne

strângem deşeurile după ce

mergem şi luăm masa la

iarbă verde, îngrijim

animalele de casă, ş. a. .

Elevii notează pe caiete.

Page 5: 06proiectdelectiestiinte

-depozităm gunoaiele în locuri

special amenajate;

-facem curăţenie în curte şi

grădină;

-îngrijim animalele.Elevii sunt solicitaţi să explice, cu cuvintele lor, ce înseamnă “deşeuri”.*Se prezintă, din materialul PPT, slide-urile dedicate noţiunii de deşeuri şi timpului necesar degradări lor naturale(biodegradare)+deşeuri nebiodegradabile.Are loc o discuţie, pornind de la deşeuri, elevii fiind conduşi spre ideea de reciclare a acestora. Copiii vor explica, în cuvinte proprii, ce înţeleg ei prin RECICLARE, folosindu-se de exemple concrete, dacă e nevoie. Se vor enumera materialele care pot fi reciclate(plastic, sticlă, aluminiu, hârtie, carton).

6.Obţinerea performanţei

- Li se prezintă fişa de evaluare

(Anexa 3).

Se face verificarea fişelor.

Sunt atenţi la explicaţiile învăţătoarei şi rezolvă sarcina didactică enunţată.Elevii lucrează individual

7.Încheierea activităţii - se citeşte poezia “Prietenul Pământului (anexă 5)-se prezinta sceneta “Aparati planeta Paman”t. Tema pentru acasă- Elevii vor primi fişe cu modalităţi de protejare a mediului de către copii-îndemnuri de la A la Z. Vor alege una dintre modalităţi, pe care o vor pune în practică, până în saptamana următoare, urmând ca în ora viitoare de stiinte să prezinte o scurtă descriere a modului în care au desfăşurat acţiunea respectivă, însoţită-după caz-de o “dovadă”:

Page 6: 06proiectdelectiestiinte

poză, obiect… Fac aprecieri verbale, individuale şi colective, recomandări Elevii vor fi recompensaţi cu

“steluţa micului ecologist”

Page 7: 06proiectdelectiestiinte

ANEXA 1

Dragi copii,

Sunt foarte bolnav. Mă ameninţă din ce în ce mai multe pericole.

Mi se risipesc bogăţiile.Îmi mor animalele.Îmi dispar plantele, copacii.Stratul de aer care mă apără de razele

puternice ale soarelui se subţiaza.Mă acoperă gunoaiele.Este atât de murdar în jur !

Vă rog, ajutaţi-mă!

Prietenul vostru, Pământul

Page 8: 06proiectdelectiestiinte

ANEXA 2

PROTEJAM NATURA

ANIMALE

PAMANT

APE

PLANTE

Aer

Page 9: 06proiectdelectiestiinte

ANEXA 3

nu scrijeliţi coaja copacilor

contribuiţi la curăţarea parcurilor

păstraţi apele curatenu răniţi

animalele

ajutaţi animaleleaflate în suferinţă

nu vă jucaţi cu focul în preajma

pădurilor nu aruncaţi deşeurile la întâmplare

la nu distrugeţi ceea ce nu aţi crescut

nu aruncaţi deşeurile la întâmplare

la

plantaţi câte un copăcel la marginea

pădurii

Page 10: 06proiectdelectiestiinte

ANEXA 4

Fişă de evaluare-cunoaşterea mediului

1. Încercuieşte cuvintele care exprimă lucruri ce pot răni mediul:

o nori

o sticle sparte

o pungi de plastic

o petrol deversat pe sol sau în ape

o flori

o deşeuri menajere

o gaze de eşapament

o case

o păsări

o fumul fabricilor

o peşti

o oameni

2. Stabileşte valoarea de adevăr a următoarelor enunţuri (A-adevărat sau F-

fals):

Distrugerea mediului înconjurător influenţează vieţuitoarele.

Nu este necesar să folosim coşul de gunoi. Aruncăm gunoiul la întâmplare.

Ocrotind natura ne ocrotim sănătatea.

Page 11: 06proiectdelectiestiinte

ANEXA 5 Prietenul Pământului

Ce mult aş vrea să vă gândiţi,Aceste rânduri când citiţi,Cum am putea ca, împreună,Să facem lumea mult mai bună.

O plantă, o vieţuitoare,Oricât de mică sau de mare,Să ştiţi: nu cresc la întâmplareSi ne sunt toate necesare.

De consumăm fără măsurăTot ce primim de la natură,Tot noi vom fi aceia careVor plânge cu lacrimi amare.

Şi aş mai vrea să văd că voiNu acceptaţi niciun gunoi,Că îi certaţi pe-aceia careCalcă natura în picioare.

Ce mândru eşti că poţi să-ţi spuiPRIETENUL PĂMÂNTULUICând tu consideri ceva sfântTot ce există pe pământ !

Page 12: 06proiectdelectiestiinte

ANEXA 6

STELUŢA MICULUI ECOLOGIST

Page 13: 06proiectdelectiestiinte

ANEXA 7

CUM POT AJUTA COPIII MEDIUL…DE LA A LA Z

Adoptaţi o stradă, un parc sau un râu pe care să-l menţineţi curat şi sănătos!Bucuraţi-vã de naturã: mergeţi la iarbã verde, faceţi excursii, dar aveţi grijã ce lăsaţi în urma voastrã! Cumpãraţi obiecte solide pe care le puteţi folosi mai mult timp! Donaţi hainele care vã rãmân mici cuiva mai sãrac! Economisiţi spaţiu, aplatizând cutiile şi conservele goale! Formaţi echipe în care sã colectaţi împreunã sticla, plasticul şi diverse recipiente metalice! Gãsiţi etichete care indicã dacã produsul cumpãrat are consecinţe negative asupra mediului! Hârtia poate fi economisitã folosind ambele pãrţi ale unei coli!Insistaţi sã cãutaţi şi sã cumpãraţi acele produse ambalate în materiale reciclabile! Limitaţi consumul de prefabricate. Amuzaţi-vã, construind singuri lucrurile de care aveţi nevoie! Jucaţi-vã în aer liber şi mai puţin în faţa calculatorului care consumã energie electricã! Mergeţi pe jos sau cu mijloacele de transport în comun sau, şi mai bine, plimbaţi-vã, mergeţi cu rolele sau cu bicicleta!Nu aruncaţi gunoiul la întâmplare. Folosiţi containerele de gunoi şi locurile special amenajate pentru colectarea produselor reciclabile! Obişnuiţi-vã sã închideţi apa cât vã spãlaţi pe dinţi. Lasaţi-o deschisã numai pentru a vã umezi periuţa şi pentru a vã clãti! Plantaţi un copac pentru a preveni eroziunea solului, ca sã aveţi umbrã şi ca sã le daţi pãsãrilor un adãpost! Reduceţi cantitatea de apã pe care o folosiţi! Stingeţi lumina când ieşiţi din camerã! Închideţi aparatura de uz casnic, dacã nu o folosiţi! Transformaţi-vã într-o persoanã cãreia îi pasã de viitorul ei si al planetei! Utilizaţi produse fãrã ambalaje suplimentare, coloranţi sau substanţe chimice dãunãtoare! Valorificaţi fiecare produs cumpãrat folosindu-l de mai multe ori sau gãsindu-i cât mai multe întrebuinţãri! Zâmbeşte! Ai ajutat şi tu la reducerea poluãrii!