0_5_abilitati_practice.doc

12
PROIECT DE LECŢIE DATA:23-II-2012 CLASA: a II-a ARIA CURRICULARĂ: Tehnologii OBIECTUL: Abilităţi practice UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Activităţi cu materiale sintetice – hârtia SUBIECTUL: “Cadou pentru prietenul meu” - Tabloul TIPUL LECŢIEI: formare de priceperi şi deprinderi OBIECTIVUL FUNDAMENTAL: exersarea şi consolidarea tehnicilor de prelucrare a materialelor; dezvoltarea simţului şi abilităţilor practice, a gustului estetic şi a dragostei pentru muncă prin realizarea lucrării propuse. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O1: să denumească materialele şi instrumentele folosite pentru realizarea lucrării; O2: să urmărească etapele în realizarea produsului; O3: să imbine tehnicile învăţate în realizarea produsului; O4: să aprecieze calitatea produsului finit raportat la cel iniţial;

Transcript of 0_5_abilitati_practice.doc

Page 1: 0_5_abilitati_practice.doc

PROIECT DE LECŢIE

DATA:23-II-2012

CLASA: a II-a

ARIA CURRICULARĂ: Tehnologii

OBIECTUL: Abilităţi practice

UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Activităţi cu materiale sintetice – hârtia

SUBIECTUL: “Cadou pentru prietenul meu” - Tabloul

TIPUL LECŢIEI: formare de priceperi şi deprinderi

OBIECTIVUL FUNDAMENTAL: exersarea şi consolidarea tehnicilor de prelucrare a materialelor; dezvoltarea simţului şi abilităţilor practice, a gustului estetic şi a dragostei pentru muncă prin realizarea lucrării propuse.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:O1: să denumească materialele şi instrumentele folosite pentru realizarea lucrării;O2: să urmărească etapele în realizarea produsului;O3: să imbine tehnicile învăţate în realizarea produsului;O4: să aprecieze calitatea produsului finit raportat la cel iniţial;O5:să lucreze ordonat, îngrijit păstrând acurateţea lucrării;O6: să aprecieze calitatea produselor finite realizate;O7: să coopereze cu colegii la realizarea produsului.

FORME DE ORGANIZARE: frontală, individuală.

Page 2: 0_5_abilitati_practice.doc

RESURSE:

-PROCEDURALE: conversaţia, observaţia, explicaţia, demonstraţia, instructajul, exerciţiul practic.

-MATERIALE: planşă cu procesul tehnologic, cartoane colorate, hârtie glace, foarfecă, lipici, casetofon-CD. -METODICE: - Metodica predării abilităţilor practice în clasele I-IV, editura Aramis; - Programa şcolară- clasele I şi a II-a, editura Didactica.

REZULTATE AŞTEPTATE:- ordonarea, sistematizarea şi sintetizarea informaţiilor despre tehnicile şi etapele de realizare a colajului;- asumarea responsabilităţii de a rezolva sarcinile primite pe baza instruirii programate şi a lucrului independent;- manifestarea simţului răspunderii prin evaluarea reciprocă şi autoevaluarea rezultatelor muncii personale.

DESCRIPTORI DE PERFORMANŢĂ:

FOARTE BINE BINE SUFICIENT*foloseşte tehnicile şi etapele de realizare a colajului cu precizie şi rapiditate;

*aranjează colajul, dând dovadă de originalitate şi mare acurateţe.

*foleseşte tehnicile şi etapele de realizare a colajului cu ezitări şi eventuale imperfecţiuni;

*aranjează colajul, cu sprijinul învăţătorului având mici imperfecţiuni.

*foleseşte tehnicile şi etapele de realizare a colajului sub îndrumarea învăţătorului;

*aranjează colajul, dirijat de învăţător.

Page 3: 0_5_abilitati_practice.doc

ETAPELE LECŢIEI

UNITĂŢI DE

CONŢINUT

STRATEGII

EMITEREA SARCINILOR ŞI INFORMAŢIILOR

DIDACTICE

REZOLVAREA SARCINILOR

METODE

RESUR SE

MIJLOACE

DIDACTICE

FORME DE ACTIVITAT

E

MODALITĂŢI DE

EVALUARE

Moment organizatoric

* Voi pregăti materialele necesare desfăşurării lecţiei. Stabilesc ordinea în sala de clasă.- Pentru ce oră ne-am pregătit?

-Noi ne-am pregătit pentru ora de abilităţi practice.

convesaţia

Verificarea şi reactualizarea cunoştinţelor

Tehnici de lucru

-Ce lucrări am realizat orele trecute la abilităţi practice?

-Ce materiale am folosit la realizarea acestor lucrări?

-Ce tehnici am folosit la realizarea lor?

-Ce am realizat noi astfel?

-Elevii numesc lucrările realizate în orele de abilităţi practice.-Am folosit lipici, foarfeca, carton colorat, hârtie glace, hârtie creponată.-Pentru a realiza aceste lucrări am conturat după şablon am decupat după contur, am decupat liber, am asamblat, am lipit. -Noi am realizat diverse lucrări specifice din materiale textile-hârtia.

conversaţia frontală

Aprecierea răspunsurilor corecte

Captarea şi orientarea

atenţiei

„Punct de intrare”-

ghicitoarea

- Având în vedere că ziua de astăzi a avut ca temă prietenia, vă propun să vă gândiţi la un prieten căruia să-i pregătiţi o surpriză. Surpriza constă într-un tablou asemenea celor pe care le vedeţi expuse în clasă.

-Elevii sunt mobilizaţi să fie atenţi şi să răspundă corect la întrebarea-ghicitoare. conversaţia

frontală

Obsevare sistematică

Anunţarea temei şi a

obiectivelor

“Cadou pentru

prietenul

- De aceea, astăzi, la ora de abilităţi practice, veţi realiza câte un tablou cu tema

-Elevii ascultă şi receptează. explicaţia

frontală Observare

Page 4: 0_5_abilitati_practice.doc

meu” - Tabloul

“Cadou pentru prietenul meu Tabloul”. Veţi reuşi acest lucru dacă în timpul activităţii veţi fi atenţi, veţi respecta cerinţele realizării lucrării şi veţi acorda multă atenţie şi dăruire. -Tehnicile de lucru folosite vor fi: decuparea după contur, lipirea şi asamblarea.

sistematică

Prezentarea şi intuirea

modelului

„Tabloul- model”

Se observă lucrările—model cu subiectul compoziţiei propuse şi se antrenează elevii în discuţii pe marginea lucrării prezentate. - Din ce este alcătuit un tablou? - Ce materiale s-au folosit în realizarea acestei lucrări ? - Ce tehnici de lucru credeţi că au fost aplicate ? - De ce instrumente şi materiale de lucru avem nevoie?

-Observă modelul şi identifică materialele folosite pentru realizarea lucrării propuse.

observaţia Tabloul model

frontală Observare sistematică

Explicarea tehnicilor de

lucru

*Prezint etapele de lucru:- Se decupează după contur rama pentru tablou, toate florile şi frunzele;- Se ia fiecare floare în parte (atât cele mari cât şi cele mici, de interior) şi i se îndoaie în sus petale.- Se asamblează florile astfel: floarea galbenă se aşază pe cea roşie şi se lipeşte doar în centru(petalele ramân libere).

-Urmăresc cu atenţie explicaţiile şi etapele realizării lucrării.

explicaţia

demonstra ţia

planşa frontală Observare sistematică

Page 5: 0_5_abilitati_practice.doc

- Se asamblează frunzele: frunza mică, de culoare verde închis se lipeşte peste cea mare, de culoare verde deschis.- Se lipesc florile pe ramă astfel: câte una în fiecare colţ + câte una la mijloc.- Se lipesc frunzele între flori.-finisarea lucrării.

Executarea lucrării

“Cadou pentru

prietenul meu” - Tabloul

*Cer elevilor să înceapă lucrul şi să păstreze liniştea. -Atenţionez elevii cu privire la normele de protecţie: să nu se taie cu foarfeca, să nu lovească din greşeală colegul, etc.*Etapa de executare a lucrării se va realiza pe fond muzical.*Conduc şi coordonez lucrul fiecărei etape de realizare a produsului pentru fiecare elev.

-Fiecare elev va executa lucrarea încercând să o decoreze cât mai frumos. munca

independentă

instructajul

casetofonindividuală

evaluare reciprocă

Evaluarea lucrării

„Miniexpozi ţie”

*Lucrările vor fi expuse în faţa clasei pentru a fi analizate în vederea realizării unei expoziţii după criteriile:-corectitudinea lucrării-îmbinarea corectă-aspectul îngrijit.

-Îşi vor aprecia lucrările, iar cele mai reuşite vor fi expuse la expoziţie.

conversaţiaLucrările elevilor frontală

Evaluare reciprocă

autoevaluare

Încheierea lecţiei

*Voi face aprecieri la modul de desfăşurare a orei, voi evidenţia elevii cei mai activi.

Elevii ascultă şi receptează.

conversaţia

Page 6: 0_5_abilitati_practice.doc
Page 7: 0_5_abilitati_practice.doc
Page 8: 0_5_abilitati_practice.doc