0_3proiectdidacticmatematica

9

Click here to load reader

description

0_3proiectdidacticmatematica

Transcript of 0_3proiectdidacticmatematica

Page 1: 0_3proiectdidacticmatematica

PROIECT DIDACTIC

Data: 28 octombrie 2009

Clasa: a IV- a C

Aria curriculară: Matematica si Stiinte

Disciplina: Matematica

Subiectul: Adunarea si scaderea numerelor naturale mai mici sau egale cu 1 000 000

Tipul lecţiei: recapitulare si sistematizare

Scopuri: S1 consolidarea cunostintelor despre operatiile matematice ;S2 consolidarea tehnicilor de calcul scris si oral;S3 dezvoltarea capacitatii de a rezolva probleme ;S4 dezvoltarea limbajului matematic.

Obiective de referinta :

O1.5.- sa efectueze operatii de adunare si scadere a numerelor naturale cu utilizarea algoritmilor de calcul si a proprietatilor operatiilor ;

O2.6.- sa utilizeze semnificatia operatiilor aritmetice in rezolvarea unor situatii problema ;O4.3.- sa manifeste disponibilitate pentru a invata de la altii si a-i ajuta pe celalti in rezolvarea de probleme.

Page 2: 0_3proiectdidacticmatematica

Obiective operaţionale:

Pe parcursul lecţiei, elevii trebuie să fie capabili:

O1 : sa raspunda la intrebari referitoare la terminologia matematica ;O2 : sa rezolve operatii de adunare si scadere a numerelor naturale din concentrul 0 - 1.000.000 cu

trecere peste ordin ;O3 : sa afle numarul necunoscut dintr-o egalitate data ;O4 : sa rezolve exercitii folosind terminologia «’ descazut », « scazator », « rest », termen », suma » ;O5: sa rezolve probleme cu mai mult de 2 operatii;O6 : sa manifeste spirit de competiţie şi de colaborare.

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, munca în grup, colectivă, individuală.

Forme de organizare a activităţii: frontal, individual, pe grupe;

Resurse materiale: rebus, planşe didactice, fişe de concurs , buline-recompensa, diplome.

Bibliografie:

Consiliul Naţional pentru Curriculum – „Programe şcolare pentru clasa a IV-a”, Bucureşti, 2005;Matematica- manual pentru clasa IV-a , A. Maior, A. Calugarita, E. Maior, Editura Aramis 2006Matematica- culegere de exercitii si probleme, I. Niculae, Editura ErcPress EducativMetodica predarii matematici- Mihail Rosu, Bucuresti, 2004, Editura Credis

Timp: 45 minute

Page 3: 0_3proiectdidacticmatematica

DESFASURAREA LECTIEIMomentele

lecţieiObop

Conţinuturile învăţării Strategii didactice

Evaluare

1. Moment organizatoric

Se asigura conditiile necesare unei desfasurari optime a lectiei.Se asigura ordinea si disciplina, se pregatesc materialele necesare.

2. Verificarea cunoştinţelor anterioare

O1- tema este verificata cantitativ si calitativ - conversatia - se fac aprecieri

asupra corectudinii rezolvarii temei;

3. Captarea atenţiei. O2 Captare atentiei se realizeaza prin rezolvarea unui rebus matematic, la tabla, care va avea ca solutie cuvantul CONCURS.

- exercitiul, conversatia, explicatia

- frontala/individuala

4. Anunţarea temei lectiei noi

Anunţ şi scriu la tablă titlul lecţiei: Exerciţii şi probleme - ConcursAtrag atenţia asupra participării active şi cu interes la lecţiei.

-conversatia

5. Dirijarea consolidarii

O2O3O4O5O7

Aceasta lectie o vom desfasura lucrand pe grupe si sub forma de concurs. Elevii vor fi impartiti in 4 grupe: „Echipa lui Mickey”, „Echipa lui Minnie”, „Echipa lui Donald” si „Echipa lui Goofy”. Pentru fiecare exercitiu corect rezolvat echipa va primi o bulina verde. La final, castiga echipa care va avea cele mai multe buline verzi. Echipa castigatoare va primi o diploma.

- conversatia, explicatia, exercitiul- munca in grup

evaluare in grup/pe echipe, formativa

Page 4: 0_3proiectdidacticmatematica

6. Evalurea Sunt premiati elevii care au facut parte din echipa castigatoare, primesc diplomele de merit iar ceilalti primesc diplome de participare.

conversatia

7. Incheierea activitatii. Tema pentru acasa

- tema pentru acasa va fi din Culegere. conversatia, explicatia

Page 5: 0_3proiectdidacticmatematica

lECHIPA LUI MINNIE

1. Uneşte cu o linie fiecare expresie dată cu semnul operaţiei matematice ce trebuie efectuată:

„cu ... mai mare” „cu cât este mai mic ... decât ...”„cu ... mai mic” „cu cât este mai mare ... decât...”„află diferenţa” „află suma”„micşorează cu ...” „măreşte cu ...”

„află totalul”

2. Calculează:

739 846 + 873 956 + 459 687 + 1 412 - 5 423 - 26 034 -

8 795 28 765 459 687 876 4 977 7 248

3. Afla numarul necunoscut:162 625 + a = 278 070 257 507 - x = 162 437 z - 82 746 = 114 254a = x = z =a = x = z =

4. Aflati numarul cu 112 300 mai mare decat suma numerelor 63 758 si 25 000.

5. Un termen al unei adunari este 6 725, iar suma este 29 480. Aflati celalat termen.

+

Page 6: 0_3proiectdidacticmatematica

6. Un cioban avea 700 oi negre, cu 310 mai multe albe si 500 de miei. Din toate oile a vandut 960. Cate animale mai are acum ciobanul?

Rezolvare:

R:

Page 7: 0_3proiectdidacticmatematica

A – B COMPETITIE, INTRECERE

DEFINITII:

1.” Cu atat mai putin” inseamna operatia de ...................2. In numarul 2 345, 5 reprezinta cifra..........................3. “Cu atat mai mult” inseamna operatia de .................... .4. Numar care se scade din altul.5. Primul termen al unei scaderi.6. Numerele care au cifra unitatilor 0,2,4,6,8 se numesc……..7. ……….sau total.

A