0_1_lectia_de_formare_priceperi_si_deprinderi

3
CERC PEDAGOGIC NR. 9 - INDUSTRIE ALIMENTARĂ, TURISM ŞI ALIMENTAŢIE PUBLICĂ Colegiul Tehnic “Ion Creangă” Târgu Neamţ 29 martie 2012 PROIECT DIDACTIC Profesor: Vîntu Raluca Aria curriculară: Tehnologii Specializarea: Tehnician în turism Disciplina: Operaţiuni tehnice ale agenţiilor de turism Clasa: a XI a C Unitatea de învăţare: VÂNZAREA DE SERVICII TURISTICE Titlul lecţiei: Servicii turistice ale FE Holiday Style SRL Tipul lecţiei: de formare priceperi si deprinderi OBIECTIVUL FUNDAMENTAL: Aprofundarea noţiunilor referitoare la oferta de servicii turistice OBIECTIVE OPERAŢIONALE : La sfârşitul activităţii didactice toţi elevii ar trebui să fie capabili: O 1 : identifice serviciile oferite de FE Holiday Style SRL O 2 : să prezinte pachete de servicii turistice cu diferite destinaţii pentru FE Holiday Style SRL STRATEGII DIDACTICE: 1. Mijloace didactice Materiale didactice: Pentru întreaga clasă: diapozitive Power Point afişe, pliante, cataloage 2. Metode de învăţământ Conversaţia euristică Explicaţia Expunerea Emisiunea Trendy Joc de rol Turul galeriei Problematizare LOCUL DESFĂŞURĂRII LECŢIEI – Laborator contabilitate SURSE INFORMAŢIONALE: Bibliografie de specialitate, Auxiliar curricular, wwwroct.ro

description

lectie de formare priceperi si deprinderi

Transcript of 0_1_lectia_de_formare_priceperi_si_deprinderi

Page 1: 0_1_lectia_de_formare_priceperi_si_deprinderi

CERC PEDAGOGIC NR. 9 - INDUSTRIE ALIMENTARĂ, TURISM ŞI ALIMENTAŢIE PUBLICĂColegiul Tehnic “Ion Creangă” Târgu Neamţ

29 martie 2012

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Vîntu Raluca Aria curriculară: Tehnologii

Specializarea: Tehnician în turism Disciplina: Operaţiuni tehnice ale agenţiilor de turism

Clasa: a XI a C Unitatea de învăţare: VÂNZAREA DE SERVICII TURISTICE

Titlul lecţiei: Servicii turistice ale FE Holiday Style SRL Tipul lecţiei: de formare priceperi si deprinderiOBIECTIVUL FUNDAMENTAL:

Aprofundarea noţiunilor referitoare la oferta de servicii turisticeOBIECTIVE OPERAŢIONALE :

La sfârşitul activităţii didactice toţi elevii ar trebui să fie capabili: O1: să identifice serviciile oferite de FE Holiday Style SRL

O2: să prezinte pachete de servicii turistice cu diferite destinaţii pentru FE Holiday Style SRLSTRATEGII DIDACTICE:1. Mijloace didacticeMateriale didactice:

Pentru întreaga clasă: diapozitive Power Point afişe, pliante, cataloage

2. Metode de învăţământ Conversaţia euristică Explicaţia Expunerea Emisiunea Trendy Joc de rol Turul galeriei Problematizare

LOCUL DESFĂŞURĂRII LECŢIEI – Laborator contabilitate SURSE INFORMAŢIONALE: Bibliografie de specialitate, Auxiliar curricular, wwwroct.ro

Page 2: 0_1_lectia_de_formare_priceperi_si_deprinderi

CERC PEDAGOGIC NR. 9 - INDUSTRIE ALIMENTARĂ, TURISM ŞI ALIMENTAŢIE PUBLICĂColegiul Tehnic “Ion Creangă” Târgu Neamţ

29 martie 2012

DESFĂŞURAREA LECŢIEI ( SECVENŢELOR DIDACTICE )

ETAPELE LECŢIEI

(scenariul didactic)

OB. OP

ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE

PROFESOR ELEV

STRATEGIA DIDACTICĂ

EVALUARE

FORME DE ORGANIZAR

E

Moment organizatoric 2 min

Asigură condi ii optime țpentru desfă urarea șactivită iiț

Se pregătesc de oră Frontal

Verificarea cunoştinţelor necesare rezolvării temei5 min

Se adresează întrebări elevilor din cuno tin ele ș țdobândite anterior

Răspunde la întrebările profesorului

Explicatia Problematizarea Brainstorming – ulConversaţia euristica

Formativă

Frontal şi individual

Captarea atenţiei şi prezentarea obiectivelor lecţiilor5 min

- Se începe activitatea prin prezentarea FE Holiday Style SRL

Prezintă FE Holiday Style SRL

Emisiunea trendyConversaţia euristică

Frontal

Prezentarea sarcinilor de lucru20 min

Profesorul solicită elevilor să prezinte oferta agenţiei de turism

Prezintă ofertele turistice

ExpunereaExplicaţiaObservaţiaConversaţia

Frontal interactiv

Verificarea realizării sarcinilor şi formularea concluziilor şi aprecierilor10 min

Corectează eventualele erori apărute în prezentarea produselor

După prezentarea prodului turistic, elevii vor lipi pe perete afişul produsului turistic. Vor înmâna cadrelor didactice câte un formular de comandă pentru achiziţionarea unui produs turistic

Explicatia Conversaţia euristică, prezentareaJocul de rol

Formativă

Frontal interactiv

Asigurarea feed – back –ului5 min

După realizarea jocului, profesorul împreună cu observatorii prezintă elevilor care au jucat rolul de agenţi de turism erorile care au apărut în timpul efectuării simulării şi cum ar fi trebuit realizat

Aderarea la jocul propus

Expunerea Formativă

Evaluarea formativă a elevilor3 min

Notarea elevilor Răspund Conversaţia Formativă

Frontal interactiv