0 Steaua de La Betleem de Ion Druta.

20
Proiect Didactic Data : 20 - 12 - 2013 Instituţia:Gimnaziul Cărbuna Învăţător: Spînachii Ecaterina Clasa : a IV- a Disciplina: Limba şi literatura română Tipul lecţiei : de formare a capacităţilor de înţelegere a cunoştinţelor Timpul: 45 min. Subiectul : Lectura interogativ-interpretativă a textului ,,Steaua de la Betleem’’ de Ion Druţă. Competenţa specifică: Perceperea mesajului citit/audiat prin receptarea adecvată a universului emoţional şi estetic al textelor literare şi utilitatea textelor nonliterare. Obiectivele operaţionale: O1 – să manifeste intenţii concrete de a cerceta, prelua, continua şi păstra adevărata credinţă; O2 – să citească cursiv, expresiv textul; O3 – să deducă independent anumite idei; O4 – utilizeze cuvintele noi în propriul sistem lexical; O5 – să rezume textul citit în 5-6 propoziţii ; O6 – să-şi expună corect gîndul; O7 - să aprecieze valoric activitatea; Strategii didactice: Metode şi procedee : conversaţia, descoperirea, expunerea, observaţia, explicaţia, problematizarea, lectura independentă, în lanţ, puzzle, silaba rătăcită, asaltul de idei, 6 de ce . Mijloace didactice : manual, fişe cu expresii de buzunar, puzzle. Forme de organizare : frontal , în grup, în perechi, individual ;

description

o stea

Transcript of 0 Steaua de La Betleem de Ion Druta.

Page 1: 0 Steaua de La Betleem de Ion Druta.

Proiect DidacticData : 20 - 12 - 2013Instituţia:Gimnaziul CărbunaÎnvăţător: Spînachii EcaterinaClasa : a IV- a Disciplina: Limba şi literatura românăTipul lecţiei : de formare a capacităţilor de înţelegere a cunoştinţelorTimpul: 45 min.Subiectul : Lectura interogativ-interpretativă a textului ,,Steaua de la Betleem’’ de Ion Druţă.Competenţa specifică:

Perceperea mesajului citit/audiat prin receptarea adecvată a universului emoţional şi estetic al textelor literare şi utilitatea textelor nonliterare.

Obiectivele operaţionale:

O1 – să manifeste intenţii concrete de a cerceta, prelua, continua şi păstra adevărata credinţă; O2 – să citească cursiv, expresiv textul;O3 – să deducă independent anumite idei;O4 – să utilizeze cuvintele noi în propriul sistem lexical; O5 – să rezume textul citit în 5-6 propoziţii ;O6 – să-şi expună corect gîndul; O7 - să aprecieze valoric activitatea;

Strategii didactice:

Metode şi procedee : conversaţia, descoperirea, expunerea, observaţia, explicaţia, problematizarea,

lectura independentă, în lanţ, puzzle, silaba rătăcită, asaltul de idei, 6 de ce .

Mijloace didactice : manual, fişe cu expresii de buzunar, puzzle.

Forme de organizare : frontal , în grup, în perechi, individual ;

Metode de evaluare: observarea curentă, verificarea orală, aprecieri verbale.

Bibliografia:o Curriculum şcolar, clasele I -IV,Chişinău, 2010.o Ghid de implementare a curriculumului modernizat pentru treapta primară, Chişinău, 2011o Limba română, manual pentru clasa a IV-ao Limba română, ghid pentru învăţători şi părinţio Dicţionare Etapele Activitatea învăţătorului şi a elevilor Strategii didactice

Page 2: 0 Steaua de La Betleem de Ion Druta.

lecţiei

Evocarea

Realizareasensului

Reflecţia

Extensia

o Se asigură condiţiile necesare pentru o bună desfăşurare a lecţiei.o Refaceţi silabele decupate pentru a obţine titlul şi autorul textului, pe care

îl vom studia astăzi.Gr. I.(Steaua de la Betleem)Gr. II.(Ion Druţă)

o Refaceţi imaginile decupate – puzzleGr. III.(Naşterea Mântuitorului)Gr. IV.(Cu steaua)

o Anunţarea temei şi a obiectivelor.

o Alcătuiţi o istorioară folosind cuvintele-cheie: cete, steaua, Naşterea Domnului, copii.

o Date biografice despre Ion Druţă.o Îmbogăţirea vocabularului. Caută în dicţionar cuvintele: Vatră, ghiont,

cuviincios

Alcătuiţi enunţuri cu aceste cuvinte.

o Lectura independentă a textului.

Despre ce se povesteşte în text? Stabileşte timpul probabil şi locul desfăşurării acţiunilor.

o Lectura în lanţ a textului.

Ce curiozităţi din viaţa omului ai descoperit în text? De ce copiii nu pot sta cuminţi în casă? În ce scop crezi că pornesc copiii prin sat? Ce imagini v-au impresionat? Ce sentimente v-a trezit textul?

o Explică sensul expresiilor: Se rînduiesc sub fereastră; - îşi dau ghionturi;

o Intitulează textul altfel. Argumentează.

o De ce vestirea unei asemenea mari minuni, precum e Naşterea Domnului, a fost lăsată pe seama copiilor?

o Scrieţi un eseu, răspunzînd la întrebarea: Ce am aflat, ce am învăţat din acest text?

o Formulează 6 întrebări care să înceapă cu De ce. Răspunde în scris.o Spuneţi părerea despre text, continuînd gîndul:

- Textul impresionează prin ...- Din text am învăţat ...- Dacă aş avea posibilitatea ... Mă voi strădui şi eu la rândul meu să.....

o Realizaţi rezumatul lecturii în 5-6 propoziţii.Alcătuiţi planul de idei al textului, pornind de la cuvintele – cheie.

ObservareaConversaţia

Silaba rătăcităÎn grupPuzzle

DescoperireaExplicaţiaExpunerea

Istorioară structurată

Dicţionar

Lectura independentă

Lectura în lanţ

Interogarea

Problematizarea

Argumentarea

Eseul6 de ce

Gînduri de buzunar

Rezumatul

Page 3: 0 Steaua de La Betleem de Ion Druta.

Cuvinte-cheie

cete

steaua

Naşterea Domnului

copii

Page 4: 0 Steaua de La Betleem de Ion Druta.

VÁTRĂ, vetre, s. f. 1. Partea cuptorului unde se face focul; (în vechile case țărănești) suprafață plană care prelungește cuptorul în afară și pe care se poate sta sau dormi.

GHIONT, ghionți (ghionturi), s. m. (n.) Lovitură dată cuiva cu pumnul sau cu cotul (pentru a-l îmbrânci, a-i atrage atenția etc.)CUVIINCIÓS, -OÁSĂ, cuviincioși, -oase, adj. 1. Care respectă regulile bunei cuviințe, care corespunde acestor reguli; decent, politicos; cuvios

Page 5: 0 Steaua de La Betleem de Ion Druta.

Textul impresionează prin _____________________________ __________________________________________________

Din text am învățat __________________________________ __________________________________________________

 Dacă aș avea posibilitatea_____________________________ __________________________________________________ 

Mă voi strădui și eu la rândul meu să____________________ __________________________________________________

Textul impresionează prin _____________________________ __________________________________________________

Din text am învățat __________________________________ __________________________________________________

 Dacă aș avea posibilitatea_____________________________ __________________________________________________ 

Mă voi strădui și eu la rândul meu să____________________ _________________________________________________

Textul impresionează prin _____________________________ __________________________________________________

Din text am învățat __________________________________ __________________________________________________

 Dacă aș avea posibilitatea_____________________________ __________________________________________________ 

Mă voi strădui și eu la rândul meu să____________________ __________________________________________________

Page 6: 0 Steaua de La Betleem de Ion Druta.

Textul impresionează prin _____________________________ __________________________________________________

Din text am învățat __________________________________ __________________________________________________

 Dacă aș avea posibilitatea_____________________________ __________________________________________________ 

Mă voi strădui și eu la rândul meu să____________________ __________________________________________________

Textul impresionează prin _____________________________ __________________________________________________

Din text am învățat __________________________________ __________________________________________________

 Dacă aș avea posibilitatea_____________________________ __________________________________________________ 

Mă voi strădui și eu la rândul meu să____________________ _________________________________________________

Textul impresionează prin _____________________________ __________________________________________________

Din text am învățat __________________________________ __________________________________________________

 Dacă aș avea posibilitatea_____________________________ __________________________________________________ 

Mă voi strădui și eu la rândul meu să____________________ __________________________________________________

Page 7: 0 Steaua de La Betleem de Ion Druta.

Textul impresionează prin _____________________________ __________________________________________________

Din text am învățat __________________________________ __________________________________________________

 Dacă aș avea posibilitatea_____________________________ __________________________________________________ 

Mă voi strădui și eu la rândul meu să____________________ __________________________________________________

Textul impresionează prin _____________________________ __________________________________________________

Din text am învățat __________________________________ __________________________________________________

 Dacă aș avea posibilitatea_____________________________ __________________________________________________ 

Mă voi strădui și eu la rândul meu să____________________ _________________________________________________

Textul impresionează prin _____________________________ __________________________________________________

Din text am învățat __________________________________ __________________________________________________

 Dacă aș avea posibilitatea_____________________________ __________________________________________________ 

Mă voi strădui și eu la rândul meu să____________________ __________________________________________________

Page 8: 0 Steaua de La Betleem de Ion Druta.

Textul impresionează prin _____________________________ __________________________________________________

Din text am învățat __________________________________ __________________________________________________

 Dacă aș avea posibilitatea_____________________________ __________________________________________________ 

Mă voi strădui și eu la rândul meu să____________________ __________________________________________________

Textul impresionează prin _____________________________ __________________________________________________

Din text am învățat __________________________________ __________________________________________________

 Dacă aș avea posibilitatea_____________________________ __________________________________________________ 

Mă voi strădui și eu la rândul meu să____________________ _________________________________________________

Textul impresionează prin _____________________________ __________________________________________________

Din text am învățat __________________________________ __________________________________________________

 Dacă aș avea posibilitatea_____________________________ __________________________________________________ 

Mă voi strădui și eu la rândul meu să____________________ __________________________________________________

Page 9: 0 Steaua de La Betleem de Ion Druta.

Textul impresionează prin _____________________________ __________________________________________________

Din text am învățat __________________________________ __________________________________________________

 Dacă aș avea posibilitatea_____________________________ __________________________________________________ 

Mă voi strădui și eu la rândul meu să____________________ __________________________________________________

Textul impresionează prin _____________________________ __________________________________________________

Din text am învățat __________________________________ __________________________________________________

 Dacă aș avea posibilitatea_____________________________ __________________________________________________ 

Mă voi strădui și eu la rândul meu să____________________ _________________________________________________

Textul impresionează prin _____________________________ __________________________________________________

Din text am învățat __________________________________ __________________________________________________

 Dacă aș avea posibilitatea_____________________________ __________________________________________________ 

Mă voi strădui și eu la rândul meu să____________________ __________________________________________________

Page 10: 0 Steaua de La Betleem de Ion Druta.

 a) Încercuiește  Adevărat  sau  Fals pe baza textului ,,Steau de la Betleem” de Ion Druță

Copiii se adunau cîte doi – trei  prin dosișuri ca să meargă la colindat.   A  F Înainte de a se porni întreabă de părinți.                                                       A  F Copiii își dau ghionturi unul altuia pentru că nu știu să cînte.                    A   F Copiii se sperie de frig și se întorc acasă.                                                        A   F

a) Încercuiește  Adevărat  sau  Fals pe baza textului ,,Steau de la Betleem” de Ion Druță

Copiii se adunau cîte doi – trei  prin dosișuri ca să meargă la colindat.   A  F Înainte de a se porni întreabă de părinți.                                                       A  F Copiii își dau ghionturi unul altuia pentru că nu știu să cînte.                    A   F Copiii se sperie de frig și se întorc acasă.                                                        A   F

a) Încercuiește  Adevărat  sau  Fals pe baza textului ,,Steau de la Betleem” de Ion Druță

Copiii se adunau cîte doi – trei  prin dosișuri ca să meargă la colindat.   A  F Înainte de a se porni întreabă de părinți.                                                       A  F Copiii își dau ghionturi unul altuia pentru că nu știu să cînte.                    A   F Copiii se sperie de frig și se întorc acasă.                                                        A   F

a) Încercuiește  Adevărat  sau  Fals pe baza textului ,,Steau de la Betleem” de Ion Druță

Copiii se adunau cîte doi – trei  prin dosișuri ca să meargă la colindat.   A  F Înainte de a se porni întreabă de părinți.                                                       A  F Copiii își dau ghionturi unul altuia pentru că nu știu să cînte.                    A   F Copiii se sperie de frig și se întorc acasă.                                                        A   F

a) Încercuiește  Adevărat  sau  Fals pe baza textului ,,Steau de la Betleem” de Ion Druță

Copiii se adunau cîte doi – trei  prin dosișuri ca să meargă la colindat.   A  F Înainte de a se porni întreabă de părinți.                                                       A  F Copiii își dau ghionturi unul altuia pentru că nu știu să cînte.                    A   F Copiii se sperie de frig și se întorc acasă.                                                        A   F

Page 11: 0 Steaua de La Betleem de Ion Druta.

 a) Încercuiește  Adevărat  sau  Fals pe baza textului ,,Steau de la Betleem” de Ion Druță

Copiii se adunau cîte doi – trei  prin dosișuri ca să meargă la colindat.   A  F Înainte de a se porni întreabă de părinți.                                                       A  F Copiii își dau ghionturi unul altuia pentru că nu știu să cînte.                    A   F Copiii se sperie de frig și se întorc acasă.                                                        A   F

a) Încercuiește  Adevărat  sau  Fals pe baza textului ,,Steau de la Betleem” de Ion Druță

Copiii se adunau cîte doi – trei  prin dosișuri ca să meargă la colindat.   A  F Înainte de a se porni întreabă de părinți.                                                       A  F Copiii își dau ghionturi unul altuia pentru că nu știu să cînte.                    A   F Copiii se sperie de frig și se întorc acasă.                                                        A   F

a) Încercuiește  Adevărat  sau  Fals pe baza textului ,,Steau de la Betleem” de Ion Druță

Copiii se adunau cîte doi – trei  prin dosișuri ca să meargă la colindat.   A  F Înainte de a se porni întreabă de părinți.                                                       A  F Copiii își dau ghionturi unul altuia pentru că nu știu să cînte.                    A   F Copiii se sperie de frig și se întorc acasă.                                                        A   F

a) Încercuiește  Adevărat  sau  Fals pe baza textului ,,Steau de la Betleem” de Ion Druță

Copiii se adunau cîte doi – trei  prin dosișuri ca să meargă la colindat.   A  F Înainte de a se porni întreabă de părinți.                                                       A  F Copiii își dau ghionturi unul altuia pentru că nu știu să cînte.                    A   F Copiii se sperie de frig și se întorc acasă.                                                        A   F

a) Încercuiește  Adevărat  sau  Fals pe baza textului ,,Steau de la Betleem” de Ion Druță

Copiii se adunau cîte doi – trei  prin dosișuri ca să meargă la colindat.   A  F Înainte de a se porni întreabă de părinți.                                                       A  F Copiii își dau ghionturi unul altuia pentru că nu știu să cînte.                    A   F Copiii se sperie de frig și se întorc acasă.                                                        A   F

Page 12: 0 Steaua de La Betleem de Ion Druta.

 a) Încercuiește  Adevărat  sau  Fals pe baza textului ,,Steau de la Betleem” de Ion Druță

Copiii se adunau cîte doi – trei  prin dosișuri ca să meargă la colindat.   A  F Înainte de a se porni întreabă de părinți.                                                       A  F Copiii își dau ghionturi unul altuia pentru că nu știu să cînte.                    A   F Copiii se sperie de frig și se întorc acasă.                                                        A   F

a) Încercuiește  Adevărat  sau  Fals pe baza textului ,,Steau de la Betleem” de Ion Druță

Copiii se adunau cîte doi – trei  prin dosișuri ca să meargă la colindat.   A  F Înainte de a se porni întreabă de părinți.                                                       A  F Copiii își dau ghionturi unul altuia pentru că nu știu să cînte.                    A   F Copiii se sperie de frig și se întorc acasă.                                                        A   F

a) Încercuiește  Adevărat  sau  Fals pe baza textului ,,Steau de la Betleem” de Ion Druță

Copiii se adunau cîte doi – trei  prin dosișuri ca să meargă la colindat.   A  F Înainte de a se porni întreabă de părinți.                                                       A  F Copiii își dau ghionturi unul altuia pentru că nu știu să cînte.                    A   F Copiii se sperie de frig și se întorc acasă.                                                        A   F

a) Încercuiește  Adevărat  sau  Fals pe baza textului ,,Steau de la Betleem” de Ion Druță

Copiii se adunau cîte doi – trei  prin dosișuri ca să meargă la colindat.   A  F Înainte de a se porni întreabă de părinți.                                                       A  F Copiii își dau ghionturi unul altuia pentru că nu știu să cînte.                    A   F Copiii se sperie de frig și se întorc acasă.                                                        A   F

a) Încercuiește  Adevărat  sau  Fals pe baza textului ,,Steau de la Betleem” de Ion Druță

Copiii se adunau cîte doi – trei  prin dosișuri ca să meargă la colindat.   A  F Înainte de a se porni întreabă de părinți.                                                       A  F Copiii își dau ghionturi unul altuia pentru că nu știu să cînte.                    A   F Copiii se sperie de frig și se întorc acasă.                                                        A   F

Page 13: 0 Steaua de La Betleem de Ion Druta.

Trasează corespondențe:

cuviincios                                   dinamic zgribulit                                      decent mișcător                                     întremat înfiripat                                       vitejește             voinicește                                   ghemuit

  Trasează corespondențe:

cuviincios                                   dinamic zgribulit                                      decent mișcător                                     întremat înfiripat                                       vitejește             voinicește                                   ghemuit

Trasează corespondențe:

cuviincios                                   dinamic zgribulit                                      decent mișcător                                     întremat înfiripat                                       vitejește             voinicește                                   ghemuit

Trasează corespondențe:

cuviincios                                   dinamic zgribulit                                      decent mișcător                                     întremat înfiripat                                       vitejește             voinicește                                   ghemuit

Page 14: 0 Steaua de La Betleem de Ion Druta.

Alcătuieşte un cincinel

Cuvîntul Steaua