0 Proiect Lectie Clasa a Viiia Limba Romana Abordarea Textului Liric

5
1 ŞCOALA CU CLASELE I VIII, DOROBANŢ JUD. IAŞI PROIECT DIDACTIC PROF. ANA HARAGA DATA: 28 oct. 2009 CLASA: a VIII-a OBIECT: Limba şi literatura română SUBIECTUL LECŢIEI: Nivelurile textului liric TIPUL LECŢIEI: Lecţie de valorificare a informaţiei SCOPUL LECŢIEI: Valorificarea informaţiilor de limbă română şi de teorie literară în abordarea textului literar MOTIVAŢIA: Activitatea desfăşurată oferă elevilor posibilitatea -şi valorifice cunoştinţele de teorie literară prin abordarea unui text liric, asigurând un caracter practic, funcţional conceptelor studiate, să-şi dezvolte capacităţile de analiza şi sinteză, abilităţile de comunicare şi argumentare. Sarcinile elevilor vizează informaţiile privind: structura textului, caracteristicile textului liric, tipul discursului, descrierea, mărcile subiectivităţii, mijloacele artistice, tema şi mesajul operei literare, universul artistic, versificaţia, procedee literare, nivelurile textului. Lecţia contribuie la dezvoltarea capacităţii de înţelegere şi de analiză a textului, la cultivarea interesului pentru lectură şi a gustului estetic. Elevii sunt solicitaţi să lucreze atât individual, cât şi în grup, înlesnind colaborarea, schimbul de informaţii, expunerea, argumentarea şi susţinerea justificată a opiniei personale privind un anumit nivel al textului. CONDIŢII PREALABILE: Elevii trebuie să aibă: Informaţii exacte de teorie literară, conform programei şcolare; Deprinderi de a lucra în grupuri şi de a folosi fişele de lucru COMPETENŢE SPECIFICE: 2.1; construirea unui discurs oral pe o temă dată 3.1; dovedirea înţelegerii unui text literar sau nonliterar, pornind de la cerinţe date 3.2; sesizarea valorii expresive a categoriilor morfosintactice, a mijloacelor de îmbogăţire a vocabularului şi a categoriilor semantice studiate 3.3; identificarea valorilor etice şi culturale într-un text, exprimându-şi impresiile şi preferinţele 4.1; redactarea diverselor texte, adaptându-le la situaţia de comunicare concretă

Transcript of 0 Proiect Lectie Clasa a Viiia Limba Romana Abordarea Textului Liric

Page 1: 0 Proiect Lectie Clasa a Viiia Limba Romana Abordarea Textului Liric

1

ŞCOALA CU CLASELE I – VIII, DOROBANŢ

JUD. IAŞI

PROIECT DIDACTIC

PROF. ANA HARAGA

DATA: 28 oct. 2009

CLASA: a VIII-a

OBIECT: Limba şi literatura română

SUBIECTUL LECŢIEI: Nivelurile textului liric TIPUL LECŢIEI: Lecţie de valorificare a informaţiei

SCOPUL LECŢIEI: Valorificarea informaţiilor de limbă română şi de teorie

literară în abordarea textului literar

MOTIVAŢIA:

Activitatea desfăşurată oferă elevilor posibilitatea să-şi valorifice cunoştinţele

de teorie literară prin abordarea unui text liric, asigurând un caracter practic,

funcţional conceptelor studiate, să-şi dezvolte capacităţile de analiza şi sinteză,

abilităţile de comunicare şi argumentare.

Sarcinile elevilor vizează informaţiile privind: structura textului,

caracteristicile textului liric, tipul discursului, descrierea, mărcile subiectivităţii,

mijloacele artistice, tema şi mesajul operei literare, universul artistic, versificaţia,

procedee literare, nivelurile textului.

Lecţia contribuie la dezvoltarea capacităţii de înţelegere şi de analiză a

textului, la cultivarea interesului pentru lectură şi a gustului estetic.

Elevii sunt solicitaţi să lucreze atât individual, cât şi în grup, înlesnind

colaborarea, schimbul de informaţii, expunerea, argumentarea şi susţinerea

justificată a opiniei personale privind un anumit nivel al textului.

CONDIŢII PREALABILE:

Elevii trebuie să aibă:

Informaţii exacte de teorie literară, conform programei şcolare;

Deprinderi de a lucra în grupuri şi de a folosi fişele de lucru

COMPETENŢE SPECIFICE:

2.1; construirea unui discurs oral pe o temă dată

3.1; dovedirea înţelegerii unui text literar sau nonliterar, pornind de la cerinţe date

3.2; sesizarea valorii expresive a categoriilor morfosintactice, a mijloacelor de

îmbogăţire a vocabularului şi a categoriilor semantice studiate

3.3; identificarea valorilor etice şi culturale într-un text, exprimându-şi impresiile şi

preferinţele

4.1; redactarea diverselor texte, adaptându-le la situaţia de comunicare concretă

Page 2: 0 Proiect Lectie Clasa a Viiia Limba Romana Abordarea Textului Liric

2

4.2; utilizarea în redactarea unui text propriu a cunoştinţelor de morfo-sintaxă, fo-

losind adecvat semnele ortografice şi de punctuaţie

VALORI ŞI ATITUDINI

Cultivarea interesului pentru lectură şi a plăcerii de a citi, a gustului estetic în

domeniul literaturii

Stimularea gândirii autonome, reflexive şi critice în raport cu diversele mesaje

receptate

METODE ŞI PROCEDEEE:

- brainstorming, ciorchinele, problematizarea, exerciţiul, conversaţia;

MATERIALE ŞI MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMĂNT: texte suport, fişe

de lucru, portofolii ale elevilor, cretă, tabla;

BIBLIOGRAFIE :

L. Blaga – Poezii, Ed. Semne, 2007

Mihaela Secrieru – Didactica limbii române – Iaşi, 2004

Constantin Parfene – Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală,

Polirom, 1999

TIMP TOTAL DE LUCRU : 50 minute;

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

I. Moment organizatoric: (2 minute) – Se verifică prezenţa elevilor la lecţie, se

distribuie fişele de lucru şi se pregăteşte atmosfera favorabilă desfăşurării activităţii.

II. Anunţarea subiectului lecţiei şi a obiectivelor operaţionale (1 minut):

Elevii sunt anunţaţi că subiectul lecţiei este Nivelurile textului liric, iar scopul

activităţii este valorificarea informaţiilor de limbă română şi de teorie literară. Se enumeră

competenţele specifice.

III. Evocarea (5 min.)

A. Se verifică frontal modul de efectuare a temei.

B. Se actualizează informaţiile despre nivelurile textului – nivelul fonetic,

morfologic, sintactic, lexical, stilistic, versificaţia.

C. Lectura textului

Page 3: 0 Proiect Lectie Clasa a Viiia Limba Romana Abordarea Textului Liric

3

Citeşte textul:

Gorunul

Lucian Blaga

În limpezi depărtări aud din pieptul unui turn

cum bate ca o inima un clopot

si-n zvonuri dulci

îmi pare

ca stropi de linişte îmi curg prin vine, nu de sânge.

Gorunule din margine de codru,

de ce mă-nvinge

cu aripi moi atâta pace

când zac în umbra ta

şi mă dezmierzi cu frunza-ti jucăuşă?

O, cine ştie? - Poate ca

din trunchiul tău îmi vor ciopli

nu peste mult sicriul,

si liniştea

ce voi gusta-o între scândurile lui

o simt pesemne de acum:

o simt cum frunza ta mi-o picura în suflet -

si mut

ascult cum creste-n trupul tău sicriul,

sicriul meu,

cu fiecare clipa care trece,

gorunule din margine de codru.

IV. Conducerea procesului de analiză a textului (25 min.)

Se lucrează pe grupe.

A. Fiecare grupă are sarcini care vizează un anume nivel al textului.

Extrage din textul „Gorunul”, de L. Blaga ceea ce este semnificativ din punctul de

vedere al expresivităţii, la nivel:

Grupa 1: Nivelul morfologic

Răspunsuri aşteptate: vocativele, mărcile subiectivităţii - forme verbale şi

pronominale de pers. I, persoana a II-a pentru structurarea monologului adresat,

interjecţia, adjectivele cu valoare de epitet etc.

Grupa 2: Nivelul sintactic

Răspunsuri aşteptate: topica poetică – inversiunea, invocaţia, interogaţiile

retorice, cuvinte/structuri incidente etc.

Grupa 3: Nivelul versificaţiei

Răspunsuri aşteptate: versul liber, tehnica ingambamentului.

Grupa 4: Nivelul lexical

Răspunsuri aşteptate: sfere semantice – a morţii, a timpului, a

senzaţiilor/emoţiilor, sensuri conotative, motive poetice – gorunul, clopotul, sicriul

Grupa 5: Nivelul stilistic

Page 4: 0 Proiect Lectie Clasa a Viiia Limba Romana Abordarea Textului Liric

4

Răspunsuri aşteptate: epitete, comparaţii, metafore, repetiţii, simboluri/motive etc.

D. Sarcini comune pentru toate grupele.

Remarcă ceea ce nu s-a observat /analizat în text.

Răspunsuri aşteptate: conţinut ideatic, temă, mesaj

Se face corelarea celor două concepte legate de structura textului liric: forma

(limbajul poetic, surse ale expresivităţii) şi conţinutul (idei poetice, temă literară,

motiv literar, viziune artistică).

IV. Asigurarea feedback-ului, a retenţiei şi a transferului (10 minute)

Prin metoda ciorchinelui, elevii organizaţi în grupe de câte 4 vor formula

structura eseului de interpretare a textului. Se lucrează pe baza poeziei „Gorunul”, de L.

Blaga

Sarcini de lucru:

Scrie pe marginea chenarului toate conceptele asociate acestui text.

Elevii colaborează şi fiecare grupă propune o listă a conceptelor pe care le asociază

cu fragmentul dat (gen literar, eu liric, descriere, monolog adresat, operă, temă, metaforă,

autor, viziune artistică, procedee artistice, idei, mesaj etc.). Vor fi notate pe tablă.

Pentru o posibilă abordare a textului, aranjează într-o ordine logică aceste

concepte.

Se realizează planul eseului de abordare a textului dat.

VI. Reflecţia

Elevii relizeză:

Sintetizarea trăsăturilor fragmentului liric;

Formularea unor judecăţi de valoare despre opera literară;

V. Evaluare ( 3 minute)

Sunt notaţi elevii cu cea mai activă participare la lecţie. Se fac aprecieri

generale privind comportamentul întregului colectiv.

V. Extensia: Redactează un eseu în care să prezinţi semnificaţiile şi mesajul

textului dat.

Page 5: 0 Proiect Lectie Clasa a Viiia Limba Romana Abordarea Textului Liric

5

Grupa 2: Nivelul sintactic

Grupa 3: Nivelul versificaţiei

Grupa 1: Nivelul morfologic

Grupa 5: Nivelul stilistic

STRUCTURA TEXTULUI LIRIC

Grupa 4: Nivelul lexical

Gorunul

de L. Blaga

În limpezi depărtări aud din pieptul unui turn

cum bate ca o inima un clopot

şi-n zvonuri dulci

îmi pare

că stropi de linişte îmi curg prin vine, nu de

sânge.

Gorunule din margine de codru,

de ce mă-nvinge

cu aripi moi atâta pace

când zac în umbra ta

si mă dezmierzi cu frunza-ţi jucăuşă?

O, cine ştie? - Poate că

din trunchiul tău îmi vor ciopli

nu peste mult sicriul,

şi liniştea

ce voi gusta-o între scândurile lui

o simt pesemne de acum:

o simt cum frunza ta mi-o picura în suflet -

şi mut

ascult cum creşte-n trupul tău sicriul,

sicriul meu,

cu fiecare clipa care trece,

gorunule din margine de codru.