0 Proiect Didactic Preinspectie Gr II Aminitiri Din Copilarie Momentele Subiectului

14
Proiect didactic Şcoala Gimnazială Budila Braşov Profesor: Leonte Anamaria Aria curriculară: Limbă şi comunicare Disciplina: Limba şi literatura română Lecţia: Amintiri din copilărie de Ion Creangă (fragment Pupăza din tei) Tipul lectiei: de receptare a unei opere epice Clasa: a VI-a A Data: 13.05.2013 Competenţe generale 2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi dialogată 3. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse 4. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse Competenţe specifice 3.1. diferenţierea elementelor de ansamblu de cele de detaliu în cadrul textului citit 3.2. identificarea modurilor de expunere într-un text epic şi a procedeelor de expresivitate artistică într-un text liric 4.1. redactarea textelor cu destinaţii diverse Competenţe derivate a) Cognitive: Fiecare elev va fi capabil: să încadreze textul în gen şi specie; să identifice ideile principale ale subiectului;

description

proiect

Transcript of 0 Proiect Didactic Preinspectie Gr II Aminitiri Din Copilarie Momentele Subiectului

Page 1: 0 Proiect Didactic Preinspectie Gr II Aminitiri Din Copilarie Momentele Subiectului

Proiect didacticŞcoala Gimnazială Budila BraşovProfesor: Leonte AnamariaAria curriculară: Limbă şi comunicareDisciplina: Limba şi literatura românăLecţia: Amintiri din copilărie de Ion Creangă (fragment Pupăza din tei)Tipul lectiei: de receptare a unei opere epiceClasa: a VI-a AData: 13.05.2013

Competenţe generale2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi dialogată3. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse4. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse

Competenţe specifice3.1. diferenţierea elementelor de ansamblu de cele de detaliu în cadrul textului citit3.2. identificarea modurilor de expunere într-un text epic şi a procedeelor de expresivitate artistică într-un text liric4.1. redactarea textelor cu destinaţii diverse

Competenţe derivatea) Cognitive:

Fiecare elev va fi capabil: să încadreze textul în gen şi specie; să identifice ideile principale ale subiectului; să povestească acţiunea urmărind momentele subiectului; să identifice personajele participante la acţiune să precizeze modurile de expunere folosite; să imagineze alte situaţii originale care să-l aibă ca protagonist pe Nică;

b) Psihomotorii:Fiecare elev va fi capabil:

să utilizeze corect mijloacele auxiliare folosite şi spaţiul tablei, respectiv al caietului, al fişelor de lucru;

Page 2: 0 Proiect Didactic Preinspectie Gr II Aminitiri Din Copilarie Momentele Subiectului

c) Afective:Fiecare elev va fi capabil:

să manifeste receptivitate faţă de opera studiată; să recepteze noile informaţii ca relevante şi folositoare; să manifeste grijă pentru felul în care îşi construiesc răspunsurile orale precum şi pentru felul în care scriu; să participe cu interes la lecţie; să fie dispuşi să rezolve sarcinile de lucru prezentate; să stăpânească informaţiile spre a le putea folosi. să manifeste spirit de colegialitate şi cooperare în cadrul echipei;

Strategia didactică:a. Metode şi procedee: conversaţia, explozia stelară, exerciţiul, explicaţia, lucrul cu textul, ciorchinele, lucrul pe grupe;b. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitatea frontală, activitatea pe grupe, activitatea independentă.c. Mijloace de învăţământ: Manual pentru clasa a VI-a, al ed. All, fişă cu informaţii teoretice, fişe de lucru cu exerciţii, tabla, caietul.d. Resurse umane: clasa cu 30 de elevi cu capacităţi normale de lucru;e. Resurse temporale: 45’f. Material bibliografic: Alina Pamfil, Limba si literatura română în gimnaziu, Ed Paralela 45, Piteşti, 2008Nicolae Eftenie, Introducere în metodica studierii limbii şi literaturii române, Ed Paralela 45, Piteşti, 2008Geoff Petty, Profesorul azi: metode moderne de predare, Ed. Atelier Didactic, Bucureşti, 2007

Desfăşurarea activităţii

Momentele lecţiei

Scenariu didactic Timp Mijloace Metode Forme de organizare

Evaluare

Activitatea profesorului Activitatea elevilor

1. Moment organizatoric

Profesorul asigură cadrul necesar pentru începerea lecţiei.

Elevii se pregătesc pentru lecţie.

1' Conversaţia Frontală

2. Reactualizarea cunoştinţelor anterioare

Se verifică tema pentru acasă a elevilor şi se fac aprecieri asupra modului de rezolvare a temei;

Elevii verifică tema efectuată acasă şi corectează eventualele greşeli.

Elevii răspund întrebărilor

3’ Caietul Conversaţia Frontală Aprecierea exemplelor corecte

Page 3: 0 Proiect Didactic Preinspectie Gr II Aminitiri Din Copilarie Momentele Subiectului

adresate de profesor.

3. Captarea atenţiei

Profesorul adresează câteva întrebări elevilor despre opera şi autor. Profesorul roagă elevii să citească o poezie despre personajul principal al operei, cu scopul de a reaminti şi alte întâmplări trăite de personaj.Profesorul oferă elevilor o fişă cu informaţiile esenţiale despre autor şi operă.(Anexa 1)

Elevii răspund întrebărilor puse, citesc poezia.Citesc fişa cu informaţiile despre autor.

5’ Fişă cu poeziaFişă informaţii autor

Conversaţia Frontal Aprecierea răspunsului

4. Anunţarea temei şi a obiectivelor

Profesorul anunţă tema lecţiei şi obiectivele principale.

Elevii îşi notează titlul lecţiei pe caiete.

1’ Caietul Conversaţia Frontal

5. Dirijarea învăţării

Pentru a înţelege cât mai bine textul lecţiei, voi aplica metoda Explozia stelară. Explic elevilor această medodă. (Anexa 2). Fiecare elev va scrie minim două întrebări legate de textul studiat, pornind de la întrebările scurte aflate în colţurile stelei. Aleg, aleator, câţiva elevi şi le cer să citească întrebarile. Răspunsul acestor întrebări va fi dat fie de cel care le-a compus, fie de cei din clasă. Profesorul scrie pe tablă primele elemente de structură: Timpul şi spaţiul acţiunii. Cere elevilor să identifice în manual structurile corespunzătoare acestora şi să îşi noteze în caiete citatele.Profesorul distribuie elevilor o fişă ce contine ideile principale ale textului.(Anexa 3) Anunţă elevii că trebuie să aranjeze ideile în funcţie de ordinea

Elevii încearcă să formuleze cât mai multe întrebări.

Elevii aranjează ideile

25’Fisa de lucru

TablaManualul

Fişe de lucru

ExplicaţiaExplozia stelară

Conversaţia

Exerciţiul

Lucrul individual

Lucru pe grupe

Lucrul individual

Observarea sistematică

Page 4: 0 Proiect Didactic Preinspectie Gr II Aminitiri Din Copilarie Momentele Subiectului

întâmplărilor la care ia parte Nică.

Este notat pe tablă al doilea element: etapele acţiunii şi se discută despre ordinea desfăşurării evenimentelor şi despre momentele subiectului.Întâmplările se desfăşoară în ordine cronologică, putând fi identificate în text toate momentele subiectului: expoziţiunea (situaţia iniţială), intriga, desfăşurarea acţiunii, punctul culminant şi deznodământul (situaţia finală). Profesorul pune întrebări elevilor despre fiecare moment în parte.Profesorul cere elevilor să se grupeze câte 4-5 şi să completeze tabelul cu ideile specifice fiecărui moment al subiectului, fişa de lucru (Anexa 3)Profesorul monitorizează activitatea elevilor şi oferă indicaţii şi îndrumări.

principale, apoi unul dintre ei le citeşte.

Elevii răspund întrebărilor profesorului şi completează fişa de lucru.

Fişă de lucru

Lucrul cu textul Lucrul pe

grupe

6. Obţinerea performanţelor

Prezentarea rezultatelor de către fiecare grupă şi completarea acestora dacă este nevoie. Se fac aprecieri asupra modului în care au lucrat grupele.

Elevii citesc ideile ce alcătuiesc momentele subiectului.Profesorul aduce completări acolo unde este cazul.

5’ Fişă de lucru

Conversaţia Frontală Aprecierea rezultatelor corecte

7. Feed-back-ul Feedback-ul a avut loc permanent pe parcursul conversaţiei şi se concretizează prin aprecieri verbale.Li se oferă elevilor ultima fişă de lucru. Aceştia trebuie să reconstituie drumul pupezei. (Anexa 4)

Elevii răspund întrebărilor profesorului şi completează fişa de lucru.

3’ Tabla Conversaţia

Fişă de lucru

Frontală Aprecierea răspunsuri-lor oferite de elevi

Page 5: 0 Proiect Didactic Preinspectie Gr II Aminitiri Din Copilarie Momentele Subiectului

8. Evaluarea performanţelor

Se fac aprecieri asupra gradului de participare şi a comportamentului elevilor.

Elevii îşi notează pe caiete tema pentru acasă.

2’ Conversaţia Frontală Evaluarea formativă

Page 6: 0 Proiect Didactic Preinspectie Gr II Aminitiri Din Copilarie Momentele Subiectului

ANEXA 3Fişă de lucru - ,,Amintiri din copilărie” de Ion Creangă

Ideile principale

Puneţi ideile principale de mai jos în ordinea desfăşurării evenimentelor în text, numerotându-le în partea stângă..............Băiatul se întoarce acasă şi aude pupăza cântând..............Mama îl trimite dis-de-dimineaţă pe Nică să se ducă cu mâncare la prăşitori..............În târg, un negustor îi dă drumul pupezei care zboară..............Nică pleacă la târg cu gând să vândă pupăza..............Băiatul se întoarce de la ţarină, se urcă în tei, ia pupăza şi o duce acasă..............Mătuşa Măriuca îi spune Smarandei despre pupăză..............Smaranda pregăteşte un praznic în semn de împăcare..............Nică se abate pe la tei cu gând să prindă pupăza care îl trezea în fiecare dimineaţă.

Momentele subiectului

În expoziţiune se prezintă coordonatele spaţio-temporale”într-o dimineaţă”,”înainte de răsăritul soarelui”.

Nica este sculat în zori.............................................................................................................................................

Ca să nu mai fie sculat cu noaptea-n cap din pricina unei pupeze, Nică se gândeşte ..............

3. Desfăşurarea acţiunii

Şirul evenimentelor

4. Punctul culminant Momentul de maximă

intensitate

1. ExpoziţiuneaSituaţia iniţială

2. IntrigaCauza care produce evenimentele

Page 7: 0 Proiect Didactic Preinspectie Gr II Aminitiri Din Copilarie Momentele Subiectului

5. Deznodământul

Page 8: 0 Proiect Didactic Preinspectie Gr II Aminitiri Din Copilarie Momentele Subiectului

ANEXA 2

Explozia stelară

Scrie minim două întrebări legate de textul studiat, pornind de la întrebările scurte aflate în colţurile stelei.

Cine?

Ce? De ce?

Când? Unde?

Page 9: 0 Proiect Didactic Preinspectie Gr II Aminitiri Din Copilarie Momentele Subiectului

ANEXA 1

Date despre autor și operă

Ion Creangă s-a născut la 10 iunie 1839 în satul Humuleşti. Între 1846-1855 urmează şcoala elementară din Humuleşti, după care învaţă la Broşteni, apoi la Târgu-Neamţ şi la şcoala de catiheţi din Fălticeni. Între 1855-1858 urmează seminarul de la Socola-cursul inferior, după care se înscrie la Facultatea de Teologie a Universităţii din Iaşi, dar nu o frecventează. În 1875 îl cunoaşte pe Mihai Eminescu. Devin buni prieteni. Eminescu îl introduce la societatea literară Junimea şi-l ajută să debuteze în Convorbiri literare cu Soacra cu trei nurori, 1 octombrie 1875, unde va publica până în 1878 şi celelalte poveşti. În 1881-1882 publică primele trei părţi din Amintiri din copilărie, a patra parte apărând postum.

Se stinge din viaţă la 31 decembrie 1889.

A scris - poveşti: - Punguţa cu doi bani - Harap- Alb - Soacra cu trei nurori - Dănilă Prepeleac - Povestea porcului - Ivan Turbincă

Ursul păcălit de vulpe - Povestea unui om leneş

- povestiri: - Inul şi cămeşa - Cinci pâini - Moş Ion Roată şi Unirea - Ion Roată şi Cuza- Vodă - Acul şi barosul - Prostia omenească

- nuvela : - Moş Nichifor Coţcariul- romanul : - Amintiri din copilărie

NICĂ – din ,,Amintiri din copilărie”

Eu sunt Nică cel hazliuŞi de pozne mă cam ţiu.De la Creangă aţi aflatCâte mi s-au întâmplat:

Pupăza din tei am luat,Cireşul l-am scuturat,Am fugit şi la scăldat,Mama hainele mi-a luat.

Chiar şi râie am avut!

Nici să dorm nu am putut:Mă mânca pe mâini, pe corp, Şi m-am răzbunat pe porc,Vrând să-l călăresc un picM-a trântit ca pe-un nimic!

Să ştiţi că tot ce-aţi aflatS-a-ntâmplat cu-adevărat!Căci Bădiţa pe hârtieScrie-a lui copilărie!

Page 10: 0 Proiect Didactic Preinspectie Gr II Aminitiri Din Copilarie Momentele Subiectului
Page 11: 0 Proiect Didactic Preinspectie Gr II Aminitiri Din Copilarie Momentele Subiectului

ANEXA 4

Drumul pupezei

Tei