Amintiri Din Copilarie. Lectura Aprofundata

28
Proiect de lecție Profesor: Gligan Carmen Andreea Școala: Școala Gimnazială Vasile Gheție Clasa: a VII-a Subiectul lecției: Amintiri din copilărie de Ion Creangă. Lectură aprofundată Tipul lecției: asimilare de noi cunoștințe. Durata: 1 h Data: 12.12. 2012 Competențe generale: 1. Dezvoltarea capacității de receptare a mesajului oral; 2. Dezvoltarea capacității de exprimare orală; 3. Dezvoltarea capacității de receptare a mesajului scris; 4. Dezvoltarea capacității de exprimare scrisă. Competențe specifice: 3.1 să citească o varietate de texte literare sau nonliterare, demonstrând înțelegerea sensului acestora ; 3.2 să recunoască modalitățile specifice de organizare a textului epic; 3.3 să sesizeze corectitudinea și valoarea expresivă a categoriilor gramaticale și lexicale învățate, într-un text citit; Obiective operaționale: La sfârșitul activității didactice elevii vor fi capabili:

description

amintiri din copilarie de ion creanga o povestire foarte amuzanta

Transcript of Amintiri Din Copilarie. Lectura Aprofundata

Page 1: Amintiri Din Copilarie. Lectura Aprofundata

Proiect de lecție

Profesor: Gligan Carmen Andreea

Școala: Școala Gimnazială Vasile Gheție

Clasa: a VII-a

Subiectul lecției: Amintiri din copilărie de Ion Creangă. Lectură aprofundată

Tipul lecției: asimilare de noi cunoștințe.

Durata: 1 h

Data: 12.12. 2012

Competențe generale:

1. Dezvoltarea capacității de receptare a mesajului oral;

2. Dezvoltarea capacității de exprimare orală;

3. Dezvoltarea capacității de receptare a mesajului scris;

4. Dezvoltarea capacității de exprimare scrisă.

Competențe specifice:

3.1 să citească o varietate de texte literare sau nonliterare, demonstrând înţelegerea sensului acestora ;

3.2 să recunoască modalităţile specifice de organizare a textului epic;

3.3 să sesizeze corectitudinea şi valoarea expresivă a categoriilor gramaticale şi lexicale învăţate, într-un text citit;

Obiective operaționale:

La sfârșitul activității didactice elevii vor fi capabili:

O1: să stabilească naratorul, indicii de timp şi de spaţiu, personajele;

O2: să identifice detaliile semnificative: timpurile verbale, conectorii dintre episoade, ordinea cronologică a întâmplărilor prezentate;

O3: să sesizeze structura operei literare;

O4: să-și exprime opinia cu privire la comportamentul lui Nică.

Page 2: Amintiri Din Copilarie. Lectura Aprofundata

Metode și strategii: conversația euristică, explicația, demonstrația, exercițiu, metoda pălăriilor gânditoare.

Mijloace didactice: manualul, caiet, fișă de lucru, imagini reprezentative.

Resurse bibliografice:

Crișan Alexandru, Dobra Sofia, Sâmihăian Florentina, Limba Română. Manual pentru clasa a VII-a, Editura Humanitas Educational, București, 2010.

Pamfil, Alina, Limba şi literatura română în gimnaziu. Structuri didactice deschise, Piteşti, Editura Paralela 45, 2003

Pamfil, Alina, Studii de didactica literaturii, Cluj-Napoca, Casa Cărţii de Ştiinţă, 2006 Parfene, Constantin Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală, Ed.

Polirom, Iaşi, 2000; Popa Ion, Popa Marinela, Literatura Română. Manual preparator pentru clasa a VII-a,

Editura Niculescu, București, 2002. ***Trofin, Eliza-Mara, Gramatică, Clasa a VII-a, Fișe de lucru, Paralela 45, Pitești,

2012. ***DEX, Ediția a 2-a revăzută și adăugită, Univers Enciclopedic Gold, București, 2009.

Page 3: Amintiri Din Copilarie. Lectura Aprofundata

Cu pălăria albă pe cap, se face o analiză obiectivă a faptelor, a situaţiilor!

Gândire obiectivă care se bazează pe informaţii.

Prezintă lucrurile aşa cum sunt, fără nicio părere/ interpretare critică sau

emoţie

POVESTITORUL

1. Prezintă date despre viaţa şi opera lui Ion Creangă.

2. Prezintă ideile principale ale fragmentului studiat (din volumul Amintiri din copilărie de Ion Creangă).

Gândiţi! Lucraţi în perechi! Comunicaţi!

Page 4: Amintiri Din Copilarie. Lectura Aprofundata

Când gândim cu pălăria albastră, încercăm să oferim o privire de ansamblu asupra faptelor!

Definirea clară a problemei,

extragerea concluziei.

MODERATORUL

1. Care crezi cǎ a fost intenţia autorului când a scris aceastǎ operǎ?

2. Din dialogul dintre părinţii lui Nică se desprind câteva învăţături/principii morale care par rezultatul înţelepciunii populare. Care sunt acestea?

3. Care crezi cǎ a fost scopul acestei lecţii?

Gândiţi! Lucraţi în perechi!

Comunicaţi!

Page 5: Amintiri Din Copilarie. Lectura Aprofundata

Cu pălăria verde pe cap, nu există limite în calea gândurilor!

Gândirea creativă se bazează

pe generarea de idei noi, identificarea de alternative

GÂNDITORUL

1. Imagineazǎ-ţi alte două moduri în care s-ar fi putut termina acţiunea acestui fragment.

2. De ce crezi că autorul a optat pentru finalul cunoscut?

Gândiţi! Lucraţi în perechi!

Comunicaţi!

Page 6: Amintiri Din Copilarie. Lectura Aprofundata

Cu pălăria galbenă pe cap, gândim pozitiv şi vedem numai avantajele

situaţiei!

Gândirea pozitivă se bazează pe evidenţiereaavantajelor/oportunităţilor

şi a posibilităţilor de concretizare a ideilor.

CREATORUL

1. Încercaţi să justificaţi comportamentul personajului principal.prin raportare la cadrul natural, universul uman şi obiceiurile caracteristice satului. Transformaţi-l pe Nică într-un personaj pozitiv.

2. Dacă ai fi avocatul lui Nică, ce argumente ai aduce în faţa părinţilor săi?3. De ce crezi că autorul a creat un astfel de personaj?

Gândiţi ! Lucraţi în perechi !

Comunicaţi!

Page 7: Amintiri Din Copilarie. Lectura Aprofundata

Cu pălăria neagră pe cap, se face o evaluare critică a faptelor!

Gândirea negativă se bazează pe evidenţierea greşelilor, a punctelor slabe şi a riscurilor.

E o pălărie pesimistă.

CRITICUL

1.Dacă ai fi avocatul părinţilor, care ar fi argumentele pe care le-ai aduce în privinţa hotărârii luate?

2. Ce nu ţi-a plăcut sau ce fapte dezaprobi ? Care este personajul care a greşit mai mult?

Gândiţi ! Lucraţi în perechi ! Comunicaţi!

Page 8: Amintiri Din Copilarie. Lectura Aprofundata

Când gândim cu pălăria roşie, nu trebuie să dăm nicio justificare!

Gândire afectivă care se bazează pe emoţii, sentimente, intuiţie.

PSIHOLOGUL

1. Descrierea satului natal- tablou plin de armonie bogată, de un farmec aparte – conţine un pronunţat lirism, exprimat la nivel stilistic, printr-o serie de figuri de stil. Precizaţi care sunt acestea şi care sunt sentimentele şi starea sufletească a lui Nică în faţa perspectivei de a părăsi locurile îndrăgite.-enumeraţii:-epitete:-comparaţii:-personificări:-inversiuni:-forme pronominale de pers. I, care semnifică prezenţa eului liric:

2. Ce v-a plǎcut cel mai mult din aceastǎ operǎ ? De ce ?

Gândiţi! Lucraţi în perechi ! Comunicaţi!

Page 9: Amintiri Din Copilarie. Lectura Aprofundata

CVINTETUL (posibilă variantă de răspuns)

PRIMUL VERS: Nică (subiectul)AL DOILEA VERS: două adjective (sensibil, zbuciumat)AL TREILEA VERS : trei verbe(se frământă, pledează , se

supune)AL PATRULEA VERS : patru cuvinte( Este legat de sat.)AL CINCILEA VERS :un cuvânt – sinteză (copilărie)

Anexa nr.2 AMINTIRI DIN COPILĂRIE- SCHEMA TABLEI

Page 10: Amintiri Din Copilarie. Lectura Aprofundata

(ordinea prezentării pălăriilor)1. PALARIA ALBĂ: POVESTITORUL 1.-Mama hotărăşte ca Nică să plece la şcoală, la Socola 2.- Legat sufleteşte de satul natal , băiatul refuză să

plece, aducând argumente de tot felul. 3 - Tatăl împărtăşeşte părerea Smarandei. 4- Nică este nevoit să asculte de părinţi.

2. PĂLĂRIA GALBENĂ- CREATORUL Refuzul lui Nică de a pleca este determinat de ruperea de sat, de tot ce înseamnă acesta: cadru natural (exemlificări), univers uman(exemplificări), obiceiuri ale satului(exemplificări)

3. PĂLĂRIA ALBASTRĂ-MODERATORUL -1. Intenţia autorului este de a realiza un roman al vârstei inocente, al modelării umane (procesul devenirii intelectuale a lui Nică)

2. învăţături/ principii morale - unitatea de vedere a părinţilor -hotărâre faţă de voinţa copilului -datoria de a-l ajuta material să-şi facă un rost în viaţă (Nică este cel

mai mare dintre fraţi) -obligaţia primului născut de a-şi sprijini fraţii mai mici

4. PĂLĂRIA ROŞIE -figuri de stil:-enumeraţii -epitete -comparaţii -personificări -inversiuni -forme pronominale pers. I care

semnifică prezenţa eului liric5. PĂLĂRIA NEAGRĂ-avocatul părinţilor: Nică trebuie să meargă la şcoală pentru că un copil trebuie să asculte povaţa părinţilor, trebuie să ajungă preot în satul natal, pentru a fi, la rândul lui, un sprijin pentru fraţii cei mici, pentru a aduce bucurie părinţilor săi, pentru a fi o mândrie pentru săteni,etc...

6. PĂLĂRIA VERDE

Page 11: Amintiri Din Copilarie. Lectura Aprofundata
Page 12: Amintiri Din Copilarie. Lectura Aprofundata
Page 13: Amintiri Din Copilarie. Lectura Aprofundata
Page 14: Amintiri Din Copilarie. Lectura Aprofundata
Page 15: Amintiri Din Copilarie. Lectura Aprofundata
Page 16: Amintiri Din Copilarie. Lectura Aprofundata
Page 17: Amintiri Din Copilarie. Lectura Aprofundata
Page 18: Amintiri Din Copilarie. Lectura Aprofundata

Scenariul didactic

Nr. crt.

Etapele lecției Comp. spec.

Metode și strategii

Activitatea profesorului Activitatea elevilor Evaluare Timp

1. Moment organizatoric

Conversația Profesorul intră în clasă, face prezența și se asigură că are un climat favorabil desfășurării activității didactice.

Elevii se pregătesc pentru oră și sunt atenți la indicațiile oferite de profesor.

2. Moment ortografic

1.3 Conversație

Dictare

Profesorul anunță momentul ortografic și începe dictarea pasajului ales.Profesorul verifică dictarea și notează pe tablă cuvintele cele mai importante.

Elevii scriu după dictare, iar după aceea fiecare își verifică dictarea și sunt atenți la explicațiile oferite de profesor.

Profesorul realizează o evaluare orală asupra modului în care elevii au respectat scrierea corectă a ortogramelor.

3. Verificarea temei

Verifică tema cantitativ şi calitativ, solicitând elevilor, prin sondaj, să citească rezolvarea temei, să facă observaţii şi corectări.

Citesc exerciţiul propus, apoi expun modul de realizare a temei.

Profesorul face aprecieri asupra modului de realizare a temei.

4. Reactualizarea cunoștințelor

anterioare

Conversația euristică

Profesorul le cere elevilor să spună tot ceea ce înseamnă pentru ei copilăria și să-și exprime toate gândurile, sentimentele care le trec prin minte atunci când rostesc acest cuvânt.

Elevii sunt atenți la întrebarea profesorului și formulează răspunsul corect.

Page 19: Amintiri Din Copilarie. Lectura Aprofundata

5. Anunțarea subiectului și a

obiectivelor

Profesorul anunță titlul lecției și îl notează pe tablă:Amintiri din copilărie de Ion Creangă. Lectură aprofundată

Elevii își notează în caiete titlul lecției.

6. Dirijarea învățării

3.23.3

Conversația euristicăMetoda pălăriilor gânditoare

Exercițiul

Profesorul le dictează elevilor câteva date esențiale despre Ion Creangă și verifică prin adresarea unor intrebări detaliate dacă elevii au parcurs în întregime textul și dacă l-au citi cu atenție.

Profesorul le adresează întrebări elevilor cu privire la genul căruia îi aparține textul dat, argumentele care s-ar putea aducea în vederea susținerii acestei idei, modul în care este structurat textul.

Profesorul lipește pe tablă imagini semnificative pentru fiecare parte din Amintiri din copilărie de Ion Creangă, iar pe baza textului lecturat, a filmului vizualizat și a imaginilor din fața lor se va realiza planul simplu de idei pentru opera literară. (Anexa 1)

Elevii sunt atenți la indicațiile oferite de profesor, oferă răspunsuri și notează observațiile primite în caiete. Elevii sunt atenți la indicațiile oferite de profesor și contribuie la realizarea planului simplu de idei.

Profesorul va evalua capacitatea elevilor de a identifica ideile principale din opera literară studiată la clasă.

20ʼ

Page 20: Amintiri Din Copilarie. Lectura Aprofundata

7. Fixarea și consolidarea cunoștințelor

3.13.2

ExercițiulProfesorul le explică elevilor modul în care vor lucra, pe baza metodei pălăriilor colorate. Profesorul împarte clasa pe grupe și le explică sarcinile de muncă specifice pentru fiecare grupă. (Anexa 2). Profesorul desemnează un lider al echipei care va prezenta ceea ce s-a muncit în echipă. El va completa dacă este cazul răspunsurile date și împreună cu elevii vor realiza formularea cea mai bună pentru a fi notată de toată lumea în caiete.

Elevii citesc cu atenție ceea ce este specific pentru fiecare pălărie și rezolvă cerințele date. Elevii muncesc în echipă, iar în final se alege un lider care va susține ideile lor.

Profesorul va evalua cunoștințele acumulate de elevi.

8. Asigurarea feed-back-lui

Se realizează pe tot parcursul activităţii, frontal şi independent. Profesorul realizează aprecieri verbale pe parcursul activității didactice.

9. Temă pentru acasă

Profesorul le dictează elevilor tema pentru acasă: din manual, de la pagina 93, exercițiile 1, 2, 3, 4 și 5.

Elevii își notează în caiete tema pentru acasă.