0 Proiect de Lectie Vii Populatia Asiei Grd 1pentru Examen

17
ȘCOALA GIMNAZIALĂ MORAVIŢA Str. Principala Nr. 262 Jud. Timiş ROMÂNIA TEL/ FAX: 0256397214 EMAIL [email protected] PROIECT DE LECŢIE UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: ŞCOALA GIMNAZIALĂ MORAVIŢA PROPUNĂTOR: PROF. BACIU ADRIAN GHEORGHE OBIECTUL: GEOGRAFIA CONTINENTELOR EXTRAEUROPENE CLASA: A VII-A DATA: 25.10.2012 UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: ASIA – CARACTERIZARE GEOGRAFICĂ GENERALĂ LECŢIA: POPULAŢIA ŞI AŞEZĂRILE DIN ASIA TIPUL LECŢIEI: MIXTĂ SCOPUL: CUNOAŞTEREA POPULAŢIEI ASIEI 1. COMPETENŢE SPECIFICE 1.1. Recunoaşterea termenilor geografici în texte diferite 1.3. Utilizarea termenilor geografici simpli în contexte cunoscute sau în contexte noi 2.2. Citirea corectă a denumirilor şi termenilor geografici din limbi străine 3.4. Analiza comparativa a elementelor din realitatea geografică extraeuropeană după caracteristicile solicitate, stabilind asemănări si deosebiri 3.5. Utilizarea operaţiilor şi noţiunilor matematice la nivel elementar 4.1. Identificarea principalelor elemente naturale şi socio- economice reprezentate pe hărţi ale continentelor extraeuropene 4.2. Citirea hărţii şi utilizarea semnelor convenţionale 1

Transcript of 0 Proiect de Lectie Vii Populatia Asiei Grd 1pentru Examen

Page 1: 0 Proiect de Lectie Vii Populatia Asiei Grd 1pentru Examen

ȘCOALA GIMNAZIALĂ MORAVIŢA

Str. Principala Nr. 262 Jud. Timiş ROMÂNIA TEL/ FAX: 0256397214 EMAIL [email protected]

PROIECT DE LECŢIE

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: ŞCOALA GIMNAZIALĂ MORAVIŢAPROPUNĂTOR: PROF. BACIU ADRIAN GHEORGHEOBIECTUL: GEOGRAFIA CONTINENTELOR EXTRAEUROPENECLASA: A VII-A DATA: 25.10.2012UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: ASIA – CARACTERIZARE GEOGRAFICĂ GENERALĂLECŢIA: POPULAŢIA ŞI AŞEZĂRILE DIN ASIATIPUL LECŢIEI: MIXTĂSCOPUL: CUNOAŞTEREA POPULAŢIEI ASIEI

1. COMPETENŢE SPECIFICE

1.1. Recunoaşterea termenilor geografici în texte diferite1.3. Utilizarea termenilor geografici simpli în contexte cunoscute sau în contexte noi2.2. Citirea corectă a denumirilor şi termenilor geografici din limbi străine3.4. Analiza comparativa a elementelor din realitatea geografică extraeuropeană după caracteristicile solicitate, stabilind asemănări si deosebiri3.5. Utilizarea operaţiilor şi noţiunilor matematice la nivel elementar4.1. Identificarea principalelor elemente naturale şi socio-economice reprezentate pe hărţi ale continentelor extraeuropene4.2. Citirea hărţii şi utilizarea semnelor convenţionale4.4. Utilizarea reprezentărilor grafice simple pentru ilustrarea elementelor de geografie a continentelor extraeuropene4.6. Realizarea reprezentărilor grafice simple, pe baza unor date ofertate5.1. Utilizarea informaţiilor cu caracter geografic referitoare la continentele extraeuropene, la regiunile şi la ţările acestora, din baze de date accesibile prin internet6.2. Explicarea diversităţii naturale, umane şi culturale a continentelor extraeuropene realizând corelaţii cu informaţiile dobândite la alte discipline şcolare

2. COMPETENŢE GENERALE

1. Utilizarea limbajului specific în prezentarea şi explicarea realităţii geografice2. Utilizarea corectă a numelor proprii şi a termenilor în limbi străine3. Transferarea unor elemente din matematică ştiinţe şi tehnologie în studierea mediuluiterestru4. Raportarea realităţii geografice la un suport cartografic şi grafic5. Accesarea şi utilizarea conţinuturilor cu caracter geografic prin tehnologiei informaţieişi comunicării6. Identificarea şi explicarea dimensiunii sociale, civice şi culturale a caracteristicilorspaţiului geografic

1

Page 2: 0 Proiect de Lectie Vii Populatia Asiei Grd 1pentru Examen

3. ATITUDINI ŞI VALORI

Atitudinea pozitivă faţă de educaţie, cunoaştere, societate, cultură, civilizaţieInteres pentru cunoaşterea Asiei şi a lumii contemporaneRespectul pentru diversitatea naturală şi umană a lumii contemporaneConservarea şi ocrotirea mediului de viaţă din ASIA şi din lumeDisponibilitatea pentru învăţarea permanentă

4. OBIECTIVE OPERAŢIONALE

a. cognitive:

O1 : să interpreteze harta din manual stabilind regiunile slab populate şi cele foarte populate;

O2: să explice cauzele repartiţiei neuniforme a populaţiei pe teritoriul Asiei;

O3: să identifice pe harta politică statele cu cele mai ridicate valori ale densităţii populaţiei;

O4: să desprindă din textul lecţiei marile oraşe ale Asiei

b. procedurale:

O5: să localizeze pe hartă principalele elemente geografice

O6: să identifice principalele oraşe şi megalopolisurile americane

c. afective:

O7: să participe activ la lecţie

O8: să manifeste disponibilitate şi interes pentru învăţare

5. STRATEGIA

inductivă, dirijată, cognitivă

6. METODE

brainstorming, expunerea, conversaţia, explicaţia, observaţia, comparaţia, lucrul cu

harta şi manualul, lucrul cu fişe de activitate independentă, descoperirea, analiza, sinteza

2

Page 3: 0 Proiect de Lectie Vii Populatia Asiei Grd 1pentru Examen

7. MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT

harta fizică a Asiei, atlas geografic general, manualul, fise de lucru

8. FORME DE ORGANIZARE

frontală, în grup, în perechi, individuală

9. EVALUARE

evaluare curentă evaluare orală ( stimularea participării elevilor la formulări de

răspunsuri; analiza şi aprecierea răspunsurilor prin note) evaluare practică ( lucrul cu harta,

interpretări de hărţi şi planşe, completarea fişelor de autoevaluare, chestionar)

BIBLIOGRAFIE

***** Geografia continentelor extraeuropene – manual pentru clasa a VII-a

***** Atlasul geografic şcolar

Ribana Linc, Geografia Continentelor, ed. Universităţii din Oradea, 1999

Nicolae Ilinca, Didactica geografiei, ed. Corint, Bucureşti, 2000.

Maria Dulamă, Metodica predării geografiei, ed. Clusium, Cluj-Napoca, 2001.

***** PREDAREA INTERACTIVĂ CENTRATĂ PE ELEV

***** EVALUAREA CONTINUĂ LA CLASĂ

3

Page 4: 0 Proiect de Lectie Vii Populatia Asiei Grd 1pentru Examen

NR.CRT.

ETAPELE LECŢIEI ORGANIZAREA ACTIVITĂŢII

ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR RESURSE

1. Moment organizatoric- notează absenţii- pregătirea celor necesare pentru buna

desfăşurare a lecţiei- elevii se pregătesc pentru începerea activităţii exerciţiul organizatoric

2.Verificarea cunoştinţelor anterioare

- adresez întrebări de control privitoare la conţinuturile învăţate anterior

- ascultă, analizează, gândesc şi formulează răspunsurile aşteptate fiind îndrumaţi de profesor

- dialogul- conversaţia

3. Captarea atenţiei atenţionez elevii asupra momentelor lecţiei Pregătirea caietelor şi a documentelor şcolare - conversaţia

4. Pregătirea aperceptivă

- cer elevilor să precizeze cine joacă rolul decisiv în păstrarea sau distrugerea zonelor naturale ale Asiei- precizez elevilor faptul că pe parcursul orei vor afla lucruri noi despre populaţia şi aşezările din Asia

- elevii răspund explicând influenţa factorului uman

- dialogul

- conversaţia

5.Anunţarea temei şi a obiectivelor operaţionale

- informez elevii cu privire la obiectivele lecţiei.- scriu titlul lecţiei pe tablă - ascultă, scriu titlul lecţiei în caiet

- expunerea - explicaţia

6. Comunicarea noilor cunoştinţe

* comunic sarcina de lucru - profesorul împarte fisele de lucru cu termenii cheie; unde elevii trebuie să noteze tot ce ştiu despre aceşti termeni ( anexa 1 )- cer elevilor să lucreze individual timp de 5 minute

- elevii lucrează individual 5 minute pe caiet

- ciorchinele

explicaţia

exerciţiul

conversaţia

comparaţia

4

Page 5: 0 Proiect de Lectie Vii Populatia Asiei Grd 1pentru Examen

* cer elevilor să ofere o informaţie din principalele ţinte. Ascult ideile şi definesc noţiunile utile pentru lecţia nouă şi le scriu pe tablă

- profesorul împarte fisele de lucru (anexa 2 )* profesorul propune elevilor să analizeze comparativ figurile din manual Harta densităţii pag. 18 şi harta celor mai populate ţări pag. 19; şi să explice principalele cauze care determină repartiţia neuniformă a populaţiei* profesorul propune elevilor să analizeze din manual Harta religiilor pag 19 şi să precizeze principalele religii din Asia

* profesorul propune elevilor să analizeze din manual harta oraşelor mari din Asia pag. 20 şi să menţioneze marile oraşe după care sunt identificate pe Harta fizică a Asiei

- elevii individual vor prezenta informaţia solicitatăelevii vor nota în caiet

- elevii formulează răspunsurile sub îndrumarea profesorului completând fişa de lucru

- elevii lucrează individual şi in grup timp de 5 minute

- elevii individual vor prezenta informaţia solicitatăelevii vor nota în caiet

activitatea individuală

activitatea in perechi

expunerea

activitatea in grup

dialogul

lucrul cu manualul

lucrul cu harta

activitatea frontală

descoperirea

observarea

7. Asigurarea retenţiei şi performanţei

* cer elevilor să explice De ce numărul locuitorilor Asiei este mare dar neuniform repartizată în comparaţie cu vastitatea teritoriul său* pentru fixarea lecţiei cer elevilor să completeze fişa de evaluare cu informaţiile corespunzătoare ( anexa 3 )

- sub îndrumarea profesorului elevii răspund la întrebare

după explicaţiile profesorului elevii completează fişa de evaluare

analizasintezaexplicaţiaconversaţiacomparaţialucrul cu fişe de lucru

8. Încheierea activităţii- aprecieri şi recomandări asupra activităţii elevilor- temă pentru acasă să completeze fişa de lucru (anexa 4)

- elevii notează tema pentru acasăanalizaconversaţia

5

Page 6: 0 Proiect de Lectie Vii Populatia Asiei Grd 1pentru Examen

SCHITA LECTIEI

POPULAŢIA ŞI AŞEZĂRILE DIN ASIA

POPULAŢIA:

3 500 000 000 locuitori; cel mai populat continent 60%

China este cel mai populat stat din lume 1 500 000 000 locuitoriIndia este al doilea stat din lume după numărul de locuitori 1 000 000 000.

DENSITATEA: 100 loc. km2

SPORUL NATURAL: + 15 %0

AŞEZĂRILE RURALE:

Peste 60 % din populaţia Asiei locuieşte în aşezările rurale

AŞEZĂRILE URBANE:

TOKYO – capitala Japoniei peste 20 000 000 loc.OSAKA, KOBE – JaponiaBEIJING – capitala ChineiSHANGHAI, TIANJIN, HONG KONG – China SEUL capitala Coreea de SudDELHI – capitala IndieiCALCUTTA, MUMBAY, MADRAS – IndiaANKARA – capitala TurcieiBAGDAD – capitala IrakIERUSALIM – capitala IsraelTEL AVIV, HAIFFA – Israel TEHERAN – capitala IranJAKARTA – capitala IndoneziaMANILA – capitala FilipineBANGKOK – capitala ThailandaKARACHI, LAHORE – Pakistan KUALA LUMPUR – capitala MalaiesiaSINGAPORE – capitala Singapore

6

Page 7: 0 Proiect de Lectie Vii Populatia Asiei Grd 1pentru Examen

ANEXA 1

TERMENII CHEIE

Populaţie

Naţiune

Natalitate

Mortalitate

Spor natural

Densitate

Rasă umană

7

Page 8: 0 Proiect de Lectie Vii Populatia Asiei Grd 1pentru Examen

ANEXA 2

Populaţia Asiei

Indicii de caracterizare a populaţiei Caracterizare succintă

1. Numărul populaţiei Asiei:

2. Sporul natural:

3. Densitatea medie a populaţiei:

4. Regiuni cu densitate mică a populaţiei:

5. Regiuni cu densitate mare a populaţiei:

6. Religiile practicate:

7. Cele mai mari oraşe:

8

Page 9: 0 Proiect de Lectie Vii Populatia Asiei Grd 1pentru Examen

ANEXA 3

FIŞĂ DE LUCRU

1. Recunoaşteţi rasa umană din imaginea alăturată şi

enumeraţi câteva trăsături caracteristice

2. Precizaţi ce rasă rezultă în urma încrucişării între dintre

albi şi negri.

3. Religia creştină este răspândită în:

………………………………………….

4. Popoare de origine romanică sunt:

………………………………………

9

Page 10: 0 Proiect de Lectie Vii Populatia Asiei Grd 1pentru Examen

FIŞĂ DE LUCRU

1. Recunoaşteţi rasa umană din imaginea alăturată şi

enumeraţi câteva trăsături caracteristice

2 Precizaţi câteva mari oraşe din Asia

3. Religia islamică este răspândită în:

………………………………………….

4. Popoare de origine germanică

sunt:…………………………………

10

Page 11: 0 Proiect de Lectie Vii Populatia Asiei Grd 1pentru Examen

FIŞĂ DE LUCRU

1.Recunoaşteţi rasa umană din imaginea alăturată şi

enumeraţi câteva trăsături caracteristice

1. Precizaţi ce rasă rezultă în urma încrucişării între dintre

pieile roşii şi albi.

2. Religia budistă este răspândită în:

………………………………………….

3.. Popoare de origine slavă sunt:………………………………………

11

Page 12: 0 Proiect de Lectie Vii Populatia Asiei Grd 1pentru Examen

ANEXA 4

Fisa de lucru ASIA

Hasurati pe harta alaturata:

Nume:…………………...Data:………………..

Hasurati pe harta alaturata:

>200 loc/kmp

100-200 loc/kmp

50-100 loc/kmp

10-50 loc/kmp 1-10 loc/kmp

europoizi

mongolizi

indoneziano-malaezieni

12