0 Compozitia Dinamica Vi

11
Ministerul Educaţiei al Republicii Moldova Liceul Teoretic ,,Ion Creangă” Cahul Catedra Disciplini educative Proiect didactic la educaţia plastică Tema Compoziţia dinamică Elaborat: Cojocaru Ina, profesor de arte plastice, grad didactic doi

description

compozitia dinamica

Transcript of 0 Compozitia Dinamica Vi

Page 1: 0 Compozitia Dinamica Vi

Ministerul Educaţiei al Republicii Moldova

Liceul Teoretic ,,Ion Creangă” Cahul

Catedra Disciplini educative

Proiect didactic la educaţia plastică

Tema Compoziţia dinamicăElaborat: Cojocaru Ina, profesor de arte plastice, grad didactic doi

Cahul, 2014

Page 2: 0 Compozitia Dinamica Vi

PROIECT DIDACTIC

Data:______________

Profesor: Cojocaru Ina

Clasa: 6-a,,A,B,C”

Disciplina:Educaţie plastică

Tema plastica: Compoziţia dinamică

Subiectul: Valsul frunzelor

Tipul lectiei: de priceperi şi deprinderi

Timpul: 45min.

Competenţa specifică:

Reprezentarea plastică a structurilor şi fenomenelor naturii în diverse materiale şi tehnici de artă. Subcompetenţa:

-Dezvoltarea capacităţii de organizarea a spaţiului plastic.

-Realizarea compoziţiilor plastice statice şi dinamice

Obiective operaţionale:

Cognitive:

O1 Să identifice compoziţiile dinamice din lucrări plastice şi reproduceri de artă

O2 Să cunoască termenii de atelier şi consecutivitatea procesului creativ

Page 3: 0 Compozitia Dinamica Vi

Psihomotorii:

O3 Să realizeze o compoziţie dinamică în linii zigzagate, active, ondulatorii

Afective:

O4Să manifeste atitudini faţă de frumos

O5 Să analizeze/ autoanalizeze lucrările proprii şi ale colegilor conform criteriilor expuse de profesor

Strategii didactice:

Metode şi procedee: dialogul dirijat, ,,Ştiu,/ vreau să ştiu/am învăţat” ,explicaţia, demonstrarea, ,observaţia, activitatea Independentă, analizarea, compararea

Materiale didactice: lucrări plastic, creion simplu, creioane colorate, pixuri colorate

Forme de organizare: frontală, individuală.

Page 4: 0 Compozitia Dinamica Vi

Scenariul didactic

Etapele lectiei

OB

Op.

Activitatea profesorului Activitatea elevilor Do

zare

/ min

Metode Mijloace Forme de organizare

Şi evaluare

Evocarea O4 1.Momentul organizatoric.

Se asigură condiţiile necesare bunei desfăşurări a orei de educaţie plastică

2. Salutul. Apelul

3.Reactualizarea cunoştinţelor.

-Ce temă am studiat anterior?

-Ce numim compoziţie?

-Dar ce ar fi compoziţia statică?

Îşi pregătesc instrumentele şi materialele de lucru.

Sunt atenti.

-Compoziţia statică!

-Aranjarea elementelor de limbaj plastic într-un tot unitar după anumite scheme, legităţi.

- Aranjarea elementelor de limbaj plastic în scheme constituite din linii pasive- orizontale sau verticale.

2

3 Dialogul dirijat

Material şi instrumente plastice

Frontală

Page 5: 0 Compozitia Dinamica Vi

Realizarea sensului

O2

O1

1.Anunţarea temei şi a obiectivelor operationale

Anunţă tema şi obiectivele lecţiei.

Afişează la tablă tabelul ,,Ştiu,/ vreau să ştiu/am învăţat”

- Ce cunoaştem despre compoziţia dinamica?

-Ce dorim să cunoaştem despre compoziţia dinamică?

-Pentru a înţelege mai bine vom deschide manualul la pag. 92,93 şi vom afla ce este compoziţia dinamică.

-Ce numim compoziţie dinamică?

Asculta cu atentie si recepţionează obiectivele operaţionale ale lecţiei

Elevii îşi exprimă opiniile.

Elevii completează primele 2 rubrici ale tabelului.

-Are mişcare…

-Cum trebuie să amplasăm elementele compoziţionale în foaie!...

Citesc informaţia din manual.

-Compoziţia dinamică creează impresia de mişcare, acţiune, instabilitate prin aranjarea

5

5

tabelul ,,Ştiu,/ vreau să ştiu/am învăţat”

Explicarea

Lucrul cu manualul

Manualul de

ed.plastica

frontală

Page 6: 0 Compozitia Dinamica Vi

O1

Demonstrează cu ajutorul lucrărilor plastice schemele compoziţionale active, dinamice, care structurează semnele plastic într-un echilibru instabil.

într-un anumit mod al elementelor şi a mijloacelor de expresie plastică.

Privesc atent şi urmăresc indicaţiile profesoarei.

Demonstrarea

Lucrări artistico- plastice

frontală

Realizarea sensului

O3

O2

2.Conducerea si dirijarea activitatii practice Motto: ,,Adevărata artă este cea în care mâna, mintea şi inima merg împreună”.(John Ruskin)Propune elevilor să realizeze o compoziţie dinamică realizată din linii zigzagate, ondulatorii sau spiralate.Subiectul: ,,Valsul frunzelor” Pentru a crea un moment de

Descifrează motto-ul propus aducând argumente.

Realizează lucrarea practică conform cerinţele expuse de profesoară.

Se detemină asupra subiectului şi încep lucrul. Tot acum ei pun intrebarile legate de

3

20

Analizarea

Lucrul practic

Vals (E.

Material şi instrumente

grafice

frontală

Observare sistematica

individuală

Page 7: 0 Compozitia Dinamica Vi

inspiraţie, va propune spre audiere un vals.

Supraveghează lucrul elevilor,dă indicatii de lucru unde este cazul.

aspectele pe care poate ca nu le-au inteles

Se confirma sfaturilor primite

Doga)

Reflecţia O1

O5

1.Realizarea feed-back-ului

-Elevi, am aflat ceva nou despre compoziţia dinamică? Haideţi ,împreună, să completăm rubrica,,…Am învăţat”

2. Expoziţia tinerilor talente

Scoate in fata clasei elevi care au realizat cele mai reusite

Completează tabelul.

Compoziţia dinamică se formează din:

-utilizarea schemelor compoziţionale alcătuite din linii curbe, frânte şi oblice;

-prezenţa contrastelor puternice de umbră şi lumină şi a celor de culoare.

Elevii se autoevaluează şi evaluează lucrările colegilor

3

4

generalizarea

Analizarea

frontală

Individual

Page 8: 0 Compozitia Dinamica Vi

Reflecţia O5

lucrari si citiva cu desene mai putin reusite. Solicit elevii sa-si analizeze citeva dintre lucrari. Apreciază lucrarile mai putin bine realizate cu accent pe partile bune ale acestora pentru a-i incuraja.

Analiza lucrărilor se va face după criteriile:

-respectarea temei plastice;

-folosirea tehnicilor specifice;

-originalitatea;

-creativitatea;

-criteriul cromatic;

-acurateţe.

Solicită elevilor să-şi strângă materialele şi să lase băncile curate

Elevii îşi vor strânge materialele, lăsând băncile curate

compararea

individuală