0 1 Text Nonliterar

6
Proiect de lecție Data: Școala: Clasa: a V-a Student: Subiectul: Textul nonliterar Scopul: Limba şi literatura română Obiective operaționale: 1. să definească textul nonliterar și să poată redacta un astfel de text; 2. să redea informaţii de detaliu dintr-un text citit; 3. să facă diferența dintre un text literar și cel nonliterar; 4. să înțeleagă structura și scopurile textelor nonliterare; Tipul lecţiei: acumulare de noi cunoștințe, receptare de text nonliterar Metode și procedee: conversația, exercițiile, lectura selectivă; Resurse: manualul, fișe de lucru, tabla, materiale (reviste și ziare) Bibliografie: Alina Pamfil, Limba și literatura română în gimnaziu, Editura Paralela 45, Pitești, 2007;

description

c

Transcript of 0 1 Text Nonliterar

Page 1: 0 1 Text Nonliterar

Proiect de lecție

Data:

Școala:

Clasa: a V-a

Student:

Subiectul: Textul nonliterar

Scopul: Limba şi literatura română

Obiective operaționale:

1. să definească textul nonliterar și să poată redacta un astfel de text;

2. să redea informaţii de detaliu dintr-un text citit;

3. să facă diferența dintre un text literar și cel nonliterar;

4. să înțeleagă structura și scopurile textelor nonliterare;

Tipul lecţiei: acumulare de noi cunoștințe, receptare de text nonliterar

Metode și procedee: conversația, exercițiile, lectura selectivă;

Resurse: manualul, fişe de lucru, tabla, materiale (reviste și ziare)

Bibliografie:

Alina Pamfil, Limba și literatura română în gimnaziu, Editura Paralela 45,

Pitești, 2007;

Alexandru Crişan, Sofia Dobra, Florentina Sâmihăian, Manual de limba

română pentru clasa a V-a, Editura Humanitas Educaţional, București, 2008;

Vistian Goia, Didactica limbii și literaturii române pentru gimnaziu și liceu,

Editura Dacia, Cluj-Napoca, 2002;

Mușata Bocoș și Dana Jucan, Teoria și metodologia instruirii și teoria și

metodologia evaluării, Editura Casa Cărții de Știință, Cluj-Napoca, 2007

Page 2: 0 1 Text Nonliterar

ETAPE ACTIVITATEAPROFESORULUI

ACTIVITATEAELEVILOR

OBSERVAȚII, ÎNTREBĂRI, APRECIERI

Moment organizatoric

Se asigură condițiile necesare desfășurării activității.

Elevii își pregătesc instrumentele de scris,

manualul și caietul.Conversația

Verificareaşi reactualizarea

cunoştințelor

Profesorul verifică tema elevilor, aceștia fiind solicitați, prin sondaj, să citească.

Elevii citesc tema, răspund la întrebări și își corectează

răspunsurile în caiet.Conversația

Aprecieri verbale

Captareaatenţiei

Profesorul împarte elevii în 5 grupe, după care înmânează fiecărei grupe câte o revistă și un ziar. Pe baza acestora, va avea loc o discuție, elevii fiind întrebați următoarele:

♣ Care sunt revistele voastre preferate?♣ Dați 2-3 exemple de titluri de reviste

sau de ziare.♣ Ce prezintă aceste ziare și reviste pe

care le-ați primit?♣ Ce rol au imaginile care însoțesc

textele prezentate?

Cât mai mulți elevi vor răspunde la întrebări:

Reviste preferate: Batman, Scooby Doo, Cool Girls.

Titluri de reviste sau ziare: Jurnalul de Cluj, Libertatea, Adevărul.

Aceste ziare și reviste prezintă diferite informații politice, sociale etc.

Imaginile au rolul de a capta atenția cititorului.

Conversația euristică

Aprecieri verbale

Anunţarea subiectului şi a

obiectivelor

Profesorul anunță titlul lecției ,, Textul nonliterar’’ și prezintă obiectivele. Elevii urmăresc cu atenție.

2

Page 3: 0 1 Text Nonliterar

Conducerea învăţării şi

dobândirea de noi cunoştințe

Pe tablă, profesorul va scrie titlul lecției,

împreună cu definiția textului nonliterar și

câteva exemple de texte nonliterare:

reclama, articolul de ziar, rețeta de

bucătărie, biletul de călătorie, reviste. Apoi,

va cere prin sondaj elevilor să citească

exemple de texte nonliterare din manual, de

la pagina 70-71.

Următoarea activitate va fi un concurs pe

grupe: profesorul împarte câteva fișe de

lucru (Anexe), iar elevii vor trebui să

găsească cât mai multe diferențe între ziar și

revistă, pe baza unor criterii, în maxim 4

minute. Grupa care va găsi cele mai multe

diferențe, va primi un punct pentru

activitate, la final.

Pe tablă, profesorul va realiza o schiță, iar

după cele 4 minute, reprezentantul fiecărei

grupe va merge la tablă și va scrie

diferențele găsite cu grupa.

Elevii vor nota în caiete

ceea ce profesorul notează

la tablă.

Elevii vor citi câteva texte

nonliterare din manual.

Elevii se pregătesc de

concurs.

Reprezentantul fiecărei

echipe va merge la tablă și

va scrie diferențele găsite,

iar elevii vor nota în caiete.

Lectura selectivă

Conversația

Asigurarea feed-backului

Se vor adresa la sfârșitul lecției câteva întrebări elevilor: Ce este un text nonliterar? Dați-mi exemple de texte nonliterare. Care sunt scopurile acestor texte ?

Elevii vor răspunde oral la aceste întrebări, fiind

implicați cât mai mulți elevi:

*Textul nonliterar prezintă aspecte din realitate.*Exemple de texte

nonliterare reclama, rețeta de bucătărie.

*Scopurile acestor texte sunt

de a informa, de a convinge, de a amuza.

Evaluare sumativă

Tema pentru acasă

Se va anunța tema de casă: Redactați un text nonliterar: rețetă de bucătărie, articol de ziar sau reclamă, pe o foaie A4, colorată, pentru

a putea fi pusă la expoziție.

Elevii își notează pe caiet cerința pentru tema de

casă.Aprecieri verbale

3

Page 4: 0 1 Text Nonliterar

ANEXE

Găsiți cât mai multe diferențe dintre ziar și revistă, urmărind criteriile . Timp: 4 minute

CRITERII ZIAR REVISTĂ

1.Cum sunt împăturate

paginile;

2.Dimensiunea și nr.de

pagini;

3.Tiparul alb-negru sau

color;

4.Ce se află pe prima pagină;

5.Îmbinarea dintre imagine și

text;

6. Titluri și subtitluri;

4

GRUPA: I

Page 5: 0 1 Text Nonliterar

5