0 1 Proiect de Lectie.doc Logica

5
PROIECT DE LECTIE Liceul Teoretic Buzias Profesor : ILIES MARCELA ELENA Data: 17-28 IX 2012 Clasa: a IX a Disciplina: Logica ,argumentare si comunicare Unitatea de invatare: Comunicarea Lectia: Societate si comunicare Competenţe generale: C1 – utilizarea conceptelor specifice ştiinţelor sociale pentru organizarea demersurilor de cunoaştere şi explicare a unor fapte, evenimente, procese din viaţa reală C2 – aplicarea cunoştinţelor specifice logicii în rezolvarea unor situaţii problemă, precum şi analizarea posibilităţilor personale de dezvoltare Competenţe specifice: - utilizarea corectă a conceptelor şi instrumentelor logice - identificare componentelor comunicarii - Competenţe derivate: - Descrierea componentelor comunicarii - Intelegerea componentelor actului de comunicare - Descrierea tipurilor de comunicare - Intelegerea barierelor in comunicare Tipul lecţiei: lecţie de predare-învăţare ( transmitere şi însuşire de noi cunoştinţe) Resurse procedurale: conversaţia euristică, exerciţiul, explicaţia didactică, expunerea, problematizarea,metoda invatarii reciproce,

description

LogicaClasa 9Stiinte sociale

Transcript of 0 1 Proiect de Lectie.doc Logica

Page 1: 0 1 Proiect de Lectie.doc Logica

PROIECT DE LECTIE

Liceul Teoretic BuziasProfesor : ILIES MARCELA ELENA

Data: 17-28 IX 2012

Clasa: a IX a

Disciplina: Logica ,argumentare si comunicare

Unitatea de invatare: Comunicarea

Lectia: Societate si comunicare

Competenţe generale:

C1 – utilizarea conceptelor specifice ştiinţelor sociale pentru organizarea demersurilor de cunoaştere şi

explicare a unor fapte, evenimente, procese din viaţa reală

C2 – aplicarea cunoştinţelor specifice logicii în rezolvarea unor situaţii problemă, precum şi analizarea

posibilităţilor personale de dezvoltare

Competenţe specifice:

- utilizarea corectă a conceptelor şi instrumentelor logice

- identificare componentelor comunicarii

- Competenţe derivate:

- Descrierea componentelor comunicarii

- Intelegerea componentelor actului de comunicare

- Descrierea tipurilor de comunicare

- Intelegerea barierelor in comunicare

Tipul lecţiei: lecţie de predare-învăţare ( transmitere şi însuşire de noi cunoştinţe)

Resurse procedurale: conversaţia euristică, exerciţiul, explicaţia didactică, expunerea,

problematizarea,metoda invatarii reciproce,

Resurse materiale: fişe de lucru, manualul, tabla, creta

DESFASURAREA LECTIEI

1.MOMENT ORGANIZATORIC 10 minSalutul . PrezentaCaptarea atentiei prin reamintirea povestii Scufita rosie

2 COMUNICAREA TITLULUI SI COMPETENTELOR LECTIEI 5 min

CE ESTE COMUNICAREA INTERPERSONALĂ?

Page 2: 0 1 Proiect de Lectie.doc Logica

Aproape fiecare problema, fiecare conflict si fiecare neîntelegere are la baza o problema de comunicare interpersonala.

Prin urmare, ce este comunicarea interpersonala?

Reflectati un moment si scrieti mai jos cuvintele care va vin în minte atunci când va gânditi la comunicare interpersonala.

Notez pe tabla titlul si comunic competentele urmarite.. Societate si comunicare

3.COMUNICAREA CONTINUTURILOR PROPRIU-ZISE 20 min

Fiecare dintre noi poate sa aiba perceptii foarte diferite si deci, realitati foarte diferite. Aceste diferente cauzeaza adesea neîntelegeri si conflicte.

Ati auzit povestea Scufitei Rosii? Suntem siguri ca da.

L-ati ascultat vreodata pe lup? Probabil ca nu.

Ascultati-l pe lup, va rugam, doar pentru câteva momente. Sa vedem ce are el de spus.

Padurea era casa mea. Traiam în ea si tineam foarte mult la ea. Într-o zi, pe când curatam padurea de gunoaiele pe care un turist le-a lasat în urma, am auzit niste pasi. M-am strecurat în spatele unui copac si am vazut o fetita care venea pe carare si care ducea un cosulet. Am început sa o privesc cu suspiciune pentru ca era îmbracata destul de ciudat: avea hainele rosii si ceva pe cap, ca si cum n-ar fi vrut sa fie recunoscuta. Bineînteles ca am oprit-o, ca sa vad ce e cu ea. Am întrebat-o cine era, unde merge si de unde vine. Mi-a raspuns ca merge la casa bunicii sale. si cum mergea ea pe carare, am vazut cum a scos o bucata de ciocolata si a început sa o manânce, asta dupa ce a aruncat pe carare ambalajul de la ciocolata. Imaginati-va! Nu numai ca a patruns în padure fara permisiunea mea, dar mai era si nepoliticoasa cu mine. si, pe deasupra, îmi murdarea si casa! Asa ca m-am hotarât sa îi dau o lectie.

Am fugit înainte la casa bunicii sale. Când am vazut-o pe bunica ei, m-am dat seama ca o cunosteam. Cu ceva ani în urma, am ajutat-o sa scape de sobolanii pe care îi avea în casa. I-am explicat bunicii ce s-a întâmplat si ea a fost de acord sa îi dam o lectie. Ba, mai mult: bunica a fost de acord sa se ascunda sub pat, pâna o chemam eu.

Când a sosit fetita, am invitat-o în dormitor unde eram eu în pat, îmbracat ca si bunica ei. Fetita s-a apropiat de mine si primul lucru pe care l-a facut a fost sa îmi spuna ceva urât legat de urechile mele mari. Cum am mai fost insultat pe tema asta, i-am spus doar ca urechile mari ma ajuta sa aud mai bine. Pe urma, fetita a facut o alta remarca rautacioasa, spunând ca am ochii bulbucati. Pentru ca vroiam sa ramân calm, i-am spus doar ca ochii mari ma ajuta sa vad mai bine. Dar, urmatoarea insulta m-a înfuriat rau de tot. Mi-a spus ceva legat de dintii mei mari. Atunci m-am enervat cumplit. Pur si simplu nu mi-am mai putut stapâni furia. Asa ca am sarit din pat si i-am urlat ca dintii mei mari ma ajuta sa o manânc mai bine.

Dar, nici un lup nu ar mânca vreodata o fetita mica. Cu siguranta nu aveam intentia de a o mânca. Cred ca oricum avea un gust destul de rau. Tot ce vroiam era sa o sperii un pic. Dar fetita a început sa alerge prin camera si sa tipe. Am început sa o urmaresc, gândindu-ma ca, daca o prind, voi putea sa o linistesc.

Page 3: 0 1 Proiect de Lectie.doc Logica

Deodata, usa a zburat data de perete de un padurar mare, care avea un topor în mâini. Am stiut imediat ca sunt în primejdie, asa ca am sarit pe fereastra si am fugit cât de repede am putut.

si asta nu e totul. Bunica fetitei nu a spus niciodata povestea asa cum a fost. Asa ca toti ma stiu acum ca sunt periculos si rau. Toata lumea ma ocoleste acum. Poate ca fetita a trait fericita multi ani dupa, însa eu, cu siguranta nu.

Din Resolving Conflict Creatively, Board of Education of the City of New York

A teaching guide for grades kindergarten through six

   Stereotipuri si prejudecati

Stereotipul este ca o stampila, care multiplica de mai multe ori o imagine dupa un singur sablon. Walter Lippmann, în cartea sa din 1920 Opinia Publica, a folosit termenul pentru a descrie felul în care oamenii isi pun semenii în diverse categorii - le pun stampile - dupa anumite caracteristici ale acestora.

A crea stereotipuri este o functie naturala a creierului nostru, prin care simplificam realitatea complexa, pentru ca mintea si corpul nostru sa dezvolte raspunsuri automate la stimuli similari.

Stereotipia, în relatiile sociale, are o functie utila: prin clasificarea indivizilor le putem anticipa comportamentul si planifica reactiile.

Comunicarea ineficienta cauzeaza singuratate, conflicte, probleme în familie, insatisfactii profesionale, stres psihologic, boli fizice si chiar moartea, atunci cînd comunicarea este complet întrerupta.

Împaratul Frederic, care a condus Sfîntul ImperiuRoman în secolul al 13-lea, a dorit sa stie ce limbi se vorbeau la nasterea omenirii, în Gradina Raiului. Era vorba de ebraica, de greaca sau de latina?-se întreba el. Prin urmare, a dat ordin sa se faca un experiment: un grup de copii urma sa fie complet izolat, într-un mediu care reproducea cu mare acuratete circumstantele originale din Gradina Raiului. Copiii urmau sa fie crescuti de catre dadace, carora li s-a interzis sa vorbeasca în prezenta acestora. Nici un cuvânt nu urma sa fie auzit, pîna ce acestia nu începeau sa vorbeasca propria lor limba. Rezultatul? Toti copiii au murit. Lipsa comunicarii poate sa fie mortala.

Termenul de « comunicare » este legat de existența noastră ca oameni, mai apoi ca societate, fiindcă ființele umane și comunicarea sunt interdependente. Fără comunicare și limbaj noi ca ființe ce interacționăm și relaționăm în cea mai mare parte, sau chiar în întregime prin actul comunicări, existența noastră pe pământ ar fi inutilă.Formele comunicarii

.1. comunicarea intrapersonală (dialogurile cu sine,„vocea interioară”) - este necesară pentru echilibrul psihic şi emoţional;

2.comunicarea interpersonală (relaţia „de la om la om” şi „între patru ochi”) – oferă şansa unei adevărate cunoaşteri a interlocutorului şi are frecvent ca obiectiv influenţarea interlocutorului. Limbajul nonverbal are aici un teren fertil de manifestare.

Page 4: 0 1 Proiect de Lectie.doc Logica

3.comunicarea de grup (într-un anturaj intim, în interiorul echipei, al familiei, adunări adhoc) – cea în care indivizii îşi petrec mare parte din viaţa socială şi profesională, se împărtăşesc cunoştinţe, se rezolvă nevoi etc.

4.comunicarea publică – orice tip de cuvântare, expunere sau prezentare în faţa unui grup mai mare de 3 persoane. Este tipul de comunicare cel mai atent studiată de-a lungul timpului. De cele mai multe ori obiectivul ei nu este transmiterea de informaţii, ci câştigarea publicului – de aceea depinde de ambele capete ale relaţiei: vorbitor şi public.

5.comunicare de masă – producerea şi difuzarea mesajelor scrise, vizuale sau audiovizuale printr-un sistem mediatic instituţionalizat către un public variat şi numeros, caracterizată de folosirea de mijloace impersonale de comunicare, cunoscute generic sub numele de massmedia.

Discutam cele doua povestioare. 

5. OBTINEREA PERFORMANTEI SI ASIGURAREA FEED-BACK-ULUI Intrebari din lectie 10 min

6.EVALUAREA PERFORMANTELOR 5 minTema pentru acasa Eseu “cum sa comunicam eficient”