0 0 Viermi Paraziti

12
PROIECT DIDACTIC I. PARTEA INTRODUCTIVA Nume, prenume: Chende Mihaela Data: 18.11.2013 Scoala Gimnaziala Nr.1 Sinmihaiu Almasului Clasa: a VI-a Disciplina: Biologie Subiectul lectiei: Viermi lati Durata de desfasurare a lectiei: 50 min. Obiectivul central: Insusirea cunostintelor referitoare la viermii paraziti si influenta lor asupra omului Obiectivele operationale: sa explice termenul de parazit (O.1) sa cunoasca mediul de viata al viermilor paraziti (O.2 sa prezinte adaptarile speciilor identificate la viata parazitara (O.3) sa cunoasca ciclul de dezvoltare al viermilor paraziti (O.4) Tipul lectiei: transmitere si insusire a noilor cunostinte Resurse procedurale: explicatia (M.1.); observatia (M.2.) conversatia euristica (M.3) metoda: cubul(M.4) Resurse materiale: plansa,fisa de activitate, fisa de evaluare, manual Tipul de organizare a activitatii: frontal, pe grupe Anticiparea dificultalilor: intrebari ale elevilor ce depasesc programa→asigurarea unui fond de documentare Bibliografie: -Aglaia, I., Partin, Z., 1998, Manual pentru clasa a VI-a, Biologie, Humanitas Educational, Bucuresti;

Transcript of 0 0 Viermi Paraziti

Page 1: 0 0 Viermi Paraziti

PROIECT DIDACTIC

I. PARTEA INTRODUCTIVA

Nume, prenume: Chende Mihaela

Data: 18.11.2013

Scoala Gimnaziala Nr.1 Sinmihaiu Almasului

Clasa: a VI-a

Disciplina: Biologie

Subiectul lectiei: Viermi lati

Durata de desfasurare a lectiei: 50 min.

Obiectivul central: Insusirea cunostintelor referitoare la viermii paraziti si influenta lor asupra omului

Obiectivele operationale:

sa explice termenul de parazit (O.1) sa cunoasca mediul de viata al viermilor paraziti (O.2 sa prezinte adaptarile speciilor identificate la viata parazitara (O.3) sa cunoasca ciclul de dezvoltare al viermilor paraziti (O.4)

Tipul lectiei: transmitere si insusire a noilor cunostinte

Resurse procedurale:

explicatia (M.1.); observatia (M.2.) conversatia euristica (M.3) metoda: cubul(M.4)

Resurse materiale: plansa,fisa de activitate, fisa de evaluare, manual

Tipul de organizare a activitatii: frontal, pe grupe

Anticiparea dificultalilor: intrebari ale elevilor ce depasesc programa→asigurarea unui fond de documentare

Bibliografie:

-Aglaia, I., Partin, Z., 1998, Manual pentru clasa a VI-a, Biologie, Humanitas Educational, Bucuresti;-Brandusoiu, M., Androne, C., 2006, Manual pentru clasa a VI-a EDP, Bucuresti-Lazar, V., Caprarin, D., 2008, Metode didactice utilizate in predarea biologiei, Ed. Arves-Marinescu, M., 2010, Didactica biologiei, teorie si aplicatii, Ed. Paralela 45, Pitesti;-Curriculum National - Programa Biologie, gimnaziu;

II. DESFASURAREA LECTIEI

Page 2: 0 0 Viermi Paraziti

Obiectiveoperationale

Etapele (evenimentele

lectiei

Activitatea profesorului Activitatea elevului

Evaluare

1.Organizarea clasei

-noteaza in catalog elevii absenti si verifica daca sunt conditii optime pentru desfasurarea orei-pregateste materialul didactic

-isi pregatesc cartile si caietele

2.Reactualizarea cunostintelor anterioare

-verifica cunostintele referitoare la celenterate, punand accent pe modul de nutritie al acestora

-raspund la intrebari-stabilesc aparitia orificiului buco-anal

oral

3.Captarea atentiei

-intreaba elevii despre un symptom frecvent intalnit in special la copiii mici si anume scarpinatul la nivelul nasului si le cere sa identifice cauza acestui disconfort

- stabilesc ca responsabili sunt viermii paraziti.

-oral

4.Anuntarea temei si obiectivelor

- anunta titlul lectiei: Viermi paraziti-precizeaza faptul ca se vor referi si la viermii paraziti care afecteaza alte animale-precizeaza clar obiectivele lectiei

-sunt atenti la explicatii-noteaza in caiete

O.1

O.2

O.3O.4

5.Dirijarea invatarii

-ii anunta ca vor studia viermii lati (viermele de galbeaza)si viermii cilindrici (limbricul)

- le explica faptul ca pentru desfasurarea optima a lectiei vor aborda metoda cubul

- imparte elevii in 6 grupe, corespunzatoare fetelor cubului; fiecare grupa are o alta sarcina de lucru, respectiv:

Gr I.- DESCRIE : forma, segmntele corpului, marimea

GrII.-Compara: ciclul de inmultire

Gr III. – Asociaza: prezinta mediul de viata si modul de hranire

Gr.IV – Analizeaza: organizearea interna a corpului

Gr.V – Aplica: prezinta caracterele generale ale viermilor paraziti

Gr.VI – Argumenteaza: viermii studiati sunt paraziti ai omului

-se organizeaza in 6 grupe

rezolva sarcinile de lucru

-se organizeaza o discutie frontala in care elevii raspund la intrebari, se completeaza, prezinta pe grupe rezultatele obtinute-elevii concluzioneaza cu ajutorul profesorului, forma finala fiind

-observarea sistematica a elevilor

- scris

-oral

Page 3: 0 0 Viermi Paraziti

impartasita intregii clase-se noteaza concluziile pe tabla

6.Conexiune inversa (feed-back)

-adreseaza intrebari prin care verifica principalele aspecte discutate la clasa

-raspund la intrebari oral

7.Evaluare - apreciaza verbal elevii activi - stabileste tema pentru acasa: de invatat lectia

Page 4: 0 0 Viermi Paraziti

GRUPA I – DESCRIEFisa de activitate

VIERMI PARAZITI - Viermi lati/viermi cilindrici

Materiale necesare: manual, fisa de activitate, planseMod de lucru:

Sarcini de lucru: Observa in imaginile de mai jos viermii paraziti. Identifica cu ajutorul manualului aceste animale. Descrie forma corpului, marimea, alcatuirea corpului.

1…………………... 2………………………….. 3…………………………………………

Animal identificat Forma corpului Marime Alcatuirea corpului1.

2.

3.

Invatati prin descoperire: Ce sunt viermii paraziti si care sunt adaptarile lor la mediul de viata.

Page 5: 0 0 Viermi Paraziti

GRUPA II – COMPARAFisa de activitate

VIERMI PARAZITI - Viermi lati/viermi cilindrici

Materiale necesare: manual, fisa de activitate, planseMod de lucru:

Sarcini de lucru: Observa in imaginile de mai jos ciclul de inmultire la viermele de galbeaza, respectiv la limbric. Compara inmultirea la cele doua specii.

Ciclul de inmultire la viermele de galbeaza Ciclul de inmultire la limbric Ciclu de inmultire la tenie

Animalul Gazde Inmultirea

1.Viermele-de-galbeaza

2.Limbric

3. Tenie

Invatati prin descoperire: Ce sunt viermii paraziti si care sunt adaptarile lor la mediul de viata.

Page 6: 0 0 Viermi Paraziti

GRUPA III – ASOCIAZAFisa de activitate

VIERMI PARAZITI - Viermi lati/viermi cilindrici

Materiale necesare: manual, fisa de activitate, planseMod de lucru:

Sarcini de lucru: Priveste cu atentie imaginile de mai jos si studiaza imaginile din manual. Prezinta adaptarile la mediul de viata si modul de hranire.

Viermele de galbeaza Tenia Limbricul

Animalul Aparat digestiv Adaptari la mediul de viata si modul de hranire

Viermele de galbeaza

Tenia

Limbricul

Invatati prin descoperire: Ce sunt viermii paraziti si care sunt adaptarile lor la mediul de viata.

Page 7: 0 0 Viermi Paraziti

GRUPA IV – ANALIZEAZAFisa de activitate

VIERMI PARAZITI – Viermi lati/viermi cilindrici

Materiale necesare: manual, fisa de activitate, planseMod de lucru:

Sarcini de lucru: Observa cu atentie imaginile. Recunoaste aceste animale.Observa si analizeaza alcatuirea interna a corpului. Ce ai constatat?

1………………………….. 2………………………………………………… 3…………………………………………………

Invatati prin descoperire: Ce sunt viermii paraziti si care sunt adaptarile lor la mediul de viata.

Page 8: 0 0 Viermi Paraziti

GRUPA V – APLICAFisa de activitate

VIERMI PARAZITI – Viermi lati/viermi cilindrici

Materiale necesare: manual, fisa de activitate, planseMod de lucru:

Sarcini de lucru: Observa in imaginele de mai jos viermi paraziti. Prezinta care sunt caracterele generale ale viermilor paraziti.

Viermele de galbeaza Tenia Limbricul

Concluzii:

Invatati prin descoperire: Ce sunt viermii paraziti si care sunt adaptarile lor la mediul de viata.

Page 9: 0 0 Viermi Paraziti

GRUPA VI – ARGUMENTEAZAFisa de activitate

VIERMI PARAZITI – Viermi lati/viermi cilindrici

Materiale necesare: manual, fisa de activitate, planseMod de lucru:

Sarcini de lucru:

Observa in imaginile de mai jos viermii paraziti. Argumenteaza faptul ca tenia si limbricul sunt daunatoare omului si enumera o serie de motive care vin in

sprijinul afirmatiei tale.

Limbricul Tenia

Invatati prin descoperire: Ce sunt viermii paraziti si care sunt adaptarile lor la mediul de viata.