-proiect-lectie-autocunoasterea

download -proiect-lectie-autocunoasterea

of 10

Transcript of -proiect-lectie-autocunoasterea

  • 7/28/2019 -proiect-lectie-autocunoasterea

    1/10

    GRUPUL SCOLAR DE CHIMIE INDUSTRIALA prof. Szenkovits Mariana"TERAPIA", CLUJ-NAPOCA

    PROIECT DE LECIEAUTOCUNOATEREA

    Tema: Autocunoaterea i dezvoltarea stimei de sineScopul: Analiza personalitiielevilor i conturarea unei imagini de sine coerente i obiective

    care s asigure reuita profesional i personal.

    Competene specifice:

    1 (Auto)evaluarea din perspectiva abilitatilor necesare integrrii profesionale si sociale

    2 Elaborarea unui program personalizat de reusita personal si profesional pe baza unor

    structuri negociate

    Obiective: la sfritul orei elevii vor fi capabili:- s-i identifice punctele tari i punctele slabe proprii i ale colegilor;

    - s compare propria imagine cu imaginea alctuit din prerile colegilor;

    - s-i analizeze imaginea de sine, stima de sine i gradul propriu de respect fa de ceilali:

    - s-i pun n valoare propriul potenial pentru a lucra cu succes individual i n echip.

    STRATEGIA DIDACTIC

    1. Resurse procedurale

    Metode i procedee: brainstorming, studiul de caz, conversaia, observarea dirijat,

    explicaia, dezbaterea, expunerea, dialogul dirijat, problematizarea.

    Forme de organizare: frontal, individual, lucru n grup.

    2. Resurse materiale: chestionarul, pliantul, fi de lucru, calculator plus videoproiector,

    expunere diapozitive PPT, foi de flipchart, foi de hrtie, fie de evaluare.

    Bibliografie:

    1. A. Baban, Ghid metodologic pentru orele de dirigenie i consiliere, Ed. SC Psinet, Cluj-

    Napoca, 2001;

    2. Andrei Cosmovici, Luminita Iacob - Psihologia sociala - Editura Polirom Iasi 1998;

    3. Adrian Neculau (coordonator) - Manual de psihologie sociala - Editura Polirom 2003;

    Surse electronice:

    www.didactic.ro

    http://www.e-scoala.ro/psihologie/formarea_imaginii_de_sine_rolul_ei.html

    1

  • 7/28/2019 -proiect-lectie-autocunoasterea

    2/10

    GRUPUL SCOLAR DE CHIMIE INDUSTRIALA prof. Szenkovits Mariana"TERAPIA", CLUJ-NAPOCA

    Desfurarea activitii prima or

    Momenteleleciei

    Timpalocat

    Activitatea profesorului Activitatea elevuluiResurse procedurale

    ResursematerialeMetode i

    procedeeForme de

    organizareOrganizareaclasei

    2 min. Pregtete materialele necesare orei. Verific prezena elevilor

    Urmreste aezarea elevilor la locurilestabilite, anume organizai n 4 grupe. Amplaseaz mijloacele tehnice; Distribuie materialele.

    - aduc la cunotin dac suntabseni i apoi se grupeaz pe 4echipe.

    Conversaia Frontal -

    Captarea ateniei 5 min. A cunoate pe alii este o mare stiin,dar cunoaterea de sine este suprematiin (Lao Tz);

    Cunoaterea i acceptarea de sinesunt variabile fundamentale nfuncionarea i adaptarea la mediulsocial, n meninerea sntii mentalei emoionale, n reuita personal i

    profesional (A. Baban, 2001).

    - ascult cu atenie cugetrile incearc s-i fac o idee asupracunoaterii de sine.

    Brainstorming Individual PrezentarePower Point

    Anunarea temeileciei precum ia obiectiveloracesteia

    3 min. - Anun titlul activitiiAutocunoaterea.

    - Scrie pe tabl titlul leciei.

    - - Enumr obiectivele leciei.

    - ascult i sunt atenie laexpunere.

    ConversaieExpunerea

    Frontal - PrezentarePower Point

    Desfurareapropriu-zis aleciei

    30 min. Organizeaz exerciiu de spargere agheii. Elevilor li se vor mpri cte 2foi, pe care vor trebui s menionezecte dou caliti i neajunsuri proprii

    pe foaia din faa elevului, respectiv alecolegului pe foaia lipit pe spateleacestuia. Elevii se deplaseaz i, nfinal, fiecare va avea pe foaia din fa

    -Elevii se deplaseaz i vortrebui s menioneze cte doucaliti i neajunsuri proprii pefoaia din faa lor, respectiv alecolegului pe foaia lipit pespatele acestuia.

    ConversaieBrainstorming

    Lucru nechipFrontal

    Foi Anexa 1

    2

  • 7/28/2019 -proiect-lectie-autocunoasterea

    3/10

    GRUPUL SCOLAR DE CHIMIE INDUSTRIALA prof. Szenkovits Mariana"TERAPIA", CLUJ-NAPOCA

    dou caliti i neajunsuri gsite desine, iar pe foaia din spate cte 4caliti, respectiv neajunsuri, gsite defiecare coleg.

    Prezint noiunile de baz privindautocunoaterea i stima de sine;

    ConversaieExpunereDialog dirijat

    Frontal PrezentarePower Point

    Cere s se completeze chestionarele, 2grupe vor completa chestionarul cuSentimente proprii si 2 grupechestionarul cu Modul de depire aanumitor situaii

    Cere s se analizeze rezultateleobinute.

    Cere s se desemneze cte unreprezentant al fiecrei echipe care va

    prezenta rezultatele. Coordoneaz colectarea ideilor

    eseniale;.

    - Completeaz chestionarele- Fiecare echip i desemneaz

    un reprezentant care va citiideile consemnate

    ConversaieExplicaie

    Pe grupeIndividual

    Frontal

    Activitatefrontal

    ChestionareAnexa 2

    Anexa 3

    Asigurarea feed-back-ului

    5 min. Cere completarea chestionarului cuntrebri despre:

    - cum s-au simit n timpul activitii ?- ce li s-a prut mai uor/mai greu derealizat ?- un singur cuvnt care s caracterizezeactivitatea- dorina de a repeta experiena.

    - Elevii vor citi fiecare set desarcini i vor rspunde n modcorespunztor.- La sfritul chestionarului vorcomunica rezultatele printr-un

    reprezentant desemnat defiecare echip n parte.

    ConversaieExplicaie

    Individual ChestionarulAnexa 4

    Tema pentruacas

    5 min. Imparte Diplomele i cere elevilor s-i completeze "diploma" i s fac uncolaj pentru avizierul clasei.

    Primesc formularele pentrudiplom

    BrainstormingConversaieStudiu de cazDezbatereDialog dirijat

    Lucru nechipFrontal

    Anexa 5

    3

  • 7/28/2019 -proiect-lectie-autocunoasterea

    4/10

    GRUPUL SCOLAR DE CHIMIE INDUSTRIALA prof. Szenkovits Mariana"TERAPIA", CLUJ-NAPOCA

    Observaie Lectia se poate desfasura pe 2 ore. Testul de personalitate se poate prelucra la ora a doua, impreuna cu Testul Dr. Phill

    Desfurarea activitii ora a doua

    Momenteleleciei

    Timpalocat

    Activitatea profesorului Activitatea elevuluiResurse procedurale

    ResursematerialeMetode i

    procedeeForme de

    organizare

    Organizareaclasei

    2 min. Pregtete materialele necesare orei. Verific prezena elevilor Amplaseaz mijloacele tehnice; Distribuie materialele.

    - aduc la cunotin dac suntabseni

    Conversaia Frontal -

    Captarea ateniei 8 min. Cere de la 2 elevi s i prezinte temade cas- Diploma mea

    Face o scurt sintez a rspunsurilor dela feed back ul de ora trecut

    - ascult cu atenie icompleteaz afirmaiile scrisede cei 2 colegi

    Brainstorming Individual PrezentarePower Point

    Anunarea temeileciei precum ia obiectiveloracesteia

    3 min. - Anun ti tlul activi t iiAutocunoaterea.

    - Scrie pe tabl titlul leciei.- - Enumr obiectivele leciei.

    - ascult i sunt atenie laexpunere.

    ConversaieExpunerea

    Frontal - PrezentarePower Point

    Desfurareapropriu-zis aleciei

    15 min - Prezint Testul de autocunoatere- Cere elevilor s i identifice

    personalitatea.- Cere s se analizeze rezultatele

    obinute.- Cere s se desemneze cte un

    reprezentant al fiecrei echipe care vaprezenta rezultatele.

    - Coordoneaz colectarea ideiloreseniale;.

    -Analizeaz imaginileprezentate i i aleg o imagine-Discut cu elevii din gruprezultatele obinute i lecompar cu realitatea

    BrainstormingConversaieStudiu de cazDezbatereDialog dirijat

    IndividualPe grupeFrontal

    PrezentarePower Point

    15 min - Prezint Testul Dr. Phill- Cere elevilor s i identifice

    personalitatea.

    -Rspund n scrisla cele 10intrebari-i calculeaz punctajul

    BrainstormingConversaieStudiu de caz

    IndividualPe grupeFrontal

    PrezentarePower PointFoi

    4

  • 7/28/2019 -proiect-lectie-autocunoasterea

    5/10

    GRUPUL SCOLAR DE CHIMIE INDUSTRIALA prof. Szenkovits Mariana"TERAPIA", CLUJ-NAPOCA

    - Cere s se analizeze rezultateleobinute.

    - Cere s se desemneze cte unreprezentant al fiecrei echipe care va

    prezenta rezultatele.- Coordoneaz colectarea ideilor

    eseniale;.

    -Discut cu elevii din gruprezultatele obinute i lecompar cu realitatea

    DezbatereDialog dirijat

    Asigurarea feed-back-ului

    7 min. Cere elevilor sa recapituleze noiunilelegate de Autocunoatere, personalitatei stima de sine

    Sublinieaz importana autocunoateriii a stimei de sine in alegerea carierei

    - Elevii vor citi fiecare set desarcini i vor rspunde n mod

    corespunztor.- La sfritul chestionarului vorcomunica rezultatele printr-unreprezentant desemnat defiecare echip n parte.

    ConversaieExplicaie

    Individual

    5

  • 7/28/2019 -proiect-lectie-autocunoasterea

    6/10

    GRUPUL SCOLAR DE CHIMIE INDUSTRIALA prof. Szenkovits Mariana"TERAPIA", CLUJ-NAPOCA

    Anexa 1

    2 caliti proprii 2 caliti alecolegului

    2 caliti proprii 2 caliti alecolegului

    2 neajunsuri proprii 2 neajunsuri alecolegului

    2 neajunsuri proprii 2 neajunsuri alecolegului

    2 caliti proprii 2 caliti alecolegului

    2 caliti proprii 2 caliti alecolegului

    2 neajunsuri proprii 2 neajunsuri alecolegului

    2 neajunsuri proprii 2 neajunsuri alecolegului

    2 caliti proprii 2 caliti alecolegului

    2 caliti proprii 2 caliti alecolegului

    2 neajunsuri proprii 2 neajunsuri alecolegului

    2 neajunsuri proprii 2 neajunsuri alecolegului

    6

  • 7/28/2019 -proiect-lectie-autocunoasterea

    7/10

    GRUPUL SCOLAR DE CHIMIE INDUSTRIALA prof. Szenkovits Mariana"TERAPIA", CLUJ-NAPOCA

    Anexa 2

    ChestionarSENTIMENTELE FA DE PROPRIA PERSOAN

    Mai jos este o list cu afirmaii care se refer la sentimentele pe care le

    avei fa de voi.Nu este vorba de un test, deci nu exist rspunsuri bune sau

    rele. Singurul rspuns correct este cel ales de voi. Bifai cu "x" n table n

    dreptul fiecrei afirmaii innd cont de scala indicat:

    AFIRMAIA

    1 2 3 4total

    dezacord

    nu sunt

    de acord

    sunt de

    acord

    acord

    total1. n general sunt satisfcut() de mine2. Cteodat simt c nu sunt bun() de

    nimic

    3. Simt c am un numr mare de caliti4. Sunt capabil() s fac lucruri la fel de

    bune ca i ali oameni5. Simt c nu fac multe ca s fiu ludat()6. Am certitudinea c sunt inutil()7. Simt c sunt o persoan important, cel

    puin la fel ca alii.8. Mi-a dori s fiu mai respectat()

    9. Dup tot ce mi se ntmpl, suntnclinat() s simt c sunt un ratat()10. Am o atitudine pozitiv fa de mine

    Anexa 3AFIRMAII

    MODUL DE DEPIRE A ANUMITOR SITUAII

    7

  • 7/28/2019 -proiect-lectie-autocunoasterea

    8/10

    GRUPUL SCOLAR DE CHIMIE INDUSTRIALA prof. Szenkovits Mariana"TERAPIA", CLUJ-NAPOCA

    Mai jos este o list de afirmaii care se refer la modul n care reuii sdepii anumite situaii. Nu este vorba de un test, deci nu exist rspunsuribune sau rele. Singurul rspuns corect este cel ales de voi. Bifai cu "X" n tabel

    n dreptul fiecrei afirmaii innd cont de scala indicat.

    Afirmaia1 2 3 4

    Completneadevrat

    Neadevrat AdevratPerfect

    adevrat1. ntotdeauna reuesc s rezolvproblemele dificile dac mstrduiesc ndeajuns

    2. Dac cineva mi se opune, eu pot sgsesc mijloacele i modalitile sobin ceea ce vreau3. Este uor pentru mine s miurmresc scopurile i s le realizez4. Am ncredere c a fi capabil() sfac fa evenimentelor neateptate5. Pentru c suntdescurcre/descurcrea reuesc srezolv situaiile neprevzute6. Pot rezolva cele mai multe

    probleme dac investesc efortul careeste necesar7. Pot s rmn calm() atunci cndam dificulti deoarece m pot bizuipe capacitile mele de a face fa8. De obicei atunci cnd suntconfruntat() cu o problem gsescsoluii9. De obicei dac sunt n dificultatem pot gndi la o rezolvare10. De obicei pot s rezolv toatesituaiile dificile care apar

    Anexa 4

    8

  • 7/28/2019 -proiect-lectie-autocunoasterea

    9/10

    GRUPUL SCOLAR DE CHIMIE INDUSTRIALA prof. Szenkovits Mariana"TERAPIA", CLUJ-NAPOCA

    FI DE EVALUARE A ACTIVITII

    Te rugm s rspunzi sincer la urmtoarele ntrebri:

    1. Cum te-ai simit n timpul activitii ?................................................................................................................................................

    2. Ce i s-a prut cel mai uor/mai greu de realizat ?

    Mai uor ...............................................................................................................................Mai greu ..............................................................................................................................

    3. Cum ai putea descrie activitatea ntr-un singur cuvnt ?..........................................................................................................................................

    4. Mai doreti s participi la activiti similare n viitor ? Da Nu

    FI DE EVALUARE A ACTIVITII

    Te rugm s rspunzi sincer la urmtoarele ntrebri:

    1. Cum te-ai simit n timpul activitii ?...............................................................................................................................................

    2. Ce i s-a prut cel mai uor/mai greu de realizat ?Mai uor ..............................................................................................................................

    Mai greu .............................................................................................................................

    3. Cum ai putea descrie activitatea ntr-un singur cuvnt ?...............................................................................................................................................

    4. Mai doreti s participi la activiti similare n viitor ? Da Nu

    9

  • 7/28/2019 -proiect-lectie-autocunoasterea

    10/10

    GRUPUL SCOLAR DE CHIMIE INDUSTRIALA prof. Szenkovits Mariana"TERAPIA", CLUJ-NAPOCA

    Anexa 5

    DIPLOMA MEA

    DId

    Cea mai mare realizare din viaa mea. . ._________________________________

    Cel mai mare succes din viaa mea. . .________________________________

    Cel mai important eveniment din viaamea . . ._________________________________

    Cel mai important obiectiv realizat . . .

    _________________________________

    Cea mai important decizie pe care amluat-o . . .

    ________________________________

    Cea mai important persoan din viaamea . . .

    _________________________________

    Cea mai are realizare dinviaa mea. ..____________________

    _______________

    Cel mai mare succes dinviaa mea. . .

    ____________________________________

    Cel mai important

    eveniment din viaa mea. . .____________________________________

    Cel mai importantobiectiv realizat

    ____________________________________

    Cea mai importantdecizie pe care am luat-o . . .

    ____________________________________

    Cea mai importantpersoan din viaa mea .

    . ._____________________

    _______________

    10