Workshop "Pasi spre angajare"

Post on 22-Aug-2015

205 views 2 download

Transcript of Workshop "Pasi spre angajare"

BUNĂ TUTUROR!

CINE SUNTEM?

Asociația Pro Moșnita (Organizator)

Trenkwalder (Colaborator)

Casa Domniței (Sponsor)

CINE L-A VĂZUT?

CE O SĂ AFLĂM ASTĂZI?

Cum se redactează un CV?Unde mergem cu el?Cum ne prezentăm la un interviu?Ce (nu) spunem pentru a ne mări

șansele de angajare?Ce facem după interviu?

CV

Așa DA:

Date personale Educație Experiență

profesională Limbi Străine Cursuri Altele

Atenție la:

Poza de profil Număr de telefon Denumirea locului

de muncă Responsabilități Nivel limbă străină Important!

START!

UNDE MERGEM CU CV-UL?

Agenții de recrutare;

Site-uri specializate (Ejobs, Bestjobs);

AJOFM;

Companii;

Dăm Sfoară în Țară (prieteni, cunoscuți).

CUM NE PREZENTĂM LA UN INTERVIU

RECOMANDĂRI

Igiena corporală; Vestimentație simplă; Nu mestecăm gumă! Alte obiecte personale la purtător.

NU OFERIȚI ceva SIMBOLIC!

CE SPUNEM

Unde am lucrat și cât timp… de ce am plecat?

Care este motivul pentru care ne dorim un loc de muncă;

Ce așteptări avem;

CE NU SPUNEM

Care este salariul?

Povestiri personale;

Vreau acum!

M-AM ANGAJAAAAAATTTTTTT!

Ce urmează?

Mulțumește celui ce te-a ajutat! Ai grijă de locul tău de muncă! Fă ceea ce-ți place! Fii sincer și natural! Dă-ți silința să fii cel mai bun! Poate va veni o promovare sau mărire de salariu!

CONCLUZII

Știm ce să scriem într-un CV? DA Știm cum să ne prezentăm la un interviu? DA Știm ce să facem după ce ne-am angajat? DA

SUCCES!