Post on 25-Jan-2016
description
PROIECT DidacticDATA: 23.10. 2012CLASA pregătitoarePIPP: Țepeș-Ciucan Livia-MarianaDISCIPLINA: Arte vizuale și lucru manualUNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Toamna mândră, darnicăTEMA: Tablou de toamnăTIPUL ACTIVITĂȚII: Consolidare a priceperilor și deprinderilorMIJLOC DE REALIZARE: Pictură, dactilopictură, pictură cu bețișorul, ștampile;OBIECTIV FUNDAMENTAL: Compunerea diferită a unor forme elaborate pentru realizarea unui peisaj de toamnă.OBIECTIVE OPERAȚIONALE
a) Cognitiv-formative: Să recunoască caracteristicile anotimpului de toamnă; Să compună spațiul plastic dreptungiular al foii de desen (faianță, lemn, planșă,
griș) pe lungime; Să picteze direct cu pensula, (cu bețișorul, dactilopictură, cu ștampila) copaci,
frunze, fructe, cerul, soarele, iarba; Să picteze pe diferite suporturi peisaje de toamnă; Să valorifice corect fluiditatea culorilor de apă; Să picteze cu culorile principale din spectrul (ROGVAIV), peste fondul galben;
b) Afectiv-atitudinale: Să exprime liber, creativ, prin intermediul limbajului plastic, sentimente, trăiri,
relații posibile între formele pe care le creează; Să lucreze cu plăcere în vederea realizării unor lucrări originale;
c) Psiho-motorii: Să mânuiască corect pensonul, bețișorul, ștampilele; Să respecte poziția corectă a corpului față de suportul de lucru pentru o bună
coordonare oculo-motorie.STRATEGII DIDACTICE:
Metode și procedee: conversația, explicația, problematizarea, demonstrația, exercițiul, turul galeriei;
Mijloace de învățământ: planșe model, acuarele, pensoane, bețișoare, planșe cu fondul galben din foaie simplă, foaie cu griș, faianță, lemn, coală mare de carton pentru un grup de copii, hârtie de ajutor, pahare cu apă, scrisoare, stimulente, ștampile.
Forme de organizare: frontal, individual;
RESURSE: Umane: 16 copii Temporale: 35-40 min;BIBLIOGRAFIE:
„Didactica activităților instructive-educative pentu învățământul preprimar”, Editura Didactică Nova, Craiova.Lovinescu, A.V. ,Gurău, V., Datcu, A., Metodica predării desenului și modelajului în grădinița de copii”, Editura Didactică și Pedagogică București, 2005.
Evenimentul didactic
CONȚINUTUL ȘTIINȚIFIC STRATEGII DIDACTICE EvaluareActivitatea învățătoarei Activitatea
elevilorMetode și procedee
Mijloace didactice
Forme de
organi-zare
1.Moment organizatoric
2.Captarea atenției
3.Anunțarea temei și a obiectivelor
4.Analiza modelului
Asigurarea condițiilor necesare pentru desfășurarea optimă a activității:
aerisirea sălii de grupă; aranjarea mobilierului; pregătirea materialelor necesare.
Se va purta o convorbire despre anotimpul de toamnă, punctându-se schimbările ce au loc în natură, vestitorii acestui anotimp.Personajul surpriză „Crizantema” are pregătită o scrisoare specială de la zâna „Toamna”, care le adresează rugămintea să-i picteze copiii niște tablouri pentru a-I împodobi castelul ei.
Astăzi laora de arte vizuale și lucru manual , vom realiza o lucrare intitulată „Peisaj de toamnă”. Ca să reușim să pictăm această compoziție trebuie să pictăm pe diferite materiale, folosind tehnici de lucru diferite: , copaci cu fructe, Frunze, cer, soare, stoluri de păsări, iarbă. Este necesar să așezăm corect în pagina elementele pictate și să păstăm acuratețea lucrării.
-Ce vedeți desenat pe aceste planșe?-Ce elemente am pictat eu?-Am pictat numai cu pensula?-Prin ce tehnici am realizat aceste lucrări?
Își ocupă locurile în sala de clasă.
Copiii reactualizează cunoștințele și răspund la întrebări.
Recepționează mesajul.
Își însușesc obiectivele.
Analizează modelele, disting materialele de lucru și tehnicile
Conversația
Explicația
ObservațiaAnaliza
Scrisoarea de la zână
Planșe model
Frontală
Frontală
Aprecieri verbale
5.Demonstrarea tehnicii de lucru
6.Exerciții pentru încălzirea mâinilor
7.Realizarea temei
8.Evaluare
Pentu a obține o pictură cât mai frumoasă trebuie să luați puțină apă și să nu apăsați pe foaie.Începeți să pictați de sus în jos, pentru a nu păta foaia, copacii cu pensonul, clorați cu maro, frunzele prin dactilopictură . La fel puteți picta și soarele și cerul. Când se usucă pictura peste copaci cu bețișorul veți picta fructele. Frunzele căzute le puteți face cu ștampile, iar iarba bastonașe cu versul pensonului.Eu așa mi-am imaginat toamna, însă voi puteți realize mai frumos, nefiind obligatoriu să respectați modelul.
Se va interpreta un cântec, copii executând exerciții de încălzire a mâinilor pe ritm muzical.„Acum să ne pregătim/ Mâinile să le încălzim/ Le vom folosi cu spor/ Pentru ceva folositor.Scutur mâna chip și fel/ Și-o sun ca pe un clopoțel/Sus și jos, așa și așa/ Cu pensonul voi lucra.
Voi ura „Spor la lucru”, voi preciza poziția corectă a corpului, atât pentru cei care lucrează în picioare, cât și pentru cei care lucrează la măsuțe, le voi asigura un fond muzical adecvat.În timp ce copiii lucrează, trec pe la fiecare, dându-le indicații în șoaptă celor care întâmpină dificultăți. Cu cinci minute înainte de a se termina activitatea, anunț copiii să încerce să finalizeze lucrarea. După cinci minute îi anunț „Gata elevi!”.
Se va organiza o expoziție în jurul
folosite.
Sunt atenți pentru a-și însuși tehnicile de lucru, culorile folosite și așezarea în pagină.
Pe fond musical își încălzesc mâinile.
Elevii realizează lucrarea sub îndrumarea cadrului didactic, utilizând materialele și tehnicile propuse pe fond muzical.
Apreciază lucrările lor și
Explicația
Demonstrația
Exercițiul
Exercițiul
ExplicațiaTurul galeriei
Planșă pentru demonstrare,
Acuarele
Suport de lucruAcuarelePensoaneBețișoare
Lucrările copiilor
Frontală
Individuală
Individuală Aprecie
ri verbale
Auto-evalua-re
10. Încheierea activității
casteluluiToamnei, iar elevii trec, analizează și apreciază lucrările ținând seama de așezarea în pagină, acuratețea lucrării, folosirea tehnicilor diverse, apoi așează o bulină pe lucrarea care le-a plăcut cel mai mult. Se motivează alegerea.
Fixare„Ce am pictat astăzi?”Se fac aprecieri privind modul de realizare al temei, disciplina și se oferă stimulente.
În încheiere se interpretează cântecelul
„ Acum e toamnă!
”.
ale colegilor, indicând lucrarea preferată.
Își fixează tema. ConversațiaFrontală
Analiza lucrări-lor