Post on 17-Nov-2015
description
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT
DATA:12-IV-2011
UNITATEA DE NVMNT: Grdinia PN Burduca-Dragodana
EDUCATOARE: Radu Zoica
GRUPA: Nivelul I
TEMA ANUAL: ,,CU CE I CUM EXPRIMM CEEA CE SIMIM?
TEMA PROIECTULUI: ,,PRIMVARA N SARBATOARE
SUBTEMA : ,,N ATEPTAREA IEPURAULUI
TIPUL ACTIVITII:mixt
TEMA ZILEI: ,,IEPURAUL BUCLUCA
FORMA DE REALIZARE: activitate integrat ALA+ADE( DLC+DEC)
SCOPUL ACTIVITII:
- Cunoaterea obiceiurilor i tradiiilor cretineti de Pati, descrierea i identificarea elementelor religioase specifice srbtorilor Pascale;
- Dezvoltarea capacitii de exprimare oral;
- mbogirea cunotinelor copiilor despre materiale i caracteristicile acestora precum i despre tehnicile de lucru necesare prelucrrii acestoara n scopul realizrii unei lucrri simple.
ADP:
-ntlnirea de diminea:
-Rutin: Servirea gustrii
Tranziii: 1. ,,Iute,iute s-alergm,
Iepuraul s-ajutm!
2. ,,Munca de am terminat,
Unul dup altul am plecat...
3. cntec:,,Iepuraul Tup
ALA I -Construcii: ,,Csua iepuraului
tiin:,, Ajut iepuraul s ajung la ou!- labirint
Joc de mas: ,,Ou sparte-puzzle
Activiti pe domenii exprientiale:
Domeniul Limb i Comunicare(DLC) -,, Iepuraul ,de Ana Lazr,memorizare;
Domeniul Estetic i Creativ(DEC) -Decoram oul de Pasti,pictur. ALA II -Joc de micare:,,Iepura,caut-i csua!
-Joc linititor:,,Iepuraul i vulpea
OBIECTIVE OPERAIONALE:
ADE:
DLC: ( Educarea limbajului): -,, Iepuraul ,de Ana Lazr,memorizare; -s exprime verbal semnificaia srbtorii Patelui i a unor simboluri ;
- s rein titlul poeziei;
-s memoreze versurile poeziei;
- s recite expresiv poezia;
DEC (Educaie plastic): Decoram oul de Pasti ,pictur
- s obin efecte plastice prin tehnici specifice picturii;
- s compun n mod original i personal spaiul plastic;
- s utilezeze materiale i tehnici diverse;
- s analizeze n spirit critic lucrarea personal i a celorlali copii.
Activiti liber alese (ALA)
Construcii : Casuta iepurasului
- s mnuiasc i s utilizeze corect materialele puse la dispoziie ;
- s construiasc prin alturare, suprapunere csua pentru iepura;
- s colaboreze pentru a realiza tema dat .
tiin:,, Ajut iepuraul s ajung la ou!- labirint
- s descopere drumul parcurs de iepura ctre coul cu ou;
- s coloreze imaginile;
Joc de mas: ,,Ou sparte-puzzle
- s mbine puzzle-ul corespunztor.
ALA II
- s respecte regulile de joc;
- s participe activ la joc;
- s manifeste atitudini de cooperare, spirit de echip, de competiie i fair-play.
Strategii didactice:
Metode i procedee:
- povestirea, conversaia, explicaia,exerciiul,observarea,demonsratia, problematizarea,joc de rol.turul galeriei.
Forma de organizare:
- frontal, individual,n grup.
Resurse materiale: imagini de primvar,piese de construcii,fise de lucru, puzzle,ou fierte, pensule, beioare, acuarele, casetofon, caset muzical.
Resurse umane: copiii grupei ,educatoare
Material bibliografic:
- Curriculum pentru nvmntul precolar(3-6/7 ani),M.E.C.-2009;
- Revista nvmntului precolar 3-4 / 2010
www.didactic.ro
www.educatoarea.ro
Durata:1 zi
SCENARIUL ACTIVITATII
ntlnirea de diminea
Educatoarea intr n clas nsoit n sal de grup de copii .Acetia se aeaz n semicerc.
Salutul:
- Bun diminea, floricele zmbitoare!
- Bun diminea, doamna educatoare!
Educatoarea salut un copil, iar ceilali se salut ntre ei. Educatoarea anun:
- Astzi avem musafiri, o doamn care a venit s ne vad, s ne laude, s ne aplaude i s se ,,joace impreuna cu noi.
Prezena:
Se strig ,,catalogul. n faa copiilor sunt aezate dou coulee: unul cu flori albe pentru copiii prezeni, cellalt cu flori albastre pentru copiii abseni. n momentul n care copiii prezeni i aud numele, iau din coule o floare alb i o pun pe panoul special amenajat. Dup ce floricelele albe au fost aezate, chem un copil care va pune pe panou florile albastre pentru copiii abseni. Absenii sunt stabilii de ntreaga grup de copii.
Se va completa Calendarul naturii :
Educatoarea va iniia o discuie despre frumuseea florilor din curtea grdiniei.Li se vor prezenta copiilor dou desene n care sunt reprezentate diverse aspecte de primvar.ntr-unul din ele vor fi nserate i aspecte din alte anotimpuri,pe care copiii va trebui s le elimine.
Odat ncheiat discuia,educatoarea va intona cntecul ,,nfloresc gradinile
Noutatea zilei : Apare Iepurasul de Pasti care este suprat pentru c a pierdut oule ncondeiate pe care trebuia s le duc copiilor n ziua de Pati. i n timp ce cuta oule pierdute le-a spart i pe cele pe care le mai avea. Acesta roag copiii s l ajute s caute oule n sal, n timp ce el le va cuta prin grdini.
Anun tema zilei :,,Iepuraul bucluca
Iepuraul se ndreapt spre zonele alese i scoate din coul su un plic care conine o surpriz i lucrarea model pentru fiecare centru:
Tranziie: 1. ,, Iute,iute s-alergm,
Iepuraul s-ajutm!
Copiii se ndreapt spre centrele de interes i ncep s lucreze dup ce educatoarea le mai explic nc o dat sarcina de lucru:
Construcii: Casuta iepurasului
Sarcina de lucru: s construiasc prin alturare, suprapunere csua pentru iepura;
tiin: ,,Ajut Iepuraul s ajung la coul cu ou -labirint
Sarcina de lucru: s descopere drumul parcurs de iepura ctre coul cu ou;
Joc de mas: ,,Ou sparte-puzzle
Sarcina de lucru: s mbine puzzle-ul corespunztor.
Plicul va fi deschis dup ce vom lua gustarea.
La terminarea lucrului,copiii vor aeza lucrrile,pregtind astfel expoziia pentru prini.Vor fi solicitai s observe lucrrile i i s-i spun prerea despre felul n care au lucrat.
Tranziia : 2. ..Munca de am terminat,
Unul dup altul am plecat...
Rutin:Servirea gustrii
Educatoarea deschide plicul i scoate poezia,,Iepurasul, de Ana Lazr.Educatoarea recit poezia,specificnd titlul,dup care se trece la nvarea poeziei pe strofe.Se va recita de dou ori prima strof,dup care se repet cu copiii.Vor fi solicitai 2-3 copii s repete prima strof,dup care se trece la nvarea celei de-a dou,cu repetarea primei strofe.Poezia se repet pe grupuri de copii.
Copiii caut oule prin sala de grup i le aeaz n coule.
Dup ncheierea jocului cu toii l strig pe Iepura pentru a-i da coul cu oule gsite n sala de grup. Apare Iepuraul care mulumete pentru oule gsite, dar totui se arat a fi n continuare trist. Un copil l ntreab ce s-a ntmplat, iar acesta va rspunde c oule gsite nu sunt suficiente, el mai avnd un co gol n care au fost oule pe care le-a spart. Copiii se ofer s-l ajute i s incodeieze ei ou. Iepuraul rmne la activitate.
Tranziie: 3. cntec:,,Iepuraul Tup
Copiii se vor aeza la msue.Pe mese vor gsi acuarele i ou fierte.Educatoarea prezint materialele de pe mas i modul de executare a lucrrilor.Se fac exerciii pentru nclzirea muchilor mici ai minii(batem din palme,morica nainte,napoi,zburm c psrelele).
Pe msur ce vor termina, fiecare copil i pune oul n ,,cosuletul grupei.
n ncheiere, se vor desfura jocurile recreative: ,,Iepura,caut-i csua!i,,Iepuraul i vulpea.
Iepuraul se declar mulumit de activitatea copiilor, le ofer ou de ciocolat i diplome. Solicit ca n zilele de Pati s-i ajute pe cei necjii, s-i respecte, s le asigure prietenia i dragostea lor.
DEMERSUL DIDACTIC
Evenimente didacticeConinutul tiinificStrategii didacticeEvaluare
1. Moment organizatoric
Se vor asigura condiiile necesare pentru desfurarea optim a activitii:
-se va aerisi sala de grup;
-mijloacele de nvmnt vor fi distribuite n fiecare sector.
ntlnirea de diminea:
Salutul:Buna diminea, iepura....
Prezena:,,Pe ce floricic va sta fotografia ta?
Calendarul Naturii: Cum este vremea astzi?
2. Captarea i orientarea ateniei copiilor
Discuie cu precolarii despre iepuraul de Pate.Povestirea;
Conversaia;Rspund la ntrebri ; Aprecieri verbale ;
3. Anunarea temei i a obiectivelor
Se prezint precolarilor tema zilei,obiectivele i modul de desfurare a activitii.
Explicaia;Conversaia;
4.Prezentarea coninutului i dirijarea nvrii
Se realizeaz prin sosirea la grdini a Iepurasului de Pasti care este suprat pentru c a pierdut oule ncondeiate pe care trebuia s le duc copiilor n ziua de Pati. i n timp ce caut oule pierdute le-a spart i pe cele pe care le mai avea. Acesta roag copiii s l ajute s caute oule n sal, n timp ce el le va cuta prin grdini. Iepuraul se ndreapt spre zonele alese i scoate din coul su un plic care conine o surpriz i lucrarea model pentru fiecare centru: Tranziie: 1 ,,Iute,iute s-alergm,
Iepuraul s-ajutm! Copiii se ndreapt spre centrele de interes i ncep s lucreze dup ce educatoarea le mai explic nc o data sarcina de lucru:
Construcii: Casuta iepurasului
Sarcina de lucru: s construiasc prin alturare, suprapunere csu pentru iepura;
tiin: ,,Ajut Iepuraul s ajung la coul cu ou-labirint
Sarcina de lucru: s descopere drumul parcurs de iepura ctre coul cu ou;
Joc de mas: ,,Ou sparte-puzzle
Sarcina de lucru: s mbine puzzle-ul corespunztor.
Plicul va fi deschis dup ce vom lua gustarea.
La terminarea lucrului,copiii vor aeza lucrrile,pregtind astfel expoziia pentru prini.Vor fi solicitai s observe lucrrile i i s-i spun prerea despre felul n care au lucrat.
Tranziia : 2. ,,Munca de am terminat,
Unul dup altul am plecat...
Educatoarea deschide plicul i scoate poezia,,Iepurasul, de Ana Lazr. Educatoarea recit poezia,specificnd titlul,dup care se trece la nvarea poeziei pe strofe.Se va recita de dou ori prima strof,dup care se repet cu copiii.Vor fi solicitai 2-3 copii s repete prima strof,dup care se trece la nvarea celei de-a doua,cu repetarea primei strofe.Poezia se repet pe grupuri de copii.
Iepuraul
Autor:Ana Lazr
,,Iepuril, dragul meu,
Mult m rog la Dumnezeu,
S-mi aduci de Pati i mie,
Ou roii chiar i-o mie,
ns nu m-a supra,
Dac-n co tu vei lsa ,
O surpriz colorat,
ntr-un ou de ciocolat.
Tranziie: 3.,,Iepuraul Tup
Dup ncheierea jocului cu toii l strig pe Iepura pentru a-i da coul cu oule gsite n sala de grup. Apare Iepuraul care mulumete pentru oule gsite, dar totui se arat a fi n continuare trist. Un copil l ntreab ce s-a ntmplat, iar acesta va rspunde ca oule gsite nu sunt suficiente, el mai avnd un co gol n care au fost oule pe care le-a spart. Copiii se ofer s-l ajute i s incodeieze ei ou. Iepuraul rmne la activitate.
Elementul surpriz;
Joc de rol;
Conversaia;
Explicaia; Problematizarea;
Turul galeriei;
Expunerea;
Demonstraia;
Exerciiul;
Explicaia;
Demonstraia;
Execut sarcinile;
Observarea
comportamentului;
Analizeaz lucrrile;
Repet poezia;
Aprecieri verbale;
5.Obinerea performanei Copiii se vor aeza la msue.Pe mese vor gsi acuarele i ou fierte.Educatoarea prezint materialele de pe mas ,explic sarcina de lucru:,,astzi vom picta ou i apoi cu beiorul le vom decora cum ne place, cum vrem noi s arate mai frumos (flori, linii, pete, puncte etc).Educatoarea prezint apoi lucrarea model i demonstreaz tehnica de lucru.
nainte de nceperea lucrului se vor face cteva exerciii pentru nclzirea muchilor mici ai minii(batem din palme,morica nainte,napoi,zburm c psrelele).
Le voi ura copiilor ,,spor la lucru ! i le voi spune c n timp ce lucreaz vor asculta la casetofon i o melodie pentru a-i inspira mai bine.
n timpul muncii independente voi ndruma copiii individual n oapt sau i voi ajuta s se hotrasc n alegerea modelului preferat dac este cazul.Pe msur ce vor termina, fiecare copil i pune oul n ,,cosuletul grupei. Dup terminarea lucrului vor merge la baie pentru a se spla pe mini.
Exerciiul;Execut lucrrile;
6.Evaluarea La revenirea n sala de grup,copiii i vor exprima prerea cu privire la la lucrrile pe care le-au executat.n faa panoului cu lucrrile expuse,copiii vor mai recita odat poezia,,Iepurasul,de Ana Lazr Conversaia;
Turul galeriei;
Analizeaz lucrrile;
Aprecieri verbale;
7. Incheirea activitii n ncheiere, iepuraul se declar mulumit de activitatea copiilor, le ofer ou de ciocolat i diplome. Solicit ca n zilele de Pati s-i ajute pe cei necjii, s-i respecte, s le asigure prietenia i dragostea lor.Aprecieri verbale individuale i colective;
Recompense;
JOCURI I ACTIVITI RECREATIVE
Joc de micare: Iepura,caut-i csua!
Joc linititor:,,Iepuraul i vulpea
Elemente de joc :
- competiia
- aplauze
- alergare
Reguli de joc :
- s gseasc oul indicat de educatoare, s execute micrile cerute de aceasta;
- iepuraul i vulpea circul din mn n mn fr s s se ntlneascMoment
organizatoricAsigur condiiile necesare pentru buna desfurare a activitiiConversaia;
Captarea
atenieiDiscuie cu precolarii despre primavara
pe baza unui tablouConversaia;Aprecierea pozitiv;
Anunarea
temei noi i
a obiectivelorAstzi vom nva jocul Iepuras,caut-i csua! i apoi ,, Iepuraul i vulpea
Prezentarea
optim a coninutului
i dirijarea nvriiExplic jocul. Iepura,caut-i csua!-joc de micare
n diferite pri ale slii de grup,se plaseaz ou divers colorate.La comanda educatoarei i la semnalul fluierului,copiii se vor grupa n dreptul oului indicat.Exemplu:,,Aleag la oul rou! sau,,Srim c iepuraul pn la oul verde!....,,Mergi ca piticul pn la oul...!etc.
Se explic i cel de-al doilea joc.
Copiii sunt aezai n cerc.Un iepura i o vulpe de plu sunt date de la un copil la altul. Va pleca primul iepuraul din mn n mn de la un copil la altul i nu va trebui s se ntlneasc cu vulpea. n momentul n care se ntlnesc n mna unui copil acela va iei din joc.
Fiecare copil va primi de la iepuraul de Pate un ou de ciocolat.
Explicaia;Demonstraia;Incurajri iaprecieri verbale;
Aprecieri i
recomandriFac aprecieri pozitive asupra modului n care s-au comportat la activitate.Conversaia;Aprecierea verbal;