46663706 Crizantema de Otilia Cazimir DLC

Post on 22-Oct-2015

160 views 11 download

Transcript of 46663706 Crizantema de Otilia Cazimir DLC

PROIECT DIDACTIC

Data: 14.11.2013Grupa: Mare Educatoare: Diana TănăsoaieGradinita:PN. Nr 7, IașiDomeniul experiential: Limba si comunicareCategoria de activitate: Educarea limbajuluiTema: Cum/cand si de ce se intampla?Proiectul: „Observă ce se întâmplă!”Subtema: „Flori în buchetul toamnei”Subiectul: “Crizantema” de Otilia CazimirMijloc de realizare: MemorizareTipul activitatii: predare si insusire de noi cunostinte

Obiective de referinta: - sa participe la activitatile de grup, inclusiv la activitatile de

joc, atat in calitate de vorbitor, cat si in calitate de auditor;- sa inteleaga si sa transmita mesaje simple;

Obiective operationale:Cognitiv-operationale:

- sa audieze cu atentie poezia si sa retina ideile acesteia;- sa recite corect si cat mai expresiv poezia, respectand

intonatia, ritmul si pauzele;- sa retina cuvinte si expresii noi: “revarsa” , “gingasa” ;- sa demonstreze intelegerea textului poeziei;- sa extraga mesajul educativ;

Psiho-motorii:- sa aplaude recitarile corecte si expresive;

Afectiv-motivationale:- sa manifeste interes pentru activitate;- sa participe activ la activitate;- sa aiba atitudini pozitive fata de natura;

Strategia didactica: algoritmica, semidirijata;Metode si procedee: conversatia, explicatia, recitarea model, exercitiul;Material didactic: vaza cu crizanteme,scrisoare, recompense;Forma de organizare: frontal si individual;Durata: 25-30 minuteBibliografie:

- Vol. de poezii, Otilia Cazimir, ed. Vizual, Bucuresti, 1996;- Florin Mitu, Stefania Antonovici – “ Metodica activitatilor de educare a limbajului in invatamantul prescolar” , ed. Humanitas Educational, Bucuresti, 2005- Laborator prescolar – ed. V&I Integral, Bucuresti, 1998

3

Evenimentele didactice

Continutul instructiv-educativ

Metode si procedee

Mijloacedidactice

Moment organizatoric

Creearea conditiilor optime stabilirii climatului afectiv-educativ al activitatii. Pregatirea materialului didactic necesar desfasurarii activitatii instructiv-educative.

Introducere in activitate

Se va face printr-o scurta discutie despre anotimpul toamna, despre caracteristicile ei.

Conversatie libera

Captarea atentiei Se va realiza printr-o surpriza: gasirea unei scrisori din partea Zanei Toamna, in vaza cu crizanteme.Se va citi continutul scrisorii (poezia).

Conversatia ScrisoareaVaza cu crizanteme

Anuntarea titlului poeziei, a autorului si a obiectivelor

Se anunta titlul poeziei ce urmeaza a fi recitata, precum si autorul acesteia.Copiii trebuie sa fie atenti pentru a putea la sfarsitul activitatii sa recite singuri poezia.

Conversatia

Dirijarea invatariiRecitarea model

Memorarea poeziei de catre copii

Se va face o recitare model a poeziei. Se va recita inca o data sau de doua ori poezia de catre educatoare, respectandu-se semnele de punctuatie, intonatia, mimica corespunzatoare.Poezia va fi memorata pe unitati logice (strofe) . Se va repeta prima strofa cu 2-3 copii, apoi se va trece la urmatoarea strofa, care va fi repetata impreuna cu prima, pentru

Recitare model

ExplicatiaExercitiul Vaza cu

crizanteme

4

fixarea in memorie a fragmentelor logice in succesiunea lor fireasca. Astfel, in final, se repeta integral.

Obtinerea performantei( feed-back-ului)

Copiii vor fi impartiti in doua tabere, baieti si fete. Cele doua grupuri vor recita pe rand poezia, realizand un mini concurs.

Exercitiul Vaza cu crizanteme

Asigurarea retentiei si a transferului

Se revizuiesc titlul poeziei si autorul acesteia. Copiii indrumati de catre educatoare vor recita, in lant, cate un vers din poezie.Se extrage mesajul educational.

Exercitiul Vaza cu crizanteme

Evaluarea Se fac aprecieri asupra modului cum au participat si au reactionat copii. Se impart recompense.

Conversatia Recompense

5

CRIZANTEMA de Otilia Cazimir

Au înflorit iar crizanteme,Că-i prea târziu nici nu le pasă.

A fost şi soare mai devremeŞi-acuma ploaia se revarsă.

Noi vă privim plini de-ncântare,Sclipiri de gingaşă lumină.

Dragi crizanteme din grădinăŞtiau că ploaia vrea să vină.