Proiect didactic
Disciplina: Biologie Clasa: a-VI-a Profesor: Mărneanu Maria Tema: Păsări picioroange şi agăţătoareTipul lectiei: comunicare şi însuşire de noi cunoştinţeUnitatea şcolară: Şcoala cu cls.I-VIII,,V.Lucaciu”,loc.Lucăceni,jud.Satu MareScopul lecţiei: însuşirea de către elevi a unor cunoştinţe despre particularităţile alcătuirii păsărilor picioroange şi agăţătoare şi evidenţierea adaptărilor acestora la mediul de viaţăCompetenţe specifice :
1.1Identificarea unor grupe şi specii de animale;1.2Recunoasterea alcatuirii generale a animalelor;1.3Stabilirea relatiilor dintre factorii de mediu şi diversitatea animalelor;1.4Explicarea structurii şi funcţiilor organismului unor vieţuitoare;
2.1 Utilizarea metodelor şi a mijloacelor adecvate explorării lumii animale;4.1Exersarea utilizării unor surse de informare
Obiective operaţionale: La sfârşitul lecţiei elevii trebuie să fie capabili să realizeze următoarele:O1. Să definească noţiunile de păsări picioroange şi păsări agăţătoare.O2. Să recunoască după caracterele distinctive cele două categorii de păsări .O3. Să indice mediul de viaţă al berzei şi ciocănitoarei.O3. Să evidenţieze adaptările acestor păsări la mediul de viaţă.O4. Să numească alte păsări înrudite cu barza şi ciocănitoarea.
Demersul didactica)resurse procedurale: observaţia, explicaţia,algoritmizarea,conversaţia euristică,metoda cubului,problematizarea, învăţarea prin descoperireb) resurse materiale: manual, atlas zoologic, păsări naturalizate,prezentare power point:Păsările-fiinţe zburătoare desăvârşite, retroproiector, laptop,planşe ce reprezintă barza,ciocănitoarea şi alte păsări înrudite cu acestea,fişe de lucru;c) forma de activitate: frontal, individual ,pe grupe
Locul de desfăşurare: laboratorul de biologieBibliografie
Programa şcolară;Brânduşoiu M., Androne C.: „Biologie”, manual clasa a VI-a, Ed. Didactica si Pedagogica, 1999.Aglaia Ionel, Zoe Partin: „Biologie”, manual clasa a VI-a, Ed. Humanitas Educaţional, 2007.
EVENIMENTELE LECŢIEI
Evenimentul didactic
Activitatea de învăţare Metode şi procedeeevaluare
Ce face profesorul Ce face elevul
1.Moment organizatoric
-Se crează climatul favorabil începerii orei de biologie.-Profesorul face prezenţa şi notează absenţii
-Elevii se mobilizează pentru începerea orei şi ascultă îndrumările şi indicaţiile date de profesor pentru lecţia ce va urma.
2.Reactualizarea cunoştintelor
Se realizează reactualizarea cunoştinţelor anterioare –Păsări de curtePrin chestionare orală verifică cunoştinţele din lecţia anterioară:-Ce păsări de curte am studiat?-Care sunt caracterele generale ale păsărilor scurmătoare?-Ce reprezentanţi cunoaşteţi?-Ce adaptări la mediul acvatic au păsările înotătoare -Ce importanţă au păsările de curte?
Pe baza cunoştinţelor dobândite elevii răspund oral la întrebările adresate de către profesor.
conversaţia comparaţiaactivitate frontală
3.Captarea atenţiei
Prezint elevilor 2 imagini- cu barza şi cu ciocănitoarea, solicitându-le să le recunoască şi să precizeze dacă există deosebiri
Elevi studiază imaginile şi formulează ipoteze problematiza
rea
4. Transmiterea
şi însuşirea
noilor
cunoştinţe
- anunţ titlul lecţiei, îl scriu pe tablă Păsări picioroange şi agăţătoare- comunic clar obiectivele operaţionale ale lecţiei: O1. Să definească noţiunile de păsări picioroange şi păsări agăţătoare.O2. Să recunoască după caracterele distinctive cele două categorii de păsări .O3. Să indice mediul de viaţă al berzei şi ciocănitoarei.O3. Să evidenţieze adaptările acestor păsări la mediul de viaţă.O4. Să numească alte păsări înrudite cu barza şi ciocănitoarea.
Notează în caiete titlul lecţiei şi urmăresc obiectivele.
explicaţia
5.Dirijarea învăţării
Profesorul explică metoda de predare care va fi folosită – metoda cubuluiSe realizează un cub pe ale cărui feţe se notează cuvintele:descrie,compară, analizează, asociază, aplică, argumentează,Anunţă tema pusă în discuţieImparte clasa de elevi în şase subgrupe, fiecare subgrup urmând să examineze tema aleasă din perspectiva cerinţei de pe una din feţele cubului.Se imparte grupelor cele 6 fişe de lucru(anexa 1, 2, 3, 3, 4, 5, 6 La sfârşit se completează schema lecţiei pe tablăPăsări picioroange- Barza Mediul de viaţă: trăieşte pe câmpii mlăştinoase şi pe marginile bălţilor Este o pasăre migratoare,de
Se gândesc la rezolvarea fişelor de lucru.
Rezolvă fişele de lucru
Scriu la sfârşit schema lecţei în caiete.
conversaţiaobservaţia metoda cubuluiactivitate pe grupuri.
talie mare, adaptată la viaţa semiacvatică.Alcătuirea corpului:-cap rotunjit,cioc lung,conic, drept,se continuă cu un gât lung, mlădios-ciocul şi picioarele sunt de culoare roşie-portocalie-picioarele lungi,puternice,se termină cu 4 degete,3 îndreptate anterior şi unul posterior,unite la bază cu o membrană scurtă-migrează toamna datorită schimbării temperaturii şi lipsei de hrană Alte picioroange:egreta,stârcul,lopătarul Păsări agăţătoare -CiocănitoareaMediul de viaţă: trăieşte în păduri,parcuri,livezi,gospodăriile oamenilorAdaptări la mediul arboricol:-cioc puternic,drept,conic,limba lungă cu perişori aspri-picioare puternice,terminate cu4 degete: 2 îndreptate anterior şi 2 posterior-gheare lungi,încovoiate,ascuţite la vârf-se agaţă de scoarţa copacilor-pasăre sedentară,insectivoră Alte agăţătoare:cucul
6.Obţinerea performanţei
Inventariază principalele informaţii şi solicită elevilor să dea răspunsuri clare pentru a verifica măsura în care au fost atinse obiectivele propuse pentru această lecţie
Răspund la întrebări pe baza observaţilor efectuate în timpul rezolvării sarcinilor din fişelor de lucru
Activitate frontală
7.Evaluarea performanţe
Prin chestionare orală pe tot parcursul lecţiei, pe baza
Se gândesc, răspund la întrebări
Activitate frontală
i elevilor fişelor distribuite la metoda cubului dar si pe baza verficării cunoştinţelor din lecţia anterioară.
Grupa I – Descrie : Fişă de activitate
Păsări picioroange şi agăţătoare
Materiale necesare: manualul de biologie, fişa de activitate, atlas zoologic, planşe, imagini video cu cele 2 tipuri de păsări Mod de lucru
Care sunt păsările picioroange şi agăţătoare studiate şi care sunt adaptările lor la mediul de adaptările la mediile lor de viaţă (păsări picioroange-barza, păsări agăţătoare - ciocănitoarea)
Sarcini de lucru
Observă în imaginile de mai jos păsările studiate
Recunoaşte aceste animale:descrie forma corpului, mărimea, culoarea penjului
Învăţaţi prin descoperire
Grupa II Compară: Ce este asemănator, ce este diferitFişă de activitate
Păsări picioroange şi agăţătoare
Materiale necesare: manualul de biologie, fişa de activitate, atlas zoologic, planşe, imagini video cu cele 2 tipuri de păsări Mod de lucru
Care sunt păsările picioroange şi agăţătoare studiate şi care sunt adaptările lor la mediul de adaptările la mediile lor de viaţă (păsări picioroange-barza, păsări agăţătoare - ciocănitoarea)
Sarcini de lucru Observă în imaginile de mai jos păsările studiate Recunoaşte aceste animale, observă alcătuirea corpului şi compară-le
Completează tabelul de mai jos:Păsări Mediul de viaţă Ciocul Picioare Aripi Hrănirea
Barza
Învăţaţi prin descoperire
Ciocănitoarea
Grupa III Asociază: La ce te indeamnă să gândeşti?
Fişă de activitatePăsări picioroange şi agăţătoare
Materiale necesare: manualul de biologie, fişa de activitate, atlas zoologic, planşe, imagini video cu cele 2 tipuri de păsări
Mod de lucru
Care sunt păsările picioroange şi agăţătoare studiate şi care sunt adaptările la mediile lor de viaţă (păsări picioroange-barza, păsări agăţătoare - ciocănitoarea)
Sarcini de lucru Observă în imaginile de mai jos păsările studiate Precizează care sunt adaptarile pe care le prezintă aceste animale la mediul de viaţă
Completează tabelul de mai josAnimalul Mediul de viaţă Adaptări la mediul de viaţă
Învăţaţi prin descoperire
Barza
Ciocănitoarea
Grupa IV Analizează: Spune din ce este făcut
Fişă de activitatePăsări picioroange şi agăţătoare
Materiale necesare: manualul de biologie, fişa de activitate, atlas zoologic, planşe, imagini cu cele 2 animale
Mod de lucru
Care sunt păsările picioroange şi agăţătoare studiate şi care sunt adaptările lor la mediul de adaptările la mediile lor de viaţă (păsări picioroange-barza, păsări agăţătoare - ciocănitoarea)
Sarcini de lucru Observă în imaginile de mai jos păsările studiate Observă si analizează alcătuirea corpului, analizează penajul, analizează membrele
Învăţaţi prin descoperire
Ce ai constatat?
Grupa V Aplică:
Fişă de activitatePăsări picioroange şi agăţătoare
Materiale necesare: manualul de biologie, fişa de activitate, atlas zoologic, planşe, imagini cu cele 2 animale luate în discuţie
Mod de lucru
Care sunt păsările picioroange şi agăţătoare studiate şi care sunt adaptările lor la mediul de adaptările la mediile lor de viaţă (păsări picioroange-barza, păsări agăţătoare - ciocănitoarea)
Sarcini de lucru Observă în imaginile de mai jos păsările studiate Gândeşte-te dacă există animale înrudite cu barza şi ciocănitoarea, dă exemple, caută
aceste animale înrudite în atlas
Învăţaţi prin descoperire
Păsări înrudite cu barza:................................................................................................
Păsări înrudite cu ciocănitoarea.....................................................................................
Grupa VI Argumentează :
Fişă de activitatePăsări picioroange şi agăţătoare
Materiale necesare: manualul de biologie, fişa de activitate, atlas zoologic, planşe, imagini video cu cele 2 păsări luate în discuţie
Mod de lucru
Care sunt păsările picioroange şi agăţătoare studiate şi care sunt adaptările la mediile lor de viaţă (păsări picioroange-barza,păsări agăţătoare- ciocănitoarea) Sarcini de lucru
Gândeşte-te şi răspunde la întrebarea de mai jos Barza şi ciocănitoarea sunt/ nu sunt animale folositoare ?
Învăţaţi prin descoperire
Argumentează pro sau contra şi enumeră câteva motive care vin în sprijinul afirmaţiei tale !
............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
Top Related