Proiect didactic integrat
Grădiniţa cu PP “Clopoţel”, Bârlad
Educatoare: Dulgheru Alina Simona
Grupa: mică “C”
Activitate integrată: “Ne jucăm, ne distrăm, învăţăm”
Activităţi de învăţare:
ADP: Întâlnirea de dimineaţă: “Ce vrei să fii când vei fi mare?”
Rutina: “Ce cuvinte minunate!” (deprinderea de a vorbi politicos)
Tranziţii: “Tic-tac” – folclorul copiilor
“Bat din palme” – joc cu text şi cânt
ALA: Artă: Bucătarul – colorare în contur
Joc de masă: Puzzle cu meserii
Joc de rol: “Aşteptăm musafiri”
Joc de mişcare: “Mingea prin tunel”
Joc de atenţie: “Ce jucărie a ascuns căţelul?”
ADE: DLC – Educarea limbajului “Spune ce face” – joc didactic
DOS – Activitate practică “Cadou pentru musafir” – lipire
Obiective operaţionale:
ALA: Artă: - să coloreze în culori potrivite bucătarul de pe fişă;
- să utilizeze corespunzător instrumentele de lucru;
- să păstreze aspectul îngrijit al lucrării;
Joc de masă: - să asocieze meseriaşul cu uneltele sale;
- să descopere, din cât mai puţine încercări, piesa potrivită;
- să comunice verbal cu partenerii de joc;
- să citească imaginile de pe piesele de puzzle;
Joc de rol: - să se identifice cu rolul bucătarului în joc;
- să se comporte civilizat împărţindu-şi echilibrat rolurile în joc;
- să-şi exprime iniţiativa în extinderea conţinutului jocului;
- să lucreze în echipă pentru a pregăti cele necesarii sosirii musafirilor;
Joc de mişcare :- să fixeze mingea pe o traictorie astfel încât aceasta să trecă prin tunel;
- să respecte regulile jocului de mişcare;
- să coopereze în timpul jocului;
Joc de atenţie: - să identifice jucăria care a fost scoasă din joc;
- să respecte regulile jocului de atenţie;
ADE – Educarea limbajului: - să exprime verbal acţiunea din imagine;
- să execute acţiunea indicată de educatoare;
-să utilizeze corect verbele la prezent;
- să participe activ şi afectiv la activitate;
Activitate practică: - să denumească materialele primite pe mese;
- să lipească imaginea primită pe fişa de lucru;
- să menţină ordinea şi curăţenia la mese;
- să aprecieze lucrarea proprie şi lucrările celorlalţi colegi, cu
ajutorul educatoarei;
Strategii didactice:
Metode şi procedee: exerciţiul, conversaţia, explicaţia, demonstraţia, jocul
Mijloace didactice: material PPT, calculator, videoproiector, carte, pix, pieptene, foarfece,
lipici, coşuleţe, puzzle cu meserii, fişe de colorat, creioane colorate, casetofon, CD, bucătărie,
farfurii, oale, linguriţe de jucărie, şerveţele, şorţuri.
Forme de organizare: individual, în grup, frontal.
Sarcina jocului: indicarea acţiunii executate
Regulile de joc:
2
Copilul la care se opreşte numărătoarea educatoarei va denumi acţiunea de pe ecran, ca răspuns
la îndemnul “Spune ce face”;
Dacă cel care răspunde greşeşte, un alt coleg îl ajută;
Fiecare răspuns corect este răsplătit cu aplauze.
Elemente de joc: surpriza, aplauzele, recompensa, mânuirea materialelor.
Bibliografie:
Viorica Preda, Mioara Pletea, Filofteia Gama, Ghid pentru proiecte tematice, Abordare
în manieră integrată a activităţilor din grădiniţă, Editura Humanitas Educaţional,
Bucureşti, 2005
Silvia Breben, Elena Gongea, Georgeta Ruiu, Mihaela Fulga, Metode interactive de
grup – ghid metodic, Editura Arves, Craiova, 2002
3
Scenariul zilei
La intrarea în sala de grupa le spun copiilor că astăzi le-am pregătit o mare surpriză.
Pentru că suntem la proiectul cu meserii, iar ocupaţia lor preferată, la această vârstă, este de a
se juca şi de a învăţa, m-am gândit să derulăm astăzi o activitate cu titlul “Ne jucăm, ne
distrăm, învăţăm” şi, pentru ca distracţia să fie şi mai mare, am adus un prieten bun, căţelul
Toto, care vrea să înveţe de la ei cât mai multe, dar mai ales să se exprime corect. Acesta le-a
pregătit o recompensă pe care le-o va da la finalul activităţilor. Îl invităm pe Toto la joc şi la
distracţie, aşezându-l să urmărească atent activităţile de astăzi.
La întâlnirea de dimineaţă se are în vedere salutul, noutatea zilei - discuţii pe tema
“Ce vrei să fii când vei fi mare?”, apoi completăm Calendarul naturii, stabilind ziua, luna,
anotimpul şi imaginile potrivite zilei respective.
Le îndrept apoi atenţia către centrele de interes puse la dispoziţie:
Artă: Bucătarul – colorare în contur
Joc de masă: Puzzle cu meserii
Joc de rol: Aşteptăm musafiri
Cele mai mari provocări vor veni în cadrul activităţilor pe domenii experienţiale, când
se va juca jocul didactic “Spune ce face” şi vom lipi imagini cu acţiuni în vederea realizării
unei cărţi pentru prietenul nostru, căţelul, pentru ca el să-şi amintească mereu de cum a
petrecut când a fost la grupa mică “C”.
Tranziţia către o altă activitate se va face pe versurile din folclorul copiilor “Tic-tac”
şi jocul cu text şi cânt “Bat din palme”.
4
“Tic-tac, tic-tac
Ceasul bate ca să pună
Rost în toate.
Şi la muncă şi la joc,
Vremea să n-o pierzi deloc.”
După activităţile pe domenii experienţiale se trece la jocul de mişcare “Mingea prin
tunel” şi apoi la jocul de atenţie “Ce jucărie a ascuns căţelul?”. La final, copiii primesc
ecusoanele promise de căţelul musafir pentru cum a petrecut alături de ei.
Desfăşurarea activităţii: ALA
Etape Conţinut instructiv-educativ
Strategii didactice
Evaluare Metode şi
procedee
Mijloace
didactice
Forme de
organizare
1. Moment
organizatoric
Pentru buna desfăşurare a
activităţii voi face pregatirile
necesare: voi aranja mobilierul
şi voi pregăti materialul
didactic înainte de intrarea
copiilor în sala de grupă.
2. Captarea
atenţiei
Le spun copiilor că
musafirul nostru, căţelul, vrea
să se joace şi să se distreze cu
ei. El le va fi alături pe tot
parcursul activităţilor de
astăzi.
Conversaţia Frontal
3. Anunţarea
temei şi a
obiectivelor
Anunţ copiii că vom desfăşura
câteva activităţi interesante cu
titlul: “Ne jucăm, ne distrăm,
învăţăm”.
Expunerea Frontal
Le prezint obiectivele
operaţionale, pe înţelesul lor:
- Trebuie să descoperiţi piesa
potrivită la puzzelul cu
meserii, să coloraţi
corespunzător imaginile cu
acţiuni, să pregătiţi masa
pentru musafirii, să gătiţi, să
aranjaţi tacâmurile. Pentru
aceasta, va trebui şi să lucraţi
în echipă.
Conversaţia
4.
Desfăşurarea
activităţii
Artă: Bucătarul – colorare în
contur
- Preşcolarii colorează
bucătarul
Joc de masă: Puzzle cu
meserii
- Copiii potrivesc piesele de
puzzle pentru a obţine
meseriaşii şi uneltele lor
Joc de rol: Aşteptăm musafiri
- Copiii îşi împart rolurile,
intră în rolul primit şi
pregătesc gustări, aranjează
masa pentru musafiri.
Exerciţiul
Explicaţia
Conversaţia
Exerciţiul
Explicaţia
Jocul
Creioane
colorate,
fişe
Puzzle cu
meserii
Bucătărie,
farfurii,
oale,
linguriţe de
jucărie,
şerveţele,
şorţuleţe
Pe grupuri
Aprecieri
individuale
Aprecieri
individuale
şi colective
5. Încheierea
activităţii
Se fixează tema de la
fiecare arie de stimulare:
Artă: Bucătarul – colorare în
contur Conversaţia Lucrările
Aprecieri
individuale
şi colective
6
Joc de masă: Puzzle cu meserii
Joc de rol: Aşteptăm musafiri
Lucrările vor fi expuse la
panou şi se fac aprecieri
asupra participării copiilor la
activitate.
copiilor
Panou
Aprecieri
stimulative
Desfăşurarea activităţii: Educarea limbajului
Etape Conţinut instructiv-
educativ
Strategii didactice
Evaluare Metode si
procedee
Mijloace
didactice
Forme de
organizare
1. Moment
organizatoric
Pentru buna desfăşurare
a activităţii voi face
pregătirile necesare: voi
aranja mobilierul şi voi
pregăti materialul
didactic înainte de
intrarea copiilor în sala
de grupă. Preşcolarii
intră în sala de grupă pe
versurile din folclorul
copiilor „Tic-tac”.
Frontal
2. Captarea
Le reamintesc copiilor de
căţelul Toto care îşi
doreşte să vadă cum
7
atenţiei învaţă şi cum se joacă ei.
Îl aşezăm apoi pe catedră
să vadă toţi copiii şi-l
invităm la joc.
Conversaţia Căţelul Toto Frontal Individual
3. Anunţarea
temei şi a
obiectivelor
Anunţ copiii că vom
juca jocul „Spune ce
face”.
Le prezint obiectivele
operaţionale, pe înţelesul
lor:
- Trebuie să identificaţi
acţiunea de pe ecran, să
spuneţi ce face copilul
din imagine, să executaţi
o anumită acţiune, să fiţi
atenţi, activi şi să
răspundeţi corect.
Conversaţia
Frontal
Frontal
4.
Desfăşurarea
activităţii
Explicarea jocului:
Explic cum ne vom juca:
copilul la care se opreşte
numărătoarea
educatoarei va denumi
imaginea/acţiunea de pe
ecran.
Jocul de probă:
Dau click pe primul
slide, iar pe ecran apare o
fetiţă care citeşte;
rostogolesc mingea, iar
copilul la care se opreşte
mingea trebuie să spună
Explicatia
Conversaţia
Demonstraţia
Frontal
Individual
8
5. Asigurarea
retenţiei şi a
transferului
ce face fetiţa.
(-spune ce face?
-fetiţa citeşte).
Desfăşurarea jocului:V1
La sfârşitul numărătorii:
“Un tăciune şi-un
cărbune,
Spune tu, copile, spune!”
copilul la care se opreşte
numărătoarea spune ce
face băiatul/fetiţa din
imagine.
V2: Chem un copil la
mine şi-i spun la ureche
o acţiune pe care trebuie
s-o execute; ceilalţi copii
trebuie să spună ce a
făcut preşcolarul din faţa
lor.
Jocul
Exerciţiul
Conversaţia
Problematizarea
Calculator,
Material PPT
videoproiector
Foarfece, pix,
creioane
colorate,
carte, pahar
cu apă
Frontal
Frontal
Individual
Aprecieri
individuale
6. Încheierea
activităţii
(Evaluarea şi
fixarea temei)
-Ce joc am jucat astăzi?
-Noi astăzi am jucat
jocul „Spune ce face”.
Fac aprecieri asupra
modului de participare a
copiilor la activitate.
Tranziţia către
activitatea practică se
face pe jocul cu text şi
cânt “Bat din palme”.
Conversaţia Frontal
Aprecieri
individuale
şi colective
Aprecieri
stimulative
9
Desfăşurarea activităţii:Activitate practică
Etape Conţinut instructiv-educativ
Strategii didactice
Evaluare Metode si
procedee
Mijloace
didactice
Forme de
organizare
1. Moment
organizatoric
Pentru buna desfăşurare a
activităţii fac pregătirile
necesare: aranjez mobilierul şi
pregătesc materialul didactic
(lipici, fişe de lucru) înainte
de intrarea copiilor în sala de
grupă.
2. Captarea
atenţiei
Se intuieşte materialului de
pe mese.
- Ce aţi primit pe mese?
- Noi am primit un coşuleţ cu
Conversaţia
coşuleţ cu
lipici,
imagini cu
acţiuni,
Frontal Individual
10
lipici şi o imagine, fişe de
lucru.
fişe de
lucru.
3. Anunţarea
temei şi a
obiectivelor
Anunţ copiii că vom lipi
câte o imagine cu acţiuni după
care doamna educatoare va
lega toate fişele într-o carte pe
care o vom dărui căţelului
nostru musafir. Le prezint
obiectivele operaţionale, pe
înţelesul lor:
- Trebuie să lipiţi imaginea pe
fişă, la mijloc, să nu pătaţi
fişa de lucru, să nu îndoiţi
lucrarea.
Conversaţia Frontal
11
4.
Desfăşurarea
activităţii
Exerciţii pentru încălzirea
muşchilor fini ai mâinilor
Facem câteva exerciţii
pentru muşchii fini ai
mâinilor: plouă, tună, cântăm
la pian, mişcăm degeţelele,
etc.
Discutarea planşei model
Aşa cum este planşa mea,
aşa vor fi şi lucrările voastre.
- Ce vedeţi in imaginea mea?
- În imagine este un copil care
pictează.
- Observaţi cum este planşa
mea: am aşezat imaginea pe
mijlocul fişei şi nu am pătat-o
Explicarea modului de lucru
- Fiţi atenţi cum trebuie să
lucraţi: desfaceţi capacul
lipiciului, scoateţi o parte din
el, cum am mai învăţat, iar
apoi trebuie să daţi cu lipici
toată suprafaţa hârtiei pe care
o aveţi de lipit, din mijloc,
spre exterior. Lipiţi la
mijlocul fişei, fără să pataţi.
Acum aşezaţi imaginea la
mijloc, fără să lipiţi.
Demonstrarea modului de
lucru: Educatoarea arată cum
trebuie lucrat.
Exerciţiul
Conversaţia
Explicaţia
Demonstraţia
Planşă
model
coşuleţ cu
lipici,
imagini cu
acţiuni,
fişe de
lucru.
Cd-Play-er,
Cd
Frontal
Frontal
Individual
Aprecieri
individuale
12
Executarea lucrării de către
copii: Copiii lucrează pe fond
muzical, ajutaţi de educatoare.
Exerciţiul Cartea cu
acţiuni
5. Încheierea
activităţii
(evaluarea şi
fixarea
temei)
Fac apreciri asupra
modului de lucru al copiilor.
La final, educatoarea pune
toate fişele perforate deja şi
face o carte cu acţiuni pe care
o dă căţelului musafir.
- Ce-aţi lucrat astăzi?
- Noi astăzi am lipit imagini
pentru cadoul lui Toto.
Căţelul le-a promis o
recompensă pe care le-o dă,
un ecuson cu un alt căţel.
Conversaţia Ecusoane Frontal Aprecieri
individuale
şi colective
13
Desfăşurarea activităţii: ALA
Etape Conţinut instructiv-educativ
Strategii didactice
Evaluare Metode şi
procedee
Mijloace
didactice
Forme de
organizare
1. Moment
organizatoric
Pentru buna desfăşurare a
jocurilor voi aranja mobilierul
şi voi pregăti materialul
didactic înainte de intrarea
copiilor în sala de grupă.
2. Captarea
atenţiei
Se intuieste materialul folosit
la jocuri.
Conversaţia Individual
3. Anunţarea
temei şi a
obiectivelor
Astăzi vom juca jocul de
mişcare: „Mingea prin tunel”
şi jocul de atenţie „Ce jucărie
a ascuns căţelul?”
Trebuie să respectaţi
regulile jocului de mişcare, să
introduceţi mingea prin tunel,
dar şi să fiţi atenţi pentru a
descoperi jucăria care lipseşte
la jocul de atenţie.
Conversaţia Frontal
14
4. Dirijarea
învăţării
Se explică regulile jocului
de mişcare: „Mingea prin
tunel”
Copiii stau unul după altul. Se
consideră că o masă este
tunelul, iar copiii trebuie să
treacă mingea prin tunel.
Jocul poate fi realizat atât
cât le place copiilor.
Se trece, apoi, la jocul de
atentie „Ce jucărie a ascuns
căţelul?”.
Pe masă sunt aşezate
câteva jucării. Copiii le
privesc cu atenţie, după care,
atunci când sună clopoţelul, ei
trebuie să închidă ochii. În
acest timp educatoarea,
împreună cu musafirul Toto,
ia o jucărie, o ascunde şi sună
iar din clopoţel. Copiii
deschid ochii şi identifică
jucăria care a dispărut.
Jocul durează atât cât le
place copiilor.
Explicaţia
Demonstraţia
Jocul de
mişcare
Exerciţiul
Conversaţia
Explicaţia
Jocul
Exerciţiul
Minge,
masă
Jucării
Căţelul Toto
Frontal
Individual
Frontal
Aprecieri
individuale
Aprecieri
individuale
15
5. Încheierea
activităţii
- Ce jocuri am jucat astăzi?
- Noi astăzi am jucat jocul
de mişcare: „Mingea prin
tunel” şi jocul de atenţie „Ce
jucărie a ascuns căţelul?”
Se fac aprecieri asupra
participării copiilor la
activitate.
Conversaţia Frontal
Aprecieri
individuale
şi colective
Aprecieri
stimulative
16