PROIECT DIDACTIC
Tema săptămânii: „Să facem o salată de primăvară!”
Domeniul experienţial: Limbă şi comunicare
Capitolul: Lexic şi comunicare
Tema: Replici sugestive, utilizate în redarea conţinutului unor fragmente din textul
literar (onomatopee, cuvinte şi propoziţii scurte).
Subiectul ludic: „Ridichea uriaşă”, poveste populară
Obiectiv de referinţă: Să recepteze un text care i se citeşte ori i se povesteşte,
înţelegând în mod intuitiv caracteristicile expresive şi estetice
ale acestuia.
Obiective operaţionale:
Pe parcursul şi la sfârşitul activităţii, copiii vor fi capabili:
Obiective cognitive:
OC1: să denumească personajele poveştii;
OC2: să reproducă replici (fragmente) din text
OC3: să alcătuiască propoziţii scurte cu cuvinte din text.
Oiective psihomotorii:
OPM: să indice pe planţă personajele poveştii
Obiective afectiv-atitudinale:
OA: vor exprima idei faţă de personajele poveştii.
Strategii didactice:
Metode şi procedee – povestirea, explicaţia, exerciţiul, conversaţia
Mijloace didactice – păpuşa „Măriuca”, plic cu planşe, flanelograf, coş cu ridichi de
lună, castron, pahare, furculiţe, şerveţele
Forme de organizare – frontal
Resurse:
Umane – preşcolari de 3-4 ani de la grupa mică
Temporale – 20 minute
Spaţiale – sala de grupă
Bibliografice:
1. Cojocariu, Venera Mihaela, Teoria şi metodologia instruirii, Eitura didactică şi
Pedagogică, R.A., Bucureşti 2002;
2. Cojocariu, Venera Mihaela (coord.), Secrete metodice în didactica preşcolară,
Editura Casei Corpului Didactic, Bacău, 2006;
3. Mătăsaru, Maria; Chiriloaie, Maria; Nedelcu, Carmen; Pricopoaia, Viorica;
Mătăsaru, Lavinia, Proiectarea didactică în învăţământul preşcolar, Editura
Casei Corpului Didactic, Bacău, 2008;
4. XXX, Ridichea uriaşă, Editura Ion Creangă, Bucureşti, 1987;
5. XXX, Curriculum pentru educaţia timpurie a copiilor de la 3 la 6/7 ani, Bucureşti,
2008;
6. XXX, Ghid de bune practici pentru educaţia timpurie a copiilor între 3-6/7 ani,
Bucureşti, 2008.
Strategii de evaluare:
Orală:
1. Denumirea titlurilor şi personajelor din poveşti;
2. Reproducerea unor replici (fragmente) din text;
3. Alcătuirea de propoziţii scurte.
SCENARIU DIDACTIC
Evenimentele activităţii Ob. Conţinut şi sarcini de învăţare
Strategii didacticeEvaluare
Metode Mijloace Forme
Captarea atenţiei
Prezint copiilor păpuşa „Măriuca”, care are un coş cu ridichi de lună şi un plic cu planşe şi care doreşte să le spună copiilor o poveste foarte frumoasă şi interesantă
Conversaţia
PăpuşaCoş cu ridichiPlic cu planşe
Frontal
Anunţarea temei şi a obiectivelor
Anunţ tema şi obiectivele activităţii: „Haideţi să ascultăm povestea Măriucăi, ca să aflăm ce i s-a întâmplat, apoi să o povestim!”.
Explicaţia Frontal
Actualizarea structurilor ancoră
OC1
Adresez câteva întrebări:- Ce alte poveşti mai ştiţi voi?- Ce legume are Măriuca în coş?- Unde cresc ele?Spun copiilor că, la sfârşitul activităţii vom pregăti o salată din ridichile aduse de Măriuca.
ConversaţiaCoş cu ridichi
FrontalDenumirea titlurilor unor poveşti
Prezentarea conţinutuluiînvăţării
OC1
Povestesc model (nuanţat şi expresiv, respectând intonaţia, tonul, pauza, timbrul vocii în reproducerea textului) conţinutul poveştii cu trimitere la planşe.
Povestirea Planşe Frontal
Dirijarea învăţării
OC1
OPMOC2
Stabilesc momentele principale ale naraţiunii, cu suport intuitiv.Solicit denumirea personajelor din text şi indicarea lor pe planşe.Cer copiilor povestirea conţinutului narativ (fragmente) cu utilizarea elementelor de expresivitate (intonaţia, accentul, modelarea vocii după personajele intrate în dialog, utilizarea unor expresii artistice din text).
Conversaţia Exerciţiul Planşe Frontal
Denumirea personajelor
Reproduce-rea unor fragmente din text
Obţinerea performanţei
OC3Cer copiilor alcătuirea de enunţuri (propoziţii) simple cu cuvintele din text (3-4 propoziţii).
Exerciţiul FrontalAlcătuirea
de propoziţii simple
Feed-backOA
Solicit exprimarea impresiilor faţă de comportamentul personajelor din poveste şi extragerea valorii educative a textului (ajutorul între oameni).
Conversaţia Frontal
Evaluarea Apreciez modul cum au reprodus fragmentele, cum au alcătuit propoziţiile
Conversaţia Frontal
Retenţia şi transferul
Spun copiilor că, precum personajele din poveste, aşa trebuie să ne ajutăm şi la grădiniţă şi acasă şi oriunde.Propun copiilor să preparăm împreună salata de ridichi, apoi să o servim.
ExplicaţiaExerciţiul
CastronPahare
Furculiţe Şerveţele
Frontal