Proiect Didactic

4

Click here to load reader

Transcript of Proiect Didactic

Page 1: Proiect Didactic

PROIECT DIDACTIC

Tema săptămânii: „Să facem o salată de primăvară!”

Domeniul experienţial: Limbă şi comunicare

Capitolul: Lexic şi comunicare

Tema: Replici sugestive, utilizate în redarea conţinutului unor fragmente din textul

literar (onomatopee, cuvinte şi propoziţii scurte).

Subiectul ludic: „Ridichea uriaşă”, poveste populară

Obiectiv de referinţă: Să recepteze un text care i se citeşte ori i se povesteşte,

înţelegând în mod intuitiv caracteristicile expresive şi estetice

ale acestuia.

Obiective operaţionale:

Pe parcursul şi la sfârşitul activităţii, copiii vor fi capabili:

Obiective cognitive:

OC1: să denumească personajele poveştii;

OC2: să reproducă replici (fragmente) din text

OC3: să alcătuiască propoziţii scurte cu cuvinte din text.

Oiective psihomotorii:

OPM: să indice pe planţă personajele poveştii

Obiective afectiv-atitudinale:

OA: vor exprima idei faţă de personajele poveştii.

Strategii didactice:

Metode şi procedee – povestirea, explicaţia, exerciţiul, conversaţia

Mijloace didactice – păpuşa „Măriuca”, plic cu planşe, flanelograf, coş cu ridichi de

lună, castron, pahare, furculiţe, şerveţele

Forme de organizare – frontal

Resurse:

Umane – preşcolari de 3-4 ani de la grupa mică

Temporale – 20 minute

Spaţiale – sala de grupă

Bibliografice:

1. Cojocariu, Venera Mihaela, Teoria şi metodologia instruirii, Eitura didactică şi

Pedagogică, R.A., Bucureşti 2002;

2. Cojocariu, Venera Mihaela (coord.), Secrete metodice în didactica preşcolară,

Editura Casei Corpului Didactic, Bacău, 2006;

Page 2: Proiect Didactic

3. Mătăsaru, Maria; Chiriloaie, Maria; Nedelcu, Carmen; Pricopoaia, Viorica;

Mătăsaru, Lavinia, Proiectarea didactică în învăţământul preşcolar, Editura

Casei Corpului Didactic, Bacău, 2008;

4. XXX, Ridichea uriaşă, Editura Ion Creangă, Bucureşti, 1987;

5. XXX, Curriculum pentru educaţia timpurie a copiilor de la 3 la 6/7 ani, Bucureşti,

2008;

6. XXX, Ghid de bune practici pentru educaţia timpurie a copiilor între 3-6/7 ani,

Bucureşti, 2008.

Strategii de evaluare:

Orală:

1. Denumirea titlurilor şi personajelor din poveşti;

2. Reproducerea unor replici (fragmente) din text;

3. Alcătuirea de propoziţii scurte.

Page 3: Proiect Didactic

SCENARIU DIDACTIC

Evenimentele activităţii Ob. Conţinut şi sarcini de învăţare

Strategii didacticeEvaluare

Metode Mijloace Forme

Captarea atenţiei

Prezint copiilor păpuşa „Măriuca”, care are un coş cu ridichi de lună şi un plic cu planşe şi care doreşte să le spună copiilor o poveste foarte frumoasă şi interesantă

Conversaţia

PăpuşaCoş cu ridichiPlic cu planşe

Frontal

Anunţarea temei şi a obiectivelor

Anunţ tema şi obiectivele activităţii: „Haideţi să ascultăm povestea Măriucăi, ca să aflăm ce i s-a întâmplat, apoi să o povestim!”.

Explicaţia Frontal

Actualizarea structurilor ancoră

OC1

Adresez câteva întrebări:- Ce alte poveşti mai ştiţi voi?- Ce legume are Măriuca în coş?- Unde cresc ele?Spun copiilor că, la sfârşitul activităţii vom pregăti o salată din ridichile aduse de Măriuca.

ConversaţiaCoş cu ridichi

FrontalDenumirea titlurilor unor poveşti

Prezentarea conţinutuluiînvăţării

OC1

Povestesc model (nuanţat şi expresiv, respectând intonaţia, tonul, pauza, timbrul vocii în reproducerea textului) conţinutul poveştii cu trimitere la planşe.

Povestirea Planşe Frontal

Dirijarea învăţării

OC1

OPMOC2

Stabilesc momentele principale ale naraţiunii, cu suport intuitiv.Solicit denumirea personajelor din text şi indicarea lor pe planşe.Cer copiilor povestirea conţinutului narativ (fragmente) cu utilizarea elementelor de expresivitate (intonaţia, accentul, modelarea vocii după personajele intrate în dialog, utilizarea unor expresii artistice din text).

Conversaţia Exerciţiul Planşe Frontal

Denumirea personajelor

Reproduce-rea unor fragmente din text

Obţinerea performanţei

OC3Cer copiilor alcătuirea de enunţuri (propoziţii) simple cu cuvintele din text (3-4 propoziţii).

Exerciţiul FrontalAlcătuirea

de propoziţii simple

Page 4: Proiect Didactic

Feed-backOA

Solicit exprimarea impresiilor faţă de comportamentul personajelor din poveste şi extragerea valorii educative a textului (ajutorul între oameni).

Conversaţia Frontal

Evaluarea Apreciez modul cum au reprodus fragmentele, cum au alcătuit propoziţiile

Conversaţia Frontal

Retenţia şi transferul

Spun copiilor că, precum personajele din poveste, aşa trebuie să ne ajutăm şi la grădiniţă şi acasă şi oriunde.Propun copiilor să preparăm împreună salata de ridichi, apoi să o servim.

ExplicaţiaExerciţiul

CastronPahare

Furculiţe Şerveţele

Frontal