7/25/2019 Proiect de Lecie CP
1/2
Proiect de lecie
Profesor psiholog:Data:Titlul leciei:Acionnd pe baza sentimentelorClasa: Clasa pregtitoareDisciplina: PsihodiagnozMotivaia:
Copiii trebuie s nvee faptul c exist o relaie ntre modul n care se simt i
modul n care acioneaz. De asemenea trebuie s nvee c este bine s iexprime sentimentele dar modul n care aleg s le exprime poate avea un impactpozitiv sau negativ. ! nva modaliti adecvate de exprimare a emoiilornegative reprezint o deprindere important n aceast etap de dezvoltare.
Obiectivele leciei: " nvee legtura dintre emoii i comportamente#
" identifice modaliti adecvate de exprimare a emoiilor negative#
Resurse materiale i de timp: $arionete#
%& de minute.
Resurse procedurale: $unca individual n cabinetul de psihodiagnoz.
Evaluare: 'ivelul implicrii elevului#
Calitatea rspunsurilor elevului#
ecia propriu!"is#:
(. Evocare)(* minute+: Cu a,utorul a dou ppui vom interpreta un mic scenariu:
E ziua ta i primeti de la mtua ta un tricou nou. ie i se pare c esteun tricou urt. Nu spui nimic, faci doar o mutr c nu i place i l pui rapid ncutia cu care l-ai primit.
-. Reali"area sensului)* minute+:/levul va fi ncura,at s observe dac sentimentele manifestate n scenariul prezentat
au fost pozitive sau negative va fi ntrebat cum i d seama de acest lucru care a fost
(
7/25/2019 Proiect de Lecie CP
2/2
consecina modului n care marioneta i0a exprimat sentimentele i ce ar fi putut facediferit pentru a schimba aceast consecin ntr0una mai bun.
1or mai fi prezentate c2teva scenarii asemntoare i vor avea loc discuiiasemntoare i despre acestea:
Eti la coal i o coleg de clas s-a oferit s poesteasc o mic e!perienpersonal. "onsideri c poestirea ei este stupid. "nd termin de poestit,toat lumea o aplaud i i spune c a poestit frumos, nafar de tine.
#n $iat ecin cu tine tocmai a primit o $iciclet nou i e foarte $ucuros. %itu i-ai dorit dar prinii ti nu i-au permis s cumpere una nou i i-au luatuna la mna a doua. Eti gelos pe $iatul cu $iciclet nou, dar nu rei ca els tie acest lucru. &i spui c $icicleta lui are o culoare urt, i faci pariu cnu merge la fel de repede ca $icicleta ta.
'oci fot$al cu copiii din clasa ta. "nd i ine rndul, ratezi poarta. #n copil
rde de tine. Eti furios, aa c l loeti.
#n copil din ecini te init s mnnci cu el acas la ei. (rinii lui daus mncai cea ce ie nu i place. )u le spui c nu supori acest fel demncare i ntre$i dac nu au altcea.
. Reflecie)& minute+:/levul va fi ntrebat cum crede c l afecteaz modul n care acioneaz care era
cea mai potrivit modalitate de a reaciona i de ce.
$ncheierea leciei:
/levul fa fi rugat s exemplifice printr0o situaie n care el a procedat corect i ceconsecine au decurs din comportamentul su.
-
Top Related