Download - proiect biologie

Transcript

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTIC

Profesor:

coala .........Clasa a VI-aData.......Disciplina: Biologie

Subiectul leciei: Funciile de nutriie ale unui mamifer

Durata de desfurare a leciei: 50 minute

Scopul leciei:

Sistematizarea cunotintelor i consolidarea deprinderilor elevilor de a recunoate pe desene, scheme, mulaje componentele sistemelor de organe care realizeaz funciile de nutriie, de a stabili rolul acestora i interrelaiile dintre ele n vederea evidenierii corelaiei structur- funcie.

Competene specifice:

1.2 Recunoaterea alctuirii generale a unui mamifer.

1.4 Explicarea structurii i funciilor organismului unor vietuitoare

2.1 Utilizarea metodelor i a mijloacelor adecvate explorrii lumii animale.

3.1 Reprezentarea structurii i funciilor sistemelor biologice pe baza modelelor.

4.2 Utilizarea adecvat a terminologiei specifice biologiei n diferite situaii de comunicare.

Obiective operationale:

Grupa I

O1: s recunoasc componentele sistemelor digestiv, respirator, circulator, excretor pe desene, scheme, mulaje, mentionnd sistemul din care fac parte.

O2: s explice rolul componentelor acestor sistemelor de organe utilizand corect terminologia stiintifica specifica .

Grupa II

O1: sa argumenteze pricipiul unitatii dintre structura si functie utilizand exemple din sistemele invatate

O2:s realizeze corelaii ntre sistemele digestiv, respirator, circulator, excretor, stabilind importana funciilor de nutriie n viaa unui organism mamifer ( iepurele) pe baza cunotinelor nsuite anterior.

Tipul i varianta de lecie: recapitularea i sistematizarea cunotintelor

Resurse procedurale: observarea independent corelat cu nvarea prin descoperire, conversaia euristic i de verificare, explicaia, demonstraia.

Resurse materiale: manuale, planse, mulaje, fise de lucru, fie de evaluare.

Tipul de organizare a activitii: frontal, pe grupe, individual.

Bibliografie:

Ciurchea M., Ciolac Russu A., Iordache I. Metodica predrii tiinelor biologice, Ed. Didactic i Pedagogic, Bucureti, 1983.

Ionel A., Partin Z. Biologie ( manual pentru clasa a VIa), Ed. Humanitas Educational, Bucureti, 1998.

Todor V. Metodica predrii biologiei la clasele V-VIII, Ed. Didactic i pedagogic, Bucureti, 1982

II. DESFAURAREA LECIEI

Etapele lecieiActivitatea profesoruluiActivitatea elevilor

Moment organizatoric- Notarea absenilor.

- Verificarea materialului didactic- i pregtesc caietele de biologie, manualele

Reactualizarea cunotinelorProfesorul pune ntrebri:

1. Care sunt cele trei categorii de funcii realizate de organismul animal?

2. Care sunt cele patru funcii de nutriie i ce sisteme realizeaz aceste funcii?Elevii rspund la ntrebri.

1. Cele trei categorii de funcii sunt: funciile de relaie, nutriie i reproducere.

2. Funciile de nutriie sunt: digestia realizat de sistemul digestive, respiraia realizat de sistemul respirator, circulaia sngelui realizat de sistemul circulator i excreia realizat de sistemul excretor.

Captarea ateniei pentru lecia nouProfesorul prezint mulaje cu inima, plmnii, rinichiul i stomacul i solicit elevilor s rspund cror sisteme de organe aparin acestea.- Rspund la solicitare, preciznd c inima face parte din sistemul circulator, plmnii din sistemul respirator, rinichiul din sistemul excretor, iar stomacul din sistemul digestiv.

Enunarea scopului i a obiectivelor operaionalePrezint n cteva cuvinte scopul i obiectivele de atins pe parcursul i la sfritul leciei ( s recunoasc componentele sistemelor de organe care realizeaz funciile de nutriie, s explice rolul acestor componente, s stabileasc corelaii ntre sistemele digestiv, respirator, circulator, excretor, evideniind importana funciilor de nutriie n viaa unui mamifer

Noteaza pe tabl titlul leciei.- Asculta explicaiile profesorului.

Recapitularea propriu zisamparte elevii n patru grupe i, prin tragere la sori, repartizeaz fiecrei grupe de elevi cte o funcie de nutriie.

Distribuie fiecrei grupe cte o foaie de flipchart.

Prezint elevilor imagini cu sistemele de organe care realizeaz funciile de nutriie i le cere s i aleag imaginea care repezint sistemul corespunztor funciei de nutriie repartizate.

Solicit apoi fiecarei grupe de elevi s noteze pe foaia de flipchart alctuirea sistemului de organe repartizat i s i desemneze un reprezentant care s prezinte ceea ce au notat.

Afieaz foile de flipchart n clas.

Realizeaz mpreun cu elevii un tabel recapitulativ n care vor nota alctuirea sistemelor de organe care realizeaz funciile de nutriie i rolul acestor sisteme.

- Elevii i aleg imaginea cu sistemul de organe care realizeaz funcia de nutriie repartizat prin tragerea la sori.

- Noteaz alctuirea sistemului de organe repartizat.

- Fiecare grup i desemneaz un reprezentant care prezint ce au notat .

- Particip activ la realizarea tabelului i i noteaz n tabelele primite alctuirea sistemelor de organe care realizeaz funciile de nutriie i rolul acestor sisteme.

Fixarea i conexiunea inversDistribuie elevilor fie de autoevaluare.

Verific mpreun cu elevii dac acetia au rspuns corect.- Completeaz fiele.

- i verific rspunsurile mpreun cu profesorul.

Evaluare

Grupa I

1 1p. Identificati componentele tubului digestiv si asezati-le in ordine.

Faringe, bronhii, cavitate bucala, rinichi, esofag, trahee, stomac, atrii, intestin gros, ficat , intestin subtire

2. 3pCompletati schema : Vs-.....................-A..- .....................Vd-.artere pulmonare A..

Acesta schema apartine : a. Circulatiei mari

b. Circulatiei mici

3.2pNumiti organele sistemului excretor si precizati localizarea acestora

4. 2pExplicati mecanismul prin care se realizeaza inspiratia.

Grupa II1. 2p Numiti glandele anexe ale tubului digestiv si precizati rolul lor in digestie

2. 2p Precizati un exemplu care sa demonstreze unitatea de structura si functie la nivelul sistemului respirator

3.2p Aratati importanta alimentatiei echilibrate in mentinerea starii de sanatate a organismului

4. 2p Explicati corelatia dintre sistemul digestiv si circulator in realizarea functiei de nutritie