PROIECT DIDACTIC
Unitatea de învăţământ: Şcoala Nr.2 “Dimitrie Cantemir”, VasluiData: 27.10.2010Clasa: a IV-a BÎnvăţător: Gherghe UlicaAria curriculară: Om şi societateDisciplina: Educaţie civicăTipul lecţiei: mixtăUnitatea de învăţare: Raporturile noastre cu ceilalţi oameni Elemente de conţinut: Invidia.Conflictul
COMPETENŢE GENERALE :1. Utilizarea limbajului din sfera valorilor civice pentru organizarea demersurilor de cunoaştere şi explicare a unor fapte şi evenimente din viaţa reală2. Aplicarea cunoştinţelor specifice educaţiei civice în diferite contexte
COMPETENŢE SPECIFICE:
1. Identificarea unor termeni specifici limbajului moral-civic 2. Recunoaşterea trăsăturilor specifice omului ca persoană prin raportare la sine şi la ceilalţi 3. Cooperarea cu ceilalţi pentru exemplificarea unor trăsături morale ale persoanei
OBIECTIVE SPECIFICE:
- familiarizarea elevilor cu noi tipuri de exerciţii în care pot utiliza cunoştinţele dobândite anterior şi cu noi situaţii de învăţare; -consolidarea cunoştinţelor cu privire la propria persoană şi persoanele din jur; - consolidarea priceperilor şi deprinderilor de sesizare a aspectului moralizator al unui text dat; - dezvoltarea competenţelor de utilizare a cunoştinţelor în situaţii operaţionale date; - educarea cunoaşterii de sine ,a respectului faţă de sine şi de ceilalţi şi a responsabilităţii pentru propriile acţiuni.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 – să-şi însuşească şi să-şi clarifice terminologia cu privire la noţiunile de invidie şi conflict;
O2 – să analizeze cauzele şi efectele unui conflict; O3 – să găsească soluţii pentru stoparea violenţei; O4 - să exprime opinii personale în aprecierea unor situaţii cu conţinut civic; O5 - să rezolve sarcini de lucru diverse utilizând cunoştinţele dobândite ;O6 - să se implice individual şi activ în rezolvarea sarcinilor;O7 - să aplice într-un produs de grup cunoştinţele dobândite în cadrul lecţiei;
STRATEGII DIDACTICE:
a. resurse procedurale: Brainstormingul, lectura activă, conversaţia, Ciorchinele, jocul de rol, Diamantul, Explozia stelară, Pălăriile gînditoare;b. resurse materiale: markere, coli A4, caiete, manuale, fişe de lucru, prezentare PowerPoint; c. forme de organizare: frontal, individual, pe grupe;
BIBLIOGRAFIE:
Programa pentru disciplina EDUCAŢIE CIVICĂ, clasele III-IV Ghid metodologic de aplicare a programei şcolare de educaţie civică, învăţământ primar şi gimnazial, Editura Aramis Print, Bucuresti, 2001 Educaţie civică – manual pentru clasa a IV-a, Dumitra Radu, Editura Aramis Print, 2006 Educaţia micului cetăţean, Ungureanu Adalmina, Ed. ASS, Iaşi, 1996 Educaţie civică, caiet de lucru, clasa a IV-a, Ecaterina Grigore, Natalia Burcea, Editura Erc Press, Bucureşti, 1998
Nr. crt.
Momentele lecţiei
Ob. Timp Conţinut ştiinţific Strategii EvaluareMetode şi procedee
Mijloace de învăţământ
Moduri de organizare
1 2 3 4 5 6 7 8 9
1. Moment organizatoric
2 min Asigurarea condiţiilor necesare unei bune desfăşurări a activităţii.
conversaţia frontal
2. Verificarea cunoştinţelor
O3 4 min
Verificarea temei pentru acasă.Un elev va citi sarcina de rezolvat după care vor ieşi în faţa clasei elevii care vor interpreta pe roluri tema.
conversaţiajoc de rol
frontalpe grupe
capacitatea de a opera cu noţiunile însuşite anterior
3. Captarea atenţiei O6
3 min Se va explica jocul „Calităţile numelui”.Pe frunzuliţa care au primit-o la începutul orei îşi vor scrie numele şi apoi o însuşire care începe cu aceeaşi literă ca a numelui, însuşire care i se potriveşte fiecăruia. Exemplu: Marin - mărinimos
conversaţia
explicaţiafrunză(şablon)
frontal
individual
capacitatea de concentrare a atenţiei
4. Anunţarea temei şi a obiectivelor
2 min Prezentarea titlului lecţiei: Invidia. Conflictul- Astăzi vom învăţa noi cuvinte din sfera comportamentului civic;- Vom găsi soluţii pentru a-i ajuta pe egoişti şi pe invidioşi să gândească pozitiv despre semenii lor;- Vom învăţa cum să ne comportăm atunci când apare un conflict;
conversaţia
explicaţia
frontal
5. Dirijarea invăţării
O1
O6
O1
O2
O6
O1
O2
O3
O7
O3
O1
O4
O6
O3
O2
15 min.
Se explică titlul lecţiei. invidie= ciudă,pizmă,gelozie, părere de rău pentru succesele sau calităţile altuia;egoism= preocupare, atenţie exagerată faţă de propria persoană şi de interesele personale;conflict= neînţelegere, ceartă,ciocnire de interese, dezacord, discuţie(violentă);
Elevii sunt solicitaţi să observe la videoproiector imagini din povestea„Fata babei şi fata moşneagului”
- Găsiţi însuşiri potrivite pentru fata moşneagului şi pentru fata babei.
- De ce credeţi că fata babei o invidia pe fata moşneagului?
- Cine o mai invidia pe fata moşneagului?
- Ce relaţie exista între babă şi moşneag?
- Cum s-a sfârşit conflictul dintre cei doi?
Elevii sunt solicitaţi să citească un text pe care apoi îl vor comenta. Emil şi Radu sunt premianţi. Emil îşi ajută colegii şi este prietenos. Radu este preocupat numai de note. Nu acceptă ca Emil să ia note mai mari decât el. La ora de desen, Radu a observat cu coada ochiului lucrarea lui Emil. Era într-adevăr tare reuşită. Şi Radu s-a aplecat, aşa, ca din întâmplare şi a vărsat vasul cu apă peste desenul colegului său. Numai că apa i-a stropit şi planşa lui. Ce a terminat Emil s-a necăjit , dar până la urmă a găsit
explicaţiaconversaţia
exerciţiulExplozia stelară
observareaconversaţia
studiu de caz
prezentare PowerPoint
prezentare PowerPoint
individual
frontal
pe grupe
frontal
frontal
capacitatea de a analiza relaţii în cadrul diferitor grupuri
capacitatea de a identificatrăsături de caracter
capacitatea de a identifica situaţii de invidie în cadrul
o soluţie. După ce a terminat de reparat desenul, Emil i-a spus lui Radu:
- Nu fi trist pentru planşa ta! Te voi ajuta s-o corectezi.
Radu s-a ruşinat. A simţit foc în oraji şi în tot trupul. „Focul acesta, gândi el, m-a lecuit de invidie.”Pălăria albă
1. Care sunt personajele?2. Care era defectul lui Radu?Ce
calitate îi lipsea?De ce suferea el?
Pălăria roşie 1.Ce simţi în legătură cu comportamentul lui Radu? 2. Este ceva ce îţi place în această întâmplare?Pălăria neagră
1.De ce nu trebuie să fim invidioşi pe succesele colegilor noştri?
Pălăria galbenă1. După această întâmplare crezi
că Radu îşi va schimba comportamentul?
2. La ce rezultate crezi că va duce schimbarea comportamentului lui Radu?
Pălăria verde1. Propune două soluţii pentru a-i ajuta pe egoişti şi pe invidioşi.
Pălăria albastră1.Ce s-ar fi întâmplat dacă Emil s-ar fi supărat pe Radu?2.Ce proverb s-ar potrivi pentru întâmplarea prezentată?
exerciţiulconversaţiaexplicaţia
Pălăriile gânditoare
conversaţiaexplicaţiaexerciţiul
conversaţiaprezentare PowerPoint
frontal
pe grupe
frontal
grupului şcolar
capacitatea de a găsi soluţii pentru a evita conflictele
capacitatea de a identificatrăsături de caracter
capacitatea de a identificatrăsături de caracter
- Cineva dintre voi a nutrit sentimente de invidie pentru un coleg? De ce?
Reţinem! Răutatea provocată de egoism şi de invidie ne izolează de grup şi ne aduce numai rău. De aceea trebuie să ne înfrângem gândurile rele şi atitudinea urâtă faţă de cei din jur.
Elevii sunt solicitaţi să aleagă însuşirile care se potrivesc unui lider de grup.
conversaţia fişă frontal
6. Fixarea cunoştinţelor
O4
O1
5 minInterpretează următoarea afirmaţie:„Egoismul şi invidia te lasă fără prieteni, te izolează.”- Spuneţi cuvinte cu acelaşi înţeles pentru conflict.
conversaţia
Ciorchinele
prezentare PowerPoint frontal
capacitatea de a opera cu cunoştinţele nou dobândite
7. Obţinerea performanţei O5
O7
5 min.Elevii împărţiţi pe grupe vor lucra pe fişe.(Anexele 1-5)
conversaţia fişe de lucru pe grupe capacitatea de transfer a informaţiilor
8. Evaluare O5
O6
3 min. Se împart fişele de evaluare. (Anexa 6)
explicaţiaexerciţiul
fişă de evaluare
frontalindividual
scrisă
9. Încheierea activităţii
1 min Se apreciază modul în care s-a desfăşurat activitatea şi felul în care au participat elevii la lecţie.Tema pentru acasă – Portofoliu, p. 17
explicaţiaconversaţia
frontal aprecieri verbale
FIŞA NR. 1
Imaginează-ţi că eşti judecător şi trebuie să rezolvi un conflict între doi copii care se invidiază şi se ceartă des.
FIŞA NR.2
Daţi exemple de nume de personaje din poveştile citite care, din cauza invidiei, au ajuns la conflicte.
FIŞA NR. 3
Descrie comportamentul pe care îl ai într-o situaţie în care cineva te invidiază.
FIŞA NR. 4
Cine?
Cum? De ce?
Când?
Invidia
Unde?
FIŞA NR. 5
Din ce cauză poate
apărea conflictulîntre ţări la bloc
în şcoală
în clasă
Fişă de evaluare
Desenează chipul unei persoanei, ţinând cont de faptul că suferă de invidie.
Proverbe despre invidie
A invidia înseamnă a te recunoaşte inferior. Pre invidia cea oarbă fapta bună o învinge. Nu există semn bun al reuşitei decăt ura şi invidia celorlalţi. Invidioşii vor muri, dar invidia niciodată. Numai după invidia altora îţi dai seama de propria ta valoare. Cine nu este invidiat, nu e vrednic de a trăi. E mai bine să fii invidiat decât să fii compătimit. Munca ne scuteşte de 3 mari rele: invidie, sărăcie şi plictiseală. Pietrele nu sunt aruncate decât în copacii încărcaţi cu fructe de aur.
Cum te simţi astăzi?