PROIECT DIDACTIC
PROIECT DIDACTIC
la Biologie
Elaborat de: PRISCARU GHEORGHE,
L.T. N.Casso, s.Chicreni, r-nul Sngerei.Clasa a VI-a
Tema: Comportamente de reproducere la plante.
Tipul leciei Lecie de asimilare a cunotinelor noi.
Obiective operaionale:
1. s identifice organele de reproducere masculine, feminine n baza informaiei din text, imagine;
2. s compare organele de reproducere feminine i masculine n baza desenului din manual;
3. s estimeze, n baza informaiei obinute, importana reproducerii la plante.Timp 45 min.
Strategii didactice: Activitate n grup, activitate frontal; lucru cu tabelul, comparaia, analiza.
Mijloace didactice: Mulaje flori, plane.
Desfurarea activitii
Etapele leciei
1Obiectivele operaionale
2Activitatea profesorului
3Activitatea elevului
4Evaluare
5
1. Moment organizatoric
a) captarea atenieiInclud casetofonul cu un ctec despre flori, apoi anun tema leciei.
Elevii ascult cntecul i noteaz tema n caiete.
b) enunarea obiectivelor operaionaleLa sfritul leciei elevii vor fi capabili:
1. s identifice organele de reproducere masculine, feminine n baza informaiei din text, imagine;
2. s compare organele de reproducere feminine i masculine n baza desenului din manual, a planei;
3. s estimeze, n baza informaiei obinute, importana reproducerii la plante.Prezint obiectivele pe tabl.Elevii noteaz obiectivele n caiet.
2. Reactualizarea cunotinelor necesare desfurrii lecieiPropun elevilor s analizeze tabelul Polenizarea la plantele cu flori i s rspund la ntrebarea:
Ce elemente ale plantelor atrag insectele?Elevii analizeaz tabelul i rspund la ntrebare.Interpretm importana florii n viaa plantei prin activitate frontal
3.Comunicarea cunotinelor noiO1. S identifice organele de reproducere masculine, feminine n baza informaiei din text, imagine.Propun elevilor s realizeze sarcinile didactice, lucrnd cu textul n grupuri. (4 grupuri)
1.Citii textul (p. 93).
2. Desenai floarea (p. 94).
3. Indicai prile componente ale florii.
Propun elevilor s completeze structura florii (mulaj) cu organele feminine (gr. 1, 2), masculine (gr. 3, 4).Elevii rezolv sarcinile didactice n grup.Verificm corectitudinea completrii structurii florii prin evaluarea reciproc
O2. s compare trsturile distinctive ale organelor de reproducere la diverse plante n baza informaiei din text;Propun elevilor s realizeze urmtoarele sarcini:
1. Analizai particularitile florii de mce i ridiche.
2. Completai schema.
Deosebiri
Criterii
Fl. de mce Fl. de ridiche
Elevii rezolv sarcinile didactice lucrnd n grupuri.
Liderul unui grup prezint rspunsul la tabl, iar celelalte grupuri confrunt propriul rspuns cu cel prezentat la tabl
4. Fixarea cunotinelor i realizarea feedback-uluiO3. s estimeze importana reproducerii la plante.Propun elevilor s formuleze un enun despre importana reproducerii la plante.Elevii rezolv sarcinile didactice i prezint rspunsurile.Estimm importana reproducerii la plante prin analiza rspunsurilor
5.Tem pentru acasPropun elevilor s rezolve urmtoarele sarcini:
1. S studieze tema: Comportamente de reproducere la plante.
2. a) S rezolve ex. 1, 2, 4, p. 96, 97.
b) s estimeze oral importana polenizrii artificiale;
c) s scrie un eseu cu tema: Importana reproducerii la plante.Elevii noteaz sarcinile didactice.
PAGE 1Copyright Centrul Educaional Pro Didactica, 2004
Top Related