Grd.P.P. nr. 1 MotruStructura 2
Prof.nv.pre.: Daniela Mariana TudorachePROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATData: 28 februarie 2012Nivelul: I (grupa mic)
Tema anual: Cnd, cum i de ce se ntmpl?
Proiectul: Animale mari si mici
Subtema proiectului: Animale domestice
Tema zilei: Celul Nero
Durata: o zi
Forma de organizare: frontal, pe grupuri mici, individual
Forma de realizare: activitate integratTipul de activitate integrata: ADE+ALA+ADP
ADE
Domeniul limba i comunicare: Educarea limbajului: Cutia cu surprize - joc didactic Domeniul estetic i creativ: Educaie muzical: Celul Nero- cntecALA 1: Construcii: Csua lui Nero alturare, suprapunere, mbinare Art: osul lui Nero - modelajALA 2: Jocuri recreative si de relaxare:
Joc de micare: Nero dansatorulADP
Rutine: ntlnirea de diminea: Cine a spus ham?Deprinderi specifice: Singurel m ngrijesc Tranzitii: Joc de micare: Cu celul la plimbare!Scopul activitatii:
Dezvoltarea i educarea unei exprimri verbale corecte din punct de vedere fonetic, lexical, sintactic; Diferenierea auditiv a nlimii relative a sunetelor, dezvoltarea ambitusului vocal ntre sunetele Do1 - Sol;
Formarea unor deprinderi de lucru pentru realizarea unor desene.
Obiective de referinta:
Domeniul limba si comunicare:
S recepteze un text nelegnd n mod intuitiv caracteristicile expresive ale acestuia; Educarea dorinei active de memorizare; Dezvoltarea memoriei logice.Domeniul estetic si creativ: Dezvoltarea memoriei muzicale, a imaginaiei, a auzului fonematic i a ateniei voluntare;
Consolidarea deprinderii de a asocia versurile cntecului cu micrile proprii; S diferenieze auditiv nlimea relativ a sunetelor muzicale.Obiectivele operationale ale activitatii integrate:
S asculte cu atenie indicaiile jocului;
S rein titlul jocului;
S execute corect sarcina propus; S pstreze o poziie corect n timpul cntrii; S redea linia melodic folosind onomatopee; S intoneze ct mai corect din punct de vedere muzical diferene mai mari de nlime ntre sunetele muzicale; S construiasc respectnd tema dat, utiliznd corect materialele puse la dispoziie; S precizeze utilitatea construciei realizate. S coloreze fr a depi conturul. S interpreteze rolul celuului folosind mimica i gestica adecvat;
S respecte regulile jocului de micare.
S interpreteze cntecul corect, din punct de vedere muzical, i omogen n grupuri mici i colectiv;
S execute micrile sugerate de textul cntecului.
Strategii didactice: Forme de organizare: frontal, individual i pe grupe. Metode i procedee: conversaia, explicaia, demonstraia, exerciiul, jocul, metoda turul galeriei, fonomimia francez. Material didactic: imagine intuitiv, jetoane reprezentnd celuul Azorel din poezie, tampile, maculatoare, creioane cerate colorate, cuburi lemn, casetofon cu cd.Bibliografie:
Curriculum Pentru Invmntul Precolar Ed.Dph-Bucureti 2009 Metode Interactive De Grup Ed.Arves 2009SCENARIUL ZILEI
Dup ce au sosit toi copiii, le propun s facem cercul prieteniei pentru a realiza ntlnirea de diminea.n timpul acestei activiti,copiii stau pe scunele n cerc pentru a se putea vedea mai bine i a relaiona n bune condiii fizice.
Salutul zilei:Bun dimineaa iubitori ai animalelor!
Voi da startul ncepnd cu primul copil din dreapta mea, apoi fiecare i va transmite reciproc cte un salut, spunnd numele colegului salutat.
Prezena se va realiza astfel: copiii sunt solicitai dup ce i-au auzit numele, s spun n loc de prezent un simplu: ham. Astfel se vor stabili i absenii zilei.
Urmrim apoi calendarul naturii i ncercm s recunoatem n ce zi a sptmnii ne aflm. Un copil va fi rugat s priveasc pe fereastr i s spun cum este vremea afar. Se completeaz calendarul naturii.Voi iniia o scurt conversaie despre animalele domestice i comportamentul nostru fa de ele, precum i reguli de igien personal. Copilul care a ajuns primul la gradini va fi numit copilul zilei i i va pune primul poza la panou.
Spre sfritul discuiei noastre se va auzi o btaie n u i va intra un cael ltrnd care ne va ntreba: Copii, voi ai spus ham? Vrei s m ajutai s descopr cine a spus ham? V-am adus i un cadou: un plic n care se afl multe surprize pentru voi!. Celul este invitat s rmn la activitate. Pornind de la aceast ntrebare, vom desface plicul de la cel n care vom gsi tema activitii integrate Celul Nero i indicaii de desfurare a activitii. Se va explica jocul didactic de la ADE avnd afiat imaginea unui cel. ntr-o cutie se vor gsii mai multe siluete de animale, copiii vor fii mprii n dou echipe, vor veni copiii numii i vor introduce mna n cutie fr s vad, prin pipire vor spune : ,, am n mn ...( vor denumi un animal) apoi vor scoate silueta animalului din cutie si vor spune tot ce tiu despre el , dac l-au ghicit echipa primeste o bulin. Va ctiga echipa care are mai multe buline. Vom iei apoi pe hol i vom cnta cntecul Azi grivei e mnios. Apoi ne vom ntoarce n clasa, unde vom continua cu activitatea de educaie muzical n cadrul creia vom nva s intonm corect linia melodic care are diferene mai mari de nlime. Prezint materialul intuitiv (reprezentarea grafic a liniei melodice), interpretez model cntecul Celul Nero. mpreun cu copiii, aez jetoanele cu celui pentru o mai bun reprezentare a liniei melodice. Vom nva linia melodic dup care repetm versurile i interpretm cntecul n cor, apoi pe grupuri mici.Prsim sala de grup prin tranziia: Cu celul la plimbare.
La revenirea n clas, vom intui materialele de la setoare i le voi prezenta sarcinile de lucru.
Le voi spune copiilor c la sectorul Construcii , celul din cutie ne-a rugat s l ajutm s construim cuti pentru el i prietenii lui folosind diferite jocuri de construcie. La sectorul Art vom modela oase pentru Azorel,. Dup ce s-au prezentat copiilor materialele i sarcinile de lucru de la fiecare sector de activitate, acetia i-au ales centrul unde doresc s lucreze. Numrul de locuri va fi limitat de scunele, astfel ncat, dup ce vor finaliza lucrarea la un sector, vor trece la altul, nu nainte de a a anuna.Dup ce copiii au raportat activitatea desfurat la fiecare sector de activitate i s-a efectuat evaluarea lucrrilor prin metoda Turul galeriei, vom iei pe hol i vom cnta cntecul Celul Nero. Dup atta nvat ne vom juca jocul de micare unde pe cntecele cu i despre cei vom dansa, iar atunci cnd se oprete muzica vom ltra ca nite celui adevrai.Dup aceea, vom merge la baie, ne vom spla pe mini i vom servi masa.
Deoarece au participat la activiti, copiii au primit din partea celuului n loc de oase, recompense dulci.
Ziua se va ncheia cu observarea imaginilor cu prietenii lui Nero pe care le colorm fr s depim conturul de pe fiele de lucru i s-a efectuat evaluarea lucrrilor prin metoda Turul galeriei i numirea fiecrui cel dup imaginaia copiilor, (finalitatea zilei) unde copiii vor boteza fiecare cel.
EVENIMENTELE INSTRUIRIICONINUT TIINIFICSTRATEGII DIDACTICEEVALUAREA
METODE I PROCEDEEMIJLOACE DIDACTICEFORME DE ORGANIZARE
Moment organizatoricCrearea condiiilor necesare bunei desfurri a activitii:
Aerisirea slii de grup
Aranjarea materialelor pe centrele de activitate
Aezarea scunelelor pentru ntlnirea de diminea
Intrarea copiilor n clas. - scunele- materialele de la fiecare centru- frontal-corectarea inutei
Captarea atenieiSe va realiza n cadrul ntlnirii de diminea, prin venirea celului, prezentarea Salutului, completarea Calendarului naturii.-conversaia
-explicaia-panoul Intlnirea de diminea, celul de plu.- frontal
- individual-observarea comportamen-tului copiilor
Reactualizarea cunotinelorVoi iniia o scurt conversaie despre animale domestice:
Care animale domestice va plac cel mai mult?
Avei animale domestice acas?-conversaia
-frontal
-individual-observarea comportamen-tului verbal i nonverbal al copiilor
Anunarea temei i a obiectivelorAstzi ne vom juca : Cutia cu surprizeVoi trebuie s fii foarte ateni, s reinei ce animale vor fii puse n cutie Noutatea zilei
Celul care a venit la noi s ne ntrebe dac tim Cine a spus ham?, ne-a adus un plic n care am gsit indicaii despre activitile noastre de azi. Apoi vom nva i un cntecel.-conversaia
-explicaia-plicul cu materiale-frontal-observarea capacitii de meninere a ateniei
Dirijarea nvrii
Pentru nceput, ne vom continua activitatea pe scunele, unde v voi arta modul n care se desfoar joculVoi desfura un joc model cu ajutorul copiilor, apoi va ncepe ntrecerea propriu- zis.Tranzitie: Azi Grivei e mnios.La revenirea n sala de grup, ne aezm pe scunele, cu faa la panou, intuim reprezentarea grafic a mersului liniei melodiei, realizm exerciiile pregtitoare (de respiraie, ritmice i melodice: mersul liniei melodice cu o silab neutr, ham). Aezm celuii pe plan, fiecare pe o treapt.
Se interpreteaz cntecul model de ctre educatoare. Se repet versurile cntecului.
Se trece la nvarea propriu-zis a cntecului respectnd metodica nsuirii unui cntec dup auz i cu suport intuitiv, precum i folosirea fonomimiei franceze (meninerea palmei n poziie orizontal i micarea braului pe vertical). Se repet cntecul n cor i pe grupuri mici.Tranziie: Cu celul la plimbare.
Se trece la lucrul pe sectoare la revenirea n sala de grup.Se demonstreaza copiilor ce au de facut la fiecare centru de activitate.
Apoi i voi invita s se aeze pe sectoare dup preferin.-povestirea
-exerciiul
-demonstraia
-explicaia
-explicaia
-exerciiul-pe grupe
-individual
-individual
-individual
-individual-oral-observarea comportamen-tului copiilor
-observarea comportamen-tului copiilor i execuia artistic-rezolvarea sarcinii
ARTCopiii de la sectorul art, modeleaz oase pentru Nero, dup ce au primit explicaiile pentru ndeplinirea sarcinilor i s-a demonstrat modul de lucru.-caiete individuale- creioane colorate
CONSTRUCII
La acest sector, copiii construiesc din diferite jocuri de construcie, csua lui Nerol.-cuburi din lemn
-Lego
Obinerea performaneiO voi realiza prin cteva ntrebri adresate copiilor referitoare la activitatea desfurat.Vor colora fiele de lucru i-i vor ,,boteza celul colorat.-conversaia
EvaluareaO voi realiza prin metoda Turul galeriilor
Copilul zilei i va alege civa copii cu care vom trece pe la fiecare sector pentru a analiza rezultatele obinute.
Se vor face aprecieri globale asupra participrii copiilor i a modului de lucru pe parcursul activitilor.
Tranziie: Celul Nero.-metoda Turul galeriilor
-conversaia
-explicaia-lucrrile copiilor-pe grupe
-individual
-frontal-sumativ-evaluarea lucrrilor
-aprecieri verbale
Incheierea activitiiSe va desfura jocul de micare Nero dansatorul. Pe fond muzical copiii vor dansa, iar la ntreruperea cntecului, n poziia n care se afl vor latra; varianta a II-a: se vor aeza n patru labe i vor ltra; varianta a III a: mprii n grupa fetelor i bieilor vor ltra unii la alii.Se mpart recompense dulci.-conversaia
-explicaia- exerciiul-casetofon cu CD
- caramele-frontal-observarea comportamen-tului copiilor
ANEXAfi de lucru
Celul Nero
cntecAm un cel pe nume Nero Pe care-l spl numai cu dero i cu spunul parfumatAh ce cel minunat...!oram, cichi ram, cichi nero,oram cichi ram cichi nero.
Ah ce cel minunat...!
Azi Grivei e mnios
cntec
Azi Grivei e mniosham ham!Nu rzbete la un osham ham!Mrie i se frmnt,parc s-ar lua la trnt,Azi Grivei e mnios.ham ham!.PAGE 2
Top Related