gradinita1chiricari.files.wordpress.com  · Web viewAșază la panou tot atâtea rațe câți...

22
Prof. Înv.preșc. Maria Chiriac Grădinița Chiricari PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Transcript of gradinita1chiricari.files.wordpress.com  · Web viewAșază la panou tot atâtea rațe câți...

Page 1: gradinita1chiricari.files.wordpress.com  · Web viewAșază la panou tot atâtea rațe câți pitici sunt în povestea „Albă ca Zăpada” A doua echipă va alege materialele

Prof. Înv.preșc. Maria ChiriacGrădinița Chiricari

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Page 2: gradinita1chiricari.files.wordpress.com  · Web viewAșază la panou tot atâtea rațe câți pitici sunt în povestea „Albă ca Zăpada” A doua echipă va alege materialele

Prof. Înv.preșc. Maria ChiriacGrădinița Chiricari

GRĂDINIȚA: Chiricari GRUPA: MIXTĂTEMA: Cum este, a fost și va fi aici, pe pământ? DENUMIREA PROIECTULUI: În lumea celor care nu cuvântă SUBTEMA : Animale și medii de viață TEMA ZILEI: Comorile din Delta DunăriiFORMA DE REALIZARE : activitate integrată

DOMENII IMPLICATE :

I. ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ1. „Ce i-aș cere peștișorului de aur...?”– brainstorming 2. OPȚIONAL – „Delta Dunării – paradisul păsărilor și al peștilor” – convorbire

Rutine: „Joc și mișcare” ( „Bună dimineața!”), „Servim masa”tranziții: recitative, „Peștișorul supărat”, „Broscuțele”

II. JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI ALESE – ETAPA I1. Biblioteca: „Scrisoare către Zâna Apelor” – exerciții grafice 2. Știință: Poluarea apei și efectele sale – convorbire pe suport ilustrat 3. Artă: Frumusețile Deltei Dunării – desen

III. JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI ALESE – ETAPA A III-A„Oac, oac, broscuțele sar în apă” – săritura în adâncime

IV. ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE 1. DȘ ( N2): „Răspunde repede și bine!” - joc didactic 2. DOS: ”Colț din Delta Dunării” – machetă

TIPUL ACTIVITĂȚII: mixtă

SCOPUL ZILEI: Cultivarea interesului preșcolarilor față de ecosistemul Delta Dunării, problematica poluării și necesitatea adoptării unui comportament eco-civic faţă de natură,Verificarea și consolidarea cunștințelor preșcolarilor despre numerație ( N2) în limitele 1-7, Dezvoltarea operațiilor gândirii, creativității, atenției voluntare și a spiritului de echipă;

Obiective urmărite în cadrul activităților de dezvoltare personală Ce i-aș cere peștișorului de aur...?”– brainstormingObiectiv fundamental: Exteriorizarea, înțelegerea și acceptarea sentimentelor, emoțiilor, dorințelorObiective operaționale:Să redea verbal trei dorințe, Să argumenteze importanța acestora pentru ei, Să-și imagineze un dialog cu peștișorul de aur, folosind formule de politețeSă creeze un scenariu în care o dorință s-ar îndeplini

Page 3: gradinita1chiricari.files.wordpress.com  · Web viewAșază la panou tot atâtea rațe câți pitici sunt în povestea „Albă ca Zăpada” A doua echipă va alege materialele

Prof. Înv.preșc. Maria ChiriacGrădinița Chiricari

„Delta Dunării – paradisul păsărilor și al peștilor”Obiective de referință: Să perceapă și să descrie ecosisteme ( parc, pajiște, pădure, luncă, deltă, etc.)Să manifeste interes pentru identificarea problemelor de mediuSă-și îmbogățească vocabularul activ cu termeni specifici ecologiei

Obiective operaționale- Să denumească principalele zone umede: lac, baltă, deltă, - Să precizeze trăsăturile caracteristice unei zone umede, - Să descrie, în enunțuri simple, principalele caracteristici ale Deltei Dunării,- Să enumere plante și viețuitoare specifice Deltei Dunării- Să găsească soluții creative pentru rezolvarea problemelor de mediu privind Delta

Dunării- Să explice cu propriile cuvinte sensul cuvintelor și expresiilor: „zonă umedă”, „arie

protejată”, „grinduri”, „colonie de păsări”, „pește răpitor”, „generozitate”, „perseverență”, „seriozitate”,

- Să conștientizeze importanța deosebită a Deltei Dunării, precum și necesitatea protejării vegetației, faunei și florei acesteia;

Obiective urmărite în cadrul activităților la alegere

Biblioteca: „Scrisoare către Zâna Apelor” – exerciții grafice Obiectiv fundamental: Consolidarea deprinderilor motrice de folosire a instrumentelor de scris

Obiective operaționale: - Să traseze peste spații punctate/liber semne grafice elementare - Să redea grafic diverse elemente repetitive, descoperind regula fiecărui șir,

Știință: Poluarea apei și efectele sale – convorbire pe suport ilustratObiectiv fundamental:Descrierea unor schimbări ale mediului natural, ca urmare a intervenției omului

Obiective operaționale:- Să precizeze mijloace de poluare a apelor, așa cum sunt ele redate în imagini, - Să conștientizeze cauzele nocive ale poluării apelor asupra oamenilor și a mediului

înconjurător, - Să găsească soluții creative pentru reducerea poluării apelor,

Artă: Frumusețile Deltei Dunării – desen Obiectiv fundamental:Stimularea creativității,expresivității prin desen

Obiective operaționale: Să redea tema dată prin tehnici specifice desenului, îmbinate original și expresiv, Să utilizeze întreg spațiul plastic, Să găsească un titlu potrivit lucrării

Page 4: gradinita1chiricari.files.wordpress.com  · Web viewAșază la panou tot atâtea rațe câți pitici sunt în povestea „Albă ca Zăpada” A doua echipă va alege materialele

Prof. Înv.preșc. Maria ChiriacGrădinița Chiricari

Să-și exprime părerea despre lucrările colegilor, precizând elementele lipsă ( dacă este cazul),

„Oac, oac, broscuțele sar în apă” – săritura în adâncimeObiectiv fundamental:Dezvoltarea deprinderii motrice de săritură în adâncime Obiective operaționale:Să execute corect săritura în adâncime, respectând semnalul dat, Să respecte regulile jocului de mișcare, contribuind la reușita echipei,

Obiective urmărite în cadrul activităților pe domenii experiențiale:

DȘ: „Răspunde repede și bine!” - joc didactic Obiective de referință:Să numere de la 1 la 10 recunoscând grupele cu 1-10 obiecte şi cifrele corespunzătoare.Să identifice poziţia unui obiect într-un şir utilizând numeralul ordinal.

Obiective operaționale:- Să formeze mulțimi cu elementele indicate, - Să numere corect crescător și decrescător în concentrul 1-7,- Să precizeze vecinii unui număr dat,- Să raporteze cantitatea la număr, cifră și invers,- Să utilizeze corect numeralul ordinal,- Să rezolve problemele date, efectuând adunări/scăderi cu 1-2 unități,- Să manifeste spirit de echipă și fair-play, în timpul desfășurării jocului,

SARCINA DIDACTICĂ: Recunoaşterea cifrelor, formarea de mulţimi de obiecte, raportarea cifrei la mulţime şi invers.REGULILE JOCULUI:Copiii sunt împărţiţi în două echipe. La semnalul educatoarei din fiecare echipă va fi desemnat un purtător de cuvânt care va rezolva sarcina propusă. Echipa care rezolvă corect sarcina primeşte un punct şi aplauze. Câştigă echipa care a adunat mai multe puncte.

ELEMENTE DE JOC :Surpriza, ghicirea, aplauze, mânuirea materialului,

1. DOS: ”Colț din Delta Dunării” – machetă

Obiective de referință:Să efectueze operaţii simple de lucru cu materiale din natură şi sintetice, Să identifice, să proiecteze şi să găsească cât mai multe soluţii pentru realizarea temei propuse în cadrul activităţilor practice.

Obiective operaționale: Să fixeze, de comun acord cu membrii grupului său, elementele constitutive ale hărții Deltei Dunării,

Page 5: gradinita1chiricari.files.wordpress.com  · Web viewAșază la panou tot atâtea rațe câți pitici sunt în povestea „Albă ca Zăpada” A doua echipă va alege materialele

Prof. Înv.preșc. Maria ChiriacGrădinița Chiricari

Să lipească, să trateze suprafețe, realizând colaje estetice și funcționale reprezentând vietăți dn Delta Dunării, Să utilizeze creativ materialele puse la dispoziție, Să explice motivele așezării elementelor în spațiul hărții,Să verbalizeze acţiunile întreprinse, folosind un limbaj adecvat,Să manifeste spirit cooperant în realizarea sarcinilor date,

STRATEGII DIDACTICE

METODE ŞI PROCEDEE : Conversația, brainstorming-ul, convorbire pe suport ilustrat, explicația, Știu,Vreau să știu, Am învățat, exerciţiul, munca independentă, Turul Galeriei, jocul didactic, demonstrația, munca pe echipe, Harta cu figuri,

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Peștișor, broască țestoasă, pelican (confecționate), PPS cu Delta Dunării, ilustrații reprezentând zone umede ( delta, lacul, mlaștină, baltă, etc.), coli albe, carioca, creioane colorate, ilustrații reprezentând mijloace de poluare a apelor, jetoane cu animale și plante specifice Deltei Dunării, cifre, carton colorat, aracet, acuarele, placă polistiren, hârtie creponată, hârtie glace, sârmă, scoici, conuri de brad,

FORME DE ORGANIZARE : frontal, pe grupuri, individual.EVALUARE: formativă, orală, frontală,de grup,individuală, fișă de lucru, listă de verificare a colaborării, observarea comportamentului copiilor,

SCENARIUL ZILEI:

Ziua va debuta cu Întâlnirea de dimineață. Copiii se vor lua loc pe scăunelele așezate în formă de cerc. Va avea loc salutul:

„Bună dimineața, copilași isteți!Bună dimineața, fetițe și băieți!

Bună dimineața, micii mei ecologiști!Bună dimineața, talentați artiști!Bună dimineața, copii frumoși!

Bună dimineața, dragi prieteni generoși!”Copiii vor răspunde salutului, se vor saluta reciproc și se va face prezența. Se va executa jocul „Îmi place de mine atunci când...”, pentru SPARGEREA GHEȚII, iar Copilul Zilei va fi desemnat în funcție de răspunsurile date în cadrul jocului. Se va completa Calendarul Naturii și se va desfășura etapa de împărtășire cu ceilalți, prilej prin care le voi aduce în discuție peștișorul de aur. Fiecare copil va spune noutățile sale ( evenimente, informații), după care le voi cere să-și imagineze că peștișorul de aur ar fi chiar în fața lor și că le-ar îndeplini trei dorințe. Se va realiza convorbirea „Ce i-aș cere peștișorului de aur?”Noutatea zilei:

Page 6: gradinita1chiricari.files.wordpress.com  · Web viewAșază la panou tot atâtea rațe câți pitici sunt în povestea „Albă ca Zăpada” A doua echipă va alege materialele

Prof. Înv.preșc. Maria ChiriacGrădinița Chiricari

Le voi spune copiilor scurta poveste a celor trei prieteni din Delta Dunării: țestoasa Oachi, carasul Bibi și pelicanul Henry. Aceștia au venit în vizită la prietenul lor, iepurașul Țup-Țup, dar i-a prins iarna grea pe drum și nu se mai pot întoarce acasă. Soluția salvatoare ar fi peștișorul de aur care le-ar îndeplini foarte ușor această dorință. Peștișorul, însă, nu e de găsit, așa că cei trei prieteni au nevoie de ajutorul copiilor. Primul pas este să aflăm mai multe despre locul de unde vin cei trei.Le voi prezenta pe scurt câteva informații despre Delta Dunării și se va completa diagrama SVA ( rubricile: Știu și Vreau să știu).

TRANZIȚIE – Recitativă Un doi, Mergem toți în pas vioiTrei, patru, cinciSă ne așezăm aiciDespre deltă să aflamPrietenii să-i ajutăm

Se va desfășura convorbirea „Delta Dunării – paradisul păsărilor și al peștilor”.La finalul activității, copiii vor primi un bilețel de la peștișorul de aur care le va spune

că o picătură de apă înghețată îl ține captiv. Pentru a-l elibera, copiii vor rezolva sarcinile de la centrele de interes.Tranziție: Recitativă„Căte centre ne-ndreptămSarcinile să le-aflămși dacă le-om rezolvapeștișorul vom elibera.”După finalizarea activităților pe centre de interes, „picătura de apă” se va dezgheța. Emoționată de priceperea copiilor și de trăsăturile pozitive de caracter ale acestora, ea va elibera peștișorul, cerându-și iertare că a fost răutăcioasă. Deși lucrurile par a fi rezolvate, peștișorul are o problemă și e foarte trist. Atunci când e supărat, acesta nu poate îndeplini nicio dorință. Astfel, copiii vor avea altă sarcină grea: să afle cauza supărării micului pește și să încerce să-l ajute. Tranziție: „Peștișorul supărat”„Peștișoru-i supărats-a-ncurcat la număratceilalți pești au râs de elși l-au lăsat singurel.Astăzi îl vom ajutaSă numere va-nvăța”Se va desfășura jocul didactic „Răspunde repede și bine!”. După încheierea jocului, peștișorul le va mulțumi copiilor pentru ajutor și le va oferi un cadou cu ajutorul căruia vor dovedi cât de creativi și originali sunt, ajutându-i în același timp și pe cei trei prieteni din Delta Dunării.După tranziția „Numărătoarea” se va desfășura activitatea practică „Colț din Delta Dunării” – machetă. La finalul activității practice preșcolarii le vor așeza și pe cele trei personaje în cadrul machetei realizate. Vom completa diagrama S-V-A ( rubrica: „Am învățat”).Se va realiza tranziția „Broscuțele” și vom desfășura jocul de mișcare „Oac, oac, broscuțele sar în apă”.

Page 7: gradinita1chiricari.files.wordpress.com  · Web viewAșază la panou tot atâtea rațe câți pitici sunt în povestea „Albă ca Zăpada” A doua echipă va alege materialele

Prof. Înv.preșc. Maria ChiriacGrădinița Chiricari

Activitatea le va oferi copiilor posibilitatea de a dobândi noi cunoștințe despre lumea înconjurătoare, de a propune diverse metode de protecție a naturii, de a-și dezvolta competențe de comunicare de creativitate și de a-și forma trăsături pozitive de caracter ( generozitate, hărnicie, ingeniozitate, responsabilitate).

Scenariul propus, îmbinarea metodelor tradiționale cu cele activ-participative, precum și integrarea tehnologiei în cadrul activității vor asigura un interes crescut al copiilor și o implicare activă în rezolvarea sarcinilor pe toată durata zilei.

BIBLIOGRAFIE:

1. Breban, Silvia Metode interactive de grup, Ghid metodic, Editura Arves, Craiova, 2002

2. Ciubotaru M, „Educaţie ecologică în grădiniţă”, Ghid pentru educatoare, Editura Erc Press,Bucureşti,2005.

3. Preda, Viorica Învăţarea bazată pe proiecte, Editura Arves, Craiova , 20094. Preda, Viorica 450 de jocuri educaţionale, Repere fundamentale în învăţarea şi

dezvoltarea timpurie a copilului, Editura Didactica Publishing House, Bucureşti, 20115. Preda Viorica – „Metoda proiectelor la vârstele timpurii”, Editura Miniped, Bucureşti,

2002,6. Toma, Georgeta Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru învăţământul

preşcolar, Nivel I, Editura Delta Cart Educaţional, Piteşti, 2008*** Curriculum pentru învăţământul preşcolar, Prezentări şi explicitări, Editura Didactica Publishing House, Bucureşti, 2009

Page 8: gradinita1chiricari.files.wordpress.com  · Web viewAșază la panou tot atâtea rațe câți pitici sunt în povestea „Albă ca Zăpada” A doua echipă va alege materialele

Prof. Înv.preșc. Maria ChiriacGrădinița Chiricari

SECVENŢA DIDACTICĂ

CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

Introducerea în activitate

Voi asigura condițiile optime pentru desfășurarea activităților.Scăunelele vor fi așezate în formă de cerc.Se va desfășura Întâlnirea de dimineață cu toate etapele specifice.Salutul: „Bună dimineața, copilași isteți!Bună dimineața, fetițe și băieți!Bună dimineața, micii mei ecologiști!Bună dimineața, talentați artiști!Bună dimineața, copii frumoși!Bună dimineața, dragi prieteni generoși!”Copiii vor răspunde salutului și se vor saluta reciproc. Se va face prezența după ce voi recita versurile:„Cât de frumos ne-am salutat!O zi frumoasă ne-am urat.Cercul mare îl vom forma și pe scăunele ne vom așeza.Vom vedea cine-i prezent Vom afla cine-i absent.”

Pentru SPARGEREA GHEȚII se va executa jocul „Îmi place de mine atunci când...”Grupa de copii va desemna Copilul zilei, în funcție de răspunsurile date de fiecare. Acesta va completa Calendarul Naturii, va preciza anotimpul în care suntem, lunile acestuia şi câteva caracteristici, ziua săptămânii şi va alege simbolul potrivit vremii.Împărtățirea cu ceilalți:„Multe lucruri vom afla De vorbă dacă vom staSa spunem ce-am mai făcutși ce s-a mai petrecut.” Le voi spune copiilor că am visat peștișorul de aur care mi-a împlinit trei dorințe. Vor avea loc discuții între copii.Activitatea de grup se va realiza sub forma unei convorbiri „Ce i-aș cere peștișorului de aur?”Voi nota răspunsurile copiilor și vom discuta despre ele.

Conversația

ExplicațiaConversația Jocul Exercițiul

Calendarul naturii

ConversațiaBrainstorming

Observarea comportamentului copiilor

Captarea atenţiei

Noutatea zilei:Trei prieteni: țestoasa Oachi, carasul Bibi și pelicanul Henry au venit în vizită la amicul lor, iepurașul Țup-Țup.- De unde credeți că au venit ei?

Expunerea Conversația

Explicația

Evaluarea capacității de atenție voluntară

Page 9: gradinita1chiricari.files.wordpress.com  · Web viewAșază la panou tot atâtea rațe câți pitici sunt în povestea „Albă ca Zăpada” A doua echipă va alege materialele

Prof. Înv.preșc. Maria ChiriacGrădinița Chiricari

- ????- De departe, din Delta Dunării...Din păcate, ei nu se mai pot întoarce la căsuțele lor fiindcă a venit iarna.Carasul nu mai poate înnota fiindcă apa e înghețată, broscuța țestoasă merge foarte greu și ar putea îngheța pe drum.Pelicanul ar putea zbura, însă nu vrea să-și abandoneze prietenii. Soluția salvatoare ar fi peștișorul de aur care i-ar putea duce într-o secundă în Delta Dunării. L-au căutat, l-au tot căutat, însă peștișorul nu e de găsit. Cred că au nevoie de mai mulți prieteni.Vreți să-l ajutați voi?Copiii își vor arăta disponibilitatea de a-i ajuta pe cei trei prieteni.

Le voi prezenta copiillor câteva informații despre Delta Dunării pentru ca aceștia să înțeleagă motivele pentru care cele trei viețuitoare nu ar putea trăi într-o zonă de munte. Se va completa diagrama SVA ( rubricile: Știu și Vreau să știu).

Exercițiul

Caras, țestoasă, pelican confecționați din carton,

Diagrama SVA

Enunţarea scopului şi obiectivelor

Voi anunța tema zilei, scopul activității integrate și obiectivele propuse.

TRANZIȚIE: Un doi, Mergem toți în pas vioiTrei, patru, cinciSă ne așezăm aiciDespre deltă să aflamPrietenii să-i ajutăm

Explicația

Exercițiul

OralăFrontală

Prezentarea optimă a conţinutului

Se va desfășura convorbirea „Delta Dunării – paradisul păsărilor și al peștilor”.Catarea atenției se va realiza cu ajutorul unor imagini reprezentând zone umede.Se vor analiza imaginile și le voi expune câteva informații esențiale despre aceste ecosisteme. Se va prezenta conținutul informativ și se vor da explicațiile necesare privind vegetația, fauna și flora Deltei Dunării precum și importanța acesteia pentru patrimoniul național. Informațiile vor fi prezentate cu ajutorul unei prezentări power-point. Voi pune accent și pe latura emoțională, discutând despre GENEROZITATEA pe care o putem învăța de la pelican, despre

ConversațiaExplicația

Ilustrații reprezentând zone umede ( lac, mlaștină, deltă) Prezentare power point

OralăIndividualăObservarea comportamentului copiilor

Fișă de evaluare formativă ( N2)

Page 10: gradinita1chiricari.files.wordpress.com  · Web viewAșază la panou tot atâtea rațe câți pitici sunt în povestea „Albă ca Zăpada” A doua echipă va alege materialele

Prof. Înv.preșc. Maria ChiriacGrădinița Chiricari

RĂBDAREA și determinarea țestoasei, precum și despre SERIOZITATEA ( și tăcerea) peștelui. Obținerea performanței se va realiza prin întrebări ce vor viza conținutul predat și prin discuții despre protejarea deltei.Se vor formula concuziile.Pentru preșcolarii de nivel I voi realiza evaluarea orală, iar pentru cei de nivel II voi utiliza o fișă de evaluare: „Pelicanul”.

La finalul activității, copiii vor primi un bilețel de la peștișorul de aur care le va spune că o picătură de apă înghețată îl ține captiv. Pentru a-l elibera, copiii vor rezolva sarcinile de la centrele de interes.Tranziție:„Către centre ne-ndreptămSarcinile să le-aflămși dacă le-om rezolvapeștișorul vom elibera.”

Exercițiul ( N2)

Fișă de lucru

Exercițiul

Dirijarea învăţării

Se va desfășura activitatea pe centre de interes:Biblioteca: „Scrisoare către Zâna Apelor” – exerciții grafice Știință: Poluarea apei și efectele sale – convorbire pe suport ilustrat Artă: Frumusețile Deltei Dunării – desen Voi distribui materialele necesare și le voi aminti copiilor că și ei pot fi asemeni țestosei( indiferent de sarcina pe care o vor avea de făcut, ei vor lucra cu determinare să-și atingă scopul).În timp ce voi explica sarcinile pentru sectoarele Artă și Bibliotecă, preșcolarii de la sectorul Știință vor intui materialul didactic de la centrul respectiv. La sectorul Biblioteca preșcolarii vor scrie o scrisoare către Zâna Apelor, imaginându-și că îi cer acesteia ajutorul pentru salvarea peștișorului.Ei vor trasa semne grafice cunoscute deja ( consolidare: linia orizontală, verticală, oblică, linia ondulată).La centrul Artă copiii vor desena aspecte caracteristice ale Deltei Dunării ( ex: „Lebedele”, „Peștișorii”, „Apus de soare în deltă”, etc.).La centrul Știință se va desfășura o convorbire despre poluare și consecințele acesteia pentru plante, viețuitoare, precum și pentru oameni. După ce vom finaliza convorbirea,vom

ConversațiaExplicația Demonstrația ( ARTĂ)ExercițiulTurul galeriei

Coli albe, carioca, creioane colorate, diverse planșe reprezentând frumusețile deltei, ilustrații reprezentând mijloace de poluare a apelor,

Evaluare de grup

Observarea modalității de participare și îndeplinire a sarcinilor

Page 11: gradinita1chiricari.files.wordpress.com  · Web viewAșază la panou tot atâtea rațe câți pitici sunt în povestea „Albă ca Zăpada” A doua echipă va alege materialele

Prof. Înv.preșc. Maria ChiriacGrădinița Chiricari

analiza activitatea copiilor de la celelalte sectoare, timp în care copiii de la centrul Știință vor rezolva o fișă individuală.Bibliotecă: Le voi cere copiilor să-și „semneze” lucrările ( cu inițiala numelui, numele întreg sau simbolul copilului respectiv). După ce vor finaliza, vor așeza lucrările la panou.Artă: Produsele activității copiilor se vor expune pe pereții sălii de grupă, care se va transforma într-o galerie expozițională. Copiii vor analiza lucrările celorlalți, desenând pe marginea acestora sau spunându-le direct colegilor părerea lor despre creația respectivă și dacă mai au de completat ceva în tablou. După ce se va încheia turul galeriei, copiii vor reveni la locul initial și vor citi comentariile, observațiile de pe lucrarea lor și vor completa desenele, dacă va fi cazul.Copiii se vor putea muta la alt centru, când vor auzi comanda „1,2,3, schimbă-te unde vrei!”.

Obţinerea performanţei

- Picătura de apă a fost atât de emoționată de prietenia, devotamentul și determinarea de care ați dat dovadă încât s-a topit. Ea a eliberat peștișorul și i-a cerut iertare fiindcă și-a dat seama că a fost răutăcioasă. A promis că de acum înainte va fi cea mai bună, veselă și prietenoasă picătură de apă.

Din păcate, dragi copii, peștișorul nostru mai are o problemă: este foarte trist...Atunci când este supărat, el nu poate îndeplini dorințele noastre. Vreți să aflați de ce e trist? Copiii îți vor manifesta interesul pentru a afla cauza necazului micului pește. - Prietenii lui au râs de el fiindcă s-a încurcat

la numărătoare. Dacă îl vom ajuta să învețe să numere, nu va mai fi trist și, cu siguranță, vom putea ajuta și pe cei trei prieteni să plece acasă. Vom încerca să fim și noi asemeni carasului Bibi ( să fim tăcuți, să nu râdem de ceilalți, să nu folosim vorbe urâte) și asemeni țestoasei Oachi ( indiferent cât de greu va fi, vom duce la capăt sarcina pe care o avem).Tranziție: „Peștișorul supărat”„Peștișoru-i supărats-a-ncurcat la număratceilalți pești au râs de elși l-au lăsat singurel.Astăzi îl vom ajuta

Expunerea Conversația Jocul didacticExplicațiaDemonstrațiaExercițiuljetoane cu animale și plante specifice Deltei Dunării, cifre,

OralăIndividuală și de grup

Formativă

Observarea comportamentului copiilor

Page 12: gradinita1chiricari.files.wordpress.com  · Web viewAșază la panou tot atâtea rațe câți pitici sunt în povestea „Albă ca Zăpada” A doua echipă va alege materialele

Prof. Înv.preșc. Maria ChiriacGrădinița Chiricari

Să numere va-nvăța”Se va desfășura jocul didactic „Răspunde repede și bine!”. Reactualizarea cunoștințelor anterioare- Până la cât am învățat să numărăm? ( 7)Voi numi 2-3 copii să numere de la 1 la 7. - Spune ce cifră este...Voi ridica, pe rând, jetoane cu cifrele de la 1 la 7 și le voi cere copiilor să le denumească. Captarea atenției se va realiza prin surpriza de la Zâna Apelor.Se va intui materialul didactic și se va analiza.Le voi preciza copiilor tema activității matematice, scopul, obiectivele și le voi explica regulile și sarcina jocului.Explicarea regulilor de joc:Le voi spune copiilor că jocul se va desfășura pe două echipe.Fieare echipă va avea câte o sarcină de realizat. Dacă sarcina va fi efectuată corect, echipa va primi câte un nufăr. Echipa cu cei mai mulți nuferi va câștiga concursul.Desfășurarea jocului de probăCâte doi copii din fiecare echipă vor veni la măsuța cu materiale și vor realiza sarcina propusă. ( Prima echipă: Așază la panou trei nuferi! A doua echipă: Așază cifra potrivită! )Desfășurarea propriu-zisă a jocului.Probe:Prima echipă va alege materialele, iar cea de-a doua va alege cifrele potrivite1. Așază la panou tot atâtea lebede mici câte

bătăi din pame auzi. ( 1)2. Așază la panou tot atâția nuferi câte

anotimpuri are un an.3. Așază la panou tot atâția pelicani mici câte

mâini are un copil.4. Așază la panou tot atâtea rațe câți pitici sunt

în povestea „Albă ca Zăpada”A doua echipă va alege materialele și prima echipă va alege cifrele potrivite:

1. Așază la panou tot atâția nuferi mici câți iezi avea capra din poveste.

2. Așază la panou tot atâtea țestoase câte zile sunt într-o săptămână.

3. Așază la panou tot atâtea rațe câte degete avem la o mână.

4. Așază la panou tot atâția pești câte zile lucrătoare sunt într-o săptămână.

Page 13: gradinita1chiricari.files.wordpress.com  · Web viewAșază la panou tot atâtea rațe câți pitici sunt în povestea „Albă ca Zăpada” A doua echipă va alege materialele

Prof. Înv.preșc. Maria ChiriacGrădinița Chiricari

Complicarea jocului Se va realiza prin rezolvare de probleme ilustrate. Prima echipă va rezolva problema, iar cea de-a doua va preciza vecinii numărului obținut.

1. Pe lac erau 5 rățuște. Au mai venit 2. Câte rațe sunt acum?

2. La petrecerea de la marginea lacului erau 7 broscuțe. 2 s-au speriat și au fugit. Câte broaște au rămas?

3. Patru peștișori discutau despre poluarea apelor. A mai venit unul. Câți peștișori sunt acum?

4. Pe lac înotau 7 lebede. Vânătorul le-a speriat și una a zburat. Câte lebede au rămas?

Cea de-a doua echipă va rezolva problema, iar prima va preciza vecinii numărului obținut.

1. Pa lac sunt 2 nuferi albi și trei nuferi galbeni. Câți nuferi sunt în total?

2. La o întrecere au participat 7 țestoase. Una din ele s-a accidentat. Câte țestoase au rămas în competiție?

3. 6 broaște fac gimnastică pe malul apei. A mai venit una. Câte broaște sunt acum?

4. La marginea unui lac stăteau de vorbă 5 pelicani.Unul a plecat. Câți pelicani au rămas?

Se va stabili echipa câștigătoare iar peștișorul de aur felicită toți copiii pentru răspunsuri.În timp ce copiii vor interpreta cântecul „Numărătoarea”, pentru micul peștișor de aur, eu voi așeza măsuțele, scăunelele și voi pregăti materialul didactic pentru activitatea practică.

Evaluarea După tranziția „Numărătoarea” se va desfășura activitatea practică „Colț din Delta Dunării” – machetă. Peștișorul a fost atât de uimit când a descoperit cât de pricepuți sunteți încât v-a pregătit o surpriză. Se va face intuirea materialelor.Pentru că sunteți isteți, peștișorul v-a dat diverse materiale ca să faceți un colțișor din Delta Dunării, așa cum ați văzut voi că arată.Acum a venit și rândul pelicanului Henry să ne amintească de generozitatea lui. Veți fi și voi generoși, împărțind materialele cu ceilalți. Le voi preciza și explica, pe înțelesul lor, obiectivele activității.

Expunerea ConversațiaExercițiulMunca pe echipe Harta cu figuri

carton colorat, aracet, acuarele, placă polistiren, hârtie creponată,

Listă de verificare a colaborării

Page 14: gradinita1chiricari.files.wordpress.com  · Web viewAșază la panou tot atâtea rațe câți pitici sunt în povestea „Albă ca Zăpada” A doua echipă va alege materialele

Prof. Înv.preșc. Maria ChiriacGrădinița Chiricari

Le voi comunica sarcina de lucru pentru fiecare grup în parte.Exerciții de încălzire a mușchilor mici ai mâinilor

„Plouă ușor. Să auzim!Cu vârful degetelor banca lovim.Plouă mai tare. Ploaia tot vine,

Lovim cu degetele bine.Cad pietricele pe trotuare,

Să ciocănim și noi mai tare.Tună departe, tună acum,

Batem cu pumnii: Bum-bum! Bum-bum!Vreme frumoasă s-a făcut,

Un curcubeu a apărut.Noi brațele ușor rotim

Și norii îi gonim.”Timp de 5 (7) minute fiecare grup va „schița” o hartă proprie.Activitatea pe grupuriFiecare grup va lucra la propria hartă cu figuri ( vor realiza păsări, pești, nuferi, sălcii, etc.).Prezentarea de grupFiecare echipă își va alege un „raportor” care va prezenta harta și va argumenta poziția fiecărui element în spațiul respectiv. La finalul activității practice preșcolarii le vor așeza și pe cele trei personaje în cadrul machetei realizate.

hârtie glace, sârmă, scoici, conuri de brad,

Încheierea activităţii

Se va realiza tranziția „Broscuțele” și vom desfășura jocul de mișcare „Oac, oac, broscuțele sar în apă”.Prezentarea regulilor jocului:Copiii vor sta în picioare pe scăunele. La semnalul educatoarei, „broscuțele” vor sări în apă. Ultima broscuță care va sări va fi eliminată din joc. Jocul de probă Se desfășoară cu 1-2 copii.Desfășurarea propriu-zisă a joculuiPentru că preșcolarii au învățat ce înseamnă să fim generoși, la finalul zilei se va desfășura jocul „Cadoul”:Fiecare copil va primi o foaie de hârtie pe care va trebui să deseneze un cadou unui membru al grupei, ales de el. După terminarea desenelor se împart „cadourile” , așezându-le pe scaunul destinatarului.

ConversațiaExercițiulJocul

Coli albe, creioane colorate

OralăFrontalăDe grupIndividuală