euinvat.bluepink.roeuinvat.bluepink.ro/.../2011/08/proiect_didactic_viii.docx · Web viewLimba...

15
PROIECT DIDACTIC Data: 25 I 2011 Scoala: Scoala cu clasele I-VIII, Moftinu Mare Clasa: a VIII-a Profesor: Andras Oana Obiectul: Limba si literatura romana Subiectul lectiei: Propozitia subordonata atributiva Tipul lectiei: mixta Scopul lectiei: sa-si insuseasca notiunile despre propozitia subordonata atributiva recapituland atributul Obiective operationale: O 1 - sa defineasca propozitia subordonata atributiva O 2 - sa realizeze expansiunea si contragerea unei atributive O 3 - sa identifice atributele intr-un text O 4 - sa identifice elementele regente ale unei atributive O 5 - sa identifice elementele introductive ale unei atributive Metode: conversatia euristica, explicatia, exercitiul, observatia, analiza gramaticala, invatarea prin descoperire Material didactic: foi tip flipchart, fise de lucru, marker colorat Bibliografia: Limba romana, manual pentru clasa a VIII-a, ed. Humanitas Ion Popa, Marinela Popa - Limba romana – gramatica, fonetica si vocabular, ed. Niculescu Ioan Dersidan – Metodica predarii limbii si literaturii romane, ed. Casa Cartii de Stiinta, Cluj-Napoca, 2003

Transcript of euinvat.bluepink.roeuinvat.bluepink.ro/.../2011/08/proiect_didactic_viii.docx · Web viewLimba...

Page 1: euinvat.bluepink.roeuinvat.bluepink.ro/.../2011/08/proiect_didactic_viii.docx · Web viewLimba romana – gramatica, fonetica si vocabular, ed. Niculescu Ioan Dersidan – Metodica

PROIECT DIDACTIC

Data: 25 I 2011Scoala: Scoala cu clasele I-VIII, Moftinu MareClasa: a VIII-aProfesor: Andras OanaObiectul: Limba si literatura romanaSubiectul lectiei: Propozitia subordonata atributivaTipul lectiei: mixtaScopul lectiei: sa-si insuseasca notiunile despre propozitia subordonata atributiva recapituland atributul

Obiective operationale:O1 - sa defineasca propozitia subordonata atributivaO2 - sa realizeze expansiunea si contragerea unei atributiveO3 - sa identifice atributele intr-un textO4 - sa identifice elementele regente ale unei atributiveO5 - sa identifice elementele introductive ale unei atributive

Metode: conversatia euristica, explicatia, exercitiul, observatia, analiza gramaticala, invatarea prin descoperireMaterial didactic: foi tip flipchart, fise de lucru, marker coloratBibliografia: Limba romana, manual pentru clasa a VIII-a, ed. Humanitas Ion Popa, Marinela Popa - Limba romana – gramatica, fonetica si vocabular, ed. Niculescu Ioan Dersidan – Metodica predarii limbii si literaturii romane, ed. Casa Cartii de Stiinta, Cluj-Napoca, 2003

SCENARIU DIDACTIC

Page 2: euinvat.bluepink.roeuinvat.bluepink.ro/.../2011/08/proiect_didactic_viii.docx · Web viewLimba romana – gramatica, fonetica si vocabular, ed. Niculescu Ioan Dersidan – Metodica

Evenimente instructionale

Activitatea de invatare Strategii didactice EvaluareActivitatea profesorului Activitatea elevului Metode Resurse Organizare

Moment organizatoric

-organizeaza clasa si asigura climatul necesar bunei desfasurari a lectiei

-se pregatesc pentru ora Activitate frontala

Verificarea temei de casa

-verifica tema de casa a elevilor si face eventuale corectari ale greselilor

-prezinta profesorului caietele de tema

Activitate frontala

Captarea atentiei

-realizeaza captarea atentiei prin urmatorul exercitiu la tabla

EXERCITIU (anexa 1)Găsiţi atributele şi arătaţi felul lor:

„Imbraca-te in doliu, frumoasa Bucovina,Cu cipru verde-ncinge antica fruntea ta;C-acuma din pleiada-ti auroasa si senina,Se stinse un luceafar, se stinse o lumina,

Se stinse-o dalba stea!”(M. Eminescu)

-elevul numit de profesor scrie textul dictat pe tabla

-gasesc atributele si indica felul lor

Dictare

Exercitiu

TablaMarker

Activitate frontala

Activitate individuala

Enuntarea obiectivelor

-profesorul anunta elevii ca vor invata despre propozitia subordonata atributiva, enumera obiectivele lectiei si scrie titlul pe tabla

-elevii asculta enumerarea obiectivelor si scriu titlul in caiete Explicatia

ConversatiaTabla

Marker

Activitate frontala

Dirijarea invatarii

-cere elevilor sa realizeze expansiunea artibutelor „incinge antica fruntea ta” si „Se stinse-o dalba stea”-solicita elevilor sa observe ce schimbari au loc

-elevii reazileaza expansiunea atributelor

-elevii observa aparitia elementelor de legatura si a

Exercitiul

Observatia

TablaMarkerCaiete

Activitate frontalaActivitate

individualaActivitate frontala

Evaluarea se realizeaza pe tot parcursul

orei

Page 3: euinvat.bluepink.roeuinvat.bluepink.ro/.../2011/08/proiect_didactic_viii.docx · Web viewLimba romana – gramatica, fonetica si vocabular, ed. Niculescu Ioan Dersidan – Metodica

-explica elevilor ca atributele au fost transformate în propoziţii secundare care au ca element regent substantivele „fruntea” si „stea”. Aceste propoziţii, care la nivelul frazei au rol de atribut pentru un substantiv sau un substitut al acestuia aflat în regentă, se numesc propoziţii subordonate atributive.-scrie pe tabla definitia subordonatei atributive si exemplul:Am urmat sfatul dat de tine.

Am urmat sfatul ¹/ (care) mi l-ai dat. ²/

EXERCITIU-profesorul numeste trei elevi care vor scrie urmatoarele fraze la tabla (anexa 2):

Am cumparat cartea / (care) mi-a placut.I-am multumit aceluia / (care) m-a ajutat.Al doilea /, (care) a intarziat, / a pierdut trenul.-profesorul cere elevilor sa descopere elementele regente ale atributivelor si apoi le scrie pe tabla.

-inmaneaza elevilor fise de lucru (anexa 3) si cere sa le rezolve-cere elevilor sa descopere

predicatelor-asculta explicatiile profesorului

-scriu in caiete definitia subordonatei atributive si exemplul scris de profesor

-elevii numiti scriu frazele la tabla

-fiecare elev de la tabla analizeaza frazele si descopera elementele regente ale atributivei apoi le scriu pe tabla

-primesc fisele de lucru si le rezolva-descopera elementele

Explicatia

Exercitiu

Analiza gramaticala

Descoperirea

Exercitiu

Descoperirea

Caiete

TablaMarkerCaiete

TablaMarkerCaiete

Fise de lucru

Activitate frontala

Activitate frontala

Activitate frontala

Activitate frontalaActivitate

individuala

Activitate individualaActivitate

Page 4: euinvat.bluepink.roeuinvat.bluepink.ro/.../2011/08/proiect_didactic_viii.docx · Web viewLimba romana – gramatica, fonetica si vocabular, ed. Niculescu Ioan Dersidan – Metodica

elementele introductive ale unei subordonate atributive-profesorul scrie elementele pe tabla

EXERCITIU-afiseaza o foaie tip flipchart (anexa 4) pe care sunt scrise doua fraze:Omul ¹/ (care) este bun ²/ este ca pâinea caldă.¹/Cartea ¹/ (pe care) mi-ai împrumutat-o ²/ este foarte interesantă.¹/-cere elevilor sa realizeze contragerea propozitiilor subordonate atributive, astfel incat acestia pot observa ca o subordonata atributiva se contrage intr-un atribut.

introductive ale atributivelor

-scriu elementele introductive in caiete

-elevii realizeaza contragerea subordonatelor atributive si observa ca subordonata atributiva se contrage intr-un atribut

Exercitiu

Obsevatia

Caiete

Foi flipchart

Caiete

individuala

Activitate frontalaActivitate

individuala

Activitate frontalaActivitate

individuala

Asigurarea feed-back-ului

-numeste un elev care sa scrie un text pe tabla(anexa 5)

Obiceiul lui era să muncească mereu şi fireşte că obţinea rezultate care îl mulţumeau.-propune elevilor textul pentru analiza sintactica atat a frazei cat si a partilor de propozitie

-elevul numit scrie textul dictat pe tabla

-analizeaza textul

Dictarea

Analiza gramaticala

TablaMarker

TablaMarkerCaiete

Activitate frontala

Activitate individuala

Tema de casa Exercitiile 1, 6, 7 pagina 127, manual

Manual

Page 5: euinvat.bluepink.roeuinvat.bluepink.ro/.../2011/08/proiect_didactic_viii.docx · Web viewLimba romana – gramatica, fonetica si vocabular, ed. Niculescu Ioan Dersidan – Metodica

Anexa 1

Subliniati atributele si precizatifelul lor:

„Imbraca-te in doliu, frumoasa Bucovina,Cu cipru verde-ncinge antica fruntea ta;C-acuma din pleiada-ti auroasa si senina,Se stinse un luceafar, se stinse o lumina, Se stinse-o dalba stea!

frumoasa - atribut adjectival exprimat pein adjectiv propriu-zisverde - atribut adjectival exprimat pein adjectiv propriu-zisantica - atribut adjectival exprimat pein adjectiv propriu-zis

Page 6: euinvat.bluepink.roeuinvat.bluepink.ro/.../2011/08/proiect_didactic_viii.docx · Web viewLimba romana – gramatica, fonetica si vocabular, ed. Niculescu Ioan Dersidan – Metodica

ta - atribut adjectival exprimat prin adjectiv pronominal propriu-zis-ti - atribut pronominal exprimat prin pronume personal forma neaccentuataauroasa - atribut adjectival exprimat pein adjectiv propriu-zissenina - atribut adjectival exprimat pein adjectiv propriu-zisdalba - atribut adjectival exprimat pein adjectiv propriu-zis

Anexa 2

Determinati care sunt propozitiile subordonate atributive in urmatoarele fraze si indicati termenul lor regent:

Am cumparat cartea¹/ (care) mi-a placut.²/

I-am multumit aceluia¹/ (care) m-a ajutat.²/

Al doilea,¹/ (care) a intarziat,²/ a pierdut trenul.¹/

Page 7: euinvat.bluepink.roeuinvat.bluepink.ro/.../2011/08/proiect_didactic_viii.docx · Web viewLimba romana – gramatica, fonetica si vocabular, ed. Niculescu Ioan Dersidan – Metodica

Anexa 3

FIŞA DE LUCRU

1. Înlocuiţi punctele cu propoziţii atributive :

A sosit scrisoarea ce .....................................................................................................Tu ai ales doi care .......................................................................................................Locul în jurul căruia ..................................................................... e gata de sărbătoare.Întrebarea ce (cadou)............................................................mă frământă de câteva zile.Ascultă părerea oricui ...................................................................................................Am revăzut locul unde ..................................................................................................Admir felul cum .............................................................................................................Am retrăit cu plăcere clipa când ....................................................................................Am luat hotărârea cât.....................................................................................................Şi-a exprimat părerea că ................................................................................................Şi-a exprimat dorinţa să .................................................................................................

Page 8: euinvat.bluepink.roeuinvat.bluepink.ro/.../2011/08/proiect_didactic_viii.docx · Web viewLimba romana – gramatica, fonetica si vocabular, ed. Niculescu Ioan Dersidan – Metodica

Ne-a mirat întrebarea dacă .............................................................................................M-a uimit decizia ca ........................... să ......................................................................

Anexa 4

Gasiti propozitiile subordonate atributive si efectuati contragerea lor:

Omul ¹/ (care) este bun ²/ este ca pâinea caldă.¹/ — Omul bun este ca painea calda.

Cartea ¹/ (pe care) mi-ai împrumutat-o ²/ este foarte interesantă.¹/ — Cartea imprumutata de tine este foarte interesnta.

Page 9: euinvat.bluepink.roeuinvat.bluepink.ro/.../2011/08/proiect_didactic_viii.docx · Web viewLimba romana – gramatica, fonetica si vocabular, ed. Niculescu Ioan Dersidan – Metodica

Anexa 5

Analizati sintactic atat fraza urmatoare cat si partile de propozitie componente:

Obiceiul lui era 1/ (să) muncească mereu 2/ [şi] fireşte 3/ (că) obţinea rezultate 4/ (care) îl mulţumeau.5/

1 - prppozitie principala2 - propozitie subordonata predicativa3 - propozitie principala4 - propozitie subordonata subiectiva5 - propozitie subordonata atributiva

obiceiul – Subiect exprimat prin substantiv comun simplu, gen neutru, numar singular, caz nominativ, articulat cu articol hotarat „l”lui – Atribut pronominal genitival exprimat prin pronume personal, persoana a III, numar singular, genul masculin, cazul genitivera – Predicat nominal incomplet exprimat pein verb copulativ, diateza activa, mod indicativ, timp imperfect, persoana III, numar singularsa munceasca – Predicat verbal exprimat prin verb predicativ, diateza activa, mod conjunctiv, timp prezent, persoana III, numar singularmereu – Complement circumstantial de mod exprimat prin adverb de modfireste – Predicat verbal exprimat prin adverb predicativobtinea – Predicat verbal exprimat prin verb predicativ, diateza activa, mod indicativ, timp imperfect, persoana III, numar singularrezultate – Complement direct exprimat prin substantiv comun simplu, gen neutru, numar plural, caz acuzativ, nearticulat

Page 10: euinvat.bluepink.roeuinvat.bluepink.ro/.../2011/08/proiect_didactic_viii.docx · Web viewLimba romana – gramatica, fonetica si vocabular, ed. Niculescu Ioan Dersidan – Metodica

care – Subiect exprimat prin pronume relativ, gen neutru, numar plural, caz nominativil – Complement direct exprimat prin pronume personal, persoana III, numar singular, gen masculin, caz acuzativ, forma neaccentuata multumeau – Predicat verbl exprimat prin verb predicativ, diateza activa, mod indicativ, timp imperfect, persoana III, numar plural