Viata Omului, Darul Lui Dumnezeu - Proiect Didactic

9
PROIECT DE LECȚIE I. Date generale: Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială sat Ploieștiori Profesor: Mihai Alexandra Georgiana Data: 25.09.2015 Clasa: a III-a Aria Curriculară: Om și societate Disciplina: Religie - Cultul Ortodox Unitatea de învățare: Iubirea lui Dumnezeu și răspunsul omului Subiectul lecției: Viața omului, darul lui Dumnezeu Tipul lecției: comunicarea/însușirea noilor cunoștințe Scopul lecției: conștientizarea importanței vieții ca dar al lui Dumnezeu Obiective operaționale: La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili: O1 – să precizeze cine este Creatorul omului; O2 – să explice din ce este creat omul; O3 – să explice cum ne putem hrăni sufletul și trupul; O4 – să formuleze învățături pentru micul creștin. Obiective formativ-educative: La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili: O5 – să mulțumească lui Dumnezeu pentru darul vieții și să poarte grijă de acest dar. Strategia didactică:

description

Proiect didactic pentru clasa a III-a

Transcript of Viata Omului, Darul Lui Dumnezeu - Proiect Didactic

Page 1: Viata Omului, Darul Lui Dumnezeu - Proiect Didactic

PROIECT DE LECȚIE

I. Date generale:Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială sat PloieștioriProfesor: Mihai Alexandra GeorgianaData: 25.09.2015Clasa: a III-a Aria Curriculară: Om și societateDisciplina: Religie - Cultul Ortodox Unitatea de învăţare: Iubirea lui Dumnezeu și răspunsul omuluiSubiectul lecţiei: Viața omului, darul lui DumnezeuTipul lecţiei: comunicarea/însușirea noilor cunoștințeScopul lecţiei: conștientizarea importanței vieții ca dar al lui Dumnezeu

Obiective operaționale:La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:

O1 – să precizeze cine este Creatorul omului;O2 – să explice din ce este creat omul;O3 – să explice cum ne putem hrăni sufletul și trupul;O4 – să formuleze învățături pentru micul creștin.

Obiective formativ-educative:La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:

O5 – să mulțumească lui Dumnezeu pentru darul vieții și să poarte grijă de acest dar.

Strategia didactică:

1. Metode și procedee: explicația, expunerea, lectura, lectura biblică, conversația, observarea dirijată, jocul de rol;2. Mijloace de învățare: Sfânta Scriptură, imagini, fișa de lucru;3. Forme de organizare: activitate frontală și individuală.

Page 2: Viata Omului, Darul Lui Dumnezeu - Proiect Didactic

Resurse 1. Oficiale: 1. Programa şcolară pentru disciplina Religie – Cultul Ortodox, clasa a III-a; 2. Planificarea calendaristică orientativă, clasa a III-a; 3. Proiectarea unităţii de învăţare: Iubirea lui Dumnezeu și răspunsul omului.2. Temporale: - număr de lecţii : 1 - durata : 45' 3. Bibliografice: 1. Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti, 2002;2. Cucoş, Constantin, Educaţia religioasă, Editura Polirom, Iaşi, 1999;3. Benga, Cristina, Ciachir, Aurora, Filat, Niculina, Ghițiu, Mihaela, Niculae, Ioana, Religie, Cultul Ortodox. Manual pentru clasa a III-a, Semestrul I, Ed. Corint, București, 2015;4. Şebu, Pr. Prof. Dr. Sebastian, Opriş, Prof. M., Opriş, Prof. D., Metodica predării religiei, Editura „Reîntregirea", Alba Iulia, 2000.

II. Desfășurarea lecției

Nr. crt.

Etapele lecției Ob. op.

Timp(min)

Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode și procedee

Mijloace de învățare

Forme de organizare

Evaluare

1. Momentul organizatoric

1 SalutulRugăciuneaNotarea absențelor

SalutulRugăciuneaPrecizarea absenților

Exercițiul Icoana din clasă

Activitate frontală Observare

sistematică2. Pregătirea

elevilor pentru receptarea

noilor cunoștințe

1 Profesorul citește textul scripturistic de la Facere 1, 27-28:„Și a facut Dumnezeu pe om după chipul Său; a facut barbat și femeie. Și Dumnezeu i-a binecuvântat, zicând: Creșteți și va înmulțiți și umpleți pamântul și-l stăpâniți.”

Elevii ascultă Lectura biblică

Sfânta Scriptură

Activitate frontală

3. Anunțarea tilului lecției și a obiectivelor

1 Azi vom discuta despre crearea omului și semnificația vieții fiecăruia dintre noi.Profesorul notează pe tablă titlul lecției:Viața omului, darul lui Dumnezeu

Elevii ascultă

Elevii notează în caiete titlul lecției

Expunerea Activitate frontală

4. Comunicarea/ 20 Se cere elevilor să privească icoana Elevii observă Observarea Imagine Activitate

Page 3: Viata Omului, Darul Lui Dumnezeu - Proiect Didactic

însușirea noilor

cunoștințe O1

O1O2

creației din manual.Profesorul întreabă:„- Cine se arată a fi Creatorul întregului Univers?”„- În ce zi a fost creat omul?”Profesorul precizează:Dumnezeu este Cel care a creat lumea într-o perioadă de șase zile. Astfel, în prima zi a fost creată lumina, Dumnezeu numind ziua și noaptea. În ziua a II-a a creat cerul, în ziua a III-a pământul, mările și oceanele, verdeața, plante, pomi, în ziua a IV-a luna, soarele și stelele, în ziua a V-a peștii și păsările, în ziua a VI-a animalele sălbatice, domestice și omul. Toate cele create înainte de om au fost dăruite omului ca el să le poarte de grijă.Profesorul solicită elevilor să citească lecția din manual.Profesorul întreabă:„- Cine ne-a dăruit viața?”„- Cu ce a fost împodobit trupul și sufletul omului?”

„- Ce înseamnă viața copilului pentru părinții săi?”Profesorul notează pe tablă ideile principale

Elevii răspund:„... Dumnezeu”

„... a șasea zi”Elevii ascultă

Câte un elev, pe rând, citesc lecția din manual.Elevii răspund:„... Dumnezeu”„... sufletul cu puterea de a cunoaște, a iubi, a înțelege, a alege, iar trupul cu puterea de a lucra și de a sluji sufletului”„... darul lui Dumnezeu”

Elevii notează în caiete ideile principale

dirijatăConversația

Explicația

Lectura

Conversația

Manual

frontală

Activitate individualăActivitate frontală

Aprecieri verbale

Aprecieri verbale

5. Fixarea și sistematizarea cunoștințelor

O1O2O3

9 Se cere elevilor să rezolve exercițiile 1 și 2 de pe fișa de lucru.Se solicită ca aceștia să prezinte oral modul de soluționareProfesorul solicită elevilor să rezolve exercițiul 2/11

Elevii rezolvă exercițiile

Elevii prezintă oral soluțiile

Elevii rezolvă exercițiul apoi prezintă oral soluția

Exercițiul

Conversația

Conversația

Fișa de lucru

Manual

Activitate individualăActivitate frontală

Aprecieri verbale

Aprecieri verbale

6. Asocierea, sistematizarea, generalizarea

O3O4O5

10 Profesorul le cere elevilor să rezolve aplicația Să ne jucăm împreună, pag. 12.

Elevii rezolvă Jocul de rol Manual Activitate frontală

Aprecieri verbale

Page 4: Viata Omului, Darul Lui Dumnezeu - Proiect Didactic

7. Aprecierea activităţii elevilor

1 Se fac aprecieri generale şi individuale privind implicarea elevilor în desfăşurarea lecţiei.Se notează elevii care au participat la lecţie.

Elevii ascultă cu atenţie aprecierile profesorului.

Explicația Activitate individuală și frontală

Aprecieri verbale

8. Precizarea şi explicarea

temei pentru acasă

O4 1 Profesorul anunță și explică tema pentru acasă:„Transcrieți din manual trei îndemnuri pentru micul creștin la alegere”

Elevii notează tema și ascultă explicațiile profesorului

Explicația Activitate frontală

9. Încheierea activităţii

1 Rugăciunea Salutul

RugăciuneaSalutul

Exercițiul Icoana din clasă

Activitate frontală

Page 5: Viata Omului, Darul Lui Dumnezeu - Proiect Didactic

OGLINDA TABLEI/CAIETULUI

25.09.2015

Viața omului, darul lui Dumnezeu

Dumnezeu este izvorul vieții. Viața omului este darul lui Dumnezeu. Omul este alcătuit din trup și suflet și suntem datori să avem grijă de amândouă. Copilul este darul lui Dumnezeu pentru părinți.

Page 6: Viata Omului, Darul Lui Dumnezeu - Proiect Didactic

Fișă de lucru – Clasa a III-aViața omului, darul lui Dumnezeu

Aplicații:

1. Completează enunțul de mai jos, folosind informațiile din textul lecției:

Viața este cel mai de preț _______________ de la Dumnezeu. El, din iubire, a creat

lumea și apoi l-a făcut pe om, cu ________________ și cu __________________ .

Voi sunteți darul lui Dumnezeu pentru ______________________ voștri și cea mai mare

_________________ a vieții lor.

2. Descoperă cum poți:

a. hrăni sufletul;

b. odihni sufletul;

c. ține curat sufletul;

d. îngriji trupul,

folosind următoarele cuvinte: rugăciune, învățătură, fapte bune, hrană, dragoste față de

Dumnezeu și de oameni, odihnă, iertare, curățenie.