Verbul Cls 3

18
Proiect didactic LICEUL “SEXTIL PUSCARIU” BRAN -ŞCOALA GENERALA SOHODOL Data : 28.02.2014 Clasa : a III-a Propunatoare: prof.inv.primar – CIMPEANU LARISA ROXANA Obiectul : Limba română Subiectul : Verbul. Tipul : Recapitulare şi sistematizare a cunoştinţelor Obiective cadru : - I. DEZVOLTAREA CAPACITATII DE RECEPTARE A MESAJULUI ORAL -II.DEZVOLTAREA CAPACITATII DE EXPRIMARE ORALA - III.DEZVOLTAREA CAPACITATII DE RECEPTARE A MESAJULUI SCRIS ( CITIREA/ SCRIEREA ) - IV.DEZVOLTAREA CAPACITATII DE EXPRIMARE SCRISA Obiective de referinţă : 2.5. să utilizeze corect în exprimarea orală proprie elementele de construcţie a comunicării studiate ; 3.6. să recunoască în texte diferite elemente de construcţie a comunicării studiate; 4.4. să realizeze acordurile gramaticale în enunţurile redactate ; Obiective operaţionale : 2.5.1. să realizeze acordul predicatului cu subiectul fără terminologie ( anexa 3, anexa 4) ; 2.5.2. să găsească cuvinte cu sens opus pentru cuvinte date ( anexa 1) ; 3.6.1. să identifice verbele în texte şi enumerări de cuvinte ( anexa 2, anexa 5) ; 4.4.1. să completeze propoziţii lacunare cu verbe corespunzătoare ( anexa 2,anexa 3) ; 4.4.2. să transforme propoziţiile atunci când se schimbă persoana, numărul şi / sau timpul verbului ( anexa 2 ) ; Obiective educative :

description

Proiect de lectie

Transcript of Verbul Cls 3

Proiect didactic

Proiect didacticLICEUL SEXTIL PUSCARIU BRAN -COALA GENERALA SOHODOL Data : 28.02.2014Clasa : a III-aPropunatoare: prof.inv.primar CIMPEANU LARISA ROXANA Obiectul : Limba romnSubiectul : Verbul.Tipul : Recapitulare i sistematizare a cunotinelorObiective cadru :

- I. DEZVOLTAREA CAPACITATII DE RECEPTARE A MESAJULUI ORAL

-II.DEZVOLTAREA CAPACITATII DE EXPRIMARE ORALA

- III.DEZVOLTAREA CAPACITATII DE RECEPTARE A MESAJULUI SCRIS ( CITIREA/ SCRIEREA )

- IV.DEZVOLTAREA CAPACITATII DE EXPRIMARE SCRISAObiective de referin :

2.5. s utilizeze corect n exprimarea oral proprie elementele de construcie a comunicrii studiate ;

3.6. s recunoasc n texte diferite elemente de construcie a comunicrii studiate;

4.4. s realizeze acordurile gramaticale n enunurile redactate ;Obiective operaionale :

2.5.1. s realizeze acordul predicatului cu subiectul fr terminologie ( anexa 3, anexa 4) ;2.5.2. s gseasc cuvinte cu sens opus pentru cuvinte date ( anexa 1) ;3.6.1. s identifice verbele n texte i enumerri de cuvinte ( anexa 2, anexa 5) ;4.4.1. s completeze propoziii lacunare cu verbe corespunztoare ( anexa 2,anexa 3) ;4.4.2. s transforme propoziiile atunci cnd se schimb persoana, numrul i / sau timpul verbului ( anexa 2 ) ;

Obiective educative :

mbogirea i activizarea vocabularului cu noi cuvinte . Formarea priceperilor i deprinderilor de recunoatere a verbului, de analiz, pe baza unui material adecvat .Metode i procedee :

Cubul ,conversaia, explicaia, exerciiul, problematizarea, observaia, jocul didactic .

Mijloace didactice :

fie de lucru ;fie de evaluare ; cub ;jetoane cu cuvinte.

Resurse :

caietele elevilor ;manualul DESFURAREA LECIEI

ETAPELE LECIEI CONINUTUL LECIEISTRATEGII DIDACTICEEVALU-ARE

ACTIVITATEA

NVTORULUI ACTIVITATEA

ELEVULUIMETODE I

PROCEDEEFORME DE ACTIVI-TATE

MOMENT ORGANIZATORIC

Pregtesc cele necesare

leciei (materialele didactice )

Distribui fiele de lucru .

Creez o atmosfer

permisiv,necesar desfurrii leciei n condiii optime. Pregtirea celor necesare

pentru desfurarea leciei.conversaiafrontal

VERIFICAREA TEMEI Verific tema scris

cantitativ i calitativ . Prezint tema scris .conversaia

explicaia

frontal

oral

CAPTAREA ATENIE

Prezint rebusul spre

dezlegare ( la tabl ) .Explic modul n care se va rezolva .

( ANEXA 1 ) Vor scrie pe fia

cuvinte potrivite ,apoi coloreaza figura vesela sau trista . conversaia

explicaia

-exerciiul

frontaloral / scris

ANUNAREA TEMEI I A OBIECTIVELOR

Cuvntul cheie din rebus

este VERBUL.

Anun tema leciei i scriu

la tabl data i titlul lecie : Verbul. Recapitulare Noteaz n caiet data i

titlul leciei.

-demonstraia

frontaloral

REACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR

DIRIJAREA NVRII

*Se va realiza oral Pe tabl prezint o fi cu

enunuri lacunare.Se vor completa cu verbe care exprim : a) aciunea ;

b) starea ;

c) existena ;

( ANEXA 3)

Ofer elevilor jetoane pe

care cunt scrise verbe n dou variante. Vor alege varianta corect .Jetoanele se vor afia la tabl .

ndrum elevii n

rezolvarea fielor de lucru.

( ANEXA 2 )

Vor da exemple de verbe

care exprim : aciunea, starea, existena ; de verbe la persoana I, persoana a II-a, persoana a III-a numrul singular i plural ; de verbe la timpul trecut, prezent, viitor.

Vor completa pe fia de

la tabl enunurile cu verbele corespunztoare

Fiecare va primi cte un

jeton de pe care vor alege varianta corect de scriere a verbelor.Vor afia jetoanele la tabl.

Fiecare elev va preciza

modul de rezolvare a exerciiilor de pe fia de lucru individual.conversaia

explicaia

exerciiul

conversaia

explicaia

exerciiul

jocul didactic

conversaia

explicaia

exerciiul

problematizarefrontal

frontal

individual

frontal / individual oral

INTENSIFICAREA RETENIEI I ASIGURAREA TRANSFERULUI

JOCUL CUBUL

(ANEXA 5)

*Copiii arunca cubul si rezolva fiecare cate doua sarcini oral /in scris

Jocul didactic

Frontal / individual

scris

ASIGURAREA FEED_BACK-ului

Solicit elevii s rezolve

fiele de evaluare .

Rezolv fiele de

evaluare .conversaia

-explicaia

-exerciiulindividual

scris

NCHEIEREA ACTIVITII Elevii vor fi apreciai i

stimulai pentru efortul depus

cu zambarici stickere . Anunarea temei pentru

acas.

Fieacare elev primeste o floare :

(floare albastra, floare roz, floare galbena i floare roie).

Fiecare va avea de rezolvat o fi de grup n care itemii sunt cu acelai grad de dificultate .

-Solicit lipirea lor in caietul de limba romana .

(ANEXA 4)

Solicit s

rezolve din manual exerciiul nr.*Elevii primesc recompensele stickere . *Fiecare elev va rezolva acasa floarea si o va lipi pe caietul de limba romana .

Va castiga copilul care a gasit cele mai multe cuvinte pentru floarea lui

Elevii au ca sarcin s

rezolve din manual exerciiul nr.-conversaia

-explicaia

frontal

ANEXA 1Completeaz careul.

1. Cuvintele sunt pri de ........................

2. Exprim nsuirea unui obiect.

3. ine locul unui nume.

4. Cuvntul carte este ...................................

5. Exprim un numr.

6. Fuge.

A

1

3

5

6

B

2 4 Coloreaz figura care i se potrivete dup completarea rebusului.

Numele:................................................... ANEXA 2 FI DE LUCRU

VERBUL

1. . Subliniai verbele din urmtoarea enumerare:

btrn; a culege, arunc, alb, amar, urc, vale, citea, mergeau, va ncepe, vrabie, a aruncat, ginga, ru, zboar, frumos, a traversa.

2. Scrie aciuni care se potrivesc: Vntul _________________________. Soarele ____________________________ . Cinele ________________________. Doctorul ___________________________.3. Punei n locul punctelor verbele potrivite:

Cine______________ de diminea, departe __________________.

Nu ____________ pe mine ce poi __________ azi. Apa _________pietrele______.

Paza bun ______________ primejdia rea. Buturuga mic ____________carul mare .

4. n propoziiile urmtoare, subliniai verbele, apoi analizai-le artnd: timpul, persoana i numrul . Elevii scriau problema cand am intrat n clas!

______________________________________________________________________________________________________________________________________________ Mariana va veni la noi.

______________________________________________________________________________________________________________________________________________ n vacan vom citi multe cri interesante.

______________________________________________________________________________________________________________________________________________ Eu cumpr cinci trandafiri roii.

______________________________________________________________________________________________________________________________________________5. Scriei formele corespunztoare ale verbelor din paranteze, la trecut, prezent, viitor:

(a cnta) trecut ei_______ prezent ei_______ viitor ei______

(a povesti) eu_______ eu_______ eu_______ 6.. Subliniai verbele i trecei-le la timpul prezent : A btut un vnt aspru . ________________________________________________. El spulbera zpada . ________________________________________________. Apele erau ngheate tun . ________________________________________________.7. Trece la numrul plural:

Eu scriu. ( Noi ______________. Tu desenezi. ( Voi __________________________. El plnge. ( Ei _______________.

Ea trece. ( Ele ___________________________.ANEXA 31.Completai cu verbe ce arat :

a) aciunea :

Vntul _______________prin tufiuri.

Elevul _______________un text.

Clopoelul ___________ de ieire.

b) starea :

Fata babei ____________pe prisp .

Ion _________________ trenul pe peron .

Btrnul _____________pe scaun .

c) existena :

Ea _________________ n grdin .

n acvariu ____________ muli peti .

La coal ____________ sal de sport .

ANEXA 5

2. Realizeaz corespondena dintre substantiv i verb, apoi dintre pronume i verb:

a) elevul strlucesc b) el cltoresc

florile a curs noi culegei

stelele a citit

eu nva

apa aterizeaz voi alearg

avionul au nflorit ea vorbim

3. Completeaz tabelul:SubstantivAdjectivVerb

ordineordonatam ordonat

sperietur

mncare

frumusee

ANEXA 4

Fi de lucru

1. Potrivete verbele la persoane :

eu citete noi citesc

tu citesc voi citii

el / ea citeti ei / ele citim

2. Completeaz petalele cu verbe care ncep cu litera d : Fi de lucru

1. Potrivete verbele la persoane :

eu vrea noi vrei

tu vreau voi vor

el / ea vrei ei / ele vrem

2. Completeaz petalele cu verbe care ncep cu litera s :

Fi de lucru

1. Potrivete verbele la persoane :

eu munceti noi muncesc

tu muncete voi muncim

el / ea muncesc ei / ele muncii

2. Completeaz petalele cu verbe care ncep cu litera m : Fi de lucru

1. Potrivete verbele la persoane :

eu tie noi tii

tu tiu voi tiu

el / ea tii ei / ele tim

2. Completeaz petalele cu verbe care ncep cu litera c :

ANEXA 5 METODA CUBUL DESFURATSARCINI DE LUCRU: Descrie n cteva enunuri anotimpul primvara. Subliniaz verbele ntlnite.

Compar verbele scrie, doarme, triete, st, exist, danseaz n funcie de ceea ce exprim i completeaz tabelul alturat.

Verbe care exprim aciuneaVerbe care exprim stareaVerbe care exprim existena

Asociaz verbele cu neles asemntor:spune va veni

murmur a observat

s-a pitit zice

va sosi ngn

a zrit a decis

a hotrt s-a ascuns

s-a strduit

AplicAlctuiete enunuri n care cuvntul sare s fie pe rnd:

substantiv ............................................................................

verb: .................................................................................... Analizeaz verbele din proverbele urmtoare:Buturuga mic rstoarn carul mare.

.....................................................................................................................................

Nu judeca o carte dup copert!

....................................................................................................................................

Argumenteazncercuiete varianta corect i argumenteaz alegerea fcut:

Mama ma / m-a ludat pentru rezultatele obinute la concurs.

El ia / i-a lecii de pian.

Prietenul su ia / i-a dat multe sfaturi bune.

Numele : ...................................

FI DE EVALUARE1. Completeaza cu una dintre formele verbului a fi:

a) Eu .... elev n clasa a treia.

b) La var ele . la mare.

c) Mama . cea mai bun prieten a mea.

2. Unete verbele cu numrul i persoana corespunztoare :

mergem cnt I SINGULAR suntei alerg II PLURAL se aflau vei vorbi III

3. Subliniai verbele din urmtoarele proverbe :

Cine nu muncete la tineree n-are la btrnee .

Munca sfinete locul .

Ai carte ,

Ai parte.

Cine sap groapa altuia cade singur n ea .

Coloreaz figura cu galben dac eti mulumit de activitatea ta de pe parcursul leciei i cu verde dac eti nemulumit!Numele : ...................................

FI DE EVALUARE1. Completeaza cu una dintre formele verbului a fi:

a) Eu .... elev n clasa a treia.

b) La var ele . la mare.

c) Mama . cea mai bun prieten a mea.

2. Unete verbele cu numrul i persoana corespunztoare :

mergem cnt I SINGULAR suntei alerg II PLURAL se aflau vei vorbi III

3. Subliniai verbele din urmtoarele proverbe :

Cine nu muncete la tineree n-are la btrnee .

Munca sfinete locul .

Ai carte ,

Ai parte.

Cine sap groapa altuia cade singur n ea .

Coloreaz figura cu galben dac eti mulumit de activitatea ta de pe parcursul leciei i cu verde dac eti nemulumit!Descriptori de performanF.B.B.S.

- rezolva corect toate cele 3 exercitii propuse - rezolva corect doar 2 exercitii din cele 3 propuse - rezolva corect doar un exercitiu din cele 3 propuse .

Metoda cubuluiAplicat:individual, n perechi n grupuri mici,Scop abordare i tratarea:-complex, -din perspective multiple i integratoare aunei situaii sau problematici. Descrierea metodei: cadrul didactic se folosete de un cub ca obiect tridimensional sau desfurat pe tabl saupe caiete, pe cele ase fee ale sale se vor scrie ase instruciuni, ce respect oordine ce coincide cu nivelele taxonomice ale lui Bloom: (cunotine,comprehensiune, aplicare, analiz, sintez, evaluare). n funcie de acestea cerinele cel mai des aplicate ale acestei metode i sarcinile de lucru care derivdin ele sunt: 1. DESCRIE Cum este?; Cum arat?; Ce este?; etc. 2. COMPARCu ce se aseamn?; Prin ce difer?; Asemnri i deosebiri; etc. 3. ASOCIAZLa ce te face ste gndeti?; Care ar fi un altexemplu? etc. 4. APLICCum ar putea fi folosit? 5. ANALIZEAZ :Care este cauza?; Din ce este fcut?; Ce presupune? 6. ARGUMENTEAZCum l consideri?; Este bun sau ru, dorit sau nedorit? De ce? Este o oportunitate de-a ne jucacu ajutorul cubului ( ca obiect ), care poate fi folosit asemeni unui zar, prin aruncarea lui i repartizarea sarcinilor de lucru, asta atunci cnd dorim screm impresia unui joc. La coal, cnd elevii pot utiliza limbajul scris, aceastmetodse va reprezenta i pe tabl, n forma desfurata cubului, iar informaiile i ideile pe care acetia le emit sunt notate n fiecare ptrat al acestuia, obinndu-se astfel o organizare grafic a coninutului. Sarcinile cubului pot fi adaptate n funcie de: coninut, de nivelul de vrstde nivelul grupei sau al clasei la care se dorete aplicarea sa n funcie de momentul n care este introdusn lecie. Fazele n care cubul are aplicabilitatea sunt: realizarea sensului reflecie, Mai puin se utilizeaz n evocare, datorit:- sarcinilor complexe -resurselor de timp pe care le necesit. Metoda cubuluipoate fi pusn valoare n partea cea mai importanta unei activiti realizarea sensului unui coninut .