Page 2: Ultimul Numar

Sferturi de finala

Page 3: Ultimul Numar

Benfica Lisboa SL - Olympique Lyon 1 - 2 (1 - 2)

Un sfert de finala intre doua echipe obijnuite cu aceasta faza a competitiei,in care atat Benfica cat si Olampic si-au respectat blazonul si au reusit un sezon bunf rancezii continuund,portughezii ramanand acasa pentru a pregatii sezonul urmator.Meciul a fost asa cum era de asteptat unul foarte echilibrat in care pe langa tacticile foarte bune facute de cei doi manageri foarte experimentati un grad de importanta foarte ridicat la avut si norocul care azi a fost de parte lui Judocanu iar meciul a fost decis inca din prima repriza.

Page 4: Ultimul Numar

Liverpool FC - Zenit St. Petersburg 0 - 1 (0 - 0)

Meci foarte interesant intre Liverpool si Zenit in care cormoranii au jucat al 7-lea sfert de finala din 8 de fiecare data orinduse in aceasta faza.De cealalta parte un Zenit mai slab decat sezoanele precedente insa cu acceasi maiestrie a managerului sau care a reusit sa redreseze corabia spre finalul sezonului si sa salveze un sezon ce parea slab cu o prezenta in semifinale.Desii englezii au jucat mai bine si au avut mai multe ocazii de gol ,rusii au reusit sa inscrie in minutul 51 golul care avea sa fie si singurul al partidei.

Page 5: Ultimul Numar

UTA Arad - AC MILAN 3 - 1 (2 - 0)

Finala din sferturi.Asa putem numii acest meci intre doua foste castigatoare ale trofeului,care s-au tachinat intreg sezonul facand parte din aceasi grupa,sfarsind prin a se intalnii si in sferturi.Rezultatul fina poate fii considerat o surpriza in conditile in care in meciurile din grupa UTA nu a reusit sa invinga nici o data milanul insa a facuto atunci cand a fost important.Partida a fost una foarte echilibrata insa batrana doamna a fost mult mai eficace si au fructificat peste jumatate din ocazile avute.Si mai avem o certitudine:Vom avea o alta campioana decat sezonul trecut.

Page 6: Ultimul Numar

Real Madrid CF- FC Steaua Bucuresti 1 - 5 (0 - 3)

Dupa AC Milan o alta echipa considerata printre favoritele la castigarea trofeului paraeste competitia in Sferturi,este vorba de catre Real Madrid care a avut pana la un moment dat un sezon excelent si nimic nu anunta acest dezastru.De cealalta parte,Steaua a avut un sezon oscilant cu multe rezultate de egalitate dar cu o partida perfecta facuta in sferturi.Victoria stelistilor avea sa ii coste scump pe acestia,pierdandusi portarul titular acesta eliminat fiind in minutul 42.

Page 7: Ultimul Numar

SEMIFINALE

Page 8: Ultimul Numar

Final de drum Pt zenit,Legenda continua pentru UTA.

Gata sa terminat,zenit a fost eliminata in semifinale de catre titrata echipa a aradenilor care continua drumul spre al patrulea trofeu.Rusii termina un sezon sovaielnic,mai degraba slab decat reusit si incep cursa pentru pregatirea sezonului viitor.Partida una echilibrata cu mai multe ocazii de partea rusilor dar cu o ineficacitate specifica acestui sezon pe faza de atac.surprinzator totusi numarul mare de goluri primite.

Page 9: Ultimul Numar

Un pas mare catre victoria finala!

Lyon a invins pe Steaua Bucuresti, intr-un meci nebun, ce s-a terminat 2-0 pentru francezi. Multe cartonase, accidentari grave si usoare, 3-3 la ocazii... Lyon-ul a avut rating-uri mari, dar atacul, formand dintr-un singur atacant ce s-a accidentat usor, a avut mult de suferit, un rating de doar 6. Judokanu, managerul echipei Olympique Lyon, a declarat asta:"Sunt entuziasmat deoarece nu am ajuns niciodata in finala ,ne-am oprit mereu in semifinala.Azi am avut un meci destul de greu, chiar daca scorul n-o arata.Ce ma revolta este ca n-i sa accidentat un fundas pe o perioada destul de indelungata, neavand sansa sa creasca la Cr,din cauza accidentari vom fii obligati sa schimbam tactica.In finala vom avea un meci foarte greu impotriva unei echipe peste noi ca valoare,este cea mai titrata echipa din aceasta liga castigand de patru ori trofeul mult ravnit,de aceea vor porni cu prima sansa, noi fiind outsider.Oricum noi vom incerca sa profitam la maxim de fiecare ocazie pe care o vom avea,cel mai bun sa castige trofeul... sper sa fiu eu acela:)". Mult succes!

Page 10: Ultimul Numar

Supliment Magazin eXCL

Finala se joaca azi

Page 11: Ultimul Numar

Tensiune mare!

Cel mai important meci al ligii, sezon de sezon, s-a dispusat pe Xpert Arena. Ati ghicit, finala CL. Un meci dominat de francezii de la Olympique Lyon, dar UTA Arad le-a tinut piept. Un meci ce, dupa 90 de minute s-a terminat 2-2 dupa un meci controlat de francezi. S-a ajuns la prelungiri, s-a terminat tot 2-2, iar apoi la penalty-uri. Pe rand marcheaza Diego Perroti(UTA Arad), Sidney Govou(Lyon), Alvaro Negredo(UTA), Cesar Delgado(Lyon), Renato Florencio(UTA), Anthony Reveillere(Lyon), Diego Capel(UTA), Patrick Evra(Lyon), Didier Zokora(UTA) si... cand sa execute Michel Bastos, apara portarul!!! Si incepe hegemonia Aradeana! Ambii manageri au avut bunatatea de a da declaratii. Judokanu, Lyon: "Felicit castigatorul trofeul, sunt profund dezamagit ,am fost la un pas de castigarea trofeului,am ajuns din nou la penaltiuri unde ca de obicei pierdem.Nu pot sa uit cele doua bare in prelungirile de la final unde puteam sa incheiem meciul, dar asta e, lipsa de ineficienta se plateste.Acum trebuie sa uitam repede acest esec,pentru a reusi sa ne concentram pentru viitorul sezon ,unde vom lupta din nou pentru a castiga trofeul."Luckas, UTA:"~ O ZI LUNGA , CE NE ASTEAPTA A SARBATORII CASTIGAREA CL !Cea mai frumoasa zi , puteam fi aprope de un esec , am jucat pot spune slab in aceasta finala , dar D-zeu ne-a dat si de data asta o raza de soare , de care noi am profitat.Este cea mai frumoasa zi a mea din ultimele luni , poate nici cnad am jucal in XCL nu m-am prea bucurat, pentru ca nu eu am muncit , aici am luat echipa am intretinut-o si am mers mai departe.A fost un meci uff foarte palpitant exclus cardiecilor :))) .A fost un meci ca o adevarata finala de CL.

Vreau sa-i urez managerului de la Lyon , multa bafta si el stie ca va veni si vremea lui sa triumfe in CL.Echipa lui e destul de tanara fata de amea eu in cateva sezoane voi reincepe constructia unei echipa si mai puternice , deci multa bafta si intr-o zi vei fi acolo sus , respectele mele .