Ultimul Berevoi

7
Grup Şcolar Industrial “Constantin Brâncoveanu” Brăila PROIECT DIDACTIC PROFESOR: ILIE CRISTINA-LIANA DATA: 20. 04. 2005 CLASA: a IX-a C DISCIPLINA: Limba şi literatura română UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Lumi fantastice TITLUL LECŢIEI: Ultimul Berevoi, V. Voiculescu –fantasticul voiculescian TIPUL LECŢIEI: repetare şi sistematizare OBIECTIVE OPERAŢIONALE: În domeniul cognitiv, la sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili: 1. să identifice etapele ritualului magic de formulă cinegetică; 2. să explice semnificaţia actului ritualic raportându-se la mentalitatea arhaică; 3. să motiveze eşecul ritualului magic realizat de către Berevoi; 4. să recunoască diferenţele dintre fantasticul lui Voiculescu şi cel al lui Eliade;

Transcript of Ultimul Berevoi

Page 1: Ultimul Berevoi

Grup Şcolar Industrial “Constantin Brâncoveanu” Brăila

PROIECT DIDACTIC

PROFESOR: ILIE CRISTINA-LIANA

DATA: 20. 04. 2005CLASA: a IX-a CDISCIPLINA: Limba şi literatura românăUNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Lumi fantasticeTITLUL LECŢIEI: Ultimul Berevoi, V. Voiculescu –fantasticul voiculescian TIPUL LECŢIEI: repetare şi sistematizare

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:În domeniul cognitiv, la sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:

1. să identifice etapele ritualului magic de formulă cinegetică;2. să explice semnificaţia actului ritualic raportându-se la mentalitatea arhaică;3. să motiveze eşecul ritualului magic realizat de către Berevoi;4. să recunoască diferenţele dintre fantasticul lui Voiculescu şi cel al lui Eliade;

în domeniul afectiv:1. cultivarea plăcerii de a citi;2. dezvoltarea gândirii autonome, reflexive şi critice a elevilor.

MATERIAL DIDACTIC: manualul şcolar, textul suport

Page 2: Ultimul Berevoi

METODE ŞI PROCEDEE: - conversaţia - exerciţiul

- lectura selectivă- lucru independent- dialogul problematizant

EVALUARE: - orală- frontală- individuală

MATERIAL BIBLIOGRAFIC: Emila Boghiu, Lăcrămioara Vulpeş, Hermeneutică şi naratologie aplicată, Ed. Eurocart, Iaşi, 2003 Constantin, Parfene, Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală, Ed. Polirom, 1999 Vasile, Voiculescu, Capul de zimbru, Ed. Scrisul românesc, Craiova, 1988

Page 3: Ultimul Berevoi

Secvenţele lecţiei Conţinutul activităţii Realizarea obiectivelor Metode şi procedee

Captarea atenţiei Moment organizatoric (notarea absenţelor, pregătirea materialelor)

Centrarea problemei de interes imediat prin relaţionarea cu verigile didactice

anterioare

ConversaţiaProblematizarea

Evaluarea temei Tema: Redactaţi o compunere în care să prezentaţi subiectul povestirii de sorginte magico-folclorică – Ultimul Berevoi – de Vasile Voiculescu

Se citeşte tema (1-2 elevi). Se dialoghează cu elevii despre elaborarea tipului de compoziţie avut ca temă, încercând să se pună în circuit observaţii asupra compunerilor selectate a fi citite şi discutate. Se discută şi apreciază compunerilor elevilor

-Conversaţia-Problematizarea

Enunţarea obiectivelor Este fixată motivarea situaţiei de învăţare, împreună cu planul de lucru. Este scris titlul lecţiei.

Provocarea analizei de conţinut a textelor propuse spre analiză. Introducerea în spaţiul magic al

nuvelei prin raportarea la alte texte în care se întâlneşte imaginea ursului sau a taurului

Conversaţia euristică

Dirijarea procesului de învăţare

Pe baza textului suport se structurează lecţia.

Etapele secvenţei: citirea textului; explicarea

cuvintelor/construcţiilor necunoscute

LecturaProblematizareaAnaliza literară

Page 4: Ultimul Berevoi

identificarea structurii ritualului cinegetic;

interpretarea rolului pe care îl are cântecul vraciului în cadrul ritualului;

comentarea semnificaţiei întregului ritual

identificarea unor motive/ procedee specifice basmului sau fantasticului

Obţinerea performanţei Se cere elevilor să elaboreze un text în care să analizeze desfăşurarea ritualului magic.

Valorificerea aspectelor discutate anterior.

Lucru independent

Asigurarea feed-back-ului.

Se cere elevilor să analizeze scena finală a textului narativ şi să explice motivaţiile eşecului tragic al “ultimului Berevoi” Se cere elevilor să comparea fantasticul din proza lui Voiculescu cu fantasticul lui Eliade

Fixarea unor elemente de transfer ConversaţiaDialogul problematizant

Evaluarea Aprecieri asupra gradului de participare a elevilor la activitate.

Asigurarea retenţiei şi a Prezintă tema pentru acasă: Conversaţia

Page 5: Ultimul Berevoi

transferului Redactarea unei compuneri în care să se analizeze prin comparaţie două texte aparţinând temei –Lumi fantastice.